Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Udany urlop fotografa

utworzone przez | wrz 14, 2015 | Foto Blog | 0 komentarzy

Podczas urlopu warto robić coś zupełnie odmiennego niż każdego innego zwykłego dnia. Jednak czy fotograf, który tak jak ja na ogół bardzo lubi fotografować może podczas owych dni odpoczynku odwiesić aparat i zająć się czymś zupełnie innym?

Wiem, że dla wielu fotoamatorów urlop jest tym okresem, podczas, którego powstaje najwięcej zdjęć. Po prostu można się wówczas bardziej intensywnie zająć swoim hobby. Niektórzy nawet wstają o świcie i „polują” na cudowne mgły i wschody słońca. Dla mnie oglądanie i fotografowanie wschodów słońca jest nieomal codziennością. Zatem na urlopie nie wstaję nazbyt wcześnie. Lubię wygrzewać się na słońcu, – więc nie buszuję po zaułkach rozgrzanych południowym słońcem kamiennych miast i uwielbiam ciepłe morze, ale nie robię zdjęć podwodnych. Nie zabieram aparatu na plażę i nie podglądam oraz nie rejestruję zachowań ludzi, którzy mnie otaczają. Zatem odpoczywam od fotografowania? Z jednej strony tak, z drugiej strony nie. Odpoczywam od dźwigania ciężkiego sprzętu, ale ćwiczę wyobraźnię i wykorzystuję proste narzędzia, czyli aparat w telefonie.  

 

Zdjęcie, które obecnie uznajemy za ważne a nawet tzw. kultowe (bardzo zabawne określenie) bardzo często powstały przy użyciu niezwykle prostych, aby nie powiedzieć prymitywnych narzędzi. Jakoś ówczesnej kliszy, optyki itp., gdzie jej do możliwości technicznych współczesnych aparatów! Myślę, że mój aparat w telefonie ma większe możliwości i pozwala na uzyskanie na ogół lepszych pod względem technicznym zdjęć. Jednak kadry powstałe w XIX w. albo w początkach wieku XX nadal przemawiają do nas i silnie na nas działają. Dlaczego? Myślę, że przede wszystkim z powodu opowiadanych przez nie historii. Jakość obrazu jest niezwykle ważna, ale nie może przysłaniać innych elementów dobrego zdjęcia do których zaliczam: ciekawą opowieść i intrygującą kompozycję.  Mam wrażenie, że pośród wielu współcześnie fotografujących niezwykle często pogoń za megapikselami i rozdzielczością staje się celem samym w sobie. Nagle spostrzegamy, że coraz lepszy sprzęt robi coraz gorsze zdjęcia.

Dlatego o ile odpoczywam od dźwigania ciężkiego plecaka ze sprzętem to nie pozwalam odpoczywać oczom i wyobraźni, które pozwolą mi skonstruować ciekawe kadry nawet jeżeli użyję prostych narzędzi. To był naprawdę udany urlop!

Marek Waśkiel

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 14 września 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.