Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

W pogoni za obłokami

utworzone przez | kwi 25, 2017 | Foto Blog | 0 komentarzy

Przez kilka dni obserwowałem i fotografowałem przechodzące nad Podlasiem fronty atmosferyczne i pędzane przez nie chmury. Było po prostu wspaniale! Taka pogoda nieustannie zmienia wygląd – nawet dobrze znanych miejsc. Inaczej wówczas pada światło, odmiennie jest odbijane ono przez chmury albo wręcz zamieniane w niewiarygodne punktowe smugi.

 

Zachód słońca przy cerkwi w Ostrowiu Południowym. 

Fotografowanie w takich warunkach jest bardzo wciągającym zajęciem z drugiej jednak wymaga wiele wysiłku i cierpliwości. Jako, że wiał bardzo silny wiatr było po prostu bardzo zimno. Chmury przynosiły raz deszcz, to znowu krupę śnieżną albo grad. Zdarzało się jednak, że po chwili rozstępowały się znad mojej głowy i przynosiły prawdziwie wiosenne ciepło. Łatwo złapać się na przynętę pogoni za chmurami. Jednak w ten sposób niepotrzebnie traci się czas, ponieważ zawsze będzie się na wydawało, że ładniej jest tam, gdzie nas nie ma. Znacznie skuteczniej jest wybrać miejsce i czekać na ciekawe zdarzenie. Z pewnością takie nastąpi!

O 4.45 w Supraślu lało jak z cebra. O 5.00 przestało… zgodnie z prognozą pogody. Sprawdziła się idealnie!
Wprawdzie słońce tuż po wschodzie nieco utknęło za chmurami jednak potem pięknie oświetliło klasztor i obłoki biegnące po niebie.

 

Stłoczeni w miastach szybko przyzwyczajamy się do swoich wygodnych klatek. Często zapominamy jak bardzo potrzebujemy przestrzeni, wiatru we włosach i odrobiny wolności. Dlatego jak najczęściej warto być gdzieś… tam, wśród pól i chmur, tam, gdzie nasze miejsc. Z tego powodu uwielbiam fotografować w takich otwartych przestrzeniach! Używam wówczas najczęściej mego ulubionego obiektywu szerokokątnego Nikkor 14-24 , bardzo często w zestawie z filtrem połówkowym dla wyrównania rozpiętości tonalnej sceny. Czasami także wydłużam czas ekspozycji, aby pokazać dynamikę ruchu wędrujących po niebie chmur. Do tego używam filtra ND o gęstości 10 EV.

Pola w okolicach Krynek ziele się już młodym zbożem.

 

Po całym dniu ganiania za chmurkami oraz chronienia się przed gradem, deszczem i śniegiem, wieczorem tuż przez zachodem słońca, stanąłem w jednym ze swoich ulubionych miejsc czekając z pokorą na to co się wydarzy. Najpierw sypnęło śniegiem, a potem… na chwile zza chmur wyskoczyło słońce. Czasu starczyło na kilka szybkich ujęć (z nieco zachlapanym filtrem) i za chwilę Słońce znowu schowało się za szczelny parawan z gęstych chmur. Wówczas wróciłem już do domu.

Marek Waskiel

 

Lubisz fotografować?

Pobierz, Przeczytaj i Zmień
Twój Sposób Fotografowania!

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 25 kwietnia 2017

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.