Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

W stercie śniegu

utworzone przez | lut 26, 2017 | Foto Blog | 0 komentarzy

 

Jestem z grupką przyjaciół w Norwegii. Za kołem podbiegunowym w okolicach Tromso. Przyjechałem tu pożegnać się z zimą. Ona zaś, z tej okazji postanowiła zafundować mi sporą niespodziankę. Od dwóch dni z niewielkimi przerwami sypie śnieg (podobnież zaczął padać już w ubiegły piątek). Przybywa go w zastraszających ilościach. Wprawdzie drogi są dobrze odśnieżone ponieważ Norwegowie są w tym zakresie chyba największymi na świecie fachowcami (mają też fantastyczny sprzęt i nie boją się go używać!). Jednak każde odejście ze szosy powoduje wielkie problemy. Biały puch jest głęboki. Sięga mi do połowy uda. Jest w dodatku świeży, czyli chodzenie w nim jest bardzo trudne. 200 m do punktu nad taflą fiordu, z którego zazwyczaj staram się fotografować zorze, pokonywałem prawie pół godziny i mocno się zasapałem. Wiem, wiem, kondycja już nie ta, ponadto przecierałem szlak. Uwierz mi przede wszystkim jednak to głęboki śnieg był powodem powolnego i męczącego marszu.

 

Zielony świat. Zorza nad wyspami. fot Marek Waśkiel

Śnieg utrudnia nie tylko chodzenie. Są też kłopoty z parkowaniem auta. Wprawdzie podczas pracy pługów na drogach powstają specjalne małe zatoczki jednak nie jest ich zbyt wiele. Zatem trzeba się czasami natrudzić by odszukać takie miejsce, w którym auto, nie będzie przeszkadzało innym w ruchu.

Wrak kutra w okolicach Tromso. fot. Marek Waśkiel

Przerwy w opadach śniegu wykorzystujemy na fotografowanie. Już pierwszego wieczoru udało nam się obserwować i fotografować zorzę polarną, czyli główny cel naszej podróży. Znajomość okolic Tromso (jestem tu już któryś raz z rzędu…), znacznie ułatwia nam docieranie w najbardziej ciekawe miejsca. Nie tracimy czasu na poszukiwania. Trochę jak po sznurku stąd… dotąd. Tam dziś będzie najlepiej! Każdy z tych punktów jest tego roku odmienny. Nie tylko dlatego, że wszędzie zaczynamy od wykopania „jamki śnieżnej” na nas i nasz ekwipunek. Przy takich warunkach każdy z otrzymuje szansę na nowe spojrzenie i co za tym ciekawy kadr. Spod sterty śniegu wszystko wygląda inaczej. Coś pojawia się, coś znika. Bez względu na warunki pogodowe będę starał się podczas tego wyjazdu skrupulatnie każdą z owych szans wykorzystać jak najlepiej!

Marek Waśkiel

Pobierz, Przeczytaj i Zmień
Twój Sposób Fotografowania!

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 26 lutego 2017

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.