Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Długo… jeszcze dłużej

utworzone przez | maj 15, 2016 | Foto Blog | 2 Komentarze

Od dawna staram się przekonać wszystkich entuzjastów fotografii, że wszystko, co ciekawe, niewiarygodne i ujmujące mają blisko swoich domów. Oczywiście warto marzyć o egzotycznych wyprawach w dalekie, bardzo dalekie strony. Potem trzeba swoje marzenia realizować! Jednak fotografii najlepiej uczyć się jak najbliżej domu.


Niedawno przejechałem szlakami wokół Białegostoku blisko tysiąc kilometrów.
 Nie łatwo jest wówczas systematycznie prowadzić blog o fotografii. Przez kilka dni przyglądałem się czy i jak się zmieniają miejsca, w których kiedyś fotografowałem i oczywiście poszukiwałem nowych ciekawych tematów do moich zdjęć. W przygranicznych wsiach są coraz większe pustki. Nie ma prawie ludzi, znikają kolejne domy. Spostrzegłem także jak niewiarygodne szybko przyroda potrafi poradzić sobie z dawnymi polami i łąkami, które przestają być uprawiane. Szybko stają się brzozowymi zagajnikami. Takie zagajniki zarastają wiele dawnych punktów widokowych. Znikają także wiatraki, drewniane krzyże przydrożne, drzewa. Krajobraz staje się odmienny od tego, jakim był zaledwie kilka lat temu. Dynamika tych zmian jest bardzo zaskakująca.

Kapliczka: Nikon D700, Nikkor 24-70 f/2.8, ISO 100, f16,
czas: 120 s, filtr ND NISI 1000, filtr polaryzacyjny HOYA, statyw


Czas, jego upływ jest ciekawym tematem wartym rejestrowania za pomocą fotografii. Przechowywane zdjęcia stają się dokumentem.
Znakomicie pokazują jak zmieniają się nasze twarze lub miejsca, w których mieszkamy. Jednak warto próbować pokazywać na zdjęciach więcej niż tylko ułamki chwil, cząstki sekund. Dzięki np. wydłużonemu czasowi ekspozycji można pokazać świat istniejący wokół nas, ale w jakimś sensie nierejestrowany przez nasze zmysły. Jest to bardzo ciekawy rodzaj zdjęć. Wymaga cierpliwości, o co ważne nie zawsze do końca mamy wpływ na to, co zostanie zarejestrowane. Jednak jest w nim ten cudowny margines fotografii – zaskoczenie. Lubię być zaskakiwany, rutyna mnie zniechęca. Dlatego z radością dużo czasu poświęciłem tym zdjęciom i opisują prowadząc własnie ten blog o fotografii.

Wiatrak: Nikon D700, Nikkor 24-70 f/2.8, ISO 100, f16, czas: 120 s, filtr ND NISI 1000,
filtr polaryzacyjny HOYA, statyw


Aby je zrobić niezbędne są:
dobry statyw, filtr neutralnie szary o dużej gęstości (najlepiej ok. 10 działek, EV, czyli np. NISI 1000 albo HOYA 1000 ND) i jakiś dynamiczny fragment krajobrazu np. chmury albo woda. Najlepsze efekty uzyskuje się przy ekspozycjach z czasem ok. 2-4 minut. Zatem niezbędny staje się dobry wężyk spustowy. Przy długich czasach ekspozycji trzeba obowiązkowo zasłonić wizjer lustrzanki!

 

MAREK WAŚKIEL
fotografia Warszawa / Białystok
marek.waskiel@gmail.com

tel. kom. 601 148 599

Lubisz fotografować?

POBIERZ MÓJ DARMOWY E-BOOK

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 15 maja 2016

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.