Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Zdjęcie Tygodnia: Ulotne piękno zimowego poranka 8/2025

utworzone przez | lut 24, 2025 | Blog o Fotografii | 0 komentarzy

Ulotne piękno zimowego poranka

Nikon Z8, ISO 64, f/8, 1/80 sek. 40 mm

Mroźny poranek nad Narwią rozpoczął się w mlecznej mgle, która otulała krajobraz grubą zasłoną. Widoczność była ograniczona do kilku metrów. Wraz z upływem czasu i coraz mocniejszymi promieniami słońca mgła zaczęła się szybko podnosić, odsłaniając świat pokryty delikatną szadzią. Gałęzie drzew i trawy ozdobiły lodowe koronki, a woda rzeki stała się naturalnym lustrem, w którym odbijało się zimowe piękno jej brzegów.

Dzięki filtrowi polaryzacyjnemu udało mi się wzmocnić odbicie w tafli Narwi, podkreślając harmonię pomiędzy światem nad i pod linią wody. Kompozycja opiera się na wieloplanowości – na pierwszym planie pokryte szadzią trawy kontrastują z błękitnym niebem, a odbicie głównego drzewa w wodzie dodaje zdjęciu głębi. Połączenie chłodnych tonów nieba i wody z ciepłymi odcieniami traw i światłem zimowego poranka sprawia, że kadr staje się pełen spokoju i równowagi.

Wniosek? W zimowej fotografii krajobrazowej liczy się uważność i gotowość na ulotne chwile. Szadź może zniknąć w ciągu kilkunastu minut, a światło potrafi diametralnie zmienić nastrój sceny.

Wskazówka: Fotografując odbicia w wodzie, warto eksperymentować z filtrem polaryzacyjnym – może on pomóc wydobyć detale odbić na powierzchni wody, tworząc bardziej malarski efekt. Kluczowe jest też poszukiwanie kontrastów – nie tylko tych tonalnych, ale także między ciepłymi i chłodnymi barwami, które nadają zdjęciu wyrazistości.

Moje NAJNOWSZE ZDJĘCIA znajdziesz w GALERII na stronie: https://waskiel.pl/podlasie/

Pamiętaj, że mój blog jest bogatym źródłem informacji i inspiracji dla fotografów.

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 24 lutego 2025

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.