Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Zimą być może będzie czas na sen

utworzone przez | lip 1, 2015 | Foto Blog | 1 komentarz

 

Mamy lato! Trwa moja ulubiona pora roku. Spędzam ją na Podlasiu. Podróżuję po miejscach znanych i staram się odszukać nowe plenery. Pogoda dopisuje, więc po prostu nie mam czasu na sen. Sypiam przez kilka godzin dziennie, gdzie popadnie i tylko w tym czasie, gdy mam wokół siebie kiepskie światło.

Czekając na kolejny zachód słońca wymyśliłem sobie taką sytuację, w której podczas czerwcowo-lipcowej nocy fotograf ustawia w jednym, dobrym miejscu aparat na statywie. Około godziny 20 zaczyna sesję związaną z zachodem słońca, (który kończy się gdzieś na północnym zachodzie). Jeżeli jest pełnia księżyca to może szybko obrócić się za siebie (w lipcu), ponieważ wówczas będzie widoczna na niebie srebrna tarcza naszego satelity. Potem, kiedy zapadnie zmrok, (ale już po pełni) szybko przesuwa aparat w kierunku północnym – czekając na Gwiazdę Polarną i fotografuje szybko szlaki gwiazd. Natomiast około godziny 2-3 może szykować się do wschodu słońca, przesuwając aparat odrobinę w kierunku północno-wschodnim. Dobry wężyk z możliwością programowania czasu oraz spory zapas akumulatorów i w przeciągu 6-7 godzin porządnie zrealizowane 3-4 tematy. Pomiędzy nimi można też przez chwilę zdrzemnąć się np. w samochodzie.

waskiel_oko_saurona

„Komar w oku Saurona”, czyli zachód słońca, ze zbożem i komarem 🙂

 

Sytuacja na razie jest teoretyczna. Z bardzo prozaicznej przyczyny: chyba nie ma takiego idealnego miejsca? Przynajmniej ja takiego nie odszukałem. Dlatego bywa trudniej niż opisany powyżej „stan idealny”, ponieważ pomiędzy jednym a drugim ujęciem trzeba się po prostu przemieszczać, aby uczynić kadr jeszcze bardziej atrakcyjnym. Szukam niezwykłych motywów i mocnych pierwszych planów. Dlatego mam jeszcze mniej czasu na sen. Jednak wiem, że już za kilka miesięcy zawita do nas jesień i zima. Wówczas… no tak będzie czas na super zdjęcia nocne:)

Marek Waśkiel

Na zdjęciu: „Komar w oku Saurona”, czyli zachód słońca, ze zbożem i komarem.

PS.
Zapraszam do zobaczenia moich zdjęć z majowo – czerwcowych wypraw na Podlasie:
https://waskiel.pl/ach-podlasie-podlasie-cz-1/

ebook_waskiel_okladka

 

 

 

 

 

Mój nowy e-book: 10 błędów fotografa krajobrazu. Jak uniknąć?

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 1 lipca 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.