Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Tropami Żubra

utworzone przez | lut 13, 2018 | Foto Blog | 2 Komentarze

Żubr jest największym ssakiem Europy. Zimą stada żubrów pojawiają się na polach i łąkach otaczających Puszczę Białowieską i knyszyńską.

Odśnieżona szosa kończy się tuż za Supraślem. Od teraz toczymy się przez Puszczę Knyszyńską drogą zasypaną świeżym śniegiem. Od aut bardziej użyteczne byłby sanie. Po obu stronach drogi do Krynek towarzyszy nam bajkowy widok.

Śnieżne widoki

Drzewa są ośnieżone od stóp do głów. Nasze oczy się cieszą tym widokiem. Mieszkańcy okolicznych już się martwią obfitymi opadami. Podczas silniejszego wiatru, drzewa pokryte śniegiem, łamią się i niszczą linie energetyczne. Wówczas prądu może nie być nawet przez kilka dni… a jak panie teraz żyć bez prądu?

Żubry tuż za podlaską wsią.

Karma dla żubra

Już z daleka słychać trąbienie furgonetki. Do wsi zmierza obwoźny sklep. Dowiezie prawie wszystko i towaru wystarczy dla każdego. Tym bardziej, że w nadgranicznych wsiach na zimę pozostają tylko nieliczni mieszkańcy. Czasem jeden, czasem dwóch. Kolejek przy starym Fordzie nie ma. Pytam sprzedawcę czy ma karmę dla żubrów. Uśmiecha się i mówi, że podobno lubią jabłka. Jesienią, same potrafią wejść po nie do sadów i płoty w tych wizytach im kompletnie nie przeszkadzają.

Żubry od kliku dni nie przemieszczają się zbyt szybko. Lubią rzepak. Snują się po rozległych polach, wygrzebując spod śniegu zmarznięte kłącza i liście. Jest ich teraz w stadzie blisko 80. Dominują samice z małymi oraz młode samce.

Chyba już przyzwyczaiły się do ludzi pojawiających się w ich okolicy. Nie uciekają w popłochu. Wędrują powoli zachowując bezpieczny dystans. Jak zwykle te najmłodsze przyglądają się ludziom z największą ciekawością. Stoimy w bezruchu, patrząc i fotografując i stado jakby o nas zapomina. Zwierzęta zajmują się swymi sprawami. Wokół krążą stada saren. Widzieliśmy lisa wędrującego po polu. Szukał mniejszych ofiar, doskonale wie, że żubry to nie jest kąsek dla niego.

Jak fotografować podczas złej pogody?

https://waskiel.pl/zdjecia-podczas-zlej-pogody/

Bezleśne pagórki okolic Krynek pokrywa cienka warstwa śniegu. Nad naszymi głowami wiszą niskie, ponure chmury. Przypominają mi kadry Michael’a Kenna z Hokaido. Jest coraz zimniej. Stado układa się do snu. Kwadrans po 16 zrobi się już całkiem ciemno. Powoli wracamy do Supraśla.

Marek Waśkiel

ŻUBROWA GALERIA

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 13 lutego 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.