Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Chorwacja o wschodzie i zachodzie

utworzone przez | lip 29, 2021 | Foto Blog | 0 komentarzy

Lubię wakacyjne podróże po Chorwacji. Odwiedziłem jej najróżniejsze zakątki – jednak, jak większość Polaków, najczęściej zatrzymuję się nad morzem. Szukam miejsc oddalonych od uczęszczanych szlaków, położonych gdzieś na końcu świata. Po prostu uwielbiam wakacyjny wypoczynek w ciszy, z dala od tłumów.

Fotografowanie w Chorwacji

Zobacz film z porannej sesji:

Tego roku plany wyjazdowe zmieniały się bardzo często i na wyjazd zdecydowałem się w ostatniej chwili. Kompletnie nie wiedziałem, czy będę mógł wjechać do Chorwacji, a jeśli już tam spędzę jakiś czas, to czy bez żadnych komplikacji będę mógł wrócić do Polski. Dojechałem na półwysep Pelješac i bez żadnych kontroli, pokazywania dokumentów sanitarnych i równie bezpiecznie wróciłem. Jak zwykle media opowiadały i pokazywały co innego, a życie toczyło się swoimi koleinami.

Uwielbiam fotografowanie, ale po to by mieć świeże spojrzenie potrzebuję odpoczynku… także od aparatu i myślenia o następnym plenerze i zastanawiania się nad kolejnym kadrem. Chorwackie plenery potraktowałem więc bardzo niezobowiązująco, jako czas ćwiczeń i testowania nowych ustawień.

Najważniejsza wiedza fotograficzna w jednym miejscu!
Sprawdź mój kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Zrobiłem długi spacer wzdłuż wybrzeża, w czasie którego wypatrywałem interesujących punktów, skąd można fotografować w czasie wschodów albo zachodów słońca. Jak zwykle sporządzałem sporo fotonotatek smartfonem. Ich powtórne przeglądanie odświeża pamięć i podsuwa nowe pomysł na kolejne kadry. Potem na ich podstawie wybieram punkt, z którego rozpoczynam swój plener.

Z reguły mam jakiś zarys pomysłu na pierwszy kadr, przygotowany na podstawie wcześniejszego rozpoznania. Im wcześniej rozpoczyna się fotografowanie, tym precyzyjniej trzeba się do owego kadru przygotować. Poranne wstawanie dla każdego z nas jest trudne, a w czasie wakacji lub na urlopie staje się wręcz zadaniem niemożliwym do spełnienia. Dlatego trzeba iść po konkretny kadr, z bardzo mocnym przekonaniem, że uda się go zrobić. Takie nastawienie bardzo pomaga we wstawaniu i fotografowaniu.

Rzecz jasna – pogoda nie zawsze sprzyja moim planom. Bywa, że nie jest po prostu idealna, ale z tym faktem już się dawno pogodziłem. Staram się dopasować swoje pomysły na zdjęcie do teg,o co mi oferuje natura. Podobnie było podczas mojego urlopu w Chorwacji.

Pozdrawiam
Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 29 lipca 2021

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.