Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Chorwacja o wschodzie i zachodzie

utworzone przez | lip 29, 2021 | Foto Blog | 0 komentarzy

Lubię wakacyjne podróże po Chorwacji. Odwiedziłem jej najróżniejsze zakątki – jednak, jak większość Polaków, najczęściej zatrzymuję się nad morzem. Szukam miejsc oddalonych od uczęszczanych szlaków, położonych gdzieś na końcu świata. Po prostu uwielbiam wakacyjny wypoczynek w ciszy, z dala od tłumów.

Fotografowanie w Chorwacji

Zobacz film z porannej sesji:

Tego roku plany wyjazdowe zmieniały się bardzo często i na wyjazd zdecydowałem się w ostatniej chwili. Kompletnie nie wiedziałem, czy będę mógł wjechać do Chorwacji, a jeśli już tam spędzę jakiś czas, to czy bez żadnych komplikacji będę mógł wrócić do Polski. Dojechałem na półwysep Pelješac i bez żadnych kontroli, pokazywania dokumentów sanitarnych i równie bezpiecznie wróciłem. Jak zwykle media opowiadały i pokazywały co innego, a życie toczyło się swoimi koleinami.

Uwielbiam fotografowanie, ale po to by mieć świeże spojrzenie potrzebuję odpoczynku… także od aparatu i myślenia o następnym plenerze i zastanawiania się nad kolejnym kadrem. Chorwackie plenery potraktowałem więc bardzo niezobowiązująco, jako czas ćwiczeń i testowania nowych ustawień.

Najważniejsza wiedza fotograficzna w jednym miejscu!
Sprawdź mój kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Zrobiłem długi spacer wzdłuż wybrzeża, w czasie którego wypatrywałem interesujących punktów, skąd można fotografować w czasie wschodów albo zachodów słońca. Jak zwykle sporządzałem sporo fotonotatek smartfonem. Ich powtórne przeglądanie odświeża pamięć i podsuwa nowe pomysł na kolejne kadry. Potem na ich podstawie wybieram punkt, z którego rozpoczynam swój plener.

Z reguły mam jakiś zarys pomysłu na pierwszy kadr, przygotowany na podstawie wcześniejszego rozpoznania. Im wcześniej rozpoczyna się fotografowanie, tym precyzyjniej trzeba się do owego kadru przygotować. Poranne wstawanie dla każdego z nas jest trudne, a w czasie wakacji lub na urlopie staje się wręcz zadaniem niemożliwym do spełnienia. Dlatego trzeba iść po konkretny kadr, z bardzo mocnym przekonaniem, że uda się go zrobić. Takie nastawienie bardzo pomaga we wstawaniu i fotografowaniu.

Rzecz jasna – pogoda nie zawsze sprzyja moim planom. Bywa, że nie jest po prostu idealna, ale z tym faktem już się dawno pogodziłem. Staram się dopasować swoje pomysły na zdjęcie do teg,o co mi oferuje natura. Podobnie było podczas mojego urlopu w Chorwacji.

Pozdrawiam
Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 29 lipca 2021

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.