Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Chmury nad Podlasiem

utworzone przez | sie 4, 2021 | Foto Blog | 11 Komentarze

Piękne zdjęcia krajobrazowe powstają podczas zmiennych warunków pogodowych. W poniedziałek zauważyłem na mapie pogodowej dwie komórki burzowe, wędrujące w kierunku Podlasia. Pomiędzy nimi widać było sporo przerw w powłoce chmur, co dawało szansę na przebłyski ciekawego światła. Wybrałem się więc w plener.

Fotografowanie na Podlasiu

Zobacz film z fotografowania chmur, deszczu, kałuż i tęczy na Podlasiu:

Do plecaka zapakowałem dwa korpusy Nikon D850, trzy swoje podstawowe obiektywy Nikkora: 14-24, 24-70 oraz 70-200 mm. Dodałem też filtr połówkowy szary o dwóch działkach EV.

Ruszyłem w kierunku Wzgórz Sokólskich. Jest to wschodnia część województwa podlaskiego, leżąca w pobliżu granicy z Białorusią. Starałem się dostać przed czoło większej z komórek burzowych. Była bardzo rozległa. Jej czoło złapałem dopiero tuż przed granicą z Białorusią. Miałem czas na wykonanie zaledwie kilku ujęć i już rozpadał się potężny deszcz i kilka razy zagrzmiało. 

Nie pozostawało nic innego, jak zanurzyć się w burzę i spróbować wyjechać po jej przeciwległej stronie. Po przejechaniu 25 km wynurzyłem się ze strumieni deszczu i pojawiło się całkiem ciekawe światło. Potem było już tylko ciekawiej i lepiej. O moim fotografowaniu podczas tego wieczora opowiadam w najnowszym odcinku mego vloga o fotografii. Serdecznie zapraszam na 108 odcinek.

Najważniejsza wiedza fotograficzna w jednym miejscu!
Sprawdź mój kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

W czasie kilku godzin pleneru odwiedziłem cztery punkty, skąd wykonałem kilka ujęć. Takie szybkie działanie pomaga w utrzymaniu warsztatu na dobrym poziomie. Niestety, kiedy nie ćwiczy się się rzemiosła i wyobraźni w konsekwencji bardzo często zapomina się o podstawowych regułach szybkiego fotografowania w terenie. Dlatego lubię częste i krótkie plenery.  Wymagają szybkiego i precyzyjnego działania.

Dlatego tak ważne staje się również fotografowanie w różnych warunkach i nabieranie nawyków, które zaowocują dobrymi kadrami. Świetnie jeżeli powstaną cudowne ujęcia, ale bardzo często ważniejsze stają się po prostu radosne chwile spędzane wśród przyrody. Jestem pewien, że radość fotografowania jest motorem popychającym mnie na każdy kolejny plener. Nie mniej ważna jest przygoda, którą przeżywa się podczas każdej wizyty wśród pól, lasów i nad brzegami rzek czy jezior. Natura ucisza złe emocje i pozwala cieszyć się pięknem otaczającego nas świata. 

Nad wielką wodą 🙂 film opowiada także o tym jak powstał ten kadr. 
ISO 400 / 14 mm / f 14 / 1/25 s.

Kiedy wracałem nocą do domu, byłem pewien, że najcenniejszym elementem mojej wyprawy nie są wykonane kadry, ale właśnie możliwość przebywania wśród pagórków, kałuż i chmur. 

Podczas tego pleneru użyłem:
Korpus: Nikon D850,
Obiektywów: Nikkor 14-24 mm f/2.8G ED, Nikkor 24-70 mm f/2.8G ED.
Filtr: Zestaw Filter Holder Kit S5 Nisi 150 do Nikon 14-24mm f/2.8 G ED + Filtr połówkowy szary Haida NanoPro MC ND4 / ND 0.6 Grad Soft
Statyw: Manfrotto 055CXPRO3 + Głowica Manfrotto MHXPRO-BHQ2 X-PRO.
Plecak: Manfrotto pro-v-610 pl
Vlog: Kamera Sportowa DJI OSMO ACTION, Nikon Z50.

Pozdrawiam
Marek Waśkiel

11 komentarzy

 1. Adam

  Dziękuję za ten inspirujący film 🙂 Super!

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, proszę bardzo 🙂 Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 2. OF

  Dzień dobry Panie Marku,

  Poleciłby Pan kilka miejsc które są bardzo klimatyczne i można się wybrać 🙂

  Odpowiedz
 3. Jan

  Panie Marku,
  Jak zwykle piękne zdjęcia. Miło odwiedza się Pańską stronę, bo zawsze spotykam się z Pańskim zaangażowaniem i entuzjazmem.
  Życzę dalszych, ciekawych wyjazdów w plener.
  Pozdrawiam – Jan.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dziękuję bardzo i pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 4. Zbyszek Swiątek

  Witam
  A-ha inny obiektyw, rozumiem, ale ja na razie chyba będę musiał po prostu więcej chodzić …
  w moim wieku wskazane…
  oprócz preselekcji przesłony zacząłem częściej ustawiać balans bieli adekwatnie do warunków – jest lepiej. Jeszcze jest coś z dynamiką (dokonałem takiego odkrycia) – ale to po kolei …
  … kałuża jako jedna z podstaw kompozycji – genialne …
  …chyba bym na to nie wpadł …
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 5. Jurek

  Witaj Marku , dzięki za piękne kolejne – burzowe tym razem- krajobrazy z Podlasia .
  Tu na ziemi kozienickiej – trudno znaleźć już kawałek krajobrazu bez linii energetycznych. Może jeszcze dojadę w Twoje rejony , chociaż przy PESELU 48…
  Efektywnego sierpnia życzę!-Jurek

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, tak centralna Polska a szczególnie okolice elektrowni to problem nadmiaru drutów. Chociaż na Podlasiu jest ich całkiem sporo to sa rejony wolne od takich upiększaczy pejzażu. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 6. Zbyszek Świątek

  Jak zwykle piękne…
  Ja byłem w Toruniu i zauważyłem, że moje zdjęcia kamienic robione z bliska to porażka – wychodzą jak rybie oko. Więcej tak robił nie będę…
  Ale zaprzyjaźniłem się trochę z trybem A ( nareszcie nie auto) i to jest dla nie sukces.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, tak preselekcja przesłony to dobry tryb na wszystko 🙂 ale architektura ma swoje wymagania. Zawodowcy stosują obiektyw typu tilt-shift. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 4 sierpnia 2021

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.