Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Chmury nad Podlasiem

utworzone przez | sie 4, 2021 | Foto Blog | 11 Komentarze

Piękne zdjęcia krajobrazowe powstają podczas zmiennych warunków pogodowych. W poniedziałek zauważyłem na mapie pogodowej dwie komórki burzowe, wędrujące w kierunku Podlasia. Pomiędzy nimi widać było sporo przerw w powłoce chmur, co dawało szansę na przebłyski ciekawego światła. Wybrałem się więc w plener.

Fotografowanie na Podlasiu

Zobacz film z fotografowania chmur, deszczu, kałuż i tęczy na Podlasiu:

Do plecaka zapakowałem dwa korpusy Nikon D850, trzy swoje podstawowe obiektywy Nikkora: 14-24, 24-70 oraz 70-200 mm. Dodałem też filtr połówkowy szary o dwóch działkach EV.

Ruszyłem w kierunku Wzgórz Sokólskich. Jest to wschodnia część województwa podlaskiego, leżąca w pobliżu granicy z Białorusią. Starałem się dostać przed czoło większej z komórek burzowych. Była bardzo rozległa. Jej czoło złapałem dopiero tuż przed granicą z Białorusią. Miałem czas na wykonanie zaledwie kilku ujęć i już rozpadał się potężny deszcz i kilka razy zagrzmiało. 

Nie pozostawało nic innego, jak zanurzyć się w burzę i spróbować wyjechać po jej przeciwległej stronie. Po przejechaniu 25 km wynurzyłem się ze strumieni deszczu i pojawiło się całkiem ciekawe światło. Potem było już tylko ciekawiej i lepiej. O moim fotografowaniu podczas tego wieczora opowiadam w najnowszym odcinku mego vloga o fotografii. Serdecznie zapraszam na 108 odcinek.

Najważniejsza wiedza fotograficzna w jednym miejscu!
Sprawdź mój kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

W czasie kilku godzin pleneru odwiedziłem cztery punkty, skąd wykonałem kilka ujęć. Takie szybkie działanie pomaga w utrzymaniu warsztatu na dobrym poziomie. Niestety, kiedy nie ćwiczy się się rzemiosła i wyobraźni w konsekwencji bardzo często zapomina się o podstawowych regułach szybkiego fotografowania w terenie. Dlatego lubię częste i krótkie plenery.  Wymagają szybkiego i precyzyjnego działania.

Dlatego tak ważne staje się również fotografowanie w różnych warunkach i nabieranie nawyków, które zaowocują dobrymi kadrami. Świetnie jeżeli powstaną cudowne ujęcia, ale bardzo często ważniejsze stają się po prostu radosne chwile spędzane wśród przyrody. Jestem pewien, że radość fotografowania jest motorem popychającym mnie na każdy kolejny plener. Nie mniej ważna jest przygoda, którą przeżywa się podczas każdej wizyty wśród pól, lasów i nad brzegami rzek czy jezior. Natura ucisza złe emocje i pozwala cieszyć się pięknem otaczającego nas świata. 

Nad wielką wodą 🙂 film opowiada także o tym jak powstał ten kadr. 
ISO 400 / 14 mm / f 14 / 1/25 s.

Kiedy wracałem nocą do domu, byłem pewien, że najcenniejszym elementem mojej wyprawy nie są wykonane kadry, ale właśnie możliwość przebywania wśród pagórków, kałuż i chmur. 

Podczas tego pleneru użyłem:
Korpus: Nikon D850,
Obiektywów: Nikkor 14-24 mm f/2.8G ED, Nikkor 24-70 mm f/2.8G ED.
Filtr: Zestaw Filter Holder Kit S5 Nisi 150 do Nikon 14-24mm f/2.8 G ED + Filtr połówkowy szary Haida NanoPro MC ND4 / ND 0.6 Grad Soft
Statyw: Manfrotto 055CXPRO3 + Głowica Manfrotto MHXPRO-BHQ2 X-PRO.
Plecak: Manfrotto pro-v-610 pl
Vlog: Kamera Sportowa DJI OSMO ACTION, Nikon Z50.

Pozdrawiam
Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 4 sierpnia 2021

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.