Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Decydujący moment

utworzone przez | cze 1, 2024 | Foto Blog | 4 Komentarze

Decydujący moment jest pojęciem sformułowanym przez Henri Cartier Bressona: tylko w jednym szczególnym momencie (bardzo krótkiej chwili) następuje najsilniejsze natężenie napięcia towarzyszącego każdemu zdarzeniu tak pod względem akcji jaki i kompozycji .

Zawsze będę przekonywał, że najważniejsza w fotografii jest wyobraźnia fotografa, na drugim miejscu jest zaś jego technika, która pozwala wymyślone zdjęcia przekuć w rewelacyjny kadr.

Wiem, że własne poszukiwania są kosztowne i bolesne, ale innej drogi (tym bardziej ścieżki na skróty) do indywidualnych oraz ciekawych ujęć nie ma. Poszukiwanie własnych kadrów jest jedynym sposobem, by czasami natknąć się na niezwykły obraz. Wówczas w ułamku sekundy musisz nacisnąć spust migawki. Ta chwila się nie powtórzy.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Co to jest decydujący moment?

Henri Cartier Bresson sformułował pojęcie decydującego momentu: tylko w jednym szczególnym momencie (bardzo krótkiej chwili) następuje najsilniejsze natężenie napięcia towarzyszącego każdemu zdarzeniu tak pod względem akcji jaki i kompozycji . Zrobienie zdjęcia dokładnie w tej chwili umożliwia najdokładniejsze przekazanie emocji towarzyszącej owemu wydarzeniu. Jeżeli zrobisz zdjęcie ułamek sekundy wcześniej lub później obraz nie będzie już tak kompletny. O tej chwili zadecydują światło, kolory, bohaterowie zdarzenia ich ruchy gesty. Wydaje się, że właśnie w owym zgrabnym połączeniu zmysłu obserwacji z szybkością działania tkwi sztuka robienia dobrych zdjęć. Jakże często to właśnie chwila, moment ułamek sekundy dzieli zdjęcie pamiątkowe od rewelacyjnej, porywającej fotografii.

marek_waskiel_bojary

Jeżeli jest to takie proste, dlaczego tak trudno to zrealizować? Jestem przekonany, że przede wszystkim z powodu naszej niecierpliwości. Na przykład w fotografii krajobrazowej prawie na wszystko trzeba poczekać: na odpowiednią pogodę, porę roku i dnia, ciekawy układ chmur, dobrze oświetlony pierwszy plan, tło, odpływ i przypływ fal… Wyliczać można bez  końca. A nierzadko nie chcemy czekać – pragniemy jak najczęściej naciskać spust wyzwalający migawkę.

Chcemy natychmiast zobaczyć, co udało się nam uchwycić. Oczekujemy od aparatów, że zrealizują wszystko, nad czym nam się nie chce skupiać. Jeżeli zdjęcie jest złe, winę ponosi krnąbrny sprzęt fotograficzny. Poza tym dużą część fotoamatorów satysfakcjonuje byle jakie i naprędce wykonane ujęcie, ponieważ niewiele wiedzą o fotografii ich rozwój estetyczny pozostał daleko w tyle za możliwościami technicznymi sprzętu.

Dobre zdjęcie to udana mieszanka kilku ważnych elementów: wyobraźni autora, umiejętności postrzegania światła, poszukiwań i wędrówek, wiedzy ogólnej i technicznej dotyczącej fotografii, zaplanowania pleneru oraz doboru odpowiedniego sprzętu. Trzeba również pamiętać, że w każdym rodzaju fotografii najważniejsze jest światło i ma ono co najmniej trzy cechy, które mogą wpłynąć na ostateczną formę zdjęcia: kierunek, natężenie barwę i charakter (twarde, miękkie, rozproszone). To komplet wskazówek, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wykonywania zdjęć.

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przeczytaj też: 

Pomysły na zdjęcia w domu. W ten sposób wyzwolisz kreatywność i przezwyciężysz chandrę

Drogi sprzęt, wielkie rozczarowanie. Fotoamatorzy w trakcie zakupów nie stosują tych zasad

Fotografia dla początkujących 5 kluczowych umiejętności

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 1 czerwca 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.