Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak archiwizować cyfrowe zdjęcia

utworzone przez | sty 29, 2023 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 0 komentarzy

Pierwsza część wakacyjnych podróży już za mną: wyspa Pag w Chorwacji, norweskie Lofoty oraz Tuszetia i Kachetia w Gruzji. Każda z tych krain jakże odmienna, różnorodna i zadziwiająca. Mnóstwo wrażeń, zdziwień oraz interesujących spotkań. Całe szczęście, że robię coraz mniej zdjęć ponieważ po powrocie nie zostałem przytłoczony ich liczbą. Nie muszę się za bardzo zastanawiać, które kadry wybrać, które są najciekawsze. Chociaż oczywiście to nie znaczy, że bardzo lubię archiwizację tę niezbędną część działań każdej fotografującej osoby.

Przyznaję, że część pracy związana z archiwizacją nie pociąga mnie tak mocno jak samo fotografowanie, ale jest niezbędna. Dlatego robię wszystko, aby zdjęcie już w momencie naciśnięcia spustu było na tyle dobre, by w przyszłości nie wymagało poświęcania mu dużej ilości czasu. Warto bowiem pamiętać, że im bardziej się postarasz, robiąc fotografię, tym więcej czasu oszczędzisz później, przy komputerowej obróbce zdjęcia

Po powrocie z każdej plenerowej sesji najpierw trzeba wykonać archiwizację zdjęć. Zdjęcia cyfrowe lubią znikać, zatem od lat stosuję tę samą metodę archiwizacji, choć używam nieco innych narzędzi. Teraz posługuję się głównie programem Lightroom, który jest bardzo dobrym programem do zarządzania bazami danych złożonych ze zdjęć. Zgrywam wszystkie zdjęcia z kart pamięci na dyski zewnętrzne (co najmniej dwa różne). Kiedyś nagrywałem płyty DVD, ale poszukiwanie konkretnych zdjęć w archiwum płytowym jest bardzo niewygodne. Jeżeli nie używasz programu Lightroom, to stwórz na dysku zewnętrznym jeden katalog i pozakładaj tam foldery, do których będziesz kopiować zdjęcia. Foldery powinny nosić nazwy kolejnych sesji, najlepiej nazw geograficznych z datami, np. Bieszczady_12_04_2013. Podczas kopiowania należy zmieniać nazwy plików na charakterystyczne dla danego folderu z kolejnymi numerami, np. Bieszczady_12_04_2013_203.jpg.

Pamiętaj o tym, żeby zdjęcia z karty pamięci kopiować, ale ich nie usuwać (opcja przenieś). Dopiero po upewnieniu się, że kopiowanie zakończyło się sukcesem i zgrane zdjęcia otwierają się bez kłopotów i są skopiowane na dwa niezależne źródła, można sformatować kartę pamięci, wykorzystując odpowiednią funkcję w aparacie. Dzięki temu karta zostanie oczyszczona ze zbędnych plików i dostosowana do formatu zapisu zdjęć w aparacie. Trzeba pamiętać jedynie, by nie formatować kart, na których są zapisane nieskopiowane zdjęcia. Operacja formatowania utrudni ich odtworzenie.

Do archiwizacji używam czytnika kart Transcend (transfer jest szybszy niż bezpośrednio z aparatu) oraz dysków zewnętrznych USB Transcend. Są bardzo wygodne i trwałe. Fotografuję zapisując zdjęcia na kartach pamięci SanDisk Extreme.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 29 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.