Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Szukam burzy z piorunami [#20] Vlog o Fotografii

utworzone przez | sie 1, 2018 | Foto Blog | 3 Komentarze

Wybrałem się na fotografowanie  pięknych chmur, burzy oraz wyładowań atmosferycznych. Szukając dobrych kadrów zrobiłem kilka timelapsów oraz udało mi się powiedzieć parę słów o tym jak fotografować burzę. Zapraszam więc na nowy odcinek Vloga.

Na ogół na nadchodzącą burzę oczekuje się obserwując jej front.  Fotografuje się ją z daleka, czyli długimi ogniskowymi (teleobiektywami) z bezpiecznego miejsca. Jeśli zbliża się na niebezpieczną odległość, trzeba szybko schronić się np. we wnętrzu budynku albo aucie (zamykamy w nim okna i nie włączamy urządzeń elektrycznych).

W czasie fotografowania burz i towarzyszącym im wyładowań atmosferycznych (piorunów) nie pozostawajmy  po prostu na odkrytym terenie lub w pobliżu samotnych drzew, słupów energetycznych, wież lub na górskich szczytach i grzbietach. Nie warto dla dobrego ujęcia ryzykować zdrowia lub życia.  Aparat ustawia się na statywie w kierunku pojawiających się wyładowań stosując dłuższe czasy ekspozycji. Najłatwiej zarejestrować pioruny nocą wówczas po prostu z łatwością uzyskuje się czas ekspozycji rzędu 30 s.  W dzień staje się to już bardziej skomplikowane. Tutaj możesz obserwować przemieszczanie się burz: blitzortung.org

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

 

https://www.fotoksiegarnia.com/produkt/jak-fotografowac-krajobrazy/

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 1 sierpnia 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.