Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Szukam burzy z piorunami [#20] Vlog o Fotografii

utworzone przez | sie 1, 2018 | Filmy o Fotografii | 3 Komentarze

Wybrałem się na fotografowanie  pięknych chmur, burzy oraz wyładowań atmosferycznych. Szukając dobrych kadrów zrobiłem kilka timelapsów oraz udało mi się powiedzieć parę słów o tym jak fotografować burzę. Zapraszam więc na nowy odcinek Vloga.

Na ogół na nadchodzącą burzę oczekuje się obserwując jej front.  Fotografuje się ją z daleka, czyli długimi ogniskowymi (teleobiektywami) z bezpiecznego miejsca. Jeśli zbliża się na niebezpieczną odległość, trzeba szybko schronić się np. we wnętrzu budynku albo aucie (zamykamy w nim okna i nie włączamy urządzeń elektrycznych).

W czasie fotografowania burz i towarzyszącym im wyładowań atmosferycznych (piorunów) nie pozostawajmy  po prostu na odkrytym terenie lub w pobliżu samotnych drzew, słupów energetycznych, wież lub na górskich szczytach i grzbietach. Nie warto dla dobrego ujęcia ryzykować zdrowia lub życia.  Aparat ustawia się na statywie w kierunku pojawiających się wyładowań stosując dłuższe czasy ekspozycji. Najłatwiej zarejestrować pioruny nocą wówczas po prostu z łatwością uzyskuje się czas ekspozycji rzędu 30 s.  W dzień staje się to już bardziej skomplikowane. Tutaj możesz obserwować przemieszczanie się burz: blitzortung.org

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

 

https://www.fotoksiegarnia.com/produkt/jak-fotografowac-krajobrazy/

 

3 komentarze

 1. Miroioslaw

  witam serdecznie Podróżnika po świecie i europie wszystkie Pana wojaże sa tak bardzo interesujące i ciekawe że z największą przyjemnością sie czyta ogląda zawsze zastanawiam się jakimi to czasami jakimi przysłonami sa te zdjecia bo to sa SUPEROWE SUPEROWE fotki przez chwile sie przyglądam na pewno długimi czasami no i ze statywu życząc Panu wiary w siebie optymizmu hartu ducha i wspaniałych pomysłów zdjeć jak wiem tego Panu NIE brakuje

  Odpowiedz
 2. Iwona

  Bardzo dziękuję za poradnik. Z przyjemnością go czytam, jak i ten blog.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry 🙂 Bardzo dziekuję i zapraszam do częstych odwiedzi. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 1 sierpnia 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.