Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak znaleźć inspirację do fotografowania

utworzone przez | lut 9, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Dokucza Ci brak fotograficznej weny? Zastanawiasz się, co zrobić, aby znowu zachwycić się pięknem otaczającego nas świata? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak odzyskać inspirację do fotografowania.

Zobacz odcinek 7 poradnika:

Kursy Fotografii Online | Odkryj Prawdziwą Radość Fotografowania

👉 Twój Kod Rabatowy: RGF6M

Jak odzyskać inspirację do fotografowania

Jedna z teorii naszego widzenia świata podpowiada nam, że zauważamy jedynie te fragmenty rzeczywistości, które są dla nas ważne. Uczymy się oglądania świata przez całe życie. Wielość docierających do nas bodźców jest tak wielka, że dużą część pośród nich musimy redukować.

Niestety zdarza się, że w pewnym momencie naszego życia może dojść do sytuacji, kiedy przestaniemy reagować na piękno. Przestajemy je dostrzegać i nim się zachwycać. Jak się domyślasz powstaje wówczas sytuacja, która jest bardzo niebezpieczna dla każdego fotografa.

Pojawiają się wątpliwości – jak mam tworzyć wspaniałe opowieści jeżeli nie widzę nic ciekawego, wspaniałego albo nawet jedynie interesującego! W takich chwilach zwątpienia potrzebujemy inspiracji.

👉 Kurs fotografii dla absolutnie początkujących  

„Inspiro” słowo pochodzące z łaciny oznacza wdychanie, nabieranie oddechu. Musimy oddychać, aby żyć. Potrzebujemy inspiracji, aby tworzyć.

Zatem skąd czerpać owe wzorce?

Odpowiedź jest bardzo prosta – z każdego źródła, które pomaga nam tworzyć w wyobraźni kadry. Najprostszym rozwiązaniem jest obserwacja innych twórców w tej dziedzinie fotografii, która nas interesuje.

Jednak nie warto zasklepiać się w jednostronnym oglądaniu świata. Trzeba odwiedzać wystawy, oglądać albumy fotograficzne, filmy i słuchać muzyki. Wszędzie można poczuć inspirujące ukłucie i zobaczyć w wyobraźni swoje wspaniałe zdjęcie.

Przywołam przykład średniowiecznego ucznia i mistrza. Zresztą nie jest to tylko charakterystyczne dla średniowiecza. Na początku uczeń wykonuje proste czynności często nawet nie związane z dziedziną, w której będzie kiedyś tworzyć. Uczy się prostych ruchów i cierpliwości. Z biegiem czasu wykonuje coraz bardziej skomplikowane działania aż wreszcie pewnego dnia osiąga poziom mistrza i z czasem go przerasta. Jeżeli nie zabraknie Ci cierpliwości i nie wybierzesz drogi na skróty z pewnością osiągniesz bardzo wysoki poziom.

Oczywiście kontakt z dobrym nauczycielem znacznie skraca drogę do świetnych zdjęć. Otrzymywane podpowiedzi i wskazówki pozwalają na skuteczne i szybkie eliminowanie błędów i wytyczają nowe horyzonty. Samemu łatwo zagrzebać się w gęstwinie ustawień aparatu, możliwości kompozycji albo technice fotografowania lub pracy w terenie. Traci się wówczas mnóstwo czasu na wyważanie już dawno otwartych drzwi. Zdecydowanie lepiej jest przeznaczyć jak najwięcej czasu na samodzielne i twórcze fotografowanie.

Gdzie szukać inspirujących impulsów

Inspiracji poszukuję w różnych miejscach i sytuacjach. Jestem otwarty na nowe doznania. Poszukiwania tematów i plenerów zajmują największą część życia każdego samodzielnego i twórczego fotografa. Kalkowanie kadrów od innych fotografów jest łatwe ale zdecydowanie większą radość przynoszą samodzielnie wymyślone i stworzone kadry.

Szukam ciekawych miejsc do sfotografowania i zastanawiam się jak mogę pokazać ich piękno. O jakiej porze roku albo dnia. Potem cierpliwie wracam w owe miejsce, aż do uzyskania efektu o którym marzyłem. Fotografując ludzi staram się ich pokazać w jak najkorzystniejszy sposób, bez naśmiewania się i deformacji. Staram się opowiedzieć dobre historie o cudownych miejscach, albo zatrzymać w kadrze sytuacje lub okoliczności, które nigdy się już nie powtórzą.

Lubię pokazywać za pomocą fotografii niezwykłości natury, których istnienia się domyślamy, ale nasze zmysły nie do końca je rejestrują np. ruch chmur na niebie, wodę płynącą w rzekach albo wiatr pędzący po polach.

Podobnie będzie z Tobą zacznij od rzeczy prostych i zwyczajnych. Staraj się je pokazać w jak najpiękniejszy sposób. Potem systematycznie podnoś sobie poprzeczkę i ucz się fotografii w każdej dostępnej formie. Jeżeli wybierzesz naukę fotografii pod moim kierunkiem będzie mi bardzo miło i z pewnością nie zawiedziesz się wynikami.

Moimi fotograficznymi mistrzami są Steve McCurry i Ernst Haas. Pierwszego uwielbiam za kompozycję oraz wykorzystanie koloru, a drugiego za wszystko, bowiem był on prekursorem nowoczesnej fotografii. Dzięki internetowi można odszukać mnóstwo wspaniałych twórców i dzięki ich zdjęciom otwierać się na nowe doznania i dziedziny fotografii.

Podczas moich kursów uczymy się „czytania zdjęć” poprzez odpowiedź na pytania jak owo ujęcie zostało zrobione, zastanawiamy się jaki ma przekaz o czym opowiada. Jest to rewelacyjny sposób na ulepszanie swego warsztatu.

To już ostatni film z mojej mini serii 7 kroków do lepszych zdjęć. Zapraszam na mego bloga i do udziału w kursach fotografii lub moich warsztatach fotograficznych. Dziękuję za cierpliwe oglądanie i odwiedzaj mnie jak najczęściej.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 9 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.