Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Rola kompozycji w fotografii

utworzone przez | sty 14, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Zastanawiasz się, dlaczego niektóre zdjęcia wzbudzają powszechny zachwyt, a na inne nikt nie zwraca uwagi? Kluczem do sukcesu jest interesująca kompozycja! Z tego poradnika dowiesz się, jak wykorzystać ją w swoich fotografiach.

Zobacz 4 odcinek poradnika:

Kursy Fotografii Online | Odkryj Prawdziwą Radość Fotografowania

👉 Twój Kod Rabatowy: RGF6M

Kompozycja w fotografii

Jak już wiesz fotografia jest poszukiwaniem pięknego światła oraz realizowaniem pomysłu na zdjęcie, którym jest ekspozycja. Jednak nie mniej ważna jest kompozycja.

Kompozycja odpowiada za dobór umieszczenia wszystkich elementów w kadrze, których harmonijne ułożenie ma jak najmocniej wpływać na widza.
Nigdy nie znajdziesz sposobu na świetną kompozycję jeżeli nie wiesz o czym jest Twoje zdjęcie.

Zawsze staraj się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego robię to ujęcie i o czym opowiadam. Jeśli masz odpowiedź na tak postawione pytania z łatwością odszukasz sposób na ciekawą i mocną kompozycję. Bez względu na sposób kadrowania kompozycja przede wszystkim zwraca uwagę na temat zdjęcia. Pomaga widzowi odczytać historię zapisaną w kadrze.

Kompozycję można rozumieć na wiele sposobów, jednak teraz zwrócę Twoją uwagę na kilka jej cech. Najlepsze kadry opowiadają proste historie za pomocą małej ilości elementów. Im mniej tym lepiej! Upraszczajmy kadry do niezbędnego minimum.

Zawsze staraj się mieć w zdjęciu jeden najważniejszy motyw i skup na nim uwagę poprzez ustawienie na nim ostrości oraz wyodrębnienia z tła. Piękne i kompletne kadry składają się na ogół z trzech planów: pierwszego z głównym motywem, drugiego planu oraz tła. Czasami ograniczamy się do pokazywania dwóch planów.

👉 Kurs fotografii dla absolutnie początkujących  

Warto pamiętać, że z reguły wszystko wokół nas postrzegamy w pewien określony sposób widząc: jasne elementy sceny przed ciemnymi, ostre przez odwzorowanymi jako rozmyte oraz te w ciepłych barwach bardziej niż fragmenty sceny w barwach zimnych.

Niezwykle ważnym elementem pomagającym tworzyć przestrzeń w zdjęciu jest światłocień czyli obecność części jasnych, szarych oraz ciemnych w naszym kadrze. Jak się domyślasz są one zależne od światła – jego kierunku i natężenia.

Reguły prawidłowej kompozycji

Czasami mówi się o regułach kompozycyjnych innym razem, że komponujemy kierując się intuicją.
Fotografowanie według pewnych wskazówek np. reguła trójpodziału i mocnych punktów pomaga w zapamiętaniu, że istnieje coś takiego jak kompozycja.
Na początku musi powstać w nas przekonanie, że możemy kształtować układ wszystkich elementów w zdjęciu i może on mieć wpływ na wizualną jakość kadru. Pamięć o regułach i podpowiedziach ułatwia bezpieczne stawianie pierwszych kroków.
Niezwykle często świetna kompozycja wpływa na zachwyt nad oglądanymi zdjęciami. Po pierwsze zatrzymuje wzrok widza a po drugie powoduje, że fotografia trafia do jego umysłu i serca.

Jakie elementy można wykorzystać aby zapewnić ujęciom świetną kompozycję przyciągającą wzrok widza?

  • Do podstawowych elementów zaliczam świetne światło dobrane do pomysłu na zdjęcie. Może nim być np. światło złotej albo niebieskiej godziny lub wspaniale rozproszone światło w fotografii portretowej.
  • Warto pamiętać o trójpodziale i tzw. mocnych punktach. To proste rozwiązanie zawsze przyniesie świetny efekt więc w sytuacjach wymagających szybkiego działania sięgaj po nie bez wahania.
  • Na zbudowanie znakomitego ujęcia będzie mieć wpływ wykorzystanie cudownych światłocieni oraz skupienie wzroku widza na temacie zdjęcia poprzez odpowiednią głębię ostrosci. Ważne jest zastosowanie planów, kierowanie się barwami obecnymi w fotografowanej przestrzeni, wykorzystanie linii, wzorów, rytmów, kontrastów.

Świetnie jest zwracać uwagę na linie wiodące, przekątne kadru i obramowania. Wszystkie owe elementy można wykorzystać do dynamicznego kształtowania naszych ujęć. Jednak czasami warto też posłużyć się symetrią chociaż nie jestem wielbicielem takich rozwiązań to stosuję je podczas fotografowania portretów i dla specjalnych tematów.

Namawiam Cię do oglądania zdjęć innych fotografów i zastanawiania się dlaczego jakiś kadr zatrzymuje nasz wzrok. Popatrz, pomyśl i napisz obok wydrukowanego zdjęcia dlaczego podziwiasz jego kompozycję. Który z elementów zatrzymał Twój wzrok, co spowodowało, że jesteś przy nim dłużej. Zobaczysz, że pracując w ten sposób z biegiem czasu stworzysz listę elementów kompozycji, które warto stosować także w Twoich zdjęciach.

Jeżeli chcesz skutecznie rozwijać swoją pasję i tworzyć zdjęcia, o których zawsze marzysz skorzystaj z moich kursów fotografii prowadzonych przeze mnie w formie bezpośrednich spotkań online w mojej Internetowej Szkole Fotografii lub kursów fotografii w formie filmów wideo. Tam mówię bardzo dużo o świadomej kompozycji.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 14 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.