Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Światło w fotografii

utworzone przez | lut 4, 2023 | Nauka Fotografii | 3 Komentarze

Mnóstwo osób, w trakcie oglądania wspaniałych fotografii, zbyt szybko uznaje, że są one wynikiem obróbki w programach graficznych. W rzeczywistości nawet najlepszy program nie uratuje marnego zdjęcia.  W tym artykule przeczytasz o najważniejszym czynniku, wpływającym na jakość zdjęć. Dowiesz się, jak wykorzystać światło do tworzenia zachwycających kadrów. 

Zobacz 2 odcinek poradnika:

Kursy Fotografii Online | Odkryj Prawdziwą Radość Fotografowania

Twój Kod Rabatowy: RGF6M

Rola światła w fotografii

W czasie pierwszego spotkania opowiadałem o znaczeniu światła, dzięki któremu powstają wszystkie nasze zdjęcia. Może być ono korzystne dla naszych zdjęć albo może je całkowicie zniszczyć.

Jak odróżnić dobre światło od złego? Przede wszystkim, podczas wykonywania naszych ujęć, powinniśmy się kierować pomysłem na kadr. Ów pomysł będzie nam sugerował, jakiego światła będziemy potrzebowali.

Nie zawsze będzie to cudowne światło złotej godziny – czyli okolic wschodu lub zachodu słońca. Często nasze koncepcje będą oparte o wykorzystaniu np. rozproszonego światła zamglonego dnia.

Jeżeli na początku brakuje Ci własnych idei, zacznij oglądać zdjęcia innych fotografów, poszukując w nich inspiracji. Inspiracja nie jest kalkowaniem pomysłów, lecz poszukiwaniem natchnienia, kierunku albo podpowiedzi. Proszę jednak –  zacznij przyglądać się światłu. Jak zostało ono wykorzystane do wykonania
danego ujęcia.

Przypatrz się mu uważnie i spróbuj odpowiedzieć na pytania:

  • jaki ma kierunek
  • jakie ma natężenie
  • jaką ma barwę
  • jak możesz opisać jego charakter

Oglądając ujęcia, które zaczęły Cię pasjonować, zastanów się także nad tym jakiego światła potrzebujesz do swoich zdjęć, aby stały się one niezwykłe. Gdzie takie światło można złapać i kiedy? Pomyśl, czy możesz je stworzyć samodzielnie np. w studio fotograficznym, czy też potrzebujesz światła naturalnego. Jakie musi mieć cechy?

Wpływ światła na jakość zdjęć

Mnóstwo nieporozumień ma swoje źródło właśnie w niezrozumieniu roli światła w tworzeniu zdjęcia. Posłużę się prostym przykładem: widzisz jakiś cudowny krajobraz w albumie fotograficznym albo w internetowej galerii i odbywasz podróż w owo miejsce. Zdjęcie przedstawiało wspaniały pejzaż w ciepłej barwie z mnóstwem odbić w morskich falach. Po przyjeździe w owo miejsce spotyka Cię rozczarowanie. Skały nie są barwne lecz szarobure i nie ma wody przy brzegu. Z pewnością pomyślisz, ach ten Photoshop zdjęcie z albumu było tak mocno obrobione przez program graficzny. Prawda jest zgoła odmienna!

Fotograf był tu w marcu o świcie, ponieważ wówczas światło było najkorzystniejsze i on to wiedział i przewidział. Ty natomiast jesteś w lipcu w południe i to podczas odpływu. Światło o tej porze roku i dnia jest inne od owego marcowego poranka! Nie potrzeba programów graficznych, aby zrobić wspaniałe zdjęcie
przy znakomitym świetle.

Kurs fotografii dla absolutnie początkujących  

Jednak osoby, które są leniwe albo nie widzą światła w chwili robienia zdjęcia nadużywają programów graficznych do imitacji cudownego światła. Są grafikami -nie fotografami i od Twojej decyzji będzie zależało w jakiej grupie się znajdziesz. Czy chcesz być fotografikiem tworzącym swoje ujęcia ze wspaniałego światła czy grafikiem komputerowym kształtującym swoje obrazy przy pomocy cyfrowych narzędzi.

Jeśli chcesz być dobrym fotografem potrzebujesz do swoich kadrów potrzebujesz najlepszego światła. Musisz obserwować jego cztery cechy: kierunek, natężenie, barwę i charakter i podejmować decyzję o tym, kiedy nacisnąć spust migawki, aby otrzymać najlepszy efekt.

Zadawalając się byle jakim światłem znacznie obniżasz siłę swoich kadrów. Pomyśl o tym, kiedy znowu będziesz naciskać spust migawki. Jeśli jeszcze nie widzisz znaczenia światłą zacznij od prostego ćwiczenia, które nauczy Cię widzenia kierunku światła i jego natężenia.

Znajdź motyw, który możesz sfotografować tak aby mocne światło w ciepłej barwie np. zachodzącego słońca stało się jasnym szerokim tłem dla sylwetek ludzi albo przedmiotów znajdujących się na pierwszym planie.

Takie kadry nazywamy sylwetkowymi. Ekspozycja powinna być tak dobrana, aby pięknie oddać natężenie i barwę światła np. wieczornej złotej godziny i jego wspaniałą barwę. Jest to jeden z pierwszych kroków do celowego wykorzystywania dobrego światła w naszych zdjęciach. Jest oczywiście wiele innych
sposobów na zatrzymywanie wspaniałego światła w naszych kadrach. O tym jak je zauważyć i wykorzystać uczę między innymi na moich kursach fotografii.

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 4 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.