Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Twórcze akcesoria dla fotografów

utworzone przez | wrz 19, 2023 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 0 komentarzy

Podczas kolejnego odcinka moich filmów „Przerwa kawowa”,  dzielę się z Wami moimi przemyśleniami i opiniami na temat dwóch ważnych elementów wyposażenia każdego fotografa. Biorąc do ręki swój aparat i statyw, zauważam pewne detale, które mogą nam pomóc w dobrym fotografowaniu i rozwiązać mnóstwo problemów. Mówię tu o tak zwanych uchwytach „L”, znanych również jako „L-brakety”, oraz o różnych systemach szybkozłączek.

Najlepsze akcesoria dla fotografów

Zobacz film:

Gdy przygotowuję się do fotografowania ze statywu, zwracam uwagę na głowicę oraz na płytki, które łączą aparat ze statywem. Dzięki takiemu systemowi, nazywanemu szybkozłączką, montaż jest prosty i pewny. Używam kilku systemów. Jednym z nich jest Arca Swiss, który został wprowadzony na rynek ponad 30 lat temu. Jest jednym z najbardziej powszechnych systemów stosowanych w statywach. Mocowanie tego systemu jest proste, choć trzeba dbać o precyzję, aby wszystko było równo i solidnie zamontowane.

Innym systemem, który jest przeze mnie używany, jest ten od Manfrotto oparty o płytkę M-200PL Manfrotto. Jest inaczej skonstruowany, z wyraźnymi oznaczeniami na płytce, co pomaga w poprawnym montażu aparatu. Ale niezależnie od systemu, warto pamiętać o poprawnym zamocowaniu, aby aparat był bezpieczny.

Nie możemy jednak zapominać o fotografowaniu w pionie. Większość fotografów, aby dostosować aparat do takiego ujęcia, musi poluzować pewne śruby i umieścić aparat w odpowiednim miejscu na głowicy. Zajmuje to trochę czasu, ale z odpowiednimi narzędziami proces jest prostszy.

Dla tych, którzy szukają jeszcze lepszego rozwiązania, polecam uchwyt w kształcie litery L. Używam L-braket od firmy Manfrotto oraz inny do systemu Arca Swiss kiedy fotografuję bezlusterkowcami Nikona.

Wówczas używam uchwytu „L-brakety” od firmy SmallRig. Lubię produkty tej firmy, ponieważ są świetnie przemyślane i idealnie pasują do mojego aparatu. Zaletą takiego uchwytu jest nie tylko stabilność, ale również wygoda użytkowania. Na filmie pokazuję, jak szybko i prosto można wykorzystać go do fotografowania i łatwego przepinania aparatu z poziomu do zdjęć w pionie. Wspomaga on też przy fotografowaniu panoram.

Ostatecznie wybór odpowiedniego uchwytu czy systemu szybkozłączki zależy od indywidualnych potrzeb. Dziękuję za wsparcie mojej twórczości. Jeśli chcecie pomóc, możecie to zrobić przez Patronite lub postawić mi wirtualną kawę. Trzymajcie się ciepło!

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 19 września 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.