Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak fotografować kontrastowe sceny

utworzone przez | wrz 26, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Czy kiedykolwiek szukaliście odpowiedzi na pytanie, jak profesjonaliści uzyskują tak niesamowite efekty kontrastu i jasności w swoich zdjęciach? Jeśli jeszcze jej nie odszukaliście, to jesteście we właściwym miejscu. W tym poradniku zagłębimy się w tajniki kontrastu zdjęciach oraz tworzenia HDR. Jak zwykle – bez zbytniego komplikowania. 

Fotografowanie kontrastowych scen

Zobacz film o kontraście w fotografii i HDR:

 

Zacznij od obserwacji światła

Odszukanie wspaniałego światła jest podstawowym czynnikiem wykonywania ciekawych zdjęć.

W lesie często spotykamy się z sytuacją, gdzie mamy jednoczesne występowanie obok siebie mocnych cieni oraz jasnych punktów świetlnych. Takie warunki często stwarzają dylemat – jak uchwycić tę scenę, aby oddać jej piękno?

Jeśli zdecydujemy się na automatyczne ustawienia aparatu, efekt będzie bardzo słaby.

Piękne sceny w lesie mogą zawierać w sobie „duże kontrasty” w fotografii nazywane zakresem tonalnym. fot. Marek Waśkiel

Odkryj zakres tonalny

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój
👉 kurs fotografii online.

💥 Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł 💥

Pierwszym krokiem jest zrozumienie zakresu tonalnego, którym zwykle określamy różnicę między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem na fotografii. Nasze oczy są w stanie odróżnić ogromną liczbę tonów, jednak aparaty fotograficzne mają w tym względzie pewne ograniczenia.

Dlatego warto poświęcić chwilę, aby poznać możliwości swojego sprzętu oraz zastanowić się, jak podejść do fotografowania scen „o wysokim kontraście”. Nowsze aparaty z lepszymi matrycami oraz oprogramowaniem radzą sobie lepiej z „kontrastem” w scenie. 

Łatwiej nauczysz się odróżniać ciemne i jasne tony w zdjęciu, jeśli będzie ono w czerni i bieli. fot. Marek Waśkiel

Technika HDR pozwala fotografować scenę w sposób zbliżony pod względem zakresu tonalnego do naszych oczu. Wiele aparatów oferuje funkcję HDR, którą możesz aktywować w menu. J

Jeśli natomiast preferujesz fotografowanie w formacie RAW, tak jak ja, możesz później stworzyć zdjęcia HDR już w domu, korzystając z oprogramowania takiego jak Lightroom. Jednak ta technika nadaje się przede wszystkim do fotografowania scen statycznych, ponieważ zdjęcia wykonywane są w pewnych (minimalnych) odstępach czasu. Jeśli scena jest dynamiczna, zwartość kadrów o różnych ekspozycjach może być odmienna. 

Nikon – menu fotografowania w HDR (aktywne tylko dla plików jpeg)

Warto stosować bracketing ekspozycji

Bracketing ekspozycji to technika, którą warto poznać. Pozwala na wykonanie kilku ujęć z różnymi ustawieniami ekspozycji, aby następnie połączyć je w jedno zdjęcie o wysokim zakresie dynamiki.

Postprodukcja – szansa na wzmocnienie piękna ujęcia

Postprodukcja zwana popularnie obróbką to czas, gdy możemy naprawdę wiele uczynić z naszymi zdjęciami. Nie warto z niej rezygnować. Do przygotowania swoich plików RAW przed pokazaniem ich światu używam Lightrooma. Jest bardzo prosty i  można za jego pomocą podkreślić wszystkie walory kadru. 

Praktyka czyni mistrza

To prawda stara jak świat. Im więcej fotografujesz, tym lepiej rozumiesz światło i uczysz się, jak z niego korzystać. Bracketing ekspozycji i HDR są tylko narzędziami, które pomogą Wam osiągnąć lepsze rezultaty. Zachęcam do wypróbowania tych technik i zobaczenia, jak mogą one podnieść Wasze umiejętności fotograficzne na wyższy poziom.  Spróbujcie nowych technik, eksperymentujcie i nie bójcie się potencjalnych błędów. 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 26 września 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.