Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak fotografować kontrastowe sceny

utworzone przez | wrz 26, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Czy kiedykolwiek szukaliście odpowiedzi na pytanie, jak profesjonaliści uzyskują tak niesamowite efekty kontrastu i jasności w swoich zdjęciach? Jeśli jeszcze jej nie odszukaliście, to jesteście we właściwym miejscu. W tym poradniku zagłębimy się w tajniki kontrastu zdjęciach oraz tworzenia HDR. Jak zwykle – bez zbytniego komplikowania. 

Fotografowanie kontrastowych scen

Zobacz film o kontraście w fotografii i HDR:

 

Zacznij od obserwacji światła

Odszukanie wspaniałego światła jest podstawowym czynnikiem wykonywania ciekawych zdjęć.

W lesie często spotykamy się z sytuacją, gdzie mamy jednoczesne występowanie obok siebie mocnych cieni oraz jasnych punktów świetlnych. Takie warunki często stwarzają dylemat – jak uchwycić tę scenę, aby oddać jej piękno?

Jeśli zdecydujemy się na automatyczne ustawienia aparatu, efekt będzie bardzo słaby.

Piękne sceny w lesie mogą zawierać w sobie „duże kontrasty” w fotografii nazywane zakresem tonalnym. fot. Marek Waśkiel

Odkryj zakres tonalny

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój
👉 kurs fotografii online.

💥 Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł 💥

Pierwszym krokiem jest zrozumienie zakresu tonalnego, którym zwykle określamy różnicę między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem na fotografii. Nasze oczy są w stanie odróżnić ogromną liczbę tonów, jednak aparaty fotograficzne mają w tym względzie pewne ograniczenia.

Dlatego warto poświęcić chwilę, aby poznać możliwości swojego sprzętu oraz zastanowić się, jak podejść do fotografowania scen „o wysokim kontraście”. Nowsze aparaty z lepszymi matrycami oraz oprogramowaniem radzą sobie lepiej z „kontrastem” w scenie. 

Łatwiej nauczysz się odróżniać ciemne i jasne tony w zdjęciu, jeśli będzie ono w czerni i bieli. fot. Marek Waśkiel

Technika HDR pozwala fotografować scenę w sposób zbliżony pod względem zakresu tonalnego do naszych oczu. Wiele aparatów oferuje funkcję HDR, którą możesz aktywować w menu. J

Jeśli natomiast preferujesz fotografowanie w formacie RAW, tak jak ja, możesz później stworzyć zdjęcia HDR już w domu, korzystając z oprogramowania takiego jak Lightroom. Jednak ta technika nadaje się przede wszystkim do fotografowania scen statycznych, ponieważ zdjęcia wykonywane są w pewnych (minimalnych) odstępach czasu. Jeśli scena jest dynamiczna, zwartość kadrów o różnych ekspozycjach może być odmienna. 

Nikon – menu fotografowania w HDR (aktywne tylko dla plików jpeg)

Warto stosować bracketing ekspozycji

Bracketing ekspozycji to technika, którą warto poznać. Pozwala na wykonanie kilku ujęć z różnymi ustawieniami ekspozycji, aby następnie połączyć je w jedno zdjęcie o wysokim zakresie dynamiki.

Postprodukcja – szansa na wzmocnienie piękna ujęcia

Postprodukcja zwana popularnie obróbką to czas, gdy możemy naprawdę wiele uczynić z naszymi zdjęciami. Nie warto z niej rezygnować. Do przygotowania swoich plików RAW przed pokazaniem ich światu używam Lightrooma. Jest bardzo prosty i  można za jego pomocą podkreślić wszystkie walory kadru. 

Praktyka czyni mistrza

To prawda stara jak świat. Im więcej fotografujesz, tym lepiej rozumiesz światło i uczysz się, jak z niego korzystać. Bracketing ekspozycji i HDR są tylko narzędziami, które pomogą Wam osiągnąć lepsze rezultaty. Zachęcam do wypróbowania tych technik i zobaczenia, jak mogą one podnieść Wasze umiejętności fotograficzne na wyższy poziom.  Spróbujcie nowych technik, eksperymentujcie i nie bójcie się potencjalnych błędów. 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 26 września 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.