Czy kiedykolwiek szukaliście odpowiedzi na pytanie, jak profesjonaliści uzyskują tak niesamowite efekty kontrastu i jasności w swoich zdjęciach? Jeśli jeszcze jej nie odszukaliście, to jesteście we właściwym miejscu. W tym poradniku zagłębimy się w tajniki kontrastu zdjęciach oraz tworzenia HDR. Jak zwykle – bez zbytniego komplikowania.
Fotografowanie kontrastowych scen
Zobacz film o kontraście w fotografii i HDR:
Zacznij od obserwacji światła
Odszukanie wspaniałego światła jest podstawowym czynnikiem wykonywania ciekawych zdjęć.
W lesie często spotykamy się z sytuacją, gdzie mamy jednoczesne występowanie obok siebie mocnych cieni oraz jasnych punktów świetlnych. Takie warunki często stwarzają dylemat – jak uchwycić tę scenę, aby oddać jej piękno?
Jeśli zdecydujemy się na automatyczne ustawienia aparatu, efekt będzie bardzo słaby.
Piękne sceny w lesie mogą zawierać w sobie „duże kontrasty” w fotografii nazywane zakresem tonalnym. fot. Marek Waśkiel
Odkryj zakres tonalny
Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 👉 kurs fotografii online.
💥 Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł 💥
Pierwszym krokiem jest zrozumienie zakresu tonalnego, którym zwykle określamy różnicę między najciemniejszym a najjaśniejszym punktem na fotografii. Nasze oczy są w stanie odróżnić ogromną liczbę tonów, jednak aparaty fotograficzne mają w tym względzie pewne ograniczenia.
Dlatego warto poświęcić chwilę, aby poznać możliwości swojego sprzętu oraz zastanowić się, jak podejść do fotografowania scen „o wysokim kontraście”. Nowsze aparaty z lepszymi matrycami oraz oprogramowaniem radzą sobie lepiej z „kontrastem” w scenie.
Łatwiej nauczysz się odróżniać ciemne i jasne tony w zdjęciu, jeśli będzie ono w czerni i bieli. fot. Marek Waśkiel
Technika HDR pozwala fotografować scenę w sposób zbliżony pod względem zakresu tonalnego do naszych oczu. Wiele aparatów oferuje funkcję HDR, którą możesz aktywować w menu. J
Jeśli natomiast preferujesz fotografowanie w formacie RAW, tak jak ja, możesz później stworzyć zdjęcia HDR już w domu, korzystając z oprogramowania takiego jak Lightroom. Jednak ta technika nadaje się przede wszystkim do fotografowania scen statycznych, ponieważ zdjęcia wykonywane są w pewnych (minimalnych) odstępach czasu. Jeśli scena jest dynamiczna, zwartość kadrów o różnych ekspozycjach może być odmienna.
Nikon – menu fotografowania w HDR (aktywne tylko dla plików jpeg)
Warto stosować bracketing ekspozycji
Bracketing ekspozycji to technika, którą warto poznać. Pozwala na wykonanie kilku ujęć z różnymi ustawieniami ekspozycji, aby następnie połączyć je w jedno zdjęcie o wysokim zakresie dynamiki.
Postprodukcja – szansa na wzmocnienie piękna ujęcia
Postprodukcja zwana popularnie obróbką to czas, gdy możemy naprawdę wiele uczynić z naszymi zdjęciami. Nie warto z niej rezygnować. Do przygotowania swoich plików RAW przed pokazaniem ich światu używam Lightrooma. Jest bardzo prosty i można za jego pomocą podkreślić wszystkie walory kadru.
Praktyka czyni mistrza
To prawda stara jak świat. Im więcej fotografujesz, tym lepiej rozumiesz światło i uczysz się, jak z niego korzystać. Bracketing ekspozycji i HDR są tylko narzędziami, które pomogą Wam osiągnąć lepsze rezultaty. Zachęcam do wypróbowania tych technik i zobaczenia, jak mogą one podnieść Wasze umiejętności fotograficzne na wyższy poziom. Spróbujcie nowych technik, eksperymentujcie i nie bójcie się potencjalnych błędów.