Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Wywiad dla Nikon Polska

utworzone przez | lip 12, 2022 | Foto Blog | 0 komentarzy

Lubię fotografować i lubię opowiadać o fotografii. Bardzo się cieszę, że mogłem o swoim fotografowaniu opowiedzieć dla Nikon Polska w serii Fotograf Miesiąca – Szeroki Kadr.

Wykorzystaj praktyczne kursy fotografii, oparte o lekcje w formie wideo.
👉 Kurs Fotografii Dla Początkujących  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online-dla-poczatkujacych/
👉 Kurs Fotografii Makro https://waskiel.pl/kurs-fotografii-makro-online/
👉 Kurs Fotografii Krajobrazowej  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-krajobrazowej-online/
👉 Kurs Lightroom Szybki Start  https://waskiel.pl/kurs-lightroom-online/
👉 Kurs Fotografii Podróżniczej https://waskiel.pl/kurs-fotografii-podrozniczej-online/
👉 Kurs Fotografii Portretowej  https://waskiel.pl/kurs-fotografii-portretowej-online/

Marek Waśkiel wywiad dla Nikon Polska

Sądzę, że są co najmniej cztery podstawowe czynniki, które są niezbędne dla powstania dobrego zdjęcia: praca, czas poświęcony fotografii, wyobraźnia autora oraz dowolny aparat fotograficzny jego rękach. Pojawia się także czynnik absolutnie od nikogo niezależny – zbieg okoliczności. Jednak ponieważ nie mamy nań wpływu zatem nie będę się nad nim rozpisywał, chociaż wydaje mi się, że dobre przygotowanie do sesji lub pleneru znacznie zwiększa szanse na to aby „sprzyjało nam szczęście”.

Wielu osobom z trudem przychodzi zrozumienie, że u podstaw sukcesu leży przede wszystkim systematyczna praca rozwijająca nasze zainteresowania i umiejętności. Podkreślam, że nie musi być ona ciężka! Jestem zwolennikiem metody „małych kroczków” ale stawianych rytmicznie i często.

Przekonałem się, że każda chwila poświęcona fotografii powraca do mnie w dobrych zdjęciach. Dlatego lubię zwalniać i celebrować chwilę, kiedy mogę się nią zajmować. Staram się zwolnić tempo pracy nad projektami oraz ograniczać liczbę wykonanych zdjęć.

Zbyt łatwo dajemy się zwieść reklamom i przekonaniu, że tylko drogi sprzęt uczyni z nas lepszych fotografów. Dlatego marząc o nowych gadżetach, trzeba ćwiczyć wyobraźnię. W niej powstają wszystkie fotografie. Dzięki wyobraźni mamy pomysły na kadry. Oglądajcie zdjęcia innych fotografów, albumy, filmy, czytajcie książki i słuchajcie muzyki. Wszędzie możecie znaleźć inspirację do swoich zdjęć.

Bardzo często pragniemy otrzymać niezawodną receptę na dobrą fotografię. Gdy zaczniemy się uważnie przyglądać ciekawym zdjęciom krajobrazowym, szybko się okaże, że rozwiązanie jest (uwaga: pozornie!) banalnie proste: umieść niepowtarzalny i atrakcyjny pierwszy plan na tle „dramatycznego” i dynamicznego nieba. Innym razem ktoś powie: „Sekretem fotografii jest ustawienie f8 i bycie we właściwym miejscu” innym razem podpowiedź będzie brzmiała: „Usiądź na ławce patrz i z pewnością wydarzy się coś ciekawego”.

Fotografia jest subiektywna. Jeżeli ma być dobra, musi być twórcza i samodzielna. Fotograf niczym średniowieczny żeglarz – odkrywca powinien z pychą wypłynąć w swej łupince na bezmiar oceanu w poszukiwaniu nieznanych lądów. Może go za to czekać wielka nagroda, może zdarzyć się także, że zostanie za swoją dumę ukarany. Jednak powinien ryzykować! Innej drogi do dobrych zdjęć nie ma.
Nie warto więc czekać na gotowe recepty.

Musimy się starać, aby fotografować jak najczęściej i nieustannie czerpać z tego działania radość.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 12 lipca 2022

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.