12 Noworocznych Postanowień Fotografa

Mamy Nowy Rok. Czas na nowe, lepsze zdjęcia. Nie powstaną one bez naszej pomocy. Dlatego przygotowałem 12 Noworocznych Postanowień, które pomogą Nam w coraz ciekawszym fotografowaniu. Niczego nie odkładam do jutra. Już dziś zabieram się do roboty. Życzę Wam i sobie przede wszystkim cierpliwości, wytrwałości oraz Zawsze Dobrego Światła! Zatem do dzieła! Wielu sukcesów w zaczynającym się właśnie Nowym Roku.

 

1. Nieustannie ucz się i inwestuj przede wszystkim w swoje umiejętności.

Posiadane umiejętności oraz elastyczność w myśleniu i działaniu przynoszą najwięcej dobrych efektów. Fotografia opiera się na nawykach i.. zrozumieniu światła. Nawyki trzeba kształtować przez codzienne ćwiczenia. Może próba zrobienia jednego zdjęcia każdego dnia będzie dobrym sposobem na wyrobienie nieustannego nawyku obserwacji i fotografowania?

W styczniu 2017 obserwowałem żubry na Podlasiu. Są to piękne zwierzęta.

2. Aktywnie poszukuj inspiracji i rozwijaj swoją kreatywność.

Wszystko już zostało sfotografowane. Z jednej strony to przekleństwo współczesnej fotografii z drugiej błogosławieństwo – szczególnie dla początkujących fotografów. Wśród mnóstwa wystaw, albumów, filmów albo stron internetowych można odszukać kadry i autorów, którzy zmuszają do myślenia oraz podejmowania kolejnych prób wykonania coraz lepszych zdjęć. Trzeba jedynie szukać i korzystać tylko z najlepszych wzorów.

W lutym byłem już w dalekiej Norwegi za kołem podbiegunowym, aby 
obserwować i fotografować zorzę polarną.

3. Solidnie opanuj swój aparat oraz posiadane akcesoria tak, aby pomagały Ci a nie przeszkadzały w robieniu zdjęć oraz maksymalnie wykorzystuj posiadany sprzęt.

Najłatwiej jest zrzucić winę za niepowodzenia na posiadany sprzęt fotograficzny. Nieustannie słyszę narzekania, gdybym miał droższy aparat i jaśniejsze obiektywy z pewnością moje problemy by zniknęły. Na ogół nawet po największych zakupach – Nie znikną! Trzeba pamiętać, że potęga fotografii tkwi w naszych głowach, naszych myślach i marzeniach. Sprzęt ma zrealizować jedynie nasze pomysły. Trzeba go jednak gruntownie poznać, aby robił dokładnie to czego od niego chcemy! Jeżeli jednak po licznych próbach uznasz, że sprzęt ogranicza efekty Twojej pracy wówczas cóż… czas na zmiany.

Natomiast w marcu fotografowałem przeloty ptaków nad Bagnami Biebrzańskimi. 

4. Rób tylko wymarzone zdjęcia, takie na których Ci zależy.

Nie oglądaj się na innych ale fotografuj tylko to co Cię interesuje. Nie rozwiniesz Swojej Pasji jeżeli będziesz postępować wbrew własnym przekonaniom. Bądź jednak otwarty na sugestie i podpowiedzi. Pamiętaj, że zdjęcia wymuszone i robione „na siłę” są zazwyczaj sztuczne i nieciekawe. Czerpiąc z dokonań innych osób zawsze dokładaj coś od siebie, aby Twoje prace były oryginalne i twórcze!

Nad Narwią jestem bardzo często, płynie w pobliżu mego domu. Każdy świt jest tu inny.

5. Poszerzaj fotograficzne zainteresowania, przekraczaj ograniczenia i próbuj wszystkiego, aby odszukać ten rodzaj fotografii który interesuje Cię najbardziej.

Nie warto obrażać się na żaden rodzaj fotografii. Fakt, że pewnych zdjęć „nie lubisz” albo …tak prawdę mówiąc jeszcze nie rozumiesz, nie oznacza, że są złe. Postaraj się sięgać po różne rodzaje fotografii (np. krajobraz, makro, portret, uliczna itp.) Rób zdjęcia różnymi obiektywami. Staraj się odszukać własną ścieżkę. Bez ryzyka i prób nigdy się nie przekonasz co tak naprawdę Cię interesuje.

W majowe poranki niezwykle często można mnie spotkać nad Bugiem.

6. Fotografuj tylko w RAW i jak najszybciej naucz się wywołania RAW.

Nawet jeżeli wydaje Ci się to w tej chwili irracjonalne fotografuj w RAW, bo w tych plikach zaklęta jest potęga fotografii cyfrowej. Oczywiście to pierwszy krok ponieważ potem RAW trzeba samemu wywołać w jakimś programie. Jednak nic innego nie zastąpi możliwości kompleksowego wpływania na zapis i tworzenie cyfrowej fotografii.

Nad rozlewiskami i starorzeczami Bugu bywałem także w chłodne i zamglone poranki czerwca.

7. Rozmawiaj jak najwięcej o fotografii i zdjęciach.

W rozmowie i dyskusji o kadrach tkwi ogromny potencjał. Jakże jest on obecnie niedoceniany. Jeżeli odszukasz albo spotkasz na swej drodze osoby, które w sposób rzeczowy zechcą rozmawiać o zdjęciach jesteś Wielką Szczęściarą albo Wilkiem Szczęściarzem! Korzystaj z takich spotkań i miejsc. Zobaczysz jak szybko zaczną się na lepsze zmieniać Twoje kadry. Jednak na początku warto popatrzeć na punkt 1. Jeżeli czujesz, że brakuje Ci podstaw to po prostu na początku idź na dobry kurs fotografii. Inaczej będziesz długo błądzić.

W lipcu zrobiłem zdjęcie do którego przymierzałem się od ubiegłego roku.
Wreszcie mi się powiodło!

8. Ogarnij swoje archiwum i uporządkuj je wybierając perełki.

Nieustannie pędzimy przed siebie, kompletnie nie pamiętając o wcześniej wykonanych zdjęciach. Nie zwracamy uwagi co i jak fotografowaliśmy? Trzeba ogarnąć nasze dokonania, popatrzeć na błędy i na świetne kadry. Wyciągnąć wnioski i wzmacniać silne elementy oraz pracować nad usprawnieniem braków. Czasami możemy popełniać jeden drobny błąd: np. nieprzemyślana kompozycja albo źle dobrana ekspozycja lub też niewłaściwe ustawienie ostrości. Tak drobne niedociągnięcia mogą niszczyć potencjał mnóstwa kadrów. Oglądając i porządkując archiwum warto próbować dokonać oceny, potem zaplanować i wprowadzić zmiany w sposobie fotografowania i myślenia o fotografii.

Sierpień był czasem burz na Podlasiu. Niestety tym razem moje plany sfotografowania
pięknej burzy z błyskawicami (w dzień) nie zakończyły się sukcesem. 

9. Bez względu na to gdzie to robisz, pokazuj tylko najlepsze zdjęcia i nie zalewaj ludzi mnóstwem byle jakich kadrów. Ilość nie przechodzi w jakość.

Codziennie jesteśmy zalewani mnóstwem informacji w tym także mnogością zdjęć. Będziemy pamiętać tylko te najbardziej niezwykłe. Warto więc być krytycznym wobec swoich dokonań i nawet rozbudowane sesje podsumowywać jednym i tylko tym najlepszym zdjęciem. Oczywiście trzeba nauczyć się dobrej selekcji i sztuki wyboru. Jak wcześniej napisałem najłatwiej się nabyć takich dobrych nawyków podczas rozmowy o zdjęciach. Z reguły wystarczy pokazanie jednego ujęcia, aby zainteresować widza naszymi opowieściami. Dopiero potem można pokazywać następne.

Część września spędziłem włócząc się po górach Rumunii.

10. Pracuj nad jednym tematem w formie dłuższych projektów i podsumuj efekty w formie mini wystawy.

Nie warto się włóczyć bez celu i tylko z nadzieją, że dziś zrobię wspaniałe zdjęcie. Trzeba wychodzić po coś konkretnego (z marzeniami o konkretnych kadrach) ale dawać się też zaskoczyć i ponieść emocjom. Prowadzenie długiego projektu na konkretny temat jest najlepszą metodą pracy każdego zawodowego fotografa. Amatorzy również powinni korzystać z takiego sposobu porządkowania swego hobby. Koniecznie ogranicz miejsce fotografowania – rób to w domu i blisko domu. Już teraz pomyśl nad tematem, który możesz w tej strefie realizować. Potem zacznij robić zdjęcia, zmieniaj założenia i dąż do pięknego finału. Moim zdaniem nie ma lepszego finału niż wystawa w formie ładnych dużych odbitek.

W październiku znowu tropiłem burze na Podlasiu.

11. Zawsze bądź cierpliwy i wyrozumiały – jeżeli oczekujesz pomocy okazuj ją innym.

Większość udanych kadrów i projektów powstaje dzięki cierpliwości autorów. Wspaniałe zdjęcia zostały najpierw wymarzone, wymyślone. Działo się to błyskawicznie! Ich zrealizowanie zajmuje jednak mnóstwo czasu. Bardzo wiele projektów zawala się właśnie na skutek braku konsekwencji i cierpliwości w działaniu. W fotografii na wszystko trzeba… i warto poczekać. Wówczas efekt jest najwspanialszy. Nie ustawiaj się wyłącznie w roli osoby żądającej pomocy od innych. Ucz się i zobaczysz, jak szybko będziesz pomagać także innym.

Natomiast w listopadzie ganiałem za resztkami pięknego jesiennego światła i wspaniałych kolorów. 

12. Zawsze zaczynaj od solidnych podstaw, czyli nie wyznaczaj nierealnych celów.

Najpierw zrealizuj świetnie proste fotograficzne zadanie np. zrób znakomity portret w domowym studnio przy naturalnym świetle, a potem komplikuj sobie zadania i stawiaj coraz wyższe wymagania. Mnóstwo osób zapomina, że trwałe konstrukcje można wznosić jedynie na solidnych podstawach. Nawet błyskotliwa sztuczka z Photoshopa nie zastąpi poprawnej kompozycji, ekspozycji albo ustawienia ostrości. Najpierw jest dobra fotografia potem programy graficzne, które służą jedynie do wzmocnienia efektu, który w wymyślonym kadrze jest najważniejszy. Jeśli myślisz, że jedyną drogą do świetnego kadru jest program graficzny szybko zostaniesz nie fotografem ale grafikiem komputerowym, łączącym np. kilka kadrów w jedno odmienne ujęcie. Wiem, że nieprzebrana jest obecnie liczba osób w ten sposób patrzących na fotografię jednak jak sądzę są w ogromnym błędzie. Fotografia jest sztuką chwytania i zapamiętywania pięknego światła. Nigdy o tym nie zapominaj!

Koniec roku poświęciłem fotografii miejskiej, szczególnie nocnej. Bardzo ją lubię

Jeżeli pytasz mnie czy to są także moje postanowienia na ten Nowy Rok? Tak w dużej mierze 🙂  Zatem Tobie i Sobie życzę ich spełnienia!

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

 

Tutaj możesz zobaczyć jeszcze więcej zdjęć z 2017 r. Zapraszam

Życząc samych Wspaniałości w 2018 r. zapraszam na zdjęciowy spacer po minionym 2017. Tak to bowiem było 🙂

 

MAREK WAŚKIEL – fotografik i stale podróżujący dziennikarz. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Obecnie jest red. naczelnym magazynu FotoGeA.com

Najnowsze zdjęcia Marka Waśkiel na FB

Mój Kanał na YouTube 

 

Pobierz, Przeczytaj i Zmień
Twój Sposób Fotografowania!

 

 

 

TO TEŻ JEST BARDZO CIEKAWE:

Author: Marek Waśkiel

Share This Post On

3 komentarze

 1. Witam serdecznie.
  Życzę Szczęśliwego Nowego Roku 2018
  Trochę z innej beczki :), ale chciałem zapytać, czy nie zechciałby Pan na rok 2018 również umieszczać kalendarze na pulpit? Świetna sprawa korzystałem zeszły rok i bardzo brakuje mi stycznia 2018 🙂
  Pozdrawiam
  max301

  Post a Reply
 2. Wszystko prawda, najprawdziwsza prawda. – 🙂 . Pozdrawiam Mareczku serdecznie, Elżbieta

  Post a Reply
  • Bardzo dziękuję i pozdrawiam 🙂

   Post a Reply

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *