Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

6 największych błędów początkujących fotografów

utworzone przez | lut 17, 2023 | Nauka Fotografii | 15 Komentarze

Życie początkującego fotografa to nieustanne pasmo wzlotów i upadków. Entuzjazm i zadowolenie, płynące z wykonania pierwszych kadrów, szybko może przerodzić się we frustrację i zwątpienie w swoje umiejętności. Co zrobić, gdy nowe ujęcia przestają cieszyć, zdają się być banalne i nieciekawe?

Dlaczego fotografia czasami zaczyna drażnić, zamiast budzić radość? Poznaj 6 najczęściej popełnianych błędów, które skutecznie zniechęcają do fotografowania i dowiedz się, jak ich uniknąć.

6 największych błędów początkujących fotografów

1. Brak czasu na dobre fotografowanie

Świetne zdjęcia to wynik czasu poświęconego na naukę fotografii oraz samo fotografowanie. Jeżeli nie poświęcisz swojemu hobby wystarczającej ilości czasu i zaangażowania – nigdy nie osiągniesz spektakularnych wyników.

Przez lata poznałem mnóstwo początkujących fotografów z ogromnym potencjałem, którzy z uwagi na brak postępów i uznania widzów porzucili swoje hobby.

Fotografia wymaga zaangażowania. Nie masz szans na zrobienie świetnego ujęcia bez poszukiwań, ryzyka, powtórek oraz dyskusji o tym, co już powstało.

Doskonale wiem, jak wiele pracy potrzeba, aby Twoje fotografie zaczęły wzbudzać zachwyt odbiorców. Jeżeli nie będziesz widział postępów – szybko się zniechęcisz.

Dlatego poświęć więcej czasu swojemu hobby i postaraj się maksymalnie go wykorzystać. Nie zajmuj się wszystkimi dziedzinami fotografii naraz. Na początek wystarczy Ci solidne poznanie jednej z nich.

Pamiętaj też, że samodzielne odkrywanie technik fotografowania może zająć mnóstwo czasu. Dużo lepsze efekty osiągniesz, wykorzystując doświadczenie innych pasjonatów robienia zdjęć. Ma moim blogu  oraz w sieci znajdziesz mnóstwo przydatnych materiałów, które pomogą Ci poznać wybraną dziedzinę fotografii.

Tworzenie coraz lepszych kadrów to jedyny sposób, aby utrzymać motywację, niezbędną do dalszego wysiłku i rozwoju.

 

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

 

2. Brak systematyczności

Każdy fotograf potrzebuje też systematyczności. Tylko dzięki niej uzyskasz biegłość w posługiwaniu się aparatem i innymi akcesoriami fotograficznymi.

Jeżeli będziesz fotografował systematycznie – po pewnym czasie „zgrasz” się ze swoim sprzętem, a Twoje zdjęcia będą stawały się coraz lepsze.

Systematyczność dotyczy również poszerzania wiedzy i pracy nad wyobraźnią.

Częsta obecność na wystawach fotograficznych, oglądanie albumów i czasopism z dobrymi zdjęciami to świetny pomysł. Taka aktywność zapewni Ci ogromną dawkę inspiracji i umożliwi systematyczne postępy.

6 największych błędów początkujących fotografów

3. Fotografowanie w byle jakich warunkach

Wspaniałe kadry wymagają cierpliwości i przygotowania. Im szybciej nauczysz się oceniać warunki, sprzyjające powstawaniu dobrych ujęć, tym lepiej.

Każdy świadomy fotograf wie, że za jakość zdjęcia odpowiada przede wszystkim umiejętność dostrzegania i wykorzystania Światła.

Fotografia to nic innego jak pogoń za cudownym Światłem. Jeżeli jeszcze nie potrafisz wykorzystać jego cech – Twoje zdjęcia będą po prostu słabe.

Stosuj podstawowe zasady kompozycji i zawsze pamiętaj o poszukiwaniu jak najlepszych warunków dla swoich zdjęć.

4. Braki warsztatowe i brak wizji

Fotografia składa się z dwóch zasadniczych elementów, które muszą pozostawać w nieustannej równowadze. To rzemiosło i wizja.

Rzemiosło odpowiada za szybkie i przemyślane używanie sprzętu. Wizja zaś umożliwia wymyślanie i zauważanie ciekawych kadrów.

Musisz znać swój sprzęt, ale nigdy nie zapominaj o poszukiwaniu inspiracji. Pracuj nad wyobraźnią. To dzięki niej stworzysz wspaniałe kadry.

6 największych błędów początkujących fotografów

 

5. Brak dobrego nauczyciela

Wszyscy żyjemy w epoce nieograniczonego dostępu do wiedzy. Niestety – w natłoku informacji coraz trudniej jest wybrać te naprawdę wartościowe. W internecie znajdziesz mnóstwo grup, forów dyskusyjnych oraz blogów fotograficznych. Często znajdziesz tam informacje pobieżne lub niekompletne. Taki stan rzeczy utrudnia początkującym fotografom drogę do wymarzonych zdjęć.

Jak ocenić źródło i wybrać dobrego nauczyciela? Przede wszystkim zwróć uwagę na poziom jego zdjęć. Jeżeli Cię nie zachwycają – prawdopodobnie powinieneś szukać dalej. Musisz też pamiętać, że nie każdy dobry fotograf będzie dobrym nauczycielem. Sprawdź, czy osoba udzielająca porad ma doświadczenie w przekazywaniu wiedzy fotograficznej.

Tylko kompletna wiedza pozwoli Ci uniknąć mnóstwa błędów, które wciąż powstrzymują Cię przed stworzeniem wspaniałych kadrów. Dzięki dobremu nauczycielowi szybko pokonasz przeszkody, a Twoje zdjęcia staną się zdecydowanie lepsze.

6. Skupienie się na aspektach technicznych

Ogromnym błędem początkujących fotografów jest nadmierne przywiązywanie uwagi do sprzętu. Dla prawdziwego fotografa najlepszy aparat to taki, który aktualnie ma pod ręką. Fotografia to sztuka i nie możesz o tym zapominać.

Oczywiście, kiedy nie potrafi się wykorzystać potencjału aparatu, powstają byle jakie zdjęcia. Musisz jednak pamiętać, że aparat wraz z obiektywami same z siebie nie tworzą wspaniałych ujęć.

To tylko narzędzia do zatrzymywania Twoich wizji i spostrzeżeń. Źródłem wspaniałych pomysłów na zdjęcia jest Twoja wyobraźnia i to o nią powinieneś zadbać w pierwszej kolejności. Dlatego nie trać czasu na bezowocne dywagacje o przewadze jednej marki nad drugą. Skup się na pracy nad swoim warsztatem.

Im szybciej nauczysz się reagować na te problemy, tym więcej osiągniesz w fotografii. Ten wysiłek naprawdę się opłaca – fotografia to nie tylko sposób na zdobywanie lajków i uznania widzów. To niesamowite hobby, które rozwinie Twoją wrażliwość na piękno i zmieni Twoje postrzeganie świata. Gdy już uporasz się z podstawowymi problemami – poczujesz prawdziwą radość fotografowania.

Marek Waśkiel

15 komentarzy

  1. Tom

    Stara dobra szkoła robienia zdjęć przemyślanych 🙂
    Oby miał Pan jak najwięcej naśladowców.

    pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. andrzej

    Spodobała mi się ta sentecja panie Marku „Jak ocenić źródło i wybrać dobrego nauczyciela? Przede wszystkim zwróć uwagę na poziom jego zdjęć. Jeżeli Cię nie zachwycają – prawdopodobnie powinieneś szukać dalej. Musisz też pamiętać, że nie każdy dobry fotograf będzie dobrym nauczycielem. Sprawdź, czy osoba udzielająca porad ma doświadczenie w przekazywaniu wiedzy fotograficznej.” Ja kiedyś ułożyłem taką „Człowiek inteligentny to ten co potrafi przekazać wiedzę, a nie ten co ją posiada”. Pisał pan o posiadaniu odpowiedniego obuwia ja mam i woziłem ale razu penego wyjąłem z samochodu i robiąc fotki o poranku na przyrzecznych terenach tak się upaprałem, że przy tym budowlaniec by był wzorem czystości. Daje pan cenne rady pozrawiam.

    Odpowiedz
  3. Tomasz

    świetny człowiek, świetne fotki, wiele można się od pana nauczyć. Dziękuję za cenne wskazówki, śledzę pana vlogi i dużo daję inspiracji i motywacji do dalszych działań.Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

      Bardzo dziękuję za miłe słowa. Życzę wielu udanych kadrów. Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  4. Gabriela Graficka

    Cenne uwagi – zwłaszcza dla osób, które są już na progu poddania się, bo nie zauważają postępów. Dzięki! Znowu motywujesz mnie do działania!

    Odpowiedz
  5. Szymon

    Dobry wieczór Panie Marku.
    Staram się oglądać Pana vlogi jak najczęściej i czytać Pański blog o fotografii. Wszystkie uwagi, porady, wskazowki i sugestie biorę głęboko do serca.
    Jestem początkującym fotografem mimo prawie 50-ciu lat na karku ale od dziecka „chodziło to za mną” więc postanowiłem zmierzyć się z wyzwaniem.
    Nie jest łatwo uczyć się samemu ale patrząc na Pana fotografie i pasję jaką w Panu jest motywuje mnie to do dalszego działania.
    Kupiłem Olympusa OMD E-M10 Mark II i że względu na ograniczony budżet 2 obuektywy: 7artisans 25 mm f 1.8 oraz Tokinę 80-200 mm używana. Na początek musi wystarczyć. Ale tak jak Pan wspomniał… częste robienie zdjęć oraz poznanie sprzętu daje dopiero efekty, które u mnie maluteńkimi kroczkami przychodzą.
    Bardzo dziękuję za taką formę pomocy i porad.
    Serdecznie pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

      Dzień dobry, bardzo się cieszę, że moje blogi mają wymiar praktyczny i mobilizują do działania. Tak połączenie wizji z praktyką daje dobre rozwiązania. Życzę wielu udanych kadrów! Pozdrawiam

      Odpowiedz
  6. Jerzy

    Nie ma lekko w terenie. Co innego przed komputerem 🙂 Pozdrawiam .

    Odpowiedz
  7. Lena

    Pogoń za cudownym światłem… bardzo mi się podoba, i cała reszta też. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  8. Anna

    Dziękuję za cenne uwagi. Wydają mi się bardzo motywujące i aktualne dla każdej pasji, która jest w nas…:)

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

      Dzień dobry 🙂 Cieszę się, że mogą się przydać. Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  9. Kaha

    I tego zawsze się trzymam, czyli swojej wyobraźni, bo ona najbardziej pozwala mi rozwinąć moja pasję fotografowania.

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

      Zatem dalszej jazdy z trzymanką 🙂 ale obsługa sprzętu też ma wpływa na zdjęcia – warto jej się stale uczyć. Pozdrawiam 🙂

      Odpowiedz
  10. Iwona

    Dziękuję za istotne uwagi, pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

      Proszę bardzo i pozdrawiam 🙂

      Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 17 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.