Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Rola ekspozycji w fotografii

utworzone przez | lut 19, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Zastanawiasz się, jak tworzyć zdjęcia, które wzbudzają zachwyt odbiorców? Musisz zacząć od ekspozycji! Sprawdź na czym polega prawidłowe naświetlanie zdjęcia i błyskawicznie popraw swój fotograficzny warsztat.

Zobacz 3 odcinek poradnika:

Kursy Fotografii Online | Odkryj Prawdziwą Radość Fotografowania

👉 Twój Kod Rabatowy: RGF6M

Jak wykorzystać ekspozycję w fotografii

Po tym jak zaprzyjaźniliśmy się ze światłem warto polubić się z ekspozycją, czyli sposobami na zapisywanie światła przez nasz aparat.

Ekspozycja to inaczej naświetlenie, czyli wymuszenie na sprzęcie takiego działania, aby powstało zdjęcie dokładnie takie jakim je sobie
wymyśliliśmy. Tak sprzęt jest od realizowania naszych pomysłów! Jeżeli nie masz pomysłu na ujęcie to aparat CI go nie podsunie.

Musimy wiedzieć co i jak chcemy sfotografować. Nieustannie trzeba zadawać sobie pytanie – o czym jest moje zdjęcie. Wszystko zaczyna się od obserwacji światła i zrozumienia roli świata. Musimy być bardzo dobrymi i wnikliwymi obserwatorami. Tylko w ten sposób możemy mieć coraz więcej świetnych zdjęć. Dobre zdjęcia są wszędzie wokół nas. Jedynie trzeba chcieć je zauważyć i zrobić.

Wiele osób widzi, ale nie chce im się podjąć działania. Mnóstwo osób widzi, ale nie wie, jak zrobić zdjęcie oddające nastrój chwili. Ekspozycja w fotografii ma dwa wymiary. Oba są niezwykle ważne i powinny być obecne w każdym kadrze. Pierwszy wymiar ekspozycji to odpowiednia porcja światła zapisana przez aparat, tak by nie było w nim błędów związanych np. z prześwietleniem albo niedoświetleniem. Drugi wymiar ekspozycji to realizacja konkretnego pomysłu związanego ze sposobem przedstawienia sceny.

Jaki będzie to czas ekspozycji albo jaką zastosuję przysłonę lub przy jakim ISO wykonam zdjęcie. Jeżeli oba sposoby rozumienia ekspozycji nie będą się ze sobą łączyły powstanie słaby kadr. Jeśli skupisz się wyłącznie na dobrej ekspozycji śledząc np. histogram to może i porcja światła będzie prawidłowa, ale zdjęcie nie będzie opowiadało żadnej ciekawej historii np. opowieści o pędzących chmurach albo tajemniczym uśmiechu. Jeśli skupisz się jedynie na pomyśle to w konsekwencji możesz mieć opowieść interesującą pod względem treści, ale kompletnie nie nadającą się do oglądania, ponieważ ujęcie będzie albo prześwietlone, albo niedoświetlone, czyli zbyt jasna albo zbyt ciemna.

Jak dobrze ustawić ekspozycję

Światło jest podstawą, na której wznosimy trójkąt ekspozycji. Składa się on z trzech wymienionych przeze mnie elementów ISO – czyli czułości matrycy, czasu otwarcia migawki i wielkości przysłony ustawianej w obiektywie. Każdą ze scen można sfotografować ustawiając mnóstwo kombinacji tych trzech elementów i w efekcie otrzymać wiele interpretacji tego samego kadru. Podczas fotografowania warto wiedzieć, który z parametrów jest dla naszego
ujęcia najważniejszy i na nim skupić swoją uwagę.

👉 Kurs fotografii dla absolutnie początkujących  

Do ładnego rozmycia morskich fal z reguły potrzebuję nieco dłuższego czasu ekspozycji – powiedzmy 2 sekund, do ładnego oddania rozmycia tła za portretowaną osobą z reguły potrzebuję mocno otwartej przysłony, a do zdjęć nocnego nieba z pięknymi gwiazdami przede wszystkim wysokiego ISO.

Suflerem podpowiadającym ekspozycję jest światłomierz umieszczony w naszych aparatach. Jednak nie ma on żadnej wiedzy o naszym pomyśle na zdjęcia, nie wie jaki efekt chcemy osiągnąć. Sami musimy dobrać jego ustawienia i potem je skorygować tak, aby otrzymywać przewidywane efekty.

Światłomierz może dokonać pomiaru światła z całej sceny albo z jej części, trzeba taką decyzję podejmować samemu. Trzeba określić który fragment sceny jest najważniejszy.

Musisz mieć na uwadze, że światłomierz nie zawsze podpowiada idealne rozwiązania bowiem jego „fabryczne” ustawienia dążą do oddania jasności sceny według wzorca, do którego jest skalibrowany. Jest nią odpowiedni dobrana szarość. Więc nie dziw się, że Twój czarny kot na zdjęciach jest zawsze szary podobnie jak szary biały pies pojawia się po zrobieniu zdjęcia na wyświetlaczu jako szary. Możesz to poprawić poprzez kompensację ekspozycji.

Pamiętaj, że u podstaw poprawnej ekspozycji leży pomysł na zdjęcie oraz dbałość o właściwe dobranie ISO, czasu i przysłony. Jeżeli chcesz skutecznie rozwijać swoją pasję i tworzyć zdjęcia, o których zawsze marzysz skorzystaj z moich kursów fotografii prowadzonych przeze mnie w formie bezpośrednich spotkań online w mojej Internetowej Szkole Fotografii lub kursów fotografii online w formie filmów wideo.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 19 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.