Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Najlepszy obiektyw do krajobrazów i portretów

utworzone przez | lut 16, 2023 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 19 Komentarze

Obserwuję fora dotyczące fotografii i każdego dnia powtarzają się te same pytania: jaki obiektyw do portretu, do krajobrazu albo fotografowania psa lub biegających dzieci? Co dzień padają też takie same odpowiedzi: najlepszy to… i tu podawana jest nazwa konkretnego modelu. Czy są to odpowiedzi prawdziwe? Czy rozwiążą problemy pytających? Czy potem dzięki zakupom zdjęcia staną się natychmiast lepsze? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jaki obiektyw jest najlepszy w tych typach fotografii.

Jaki obiektyw do krajobrazu i portretów

Każdy z nas widzi swoje zdjęcia w wyobraźni. Wie dokąd ma zmierzać i jaki kadr chce osiągnąć. Czy myślisz, że osoba doradzająca rozumie Twoje marzenia? Czy widzi fotografię podobnie do Ciebie? Czy ma identyczny pomysł na kadr? Jestem w stanie wyobrazić sobie doskonałą fotografię krajobrazową, wykonaną obiektywem o ogniskowej 14mm, 50mm, 100mm i 500mm.

Mogę więc z powodzeniem  zaproponować owe 4 obiektywy, jako polecane przeze mnie dla każdego fotografującego pejzaże. Podobnie ma się sprawa z portretem. Kiedy przymykam oczy, widzę kadry, które mogą powstać przy różnych ogniskowych i różnych przysłonach.

Poznaj skuteczne techniki pięknego fotografowania. Sprawdź mój internetowy kurs fotografii.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Bałbym się sytuacji, w której ktoś narzuca mi jakieś rozwiązanie, ponieważ w ten sposób ogranicza także moje marzenia. Dawne porzekadło mówi, że najlepszym aparatem i obiektywem do sfotografowania danej sceny jest ten, który masz akurat po ręką. To prawda! Najpierw trzeba kadr dostrzec i mieć dobre pomysły na zdjęcia. Ważne jest też, aby ciekawą scenę zauważyć i jak najlepiej ją sfotografować.

Zbyt długie dywagacje sprzętowe ograniczają czas podejmowania decyzji, a on niezwykle często ma kluczowe znaczenie dla zrealizowania naszego pomysłu.

Zdjęcie przedstawiające, jaki obiektyw do krajobrazu i portretów najlepiej wybrać.

Kładka do nieba / obiektyw 24-70 mm + filtr ND 10 EV fot. Marek Waśkiel

Jak wybrać ogniskową obiektywu do krajobrazu i portretu

Zdjęcie można zrobić każdym sprzętem, ale oczywiście nie każdym warto. Z reguły sugeruję efektywne rozwiązania. Na dobry początek wybrałbym uniwersalny obiektyw czyli zoom o ogniskowej 24-70 (albo zbliżonej) i jasności f/2,8 (dla matrycy APSC będzie to ok. 16-50 mm).

Takim obiektywem jesteśmy w stanie bezpośrednio zrobić 90% popularnych kadrów, które nie wymagają specjalistycznych narzędzi (jak np. makro). Często podczas swego fotografowania posługuję się takim uniwersalnym zoomem. Robię nim zdjęcia krajobrazowe, zbliżeniowe, portrety, wnętrza, imprezy itp. używam do filmowania.

Mój ma szybki autofokus i jest bajecznie ostry w pełnym zakresie przysłon i ogniskowych. Do tego ma przepiękną plastykę obrazu i znakomicie odwzorowuje kontrasty i kolory fotograficzne. Niestety nie ma stabilizacji, a chyba dziś bym się na nią zdecydował. Wybierając swój obiektyw warto przyjrzeć się średnicy filtrów, które można z nim używać np.  filtr polaryzacyjny albo całościowy ND.

Po prostu – obiektywy do 77 mm są w rozsądnych cenach, a powyżej tego rozmiaru ceny idą mocno w górę. Nie napiszę o konkretnych markach obiektywów, ponieważ nie z każdym pracowałem, a ich dystrybutorzy w Polsce nie udostępniają swoich produktów do niezależnych testów.

Jednak wybór jest ogromny, zarówno wśród nowych jak i używanych egzemplarzy. Nie oszczędzałbym na takim podstawowym obiektywie i wybrał coś z górnej półki, bowiem da on wiele radości podczas fotografowania.

Pamiętaj – najlepiej wybrać jeden ale dobry! Potem przyjdzie czas na kolejny, ale też wyłącznie rewelacyjny!

W fotografii nazbyt często wiele osób koncentruje się na poszukiwaniu niezawodnych i idealnych recept na rewelacyjne zdjęcie. Czeka się, aż ktoś podsunie konkretne rozwiązanie: jaki aparat wybrać, jaki obiektyw i inne akcesoria. Podpowie, że zdjęcia trzeba robić przy konkretnym ISO, czasie i przysłonie. Oczekuje się na jakiś zestaw magicznych sztuczek w Photoshopie, które mają zastąpić umiejętność fotografowania.

W konsekwencji mamy wysyp fotograficznych kopii i jakże często nawet kompletny zestaw takich podpowiedzi nie daje oczekiwanych rezultatów. Dlaczego? W zbyt długim czekaniu na ściągę wyłączyła się kreatywność – niezbędny czynnik każdego udanego kadru.

Interesuje Cię wiedza fotograficzna? Zapraszam do wpisów w sekcji Nauka Fotografii.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 16 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.