Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Najlepszy obiektyw do krajobrazów i portretów

utworzone przez | kwi 7, 2022 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 19 Komentarze

Obserwuję fora dotyczące fotografii i każdego dnia powtarzają się te same pytania: jaki obiektyw do portretu, do krajobrazu albo fotografowania psa lub biegających dzieci? Co dzień padają też takie same odpowiedzi: najlepszy to… i tu podawana jest nazwa konkretnego modelu. Czy są to odpowiedzi prawdziwe? Czy rozwiążą problemy pytających? Czy potem dzięki zakupom zdjęcia staną się natychmiast lepsze? Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jaki obiektyw jest najlepszy w tych typach fotografii.

Jaki obiektyw do krajobrazu i portretów

Każdy z nas widzi swoje zdjęcia w wyobraźni. Wie dokąd ma zmierzać i jaki kadr chce osiągnąć. Czy myślisz, że osoba doradzająca rozumie Twoje marzenia? Czy widzi fotografię podobnie do Ciebie? Czy ma identyczny pomysł na kadr? Jestem w stanie wyobrazić sobie doskonałą fotografię krajobrazową, wykonaną obiektywem o ogniskowej 14mm, 50mm, 100mm i 500mm.

Mogę więc z powodzeniem  zaproponować owe 4 obiektywy, jako polecane przeze mnie dla każdego fotografującego pejzaże. Podobnie ma się sprawa z portretem. Kiedy przymykam oczy, widzę kadry, które mogą powstać przy różnych ogniskowych i różnych przysłonach.

Poznaj skuteczne techniki pięknego fotografowania. Sprawdź mój internetowy kurs fotografii.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Bałbym się sytuacji, w której ktoś narzuca mi jakieś rozwiązanie, ponieważ w ten sposób ogranicza także moje marzenia. Dawne porzekadło mówi, że najlepszym aparatem i obiektywem do sfotografowania danej sceny jest ten, który masz akurat po ręką. To prawda! Najpierw trzeba kadr dostrzec i mieć dobre pomysły na zdjęcia. Ważne jest też, aby ciekawą scenę zauważyć i jak najlepiej ją sfotografować.

Zbyt długie dywagacje sprzętowe ograniczają czas podejmowania decyzji, a on niezwykle często ma kluczowe znaczenie dla zrealizowania naszego pomysłu.

Zdjęcie przedstawiające, jaki obiektyw do krajobrazu i portretów najlepiej wybrać.

Kładka do nieba / obiektyw 24-70 mm + filtr ND 10 EV fot. Marek Waśkiel

Jak wybrać ogniskową obiektywu do krajobrazu i portretu

Zdjęcie można zrobić każdym sprzętem, ale oczywiście nie każdym warto. Z reguły sugeruję efektywne rozwiązania. Na dobry początek wybrałbym uniwersalny obiektyw czyli zoom o ogniskowej 24-70 (albo zbliżonej) i jasności f/2,8 (dla matrycy APSC będzie to ok. 16-50 mm).

Takim obiektywem jesteśmy w stanie bezpośrednio zrobić 90% popularnych kadrów, które nie wymagają specjalistycznych narzędzi (jak np. makro). Często podczas swego fotografowania posługuję się takim uniwersalnym zoomem. Robię nim zdjęcia krajobrazowe, zbliżeniowe, portrety, wnętrza, imprezy itp. używam do filmowania.

Mój ma szybki autofokus i jest bajecznie ostry w pełnym zakresie przysłon i ogniskowych. Do tego ma przepiękną plastykę obrazu i znakomicie odwzorowuje kontrasty i kolory fotograficzne. Niestety nie ma stabilizacji, a chyba dziś bym się na nią zdecydował. Wybierając swój obiektyw warto przyjrzeć się średnicy filtrów, które można z nim używać np.  filtr polaryzacyjny albo całościowy ND.

Po prostu – obiektywy do 77 mm są w rozsądnych cenach, a powyżej tego rozmiaru ceny idą mocno w górę. Nie napiszę o konkretnych markach obiektywów, ponieważ nie z każdym pracowałem, a ich dystrybutorzy w Polsce nie udostępniają swoich produktów do niezależnych testów.

Jednak wybór jest ogromny, zarówno wśród nowych jak i używanych egzemplarzy. Nie oszczędzałbym na takim podstawowym obiektywie i wybrał coś z górnej półki, bowiem da on wiele radości podczas fotografowania.

Pamiętaj – najlepiej wybrać jeden ale dobry! Potem przyjdzie czas na kolejny, ale też wyłącznie rewelacyjny!

W fotografii nazbyt często wiele osób koncentruje się na poszukiwaniu niezawodnych i idealnych recept na rewelacyjne zdjęcie. Czeka się, aż ktoś podsunie konkretne rozwiązanie: jaki aparat wybrać, jaki obiektyw i inne akcesoria. Podpowie, że zdjęcia trzeba robić przy konkretnym ISO, czasie i przysłonie. Oczekuje się na jakiś zestaw magicznych sztuczek w Photoshopie, które mają zastąpić umiejętność fotografowania.

W konsekwencji mamy wysyp fotograficznych kopii i jakże często nawet kompletny zestaw takich podpowiedzi nie daje oczekiwanych rezultatów. Dlaczego? W zbyt długim czekaniu na ściągę wyłączyła się kreatywność – niezbędny czynnik każdego udanego kadru.

Interesuje Cię wiedza fotograficzna? Zapraszam do wpisów w sekcji Nauka Fotografii.

19 komentarzy

 1. Mirosław Jabłoński

  Witam już na wstępie każdy profesjonalista fotograf mówi to nie aparat zle robi zdjęcia jedynie fotografujący źle ustawia programy i nie dobiera przysłony czasu i ISO to piszę tez o sobie nie mam pretensji do aparatu tylko sam do siebie mogę mieć że coś źle ustawiłem ala jak to mówią na błędach człowiek sie uczy ja ostatnio byłem na Kasprowym Wierchu do połowy aparat mój Nikon 5100 jazdy wagonikiem było jeszcze dobrze jak już wyjechałem na górna stacje to jedynie raz mi aparat zrobił zdjecie potem w ogóle nie działał obiektyw chodził przód – tył po jakimś czasie jak już byłem na dole to było wszystko O K pewnie typ tego Nikona 5100 nie jest uszczelniony przez mgłę i lekki deszczyk zablokowało go . no trudno takie miałem zdarzenie pozdrawiam serdecznie i Wam wszystkim życzę udanych zdjęć

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, po pierwsze sugeruję zmianę akumulatora na nowy, coś mi się wydaje, że kiedy zrobiło się na górze zimno przestał poprawnie działać.
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
 2. Aleksander

  Dla mnie najlepsze są te obiektywy, które mam stale podpięte do korpusów. Jest to jedna stałka macro (120 mm w przeliczeniu na pełną klatkę) i jeden telezoom (80-300 mm). Okazało się, ze obydwoma można robić i portret i krajobraz, kiedy zależy mi na mocnym wyizolowaniu tematu z tła. Do portretu, moim zdaniem, korzystna jest dłuższa ogniskowa niż zalecana podręcznikowo, chociaż dla żartu używam nawet rybiego oka (w przeliczeniu 15 mm).

  Nie istnieje obiektyw uniwersalny do wszystkiego (podobnie jak korpus). Idąc docelowo fotografować krajobraz, trzeba podpiąć zoom z najkrótszą ogniskową, ale w torbie mam też stałkę rybie oko (nie nadużywać!) i telezoom (kiedy np. nie da się podejść dostatecznie blisko, a trzeba wyeliminować z otoczenia tematu niechciane elementy krajobrazu. To zamierzony kadr powinien decydować o wyborze ogniskowej.

  Odpowiedz
 3. Witek

  A ja mam tylko kita N18-105 pod cropem. 🙁

  Odpowiedz
 4. Radosław

  Pozwolę sobie zostawić komentarz nie szczególnie dotyczący obiektywu, ale takowym zainspirowany. Czytam Pana bloga i podziwiam Pana zdjęcia i uświadomiłem sobie, dzięki Panu, że moje głupie rozważania o tym, że lubię robić zdjęcia i mam jakiś talent to jakaś bzdura. Nigdy nie zrobię zdjęcia, które mógłbym wydrukować i powiesić na ścianie. Dzięki Panu widzę, ile potrzeba samozaparcia, wyobraźni, umiejętności, i jak czytam innych forumowiczów, że jednak potrzebny sprzęt do dobrych zdjęć. Bardzo skutecznie wyleczyłem się z miłostki. Pozostaje mi tylko czytać i podziwiać. Pozdrawiam Serdecznie

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, myślę, że warto nieustannie próbować, starać się i być cierpliwym. Nie dobrze jest od razu poddawać się… nie dam rady, nie umiem. Trzeba próbować! Tak dobre, oryginalne zdjęcia wymagają wielu starań, podobnie jak każda inna dziedzina naszego życia, którą chcemy dobrze wykonywać. Proszę cieszyć się radością fotografowania a efekty z pewnością się pojawią! Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
  • Witek

   Bzdury piszesz Panie Radku. 🙂 Można powiedzieć, że KAŻDY fotografujący ma w swoim pf jakąś perełkę, którą chętnie pokaże/powiesi. Ale tą perełkę nie zawsze on sam zauważy.
   No i do tego zdecydowana większośc fotografujących należy do dwóch kategorii:
   1. wszystkie moje zdjęcia są wspaniałe, a jeśli nikt tego nie widzi, to gorzej dla tych niktów,
   2. nic nie wiem, nic nie umie, czytam, oglądam i nic…
   A prawda leży jak zwykle pośrodku, każdy fotograf (profi czy totalny amator) robi każdego rodzaju zdjęcia (tzn i te dobre, i te złe). Jedynie profi takich zdjęć nie pokazuje, ulegają natychmiastowej kasacji (bo dlaczego zawodowcy przeważnie strzelają seriami, do tego używają bracketingu oraz wielokrotnie zmieniają o głupie przysłowiowe pół metra pozycję do strzału? Bo szukają tego właściwego ujęcia.
   Czyli po prostu strzelaj. I wybieraj. Z głową.
   Oczywiście nauki, wiedzy i spojrzenia innych nigdy za dużo. A;e patrząc po różnych miejscach w necie (nie tylko fejs ze swoimi podgrupami o fotografii) spojrzenie innych czasem pomaga. Ale w większości przypadków przeszkadza. Po prostu TE COŚ musisz sam w sobie znaleźć.

   Odpowiedz
 5. Sobek

  Ja w zasadzie korzystam z dwóch szkieł sony 50mm i sigma 10-20mm. Latem soligor 100mm macro z raynoxem. I w zupełności mi to wystarcza.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Jak już, dziś pisałem najważniejsze to odszukać takie obiektyw, które będą znakomicie spełniać postawione przed nimi zadania. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 6. Jan

  Zawsze polecałem znajomym Pana informacje, bligi, kursy i artykuły, którzy zaczynają zabawę z fotografią. To istotnie wielka kopalnia wiedzy. Magazyn FOTOGEA jest swego rodzaju encyklopedią. Czasami żałuję, ze nie mam tyle funduszy aby pojechać dalej niż Puszcza Knyszyńska.
  Ciągle szukam a Pana informacje wydatnie mi w tym pomagają. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów fotograficznych.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Wyjazd do Puszczy Knyszyńskiej wystarczy 🙂 Proszę mi wierzyć to wspaniałe miejsce do fotografowania. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 7. Jurek

  Dzięki za kopalnię wiedzy fotograficznej. N24-70/2,8 mój ulubiony tylko właśnie szkoda, że bez stabilizacji. Do tego 70-200 i wystarczy bez macro. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Najważniejsze jest odszukanie ulubionego obiektywu, który spełnia nasze marzenia o kadrze. 24-70 są z reguły świetne 🙂 Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 8. Justyna

  Zgadzam się z Panem. Najczęściej chwytam chwilę, uwieczniam kadr takim obiektywem, jaki mam przypięty do body. Wybrałam się w górach na makro podpatrywanie i zdarzyło się złapać też kilka ładnych krajobrazów obiektywem 100 mm makro. w plecaku mam kilka obiektywów, jednak nie zawsze jest czas na zmianę. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Jednak warto zmieniać obiektywy są one niczym pędzel, każdy inaczej ustawia kreskę, nieco inaczej odwzoruje perspektywę. Myślę, że najważniejszym etapem pracy z obiektywem jest poznanie jego możliwości… potem już wiemy, który z nich i jak można zastosować. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 9. PIOTR

  To prawda, warto się wysilić finansowo i kupić najlepszy obiektyw na jaki nas stać (z podkreśleniem STAĆ !). „Przerobiłem” kilka szieł do bagnetu F zarówno pod APSC jak i FX ale na jesień kupiłem N 24-70 2.8. Do tej pory myślałem że to czym robiłem zdjęcia to jest i tak barzdo dobrze ale po zakupie wspomnianego szkła dołożyłem kolejney Level w jakości tzn. ZNAKOMITY !

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Fotografia nieustannie zmusza do wyborów i podejmowania decyzji. Niestety te sprzętowe są bardzo trudne ponieważ bardzo ciężko jest obecnie odszukać świetny obiektyw za rozsądne pieniądze. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 10. Jadwiga

  Dziękuję za porady fotograficzne a szczególnie za szacunek dla przyrody. Jestem malarzem i fotografia jest dla mnie tylko „pomocnikiem” ale z chętnie korzystam z wszelkich porad.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Bardzo dziękuję, chociaż fotografia ma jakby więcej „prawdy” w swoim przekazie. Malarstwo już jest wielką interpretacją 🙂 Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 7 kwietnia 2022

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.