Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jaki aparat kupić

utworzone przez | sie 19, 2022 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 276 Komentarze

„Jaki aparat wybrać” albo „jaki obiektyw kupić” – to nieustanne dylematy początkujących oraz bardziej zaawansowanych fotografów. Co wybrać, aby wykonywać ciekawe zdjęcia? Czy warto sięgać po nowości? Lustrzanka, a może jednak bezlusterkowiec? Poznaj podstawowe różnice pomiędzy rożnymi typami aparatów oraz sprawdź, do jakiego rodzaju fotografii mogą Ci się przydać. 

Jak wybrać dobry aparat fotograficzny

Doskonały aparat nie zrobi z Ciebie doskonałego fotografa, jednak źle dobrany sprzęt uniemożliwi Ci wykonanie zaplanowanego zdjęcia.

Wybór aparatu zależy od wielu czynników min.: Twojego budżetu, tego co wiesz na temat fotografowania oraz tego co chcesz osiągnąć i co będziesz fotografować.

Osoby, które poważnie podchodzą do nauki fotografii potrzebują sprzętu, odpowiadającego ich większym ambicjom. Inni czują po prostu, że coś warto zmienić. Często trochę zastępczo sądzą, że kupno nowego aparatu zapewni im lepsze ujęcia. Jak powszechnie wiadomo – „nowy i drogi aparat będzie robił ładniejsze zdjęcia” 😉

Aparat do zdjęć, czy sztuki – czyli czym jest fotografia

Wybierając aparat warto pamiętać, że robienie zdjęć (fotografia) to zapisywanie światłem, a robienie dobrych zdjęć to nic innego, jak zgrabne połączenie kilku elementów:

 • wyobraźni fotografa (bez niej nawet najbardziej drogocenny sprzęt fotograficzny staje się „kupą złomu”),
 • widzenia otaczającego nas światła i świata (zauważanie ciekawych zdjęć, które moim zdaniem można znaleźć prawie wszędzie)
 • chęci ich wykonania (zauważyć zdjęcie i umieć je zrobić to dwie różne „strony medalu”)
 • wiedzy ogólniej o problemie (którym chcemy opowiedzieć za pomocą zdjęć)
 • wiedzy technicznej (o świetle i sposobach jego rejestrowania przez aparat)
 • umiejętności zarządzania aparatem – (tak, aby nie przeszkadzał Ci w robieniu zdjęć)

 

Jaki aparat wybrać – może „cyfrówkę”

W nazewnictwie możesz spotkać wiele nieporozumień. Większość aparatów zaliczamy do olbrzymiej rodziny cyfrówek. Nalezą do niej (między innymi):

 • kompakty
 • bezlusterkowce
 • lustrzanki

Przynależność do grupy nie musi świadczyć o jakości wykonania aparatu oraz jakości rejestrowanego obrazu.

Na rynku znajdziemy zaawansowane kompakty oraz bardzo proste lustrzanki. Jeżeli liczba opcji Cię przytłacza – nie przejmuj się – rodzaj aparatu nie ma w gruncie rzeczy żadnego znaczenia. Istotne jest to, do czego może nam służyć i jak spełni postawione przed nim zadanie.

Zdjęcie prezentujące jaki aparat cyfrowy najlepiej wybrać.

Wielka rodzina CYFRÓWEK: kompakty, bezlusterkowce, lustrzanki i aparaty w telefonach. Producenci każdej serii urządzeń mogą oferować dobry aparat fotograficzny dla amatora.

Aparat umieszczony w telefonie komórkowym też jest cyfrówką (którą osobiście włączyłbym do szerokiej rodziny kompaktów). Obecność aparatów fotograficznych w telefonach najbardziej uderzył w sprzedaż produktów z segmentu kompaktów, co wskazuje na ich podobieństwo.

Jeszcze raz wyjaśniam: sporo osób nazywa cyfrówkami tylko kompakty – ale to nieprawidłowe określenie. Wszystkie typy aparatów (kompakty, bezusterkowe i lustrzanki), które tworząc obraz posługują się cyfrową technologią, są po prostu cyfrówkami.

Jak kupić dobry aparat cyfrowy

Pod względem przeznaczenia, całą wielką rodzinę aparatów fotograficznych (kompaktów, bezlusterkowców i lustrzanek), można najogólniej podzielić na trzy grupy:

 • aparaty dla początkujących
 • aparaty półprofesjonalne
 • aparaty przeznaczone dla zawodowców

W podobnych przedziałach cenowych odnajdziemy podobny zakres możliwości aparatów z każdej grupy (z podobnymi funkcjami i jakością obrazu).

Pojawiające się niedociągnięcia najczęściej dotyczą konstrukcji modeli, które są zbyt szybko wypuszczone do sprzedaży. Dlatego najbezpieczniej jest kupować modele aparatów, które znajdują się na rynku co najmniej od roku. Ich wady są już poprawione i można spokojnie zająć się fotografowaniem (bez obaw o przypadkową awarię).

Złym pomysłem jest sięganie po aparaty fotograficzne sprzed bardzo wielu lat (np. 7 czy 8) , ponieważ te mogą być już zbyt przestarzałe. Postęp w technologii fotografii cyfrowej jest olbrzymi. Aby tworzyć wspaniałe zdjęcia – trzeba korzystać z najnowszych możliwości (3-4 lata są zupełnie dobre).

Fotografia natychmiastowa – czyli aparat dla amatora

Lubisz klasykę? Dzięki aparatom do zdjęć natychmiastowych powrócisz do przeszłości fotografii. Ten typ aparatów pozwoli Ci uzyskać odbitkę bezpośrednio po wykonaniu zdjęcia. Część z nich zalicza się do grupy analogów (czyli nie są cyfrówkami).

Na rynku występują także aparaty natychmiastowe – będące połączeniem kompaktu cyfrowego z drukarką. Przykładami są m.in. Polaroid POP, FujiFilm Instax Square. Ten typ urządzenia pozwala na zapis cyfrowy zdjęcia, jego edycję w aparacie, a następnie wydrukowanie poprawionej odbitki.

Zdjęcie przedstawiające jak wybrać dobry aparat do fotografii natychmiastowej.

Cyfrowe aparaty do zdjęć natychmiastowych z wbudowaną drukarką.

Poprawianie zdjęcia przed wydrukiem może być pomocne, ale ma też swoje wady. Edycja osłabia magię fotografii natychmiastowej, która polega na zaskoczeniu widza finalnym obrazem. Ten typ aparatów jest uwielbiany przez dzieci oraz młodych entuzjastów fotografii. Sprawia wiele frajdy podczas fotografowania, ale nie nadaje się do nauki fotografii.

Co to jest kompakt – czyli rozsądny kompromis

„Kompakt” najczęściej jest aparatem cyfrowym. Lekkim, o niewielkich rozmiarach i prostej obsłudze. Najprostsze kompakty mają na korpusie wyłącznie jeden przycisk, czyli spust migawki. Wszelkie dodatkowe funkcje obsługiwane są z poziomu menu na wyświetlaczu aparatu.

Ponadto taki aparat ma obiektyw wbudowany na stałe – często o dużym zakresie ogniskowych (tzw. superzoom) i stabilizacji obrazu.

Należy pamiętać, że kompakt jest aparatem bez możliwości wymiany obiektywu!

Dla ułatwienia obsługi, kompakty wyposażono w duży zakres programów tematycznych. Fotoamatorzy mogą wykorzystywać programy takie jak np. portret, plaża, śnieg itp. Matryca takiego aparatu, chociaż niewielkich rozmiarów, ma wysoką rozdzielczość.

Najprostsze kompakty mają z reguły możliwość zapisu tylko plików JPEG, ale umożliwiają też nagrywanie filmów (w artykule raw czy jpg – przeczytasz o różnicach pomiędzy poszczególnymi formatami zdjęć).  Rodzina współczesnych aparatów kompaktowych jest bardzo bogata oraz niezwykle zróżnicowana pod względem cenowym.
Obraz przedstawiający, jak wybrać dobry kompaktowy aparat fotograficzny.

Kompakty nie mają wymiennej optyki, ale dzięki swej zwartej budowie są bardzo użyteczne. Kompakt to z reguły świetny aparat dla początkujących!

Atutem prostych kompaktów jest niewielka cena oraz waga, a także przystępne gabaryty.

Wybierając markowy kompakt z górnej półki cenowej, otrzymujesz:

 • dobry system pomiaru światła (często przeniesiony z innych modeli wyższej klasy)
 • standardowe obiektywy (z optycznym zoomem i autofokusem)
 • lampę błyskową z przydatnymi funkcjami (np. redukcja czerwonych oczu)

Rozbudowane informacje o wyborze aparatu znajdziesz też w moim kursie fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Kompakt stara się być uniwersalny

Aparat kompaktowy jest dostosowany do podstawowych zadań użytkowników takich jak: fotografowanie rodziny i przyjaciół oraz zapierających dech w piersiach widoków 🙂

Wśród wad kompaktów można wymienić: powolne uruchomianie aparatu, opóźnienia w ustawieniu ostrości, często kiepskiej jakości obiektyw, wolne przetwarzanie i zapisywanie wykonanych zdjęć.

Istnieją kompakty (niestety znacznie droższe) będące bardzo udanymi konstrukcjami w swojej klasie. Można tutaj wymienić np. aparaty Nikon Coolpix z serii P, Sony RX, czy Canony z serii G. Po pierwsze – te modele mają lepsze matryce z możliwością korzystania z wysokiego ISO, bardzo dobre obiektywy, szybki autofokus, mocny procesor obrazu. Umożliwiają także nagrywanie filmów w dużych rozdzielczościach.

Ponadto, oprócz zdefiniowanych programów automatycznych, dają swoim użytkownikom możliwość ustawień manualnych ekspozycji (tryby PASM). Pozwalają na zapis nie tylko plików JPG, ale także plików RAW oraz dają możliwość podpięcia zewnętrznej lampy błyskowej i innych akcesoriów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kompaktu

Istotnym parametrem jest jasność obiektywu oraz jego ogniskowa. Generalnie – im jest jaśniejszy (np. f 2,8) tym lepiej. Na ogół kompakty mają obiektyw typu zoom, umożliwiający fotografowanie szerokich planów i zbliżeń. Dlatego optymalna ogniskowa powinna dawać możliwość wykonywania szerokich planów (tzw. szeroki kąt) oraz niewielkich zbliżeń (tzw. teleobiektyw).

Dobrym wyborem będzie obiektyw o ogniskowej 24-70 mm w tzw. mnożniku ogniskowej albo ekwiwalencie dla pełnej klatki. „Zoom cyfrowy” nie jest istotnym parametrem. Im jest on większy, tym gorsza jest jakość zdjęcia.

Większość aparatów ma wbudowaną lampę błyskową. To dobre rozwiązanie (chociaż wymaga wiedzy, jak się nią posługiwać). Błysk flesza, zaproponowany i wykonany przez układ elektroniczny aparatu, nie zawsze będzie pomocny – często wręcz oszpeci Twoje zdjęcia.

Co można fotografować za pomocą kompaktu

Z wykorzystaniem kompaktu możesz fotografować wszystkie tematy nie wymagające specjalistycznych zastosowań. Nawet ze średniej jakości kompaktu otrzymasz najczęściej znacznie lepsze zdjęcia i filmy, niż z dobrego aparatu w smartfonie. Kompakt ma od niego większa matrycę oraz lepszą jakość obiektywu. Z reguły ma też szybszy i bardziej precyzyjny autofokus, niż ten w telefonie.

Osobiście używam kompaktu do typowej fotografii domowej, zdjęć z rodzinnych imprez, wycieczek, do filmowania, statycznej fotografii ulicznej, architektury, fotografii zbliżeniowej. Kompakt nie radzi sobie najlepiej w trudnych warunkach atmosferycznych np. zimno, ciemno (zdjęcia nocne) i tam, gdzie trzeba ustawić szybko ostrość np. fotografia przyrodnicza, sportowa, poruszające się dzieci itp.

Co to jest lustrzanka 

Lustrzanka jest rodzajem cyfrowego aparatu fotograficznego z możliwością wymiany obiektywów. Znajdują się w niej m.in.: ruchome lustro (od którego pochodzi nazwa tego typu aparatów) i matówka, na którą rzutowany jest obraz.

Głównym zadaniem obu elementów jest umożliwienie precyzyjnej pracy nad kadrem (np. bardzo dokładne nastawianie ostrości, ocena oświetlenia, skomponowanie kadru, czy ocena zastosowanej głębi ostrości). Po prostu – przez wizjer optyczny widzisz świat dokładnie takim jaki jest. Światło wpada przez obiektyw, dociera do lustra, potem jest odwracane w pryzmacie i tafia do naszego oka.

Zdjęcie prezentujące jak kupić dobry aparat fotograficzny - lustrzankę.

Lustrzanki cyfrowe należą do najbardziej popularnych typów aparatów.

Podczas wykonywania zdjęcia lustro unosi się i odsłania dostęp do migawki, która z kolei reguluje czas dostępu światła do matrycy. Lustrzanka jest bardzo wygodnym narzędziem pracy fotografa. Do wnętrza aparatu przez obiektyw wpada światło, wówczas dokonuje się pomiar jego natężenia, a po naciśnięciu spustu migawki na matrycy rejestrowany jest obraz.

Fotograf w wizjerze widzi dokładnie to, co znajdzie się w kadrze, ponieważ patrzy na świat przez dołączane do korpusu obiektywy. Po wykonaniu zdjęcia cyfrową lustrzanką, można natychmiast podejrzeć efekt pracy i ocenić poprawności ekspozycji, kompozycji oraz ostrości.

Podczas jednej sesji możliwa jest zmiana obiektywów o różnych ogniskowych i jasności, dołączanie akcesoriów oraz zmiana np. ustawienia czułości matrycy (ISO) oraz formatów zapisu np. RAW. Dobra lustrzanka cyfrowa pozwala na pełną kontrolę nad kadrem. Od wyboru i ustawienia sceny, po jej zapis na karcie pamięci w formie cyfrowego pliku.

Jest to po prostu aparat uniwersalny, który wraz z różnymi obiektywami i akcesoriami z powodzeniem można wykorzystać do robienia różnego rodzaju fotografii: krajobrazu, przyrody, makro, zwierząt lub fotografii portretowej.

Cyfrowa lustrzanka (z biegiem czasu zaopatrzona w optymalny system obiektywów i innych akcesoriów) przez wiele lat była najbardziej popularnym aparatem wśród zawodowców i fotoamatorów. Obecnie wypierana jest przez segment bezlusterkowców.  Pamiętaj, że podstawą systemu jest sam korpus (body), który może być sprzedawany w zestawie z obiektywem lub bez niego.

Jaką lustrzankę wybrać – Nikon, Canon czy Pentax

Trzeba pamiętać, że wybierając markę aparatu, np. Nikon, Canon, Sony czy Pentax, podejmujemy decyzję o wejściu w system, który zawiera m.in. obiektywy, lampy błyskowe i cały zestaw innych elementów. Niestety nie są one ze sobą zamienne i kompatybilne. Oznacza to, że poszczególne elementy (np. obiektywy czy lampy) nie pasują do siebie.

Jeżeli z różnych względów się rozczarujemy, to wymiana systemu (czyli korpusu, obiektywów i akcesoriów) np. z Canona na Nikona lub odwrotnie, nie będzie tania. Dlatego tak istotny jest świadomy wybór marki.

Sugeruję wybór Nikona albo Canona. Do aparatów tych marek odnajdziesz mnóstwo obiektów i akcesoriów – także tych używanych.

Czym są bezlusterkowce i dlaczego zastępują lustrzanki

Bezlusterkowce są dość młodą grupą aparatów. Pomimo tego rozwijają się bardzo prężnie i mają coraz lepsze parametry. Producenci podjęli decyzję o zaprzestaniu produkcji wielu modeli lustrzanek i zastępują je właśnie bezlusterkowcami. Przynoszą one im o wiele większe zyski. Opisując działanie lustrzanki, zwróciłem uwagę na znaczenie lustra i pryzmatu w jej konstrukcji. Jak wskazuje nazwa, „bezlusterkowiec” nie ma w swojej konstrukcji tych dwóch elementów.

Fotografia przedstawiająca jak wybrać dobry aparat bezlusterkowy.

Kilka przykładowych modeli tzw. bezlusterkowców

Podobnie jak ma to się w lustrzankach – światło dociera do wnętrza aparatu przez obiektyw, ale rejestrowany obraz widzimy wyłącznie na monitorze LCD z tyłu aparatu (albo w elektronicznym wizjerze, który także jest monitorem). W tym wypadku zawsze widzimy obraz elektroniczny, zinterpretowany przez system aparatu. Nie ma tu wizjera optycznego. Bywa to poważnym problemem. Szczególnie kiedy jest mało światła. Wówczas w tańszych modelach bezlusterkowców podgląd obrazu może być zaszumiony i nieczytelny.

Często podkreśla się także różnice w gabarytach pomiędzy lustrzankami a bezlusterkowcami. Argumentuje się, że te ostatnie są mniejsze i lżejsze. Oczywiście istnieje grupa małych bezlusterkowców, ale większość modeli z matrycami (o wielkości takiej jak w lustrzankach) ma podobne gabaryt i ciężar.

Tylko grupa bezlusterkowców opartych na małych matrycach, może mieć rozmiary mniejsze niż lustrzanki. Jednak mała matryca to gorszy obraz. Zawsze warto wybierać jak najlepszą jakość produktu i obrazu.

Cena  nowych bezlusterkowców nie jest ich atutem

Cenowo bezlusterkowce w zasadzie nie różnią się od lustrzanek, chociaż mam wrażenie, że często bywają zadziwiająco drogie w momencie pojawienia się na rynku, by potem gwałtownie tracić na cenie. Problemem jest znacznie mniejsza dostępność obiektywów i akcesoriów do wielu korpusów.

Rodzina tych aparatów dynamicznie się rozwija i z pewnością z biegiem czasu będzie rosło ich znaczenie. Jednak o tempie zmian zadecyduje przede wszystkim ich cena oraz dostępność szerszej gamy obiektywów i akcesoriów. Na razie (poza Sony) inni producenci nie mają jeszcze kompletnego systemu obiektywów dla bezlusterkowców. Wśród bezlusterkowców znajdziesz produkty firm: Nikon, Canon, Sony, Olympus, Panasonic, Fuji, Leica, Hasselblad i kilku innych.

Nie są one ze sobą kompatybilne (poza niektórymi modelami Olympus i Panasonic) jeśli chodzi o optykę – czyli mają różne mocowania obiektywów i akcesoriów. Warto też zwrócić uwagę, że mocowania obiektywów lustrzanek i bezlusterkowców nie są ze sobą zgodne. Nawet w modelach tej samej marki np. Nikon, Canon czy Sony. Optykę z lustrzanek można instalować do korpusów bezlusterkowców za pomocą specjalnych adapterów. 

Właściciel lustrzanki (np. Canon), kupując bezlusterkowce tej samej firmy, aby korzystać z dotychczas zgromadzonej kolekcji obiektywów, musi albo kupić nowe obiektywy albo specjalną (i to wcale nie tanią) przejściówkę. Ostatnio walcząc o względy konsumentów cześć producentów dodaje owe przejściówki gratis.

Oczywiście dla fotoamatora i posiadacza lustrzanki nie ma najmniejszej konieczności natychmiastowej zamiany lustrzanki na bezlusterkowca. Tym bardziej, że taka decyzja wiąże się ze sporymi wydatkami. Czołowi producenci aparatów fotograficznych podjęli jednak w większości decyzję o  zaprzestaniu prac na nowymi modelami lustrzanek i decydują się na wytwarzanie wyłącznie nowych modeli bezlusterkowców.  W perspektywie zmusi to więc dotychczasowych właścicieli lustrzanek do zastanowienia się kiedy zmienić dotychczasowy aparat na nowszy model ale już wówczas najpewniej bezlusterkowca.

Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się,  co jest lepsze – lustrzanka czy bezlusterkowiec.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Nie ma aparatów uniwersalnych

Wybór aparatu jest najczęściej kwestią kompromisu. Zawsze podkreślam, że na początek trzeba wybrać aparat, który nam się podoba i który nie osłabi w nas radości fotografowania!

Owa radość fotografowania jest najważniejsza – zawsze i wszędzie! Bez niej fotografowanie staje się katorżniczym zajęciem nieprzynoszącym ani satysfakcji, ani dobrych zdjęć.

Bardzo często patrzę na osoby, które przygniatane ciężarem zawiłości sprzętowych (lub niepotrafiące odszukać swoich ulubionych fotograficznych tematów), porzucają fotografowanie. Jednak bez „rzemiosła”(czyli opanowania aparatu) nie możliwe jest też świadome robienie zdjęć.

ZOBACZ FILM JAKI APARAT WYBRAĆ:

Czym fotografuję

Obecnie fotografuję lustrzankami i bezlusterkowcami Nikona i Canona, bezlusterkowcem Nikona i Sony i kompaktem Sony oraz aparatami w telefonach Samsung. Jak widać – po prostu kocham fotografowanie. Świetne zdjęcia są wynikiem nie tylko dobrze dobranego aparatu ale także pracą nad własnym rzemiosłem oraz nad wyobraźnią. Dlatego razem z wyborem aparatu podejmij decyzję o nauce fotografii (może połączysz obie decyzje?).

Życzyłbym każdemu i każdej z Was, abyście mieli najdroższy i najlepszy sprzęt na świecie. I to właśnie od teraz! Wówczas natychmiast przekonalibyście się, jak niewiele od niego zależy.

Moglibyście bez straty czasu na nieważne pytania, skupić się na tym co w fotografii jest najbardziej istotne: widzeniu światła i obserwacji świata, zdobywaniu wiedzy, doświadczenia i umiejętności, rozbudzaniu pasji, kształtowaniu cierpliwości i wyobraźni. Tego nie da się kupić w żadnym sklepie, ale z pewnością można się usilnie starać, aby jak najszybciej owe umiejętności posiąść.

Osoby przychodzące do mojej Szkoły Fotografii , otrzymują wszystkie niezbędne informację o swoich aparatach. Dzięki temu uczą się ich obsługi, a następnie mogą wykonywać coraz lepsze zdjęcia.

Obraz ilustrujący, jakie zdjęcia można wykonywać dobrym aparatem fotograficznym.

Poranek w dolinie rzeki Bug.   + Filtr połówkowy szary. fot. Marek Waśkiel

Jaki aparat kupić do fotografowania krajobrazu

Po tych ogólnych wyjaśnieniach, odniosę się jeszcze do często nadsyłanych pytań – jaki aparat wybrać do fotografii krajobrazowej, natury i dzikiej przyrody.

Aparat jest elementem systemu

Od razu zastrzegam, że fotografuję każdym rodzajem aparatów, ale w przypadku fotografii natury, krajobrazu i zwierząt najbardziej sprawdzają się lustrzanki oraz bezlusterkowce, zaopatrzone w odpowiedni system obiektywów. Trzeba pamiętać, że wybierając markę aparatu, np. Nikon, Canon, Sony czy Pentax, podejmujemy decyzję o wejściu w system, który zawiera m.in. obiektywy, lampę błyskową i cały zestaw innych elementów.

Wymiana systemu, czyli korpusu i obiektywów np. z Canona na Nikona lub odwrotnie, nie jest tania. Dlatego warto dobrze się zastanowić nad wyborem marki. Każdy światowy potentat fotograficzny proponuje kilka albo kilkanaście modeli różnych lustrzanek przeznaczonych dla różnych odbiorców: początkujących, średniozaawansowanych oraz profesjonalistów.

Przy wyborze korpusu dla fotografa krajobrazu należy kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami:

 • Niezawodność
 • Uszczelnienia korpusu
 • Łatwa kontrola nad kadrem
 • Precyzyjny i szybki autofokus
 • Świetna kontrola nad ekspozycją
 • Rozmiar matrycy
 • Budżet przeznaczony na zakupy oraz dostępność akcesoriów
 • Ergonomia
Niezawodność

Moim zdaniem na niezawodność składają się: trwała, solidna obudowa (ze stopów magnezu lub aluminium), jak najlepsze uszczelnienia korpusu (chroniące przed wilgocią, piaskiem i kurzem). Obecność trwałej migawki (gwarancja trwałości przynajmniej 150 tysięcy zdjęć). Wytrzymałość na szeroki zakres temperatur otoczenia, w których może pracować aparat, oraz sprawa w polskich warunkach niebagatelna: dostępność serwisu.

Uszczelnienia korpusu

To istotna cecha aparatu, ponieważ jako fotografowie krajobrazu nie będziemy robić zdjęć wyłącznie w czasie „dobrej pogody”, rozumianej potocznie jako słoneczna i bezchmurna. Bywa, że aura nadaje fotografiom niepowtarzalny klimat, kiedy na przykład trafimy na zamglenia lub wiatr przeganiający stada chmur. Może się zdarzyć, że postanowimy fotografować w deszczu lub podczas padającego śniegu.

Uszczelnienia ochronią aparat przed działaniem tych czynników. Na marginesie dodam, że jeżeli decydujemy się na sesję w naprawdę złych warunkach (kurz, pył lub wilgoć), to uszczelnione powinny być także obiektywy i trzeba pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu aparatu, na przykład najprostszym workiem foliowym lub bardziej wyrafinowanym systemem ochrony. Więcej informacji o przygotowaniu do fotografowania w złej pogodzie znajdziesz we wpisie jak fotografować burze.

Łatwa kontrola nad kadrem

Sprawdzając aparat pod względem drugiego kryterium – pełnej kontroli nad kadrem – zwracam uwagę na szybki i precyzyjny autofokus oraz wizjer optyczny lub elektroniczny pokrywający 100 procent kadru. Gdy tematem będzie na przykład fotografowanie zwierząt, z pewnością przyda się szybki tryb seryjnych zdjęć.

Precyzyjny i szybki autofokus

W fotografii przyrodniczej niezwykle często musimy  wykorzystać moment dany nam przez naturę. Szybkość i celność autofokusa pozwala wykorzystać w pełni takie chwile. Musimy sprawdzić czy autofkous  wybranym przez nas modelu będzie spełniał nasze oczekiwania. Warto w tym miejscu wspomnieć, że bezlusterkowce mogą mieć pewien problem z ciągłym trybem autofokusa. 

Świetna kontrola nad ekspozycją

Oceniając pełną kontrolę nad ekspozycją, sprawdzam, czy mam łatwy dostęp do ręcznego ustawienia parametrów ekspozycji i do poszczególnych funkcji z poziomu korpusu (bez konieczności wchodzenia i szukania w menu aparatu). Kontrola nad ekspozycją oznacza łatwy dostęp do trybów pomiaru światłomierza, trybów pracy migawki, wyboru ISO, balansu bieli, korekcji ekspozycji itp. Zwracam także uwagę na to, czy aparat posiada wysokie, efektywne (bez szumów) ISO.

W tym przypadku nie chodzi o deklarację producenta „nasz aparat robi  zdjęcia przy 12 800 ISO”, lecz o realny stan zaszumienia obrazu możliwy do zaakceptowania na zdjęciach oraz ewentualnego zredukowania w programach graficznych.

Rozmiar matrycy

Rozmiar matrycy w zasadzie sprowadza się do wyboru między aparatem z tzw. dużą matrycą (pełnoklatkową), o wymiarach klatki filmu małoobrazkowego 36 mm na 24 mm (full frame – FF) a tzw. matrycą półklatkową wymiarami zbliżoną do połowy rozmiarów pełnoklatkowej, czyli mniej więcej 16,7 mm na 25,1 mm (advanced photo system type-classic – APS-C).

Matryce pełnoklatkowe pozwalają na rejestrowanie obrazów o lepszej jakości, większej rozpiętości tonalnej, lepiej też odwzorowują głębię ostrości niż mniejsze.  większości tego typu aparatów mamy większy wizjer, o pozwala na skuteczniejszą kontrolę obrazu. Jednak korpusy z matrycą pełnoklatkową są droższe, a także znacznie większe i cięższe od aparatów z matrycą APS-C.

Istotnym elementem przy podejmowaniu decyzji dotyczącej matrycy jest to, że po podłączeniu do korpusu z matrycą APS-C obiektywu o ogniskowej opisanej na obudowie jako np. 24–70 mm zmienia się jego kąt widzenia o tyle, o ile owa matryca jest mniejsza od matrycy FF.  Jeżeli matryca jest mniejsza o połowę, stosujemy mnożnik ogniskowej 1,5 i wówczas otrzymamy realny kąt widzenia dla obiektywu 36–105 mm.

Jednak takie rozwiązanie może mieć też zalety, jeżeli jest to obiektyw dedykowany do pełnej klatki. Wykorzystywane wówczas będzie tylko jego centrum, które pozwala na uzyskanie najostrzejszego obrazu. Zauważ, że np. gdy podpinasz do korpusu z matrycą APSC obiektyw o ogniskowej 400 mm jako fotograf przyrody uzyskujesz znaczne jej wydłużenie – do 600 mm – bez straty jasności oraz jakości obrazu.

Budżet na zakupy

Nie warto kupować aparatów z „dolnej półki cenowej”. Są one zazwyczaj okrojone z wielu przydanych funkcji oraz wykonane z gorszych materiałów.  Dobry sprzęt zazwyczaj nie jest tani, dlatego sugerowałbym kupienie starszego modelu aparatu sprzed 2-3 lat i dobranie do niego solidnego, ale nieco droższego obiektywu. Inwestowanie w dobre, jasne obiektywy dla fotografa zawsze jest opłacalne.

Przeznaczając zaplanowaną kwotę na aparat, trzeba pamiętać o konieczności wydzielenia pewnej sumy na różne drobiazgi, np. karty pamięci, torbę oraz jakże niedoceniany, ale bardzo ważny solidny statyw. Warto rozważyć zakupy sprzętu używanego np. w komisach fotograficznych.

Zdjęcie prezentujące, jaki aparat wybrać do fotografowania przyrody.

Fotografowanie dzikich zwierząt wymaga cierpliwości i dobrej optyki. Zastanów się,
czy wybierając jakiś system znajdziesz w nim obiektywy, na których Ci zależy? fot. Marek Waśkiel

Ergonomia

Najprościej rzecz ujmując, ergonomia sprowadza się do oceny, czy aparat dobrze trzyma się w ręku  i czy ważne przyciski są w logicznych miejscach.

Dostępność systemowych obiektywów i akcesoriów

Kupowanie samego korpusu jest pozbawione sensu. Musi istnieć szansa na stosowanie świetnych obiektyw o przystępnej cenie oraz całej gamy akcesoriów ułatwiających fotografowanie.

Inne użyteczne funkcje aparatu, które pomogą w uzyskiwaniu lepszych zdjęć:
 • Duży ekran ciekłokrystaliczny, czyli (najlepiej odchylany w wiele stron) wyświetlacz umożliwiający obserwowanie ustawień aparatu oraz podgląd wykonanych zdjęć. Im więcej kierunków odchylania tym lepiej!
 • Tryb Live View  i świetny wizjer elektroniczny w bezlusterkowcach. Podgląd  na żywo, który ułatwia precyzyjne ustawianie ostrości w trybie ostrzenia manualnego. Wizjer elektroniczny w bezlusterkowcach pozwala na bardzo zaawansowaną kontrolę obrazu.
 • Funkcja wstępnego podnoszenia lustra (tylko w lustrzankach), która pozwala uniknąć niepożądanych drgań powstałych po uderzeniu lustra we wnętrzu aparatu w jego korpus. Przy dłuższych czasach ekspozycji oraz podczas fotografowania z użyciem obiektywów o długich ogniskowych, drgania źle wpływają na jakość obrazu.
 • Przycisk podglądu głębi ostrości pozwalający kontrolować rozległość głębi ostrości przy wybranej przesłonie (tylko w lustrzankach).
 • Dobry tryb filmowania.
 • Możliwość wykonania wielu zdjęć w tzw. bracketingu.

Nikon Z50 recenzja

Konkretnie! Jaki aparat kupić?

Dochodzimy do niezwykle ważnej kwestii: jaki aparat kupić, jaki aparat wybrać? Rzeczywistość jest prozaiczna:

w określonych zakresach cenowych wszystkie modele dostępne na rynku są do siebie bardzo podobne
pod względem zakresu możliwości i jakości rejestrowanego obrazu.

W pewnym segmencie np. lustrzanki i bezlusterkowce są z reguły tanie, bowiem okrojono je z szeregu funkcji, mają też gorsze rozwiązania technologiczne i materiałowe. Nie spodziewajmy się w nich wyrafinowanych systemów pomiaru światła, szybkiego autofokusa czy uszczelnionego korpusu ze stopów magnezu.

Przeznaczając jakąś sumę na nowy aparat, warto wybrać taki model, który nam się podoba, dobrze trzyma się w ręku, o którym dobrą opinię mają nasi znajomi. Przed podjęciem decyzji o kupieniu konkretnego modelu poczytajcie teksty na portalach internetowych oraz opinie użytkowników na forach internetowych (choć te ostatnie niekiedy trzeba traktować z dystansem).

Jaki aparat wybrać – moje sugestie:

Rynek aparatów fotograficznych zmienia się błyskawicznie. W miejsce wychowywanych z produkcji i  ze sprzedaży lustrzanek wchodzą bezlusterkowce. Oto kilka moich podpowiedzi i sugestii. 

Z punktu widzenia fotografa krajobrazu:

Oto według mnie najbardziej solidne aparaty do fotografii krajobrazu i natury: Nikon Z7 II, Canon EOS R5, Fujifilm X-T4, Nikon D850, Panasonic Lumix DC-S1R, Pentax K-1 Mark II, Sony a7R IV, Sony a7R III (A), Sony Cyber-shot DSC-RX10 III i średni format: Fujifilm GFX 50S II. 

Z punktu widzenia fotografii podróżniczej:

Oto według mnie najbardziej solidne aparaty do fotografii podróżniczej: Sony Cyber-shot DSC-RX100 VII, Canon PowerShot G5 X II, Canon PowerShot G7 X III,  Fujifilm X100V, Panasonic Lumix DC-FZ1000 II, Panasonic Lumix DC-ZS200 (TZ200), Sony Cyber-shot DSC-RX10 III,  Sony Cyber-shot DSC-RX100 VI,  Canon EOS-M50 II,  Fujifilm X-E4, Fujifilm X-T200, Nikon Z5, Olympus OM-D E-M10 IV, Nikon z50. 

Z punktu widzenia fotografii do blogów, Instagrama i Facebooka:

Najlepsze aparaty do fotografii na portalach społecznościowych np. Instagram: Fujifilm X-T3, Canon EOS M50 Mark II, Nikon z50, Nikon z6, Canon EOS RP, Canon PowerShot G5 X II, Fujifilm X100V, Nikon Z5, Nikon Z6 II, Panasonic Lumix DC-LX100 II, Sony a7 III

Z punktu widzenia prowadzenia vloga: 

Jeśli prowadzisz lub zamierzasz prowadzić vloga to przydatne będą: Sony ZV-E10, Canon EOS M6 II, Canon PowerShot G7 X III, Nikon Z fc, Olympus OM-D E-M10 IV, Panasonic Lumix DC-G100, Sony ZV-1.

Jeśli ktoś ma ograniczony budżet powinien zastanowić się nad kupnem używanego korpusu ale raczej nie warto kupować nowych aparatów niskiej klasy. Takimi porażkami są np. modele Nikona z serii 3000 oraz Canon EOS 2000D i EOS 4000D. Nie warto na nie wydawać pieniędzy! Tylko pozornie są tanie. Według mnie w przyszłości wygenerują więcej kłopotów niż radości.

Dobry aparat fotograficzny – podsumowanie

Jeżeli nie masz ochoty (przynajmniej na razie) na zgłębiane tajników powstawania zdjęć. Nie interesuje Cię też samodzielnie ustawianie parametrów (np. ekspozycji), a Twoje tematy fotograficzne oscylują wokół fotografii domowej i rodzinnej – to najlepszym wyborem będzie kompakt. Jednak jeżeli bardziej interesujesz się fotografią (albo zamierzasz rozwijać się w tym kierunku), wówczas sugeruję sięgnięcie po aparat z wymienną optyką – czyli lustrzankę albo bezlusterkowiec.

Z biegiem czasu, kiedy jeszcze bardziej wzrośnie Twoje zainteresowanie fotografią, będzie można wykorzystać zaawansowane funkcje bezlusterkowca albo lustrzanki. Można wymienić tu chociażby – programy tematyczne lub półautomatyczne, możliwości obiektywów (np. samodzielne ustawianie ostrości i tworzenie rozmytego tła tzw. głębia ostrości) albo zabawa bokeh.

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące wybory sprzętu zapraszam do zadawania ich w komentarzach pod tym poradnikiem ale wyłącznie w formie „mam na oku X i Y co wybrać?”. Mam mnóstwo pracy i nie udzielam konsultacji telefonicznych oraz mailowych dotyczących wyboru sprzętu!   

UWAGA!
Praktycznego używania sprzętu nauczysz się na moich warsztatach fotografii krajobrazowej i przyrodniczej, na które serdecznie zapraszam.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ:

Lustrzanka czy bezlusterkowiec

276 komentarzy

 1. Mroovkoyad

  Czy któraś marka wyróżnia się szybkością autofocusa czy też różnice są niedostrzegalne?

  Odpowiedz
 2. Paweł

  Dzień dobry
  Zastanawiam się nad Nikonem Z7100 i Canonem 60D. Do tego Tamron 150-600. Który według Pana byłby lepszy do tego szkła. Chodzi mi głównie o wilki, ale też oczywiście wszystko inne w terenie. Czy to w ogóle dobre aparaty (ograniczony budżet) do tego typy fotografii?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 3. Tomek

  Panie Marku. Co poleciłby Pan do fotografii górskiej? Nie mam wielkiego budżetu, ale wolę dołożyć do czegoś porządnego niż potem żałować. Widzę, że NIKON Z50 bardzo Pan poleca. Z tego co czytam obiektyw w góry 14 -70 mm? Z góry dziękuję za odpowiedź Tomasz Bartnik

  Odpowiedz
 4. Marta

  Dzień dobry, czy dla początkującego „fotografa”, do zdjęć krajobrazu wybór sprzętu Sony A6100 + E PZ 16-50mm f/3,5-5,6 OSS jest dobrym wyborem?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, nie jest idealny ale może być 🙂 Pozdrawiam!

   Odpowiedz
  • Łukasz_M

   Witam. Aparat dla początkującego zarówno do portretów jak i krajobrazów będzie ok? model Sony Alpha 6400 z obiektywem 16-50 mm f/3.5-5.6.

   czy lepiej coś innego ?

   Odpowiedz
 5. Karolina

  Panie Marku, potrzebuje Pana pomocy. Przeczytałam już wszystko co Pan napisał w temacie aparartów i zrobiłam jednen ktok na przób i wiem, że chce bezlustarkowca bo to aparat na długie lata a zdjęcia robię zawsze w asyście dzieci które obwieszaja mnie wszystkim. Zamiłowanie do fotografii pojawiło się wieleeee lat temu i fotografowałam ile się dało i jak umiałam po cyzm wywoływałam zdjęcia w piwnicy a całą suszarnia w bloku była zapełniona moimi rozwiesoznymi zdjęciami. Poźniej spróbowałam przygody z cyfrową lustrzanką Nikon D80 który wtedy był cudem techniki. Niestety ta fotografia była tak różna od tej którą znałam a moja wiedzia techniczna tak słaba, że skończyło się na fotografowaniu w zaprogramowanych w aparacie programach typu portret a by zdjęcie było przystępne to szukałąm ratunku w Photoshopie. Potem zostałam mamą i na wiele lat porzuciłam fotografię na rzecz telefonu komórkowego. Jestem wierna Samsungowi, ale po 10 latach przerwy od ostanich prób chciałąbym spróbować jeszcze raz. Muszę nadgonić postawy i ogarnąc techniczną wiedzę i mam nadzieję, że pomogą mi w tym Pana kursy. Stoję jednak przed decyzją jaki kupić aparat. Potrzebuje czegoś do forografii statycznej. Mieszkam w pieknej Walii gdzie góry i morze, oraz piekne zamki i miasteczka są doskonałym tematem zdjęć jak i portrety które uwielbiam. Mój zdecydowanie maksymalny budżet to jakieś 1.500 funtów czyli jakieś 7.500-8000 zł. Ważne jest to by w tej cenie mieć sensowny obiektyw do portretów jak i taki który sprawdzi się jeśli chodzi o krajobraz czy architekturę. Jeśli chodiz o plecak czy torbę to posiadam po moim D80. Lubię też, pogrzebać przy obróbce zdjęć, ale nie zawsze jest na to czas więc zalezy mi by mieć dobre oddanie kolorów i ostrość. Zdjęciami w trochę większych formatach chciałabym móc
  dekorować dom czy skopletować piekne rodzinne albumy z naszych rodzinnych plenerowych wycieczek. Myślałam o Nikon Z5, ale czytałam, że niektórzy narzekają na ostrość przy portretach. Sama nie wiem co mam począć. Mam dwa stare obiektywy Nikona jedenj to z kitowego zestawu 18-55 mm 1:3.5.6GII a drugi to 50mm 1:1.8D który służył mi do portretów chociaż mógłby byc jaśniejszy. Mogłabym wykorzystać je pomocy przejściówki, ale może warto weść coś innego bo te obiektywy nie są tego warte? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry jeśli podoba się Pani Nikon Z5 to warto go kupić – najlepiej z obiektywem 24-70 f4. Będzie dużo frajdy. Lepszą opcją jest Nikon Z6 (nawet jedynka nie 2) z tym samym obiektywem. Potem w zalżności od potrzeb będzie mozna dokupić odpowiedni obiektyw. Jednak ten 24-70 f4 to bardzo uniwersalne narzędzie – ewentualnie 24-120 z f/4 też jest ok. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 6. Tomasz K

  Witam,

  Panie Marku czy taki zestaw dla początkującego fotografa będzie dobry i przyszłościowy? Fotografia podróżnicza i krajobrazu.

  Sony a6600 plus obiektywy:
  Sigma 16mm, 30mm, and 56mm f/1.4 DC DN

  Czy na początek nie ma sensu kupować obiektywów stałych i wybrać:
  Sigma 18-50mm F2.8 DC DN

  Z góry dziękuję Panu za odpowiedź.

  Pozdrawiam Tomek

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, aparat będzie ok i lepiej zoom niż stałki do takiego rodzaju fotografii. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 7. Ulla

  Bardzo ciekawie napisany poradnik:) chciałabym jednak prosić o podpowiedź co wybrać jeśli chciałabym fotografować ptaki? Do tej pory korzystałam z nikona p900, jednak chciałabym już wejść na wyższy poziom i mieć większe możliwości. Tym bardziej, że chciałabym też spróbować je filmować, szczególnie w slow motion. Zdaję sobie sprawę z tego, że sony a9II byłby najlepszym wyborem, jednak cena jest zbyt wysoka. Zaintrygował mnie sony a7IV, ale brałam też pod uwagę sony a9 I, a7RIII i a7III. Który z nich mógłby Pan polecić? Korzystałabym z obiektywu sony fe 200_600 mm. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 8. M

  Jaki aparat na imprezy rodzinne i śluby?
  – Canon EOS 6D Mark II
  – Canon EOS 90D
  – Nikon Z5
  Jaki obiektyw do tego?

  Odpowiedz
 9. Anka

  Dzień dobry,
  Coraz częściej mam okazję bywać z aparatem na eventach. Marzy mi się aparat, który pozwoli spełniać się nie tylko amatorsko ale w końcu również zawodowo jako fotograf. Moja zbyt stara lustrzanka już się nie sprawdza.
  Proszę mi doradzić jaki aparat kupić – coś co poradzi sobie zarówno na koncercie w trudnych warunkach oświetleniowych, w hali pełnej ludzi, na eventach sportowych, przy fotografii produktowej, ale też do fotografii ptaków, również okazjonalnie do filmów wideo. Nie wiem też czy lepszy będzie bezlusterkowiec, czy może lepiej pozostać przy lustrzance.
  Im dłużej o tym myślę tym większy mam w głowie mętlik.

  Odpowiedz
 10. Adam

  Witam
  Panie Marku planuje zakup Nikona z5. Co Pan o nim sądzi, czy może lepiej poczekać, dozbierać pieniążków i kupić Sony a7 III?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
 11. Małgosia

  Dzień dobry,
  Mam ma oku Canon EOS 6D Mark II. Proszę o podpowiedź czy do sesji noworodkowych i rodzinnych w warunkach domowych odpowiedni będzie obiektyw Sigma AF 18-35mm f/1.8 A DC HSM Canon. Czy jednak proponuję Pan coś innego? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry – Obiektyw szerokokątny typu zoom przeznaczony do lustrzanek z matrycą APS-C a Canon EOS 6D Mark II to pełna klatka. Nie za bardzo. Aparat jest ok. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   • Małgosia

    Rzeczywiście, przeoczyłam tak ważną kwestie! Bardzo dziękuję 🙂 W takim razie chyba zostanę przy moim pierwszym wyborze -Canon EF 85mm f/1.4L IS USM. Jest sporo droższy, ale do sesji noworodkowych chyba ok? Pozdrawiam

    Odpowiedz
 12. Magdalena

  Witam 🙂
  Czy lepszy Canon RP czy Nikon Z50, a może Fujifilm X-S10 lub X-T3? Budżet do ok. 6000 zł. Fotografia hobbistyczna, do własnego użytku rodzinna oraz produktowa. Zależy mi, aby w przyszłości nie wydać majątku na obiektywy, a chciałabym mieć przynajmniej dwa, w tym jeden jasny :).
  Dziękuję z góry!

  Odpowiedz
 13. Anna

  Dzień dobry Panie Marku,
  Chciałabym zacząć swoją przygodę z fotografowaniem. Przymierzam się do zakupu aparatu. Do tej pory zdjęcia zazwyczaj wykonywałam na telefonie lub aparacie z fotobudki Canon EOS 1200D z podstawowym obiektywem 18-55 mm. Chciałabym jednak zacząć naukę na sprzęcie, który miałby posłużyć mi nieco dłużej. Zdjęcia jakie mnie interesują to przede wszystkim zwierzęta w ruchu – głównie psy. Lubię też fotografować przyrodę ogólnie (krajobraz, rosa na trawie, pajęczyny, drzewa w lesie i mech) mniejszą frajdę sprawia mi fotografia ludzi ale też są okazje by je robić. Zastanawiałam się nad zakupem Nikona P950 ale wgłębiając się w kilka Pana artykułów jestem w kropce czy ten aparat spełni swoje funkcje na początkowym etapie głównie zdjęć w ruchu? Zmiana aparatu mogłaby być możliwa dopiero za kilka ładnych lat. Budżet do 4tys. Czy to bedzie dobry wybór czy może warto poczytać o Nikonie Z5 ?
  Pozdrawiam
  Anna

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, każdy aparat z szybkim autfokusem oraz szybkim trybem zdjęć seryjnych będzie dobry. W tym budżecie to raczej będzie Z50. Będzie dobrze się spisywał,. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 14. Andrzej

  Dzień dobry.
  Panie Marku mam wielki dylemat.
  Zastanawiam sie nad zmianą aparatu.
  Przyzwyczajenie do marki Nikona i lustrzanek powoduje, że rozpatrywałem tylko te aparaty. Własciwie byłem już zdecydowany na Nikona D7500 ale…
  Canon i Nikon zaczynają wycofywać obiektywy do lustrzanek, czy to nie jest prognostyk, że lustrzanki stają się wyrobem, który powoli zacznie znikać z rynku?
  Czy nie będzie to wyrzucenie pieniędzy?
  Dlatego zcząłem sie teraz zastanawiać nad bezlusterkowcem Nikon Z50. Czy jest to dobry wybór? Czy może jednak lustrzanka?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Nikon Z50 jest dobrym aparatem z matrycą podobną do D7500. System ma też coraz więcej obiektywów, a w sprzedaży jest zestaw z 2 obiektywami, który z powodzeniem wystarczy do codziennego fotografowania. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 15. Ewelina Alicja

  Panie Marku, od 12 lat fotografuję Nikonem D90 z obiektywem Tamron AF 18-270 mm, niestety na większych zbliżeniach nie wyrabia z ustawieniem ostrości. Chciałabym wreszcie odświeżyć swój sprzęt, głównie z dedykacją dla hobbystycznej fotografii przyrodniczej (przede wszystkim ptaki na łąkach i nad rzeką, czasem też zwierzyna w parku/lesie).
  Czy zestaw Nikon D500 + obiektyw Tamron 100-400 mm f/4,5-6,3 będzie wystarczający? Raczej wolę zostać przy lustrzance (przy okazji wykorzystam też obiektywy, które już mam bez dokupowania przejściówki). Nie mam zbyt dużego budżetu i pewnie i tak ten zakup będę robić w dwóch częściach. Bo przypuszczam, że jednak przydałoby się wymienić także dość wiekowe body? Czy ewentualnie ma Pan do polecenia coś lepszego w porównywalnej cenie (lub porównywalnego w niższej cenie)?
  Będę wdzięczna za poradę.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, Nikon Z6 będzie miał szybszy i pewniejszy autofokus co w ptasiej fotografii jest ważne – trzeba go kupić z przejściówką FTZ . Jeśli matryca APSC to Nikon Z50 także z przejściówką. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 16. Piotr

  Dzień dobry,

  czy może Pan coś polecić dla amatora, który chciałby robić zdjęcia „małym piłkarzom”:). Dzieciaki często znajdują się w ruchu i niestety w przeważającej części zajęcia odbywają się w halach, gdzie oświetlenie bywa średnie. Dziękuję za odp.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, jakiś nowoczesny bezlusterkowiec z wysokim ISO i szybkim autofocusem. Np. Sony, Canon, Nikon jest tego na rynku sporo. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 17. Jack

  Witam, ja może trochę z innej beczki, chodzi mi o dobry aparat 4k do robienia zdjęć i filmów w świecie micro, podłączony do tubusa mikroskopu Olympus BH2 Trinocular

  Odpowiedz
 18. Maja

  posiadam canon M50, swietny bezlusterkowiec z super jakością zdjęć szczególnie nocnych, polecam

  Odpowiedz
  • Ola

   Witam,
   Szukam małego bezlusterkowca do 3000tys zł max 3500 do fotografii krajobrazowej (góry, przyroda, woda, czasem tez jakieś miasta). Do tej pory korzystałam z aparatu Sony next 5r. Czytam różne opinie, recenzje ale mam już taki mętlik w głowie i nie wiem który byłby najlepszy dla mnie. Czy mógłby mi Pan coś polecić?
   Z góry dziękuje.

   Odpowiedz
   • Marek Waśkiel

    Dzień dobry teraz w tej cenie będzie ciężko – po prostu nie ma aparatów na rynku. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
 19. Marcin

  Dzień dobry!
  Posiadam zestaw PENTAX K-50 z obiektywami stałymi 50 f-1.8, 28 f-2.8, zmiennoogniskowymi 18-55 i 50-200. Niestety korpus mimo małego przebiegu uległ awarii. Czy uważa Pan za sensowne pozostanie przy systemie Pentaxa i kupno nowego body np. KP, czy może sprzedać wszystko i przesiąść się na inny system (ogólnie lubię Pentax za jakość wykonania). Jeżeli przesiadka, to co Pan poleca? Fotografuję wszystko, co popadnie – od zdjęć wakacyjnych po portrety, krajobrazy, architekturę, niebo…

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, chyba nie jest taki trwały jeśli uległ awarii 🙂 jeśli się Panu podoba to można go naprawić albo kupić taki sam używany (bo są obiektywy) a reszta to wybór uzależniony od zasobności portfela.
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   • Judyta

    witam. szukam aparatu do podróży, stawiam pierwsze kroki w fotografii. zastanawiam sie miedzy fuji xt100, fuji xt30 i olympus om de m10 III. co by Pan polecil?

    Odpowiedz
  • Damian

   Witam . Niestety k-30 jak i K-50 to bardzo wadliwe modele.
   Najczęściej mowa w tych w.w modelach o solenoidzie.
   Jest to wada elektromagnesu służącego do napędu przysłony. W wyższych modelach jest już napęd silnikowy, tak więc ustarka ta jest tam nie znana.
   Można sprzedać system Pentaxa, korpus, szklarskie itd.
   Tylko teraz jest pytanie …..
   Czy nie będzie się później żałowało ? Czy nowy system będzie odpowiadać , i czy będzie lepszy ????
   Znam przypadki kiedy ktoś sprzedał system i zamienił na inny (nie robię reklamy) , lecz po czasie powrócił do swojego systemu .
   Osobiście uważam że każdy system jest dobry . Każdy ma wady i zalety .
   Ja osobiście wybrałem Pentaxa z kilku powodów .
   1. Dobre wykonanie .
   2. Możliwość podpięcia starych obiektywów bez stabilizacji (w Pentaxie jest stabilizacja w body) tak więc podepiecie np. Heliosa do innego systemu trochę utrudni sprawę .
   3.Wodoszczelność .
   4. Użytkownicy Pentaxa są bardziej otwarci .
   Ja to zawsze porównuje tak…..
   Użytkownicy innych systemów (palacze papierosów)
   Użytkownicy Pentaxa (palacze fajek tytoniowych)
   Pentax to nie tylko system, jest to również styl życia .
   Więc wybór należy tylko i wyłącznie do nas samych .
   Nikon , dobry do fotografii sportowej ,jak i fotografia ptaków .
   Canon , duży wybór obiektywów w przystępnej cenie . Można kupić fajna używkę w dobrej cenie .
   Lumix , można również trochę pofilmować.
   Pentax, dobry wybór starych obiektywów i w przystępnej cenie . Np. (Pentax-a 50 1,7 – koszt 120 zł)
   W sumie to każdy aparat jest fajny.
   Jest tyle modeli że po prostu to nam utrudnia wybór .
   Pozdrawiam wszystkich fotografów .

   Odpowiedz
 20. Krzysiek

  Dzień dobry. Panie Marku obecnie posiadam nikona 5100 z obiektywem nikkora 18-105 oraz 1,8 35mm i lampę zewnętrzną metz 44. Fotografuję głównie uroczystości szkolne na sali gimnastycznej oraz występy uczniów w teatrach itp. Ogólnie są to zdjęcia grupowe od kilku do kilkunastu osób. Stałka robi fajne zdjęcia tylko jest w wielu przypadkach za wąska. Myślałem więc o zmianie aparatu ,bo iso w 5100 nie porywa. Zastanawiałem się nad 7500 plus sigma 17-50 2.8 tylko boję się w tych obiektywach bf czy ff lub z5 z kitowym 24-50 a może z50 z adapterem? Najlepiej żebym mógł wykorzystać lampę .Tylko nie wiem ,co będzie lepsze Z 5 z kitem czy jasny obiektyw z dx. Myślałem przeznaczyć tak ok. 6000.Dziękuję i pozdrawiam!!!

  Odpowiedz
 21. Barbara

  Dzień dobry,
  Hobbistycznie zajmuję się fotografią ptaków wodnych oraz robactwa, znacznie rzadziej krajobrazów.
  Obecnie posiadany sprzęt to Nikon D90 + Sigma 105/2.8 makro + Sigma +Sigma 18-35/1.8 + Nikkor 200-500/5.6. Niestety ostatni z obiektywów nie jest do końca kompatybilny z przestarzałym już body (brak możliwości ustawienia przesłony), dlatego poszukuję nowego aparatu. Zastanawiam się między D500 a Z5.
  Który z aparatów wybrałby Pan na moim miejscu?

  Odpowiedz
 22. Zuzia

  Dzień dobry czy aparat canon eos 250d to dobry wybór na początek?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry tak to dobry wybór. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 23. tenn

  Dzień dobry jestem zainteresowana zakupem aparatu. Chcę zacząć przygodę z fotografią i nie mam pojęcia jaki aparat wybrać. Choć wpis był bardzo pomocny i rozjaśnił mi w głowie ale na dalej nie potrafię się zdecydować. Aparat kompakt Sony DSC-HX400V albo lustrzankę canon 4000d. A może całkiem inny?

  Odpowiedz
 24. Angela

  Witam, interesuje mnie fotografia i chce kupić pierwszą lustrzankę w opcji używanych aparatów mam canon eos 2000d z obiektywem 17-300mm i jeszcze kitowym lub pentax k50 z obiektywem kitowym oraz pentax 35mm. Tematyka która mnie interesuje to psy w terenie oraz w domowych sesjach który sprzęt będzie lepszym wyborem?

  Odpowiedz
 25. Artur

  Witam,
  Chciałbym się Pana poradzić co do zakupu aparatu, koniecznie kompaktu do noszenia w kieszeni. Zastanawiamy się z żoną, który aparat byłby lepszy w celu fotografowania – mówiąc tak ogólnie – amatorsko ptaków w lesie i parku: Nikon A900 czy Nikon1000?
  Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
 26. krystusg

  Dzień dobry,
  Panie Marku potrzebuję uzyskać porady na temat zakupu aparatu dla żony.
  Mianowicie posiada aparaty:
  – Nikon D50 plus Nikkor AF-S 18-55mm 1;3.5-5.6G
  – Nikon D3200 plus AF-S DX Nikkor 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR DX
  – Nikon D 700 plus AF-S Nikkor 24-70mm 1;2.8G ED oraz Nikon
  Wszystkie te aparaty posiada od nowości pierwszy jest uszkodzony, drugi jest ciężki, a trzeciego córka pożyczyła i nie zamierza oddać. Chciałbym kupić aparat lekki, a o ciekawych parametrach. Do fotografowania : przyrody, krajobrazy, a jak trzeba to i wspólne zdjęcie można by było zrobić.
  Co by Pan polecił?
  Czekam na informację z góry dziękuję.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Polecam ten:
   Nikon Z50 w zestawie z dwoma obiektywami i jest bardzo dobry.
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
 27. Zbigniew Świątek

  Witam Panie Marku
  Jestem fotografem imprezowo/ turystycznym w wieku 59lat. Lubię to robić. Mam minimum socjalne Fuji X20 – w sumie jestem z niego zadowolony. Przeczytałem wszystko co mogłem przeczytać na jego tematy dotyczące fotografii tym aparatem i fotografii w ogóle ale ciągnie mnie do bezlusterkowca. Pytanie : czy odczuję dużą różnicę inwestując w Fuji XT100 czy XT200 lub używany XT1+Xf18-55 ( na te droższe mnie nie stać) czy lepiej przeznaczyć to na podróże (bogaty nie jestem) i zgłębiać tajniki fotografii – czy rzeczywiście będzie to skok w jakości moich fotek. Piszę o Fuji bo przy nich raczej wolałbym pozostać ze względu na obsługę ( a może się mylę?)
  Wiem, że jest Pan zajęty – ale któżby inny mógł rozwiać moje wątpliwości
  Pozdrawiam
  Zbyszek

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, nie wiem co Pan będzie czuł po zmianie aparatu 🙂 . Myślę, że ważniejszy jest rozwój swojej wyobraźni i warsztatu fotograficznego. Jeśli nie jest Pan pewien, niech Pan nic nie zmienia. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   • Zbyszek

    Witam
    Dziękuję, tak też zrobię . Jestem po lekturze Pańskiego e-booka i obejrzeniu kilkunastu filmów i chyba to będzie najlepsze rozwiązanie dla mnie – a potem zobaczymy.
    Dalej będę Pana oglądał.
    Życzę dalszych sukcesów i pozdrawiam.
    …. trochę zazdroszczę Panu zarabiania robiąc to co Pan lubi – ale zapracował Pan…
    Pozdrawiam serdecznie
    Zbyszek

    Odpowiedz
 28. Karolina

  A ja polecam Sony a6000. Można kupić używkę w naprawdę dobrym stanie w spoko cenie. Do tego tylko oprócz kitowego to wypada posiadać inny obiektyw. Chociaż kitowy też daje radę, przez prawie rok używałam głównie kitowego i dopiero teraz kupiłam sony e 20mm f/2,8 to z nim się nie mogę rozstać (najbardziej polecam do fotografii miejskiej)

  Odpowiedz
  • Krystyna

   Dzien dobry pani Karolino,
   przypadkiem trafiłam na Pani komentarz dot.aparatu Sony a6000.
   Miałam dotychczas Sony dsc HX60. Zamęczyłam jego przez ostatnie 4 lata, bo uwielbiam fotografować – naturę i tę z b bliska i daleka. Ale też architekturę i ludzi.
   Nie mogłam się zdecydować jaki aparat teraz kupic bo stary już odmawia posłuszeństwa. Wpadł mi w oko właśnie Sony a6000. Jest obecnie za 2299,-zł.
   Ale wspomina Pani, ze można tez kupić używkę. Mam pytanie – jAK BEZPIECZNIE EWENTUALNIE taką kupić i gdzie. Pozdrawiam . Krystyna.

   Odpowiedz
 29. Kasia

  Panie Marku, czy mógłby mi Pan doradzić w kwestii zakupu aparatu i obiektywu? Jestem średniozaawansowanym amatorem fotografii, Fotografuje głównie widoczki, krajobrazy. Podobnie jak Pan jestem lubię szwendać się po Podlasiu i Suwalszczyźnie szukając ciekawych kadrów.Dotychczas korzystałam z aparatu Nikon D90 z obiektywem 18-105 i w sumie wystarczało to na moje potrzeby, przy dobrym świetle dało się zrobić całkiem fajne fotki. Niestety obiektyw mi się zepsuł i postanowiłam kupić coś nowego przy okazji zmieniając body. I tu moje pytanie, poleca Pan Nikon d7100 i mam możliwość zakupienia używany, dość niski przebieg ok. 1700zł, ale myślałam też o Nikon d700 ( też dość niski przebieg, cena 2000zł). Który z nich uważa Pan za lepszy wybór? I jaki obiektyw mogłabym dokupić aby cenowo zamknąć się w max 3000zł.Początkowo myślałam nad zakupem samego nowego obiektywu do D90,ale nie wiem co mogłabym dobrać zamiast tego 18-105, jaki obiektyw w połączeniu z tym body dałby mi fajniejsze efekty od 18-105,przy podobnej rozpiętości ogniskowych. Przepraszam za tyle pytań,ale od kilku tygodniu magluje ten temat i na nic nie potrafię się zdecydować,a tu piękna wiosna za oknem się robi i czas ruszać w plener. Pozdrawiam Pana serdecznie!

  Odpowiedz
 30. Monika

  Dzień Dobry, byłabym wdzięczna z podpowiedzią który aparat wychodzi najlepiej. Chcę robić piękne zdjęcia na codziedzień, na wakacjach ale też sesje zdjęciowe w pomieszczeniu. Zastanawiałam się między Canon 200d / Ob. 18-55, Nikon D5300/ ob. 18-105m, Nikon Z50 / ob 16-50 lub Sony A 7 . Bedę sama podróżowała, więc zalezy mi też na tym aby robić zdjęcia ze statywu. Pozdrawiam ciepło

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, proszę wybrać Nikon Z50 w zestawie z dwoma obiektywami. Na dzień dzisiejszy to najciekawszy wybór. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   • Wero

    Dzień dobry, czy dzisiaj nikon z50 to równie dobry wybór czy lepiej cos innego? Bardzo dziękuję za artykuł!

    Odpowiedz
 31. Zurka

  Witam,
  uwielbiam fotografowac wszystko, krajobraz czy zwierzeta czy tylko botaniczne motywy, zalezy od miejsca, nastroju i danego motywu, szukam aparatu ktorym moglabym rownie dobrze fotografowac pejzarz, aleje z drzewami, ptaki czy skakajace zajace albo fruwajaca pszczole i kwiatki na jakich siada. Moja pierwsza lustrzanka to byla Sony alfa100, jak sie po latach uzytkowania popsula chcialam cos lzejszego i zakupilam sony alfe 58 ale nie jestem z niej zbytnio zadowolona, ma slaby autofokus. Zalezy mi aby lustrzanka byla poreczna, nie ciezka i byla szybka. Zastanawiam sie pomiedzy Nikon D7500 KIT AF-S DX (AF-S DX 18-140 mm 1:3.5-5.6G ED VR, 20,9 MP, WLAN, a Canon EOS 90D EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS STM (Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II, 32,5 MP, WLAN (Wi-Fi), Bluetooth, obydwa sa w podobnej cenie, obydwu nie znam, do tej pory byl Sony, moja szala przechyla sie na Nikona ze wzgledu na obiektyw 18-140 mm ktory jest juz w cenie. Ktory z obu radzilby mi Pan kupic?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry,
   skierowałbym Pani uwagę na bezlusterkowca Nikon Z50. Jest teraz w dobrej cenie z dwoma obiektywami. Poręczny aparat. Obie lustrzanki Nikon i Canon są do siebie bardzo podobne, jedynie w Canonie jest nieco lepszy tryb filomowania – jeśli zamierza się robić filmy to może być ważne. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 32. Zofia

  Dzień dobry, proszę uprzejmie o podpowiedź, jaki aparat mam wybrać do robienia zdjęć biżuterii w warunkach domowych. Dodam, że nie znam się na fotografii i na domiar złego mam ograniczony budżet. Zależy mi na tym, aby aparat był w miarę prosty w obsłudze i tani oraz robił dobre zdjęcia w zbliżeniu fotografowanej biżuterii. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Zofia
  Ps. pomimo, iż wielu fachowych zwrotów nie rozumiem, tekst jest bardzo ciekawy – z pewnością jeszcze tu wrócę…

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, cóż sugeruję zacząć od poznania fotografii, bowiem wybór aparatu to jeden z końcowych etapów. Aparat sam z siebie nie robi dobrych zdjęć. Jest tylko narzędziem – jeśli wiemy jak używać narządzi wszystko inne jest łatwe. Pozdrawiam.

   Odpowiedz
 33. Agata

  Dzień dobry, po przeczytaniu artykułu wiele mi się rozjaśniło! 😀
  Ale nadal zostały mi dwa aparaty do wybory:
  Canon M50 czy Nikon d5300 ?
  będę dopiero szukać swojego ulubionego rodzaju fotografii <3

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, w zasadzie ani ten ani ten 🙂 Pozornie 50 jest lepszym wyborem, ale sugeruję Nikona Z50 z obiektywem 16-50. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 34. Krzysztof

  Witam serdecznie zakupiłem swój pierwszy aparat canon 70d z obiektywem 50 mm chciałbym zaopatrzyc się w jakiś bardziej uniwersalny proszę o radę który będzie lepszy canon 17-85mm f4-5,6 IS USM czy sigma 17-70mm f2,8-4 DC OS HSM ? Czy warto zakupic tez jakiś obiektw typu 18-200mm ? czy lepiej np. 70-300mm?
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, jaśniejszy czyli Sigma będzie lepszy – Sigma 17-50mm F2.8 EX DC OS HSM Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 35. Anka

  Dzień dobry proszę o radę który aparat wybrać canon eos 250D czy canon eos M50 ? Niby w podobnej cenie sa oba ale M50 ma lepszy autofokus czy jest duza roznica faktycznie ?Czy bezlusterkowiec będzie dobrym sprzętem po kompakcie czy lepiej kupić lustrzankę ? Nie wiem jak jest z dostępnością obiektywów do bezlusterkowcow?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, po co od lipca pytać o to samo? Może po prostu warto kupić jakiś aparat i zacząć robić zdjęcia? Można też smartfonem. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 36. krzysztof

  Dzień dobry mam pytanie który aparat wybrać Canon eos d250 czy canon 2000d a może nikon d5600 ? ma być to mój pierwszy aparat. Jaki obiektyw wybrać do fotografowania głównie dzieci ?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, proszę przejrzeć komentarze z pewnością już kiedyś odpowiadałem na takie pytanie. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 37. anna

  Witam
  jestem na poczatku przygody z fotografowaniem chciałabym zakupić aparat który nie będzie bardzo skomplikowany, uzywany ma być głównie do fotografowania moich dzieci imprez rodzinnych czasami w plenerze jakieś wycieczki itp. Budżet trochę ograniczony jak narazie mam na oku 2 modele
  nikon d3500 albo canon eos200d który by Pan polecał. jakie obiektywy najlepiej wybrać do tego typu zdjęć (sesje rodzinne , fotografia dziecięca trochę pleneru)
  Z góry dziekuję za odpowiedz
  pozdrawiam Anna

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, Canon 200D z obiektywem 18-55 na początek albo obiektywem 18-135 będzie bardziej uniwersalny. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
   • anna

    Dziękuję za odpowiedz
    podpytam jeszcze o aparat nikon d5200 czy warto brac pod uwagę , mam możliwość odkupić od znajomej używany z przebiegiem migawki 18000 czy jest to duży przebieg?

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry, jak na tego typu aparat nie jest to duży przebieg. Jeśli jednak myśli Pani także o filmowaniu to tylko Canon, Nikon ma b. kiepski AF w trybie filmowania. Pozdrawiam 🙂

     Odpowiedz
 38. Julia

  Witam, chciałabym się dowiedzieć co poleca Pan w mojej sytuacji. Dysponuje na ten moment lustrzanką Nikon D3300, był to dziecięcy wybór sprzed kilku lat i nie wiedziałam wtedy na co patrzeć przy wyborze aparatu. Robiłam wtedy jakieś zdjęcia, lubiłam to i wychodziło mi to całkiem dobrze, potem zrobiłam kilkuletnią przerwę, dzisiaj wiem, że chciałabym wrócić do fotografii i może wiązać nawet z nią przyszłość. Jednak teraz już wiem, że mój sprzęt nie jest najlepszy, chciałabym się dowiedzieć, czy w mojej sytuacji lepiej jest jeszcze trochę ćwiczyć na tym co mam i zakupić obiektywy które pozwolą mi na coś więcej niż mój kitowy 18-105mm, czy może jednak nastawiać się już teraz nad kupnem czegoś lepszego co wiąże się z o wiele większymi kosztami.
  Pozdrawiam 😀

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, na razie ćwiczyć tym co się ma stawiając przed sobą niezbyt ambitne cele. Trzeba po prostu się „rozruszać” trochę jak rozgrzewka przed długim bieganiem. Jeśli Pani dojdzie do wniosku, że ogranicza ją jednak sorzęt dopiero wówczas należy dokonywać wymiany. Z racji decyzji producentów sugeruję przyglądanie się bezlusterkowcom. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 39. Janek

  Witam Pana 🙂 bardzo bym prosił o poradę ponieważ kupiłem jakiś czas temu fuji x-t100 i kitowym obiektywem i mimo iż dużo było info. iż robi BDB fotki JPG (bez używania RAW’ów) to nie mogę się przekonać jakoś do ich jakości… i to tego iż na krawędziach przeważnie każdego foto brakuje ostrości. Mam cały czas obecnie na sprzedaż jeszcze swego starego Olympusa E-PL3 i jakoś tamte fotki mimo mniejszej ilości pix oraz mniejszej matrycy są chyba jakieś lepsze, ale to chyba nie możliwe… i dlatego właśnie w końcu wziełem coś z APS-C aby mieć lepsze foto w słabym świetle oraz ciut więcej pix. Czy może Pan napisać swoje rzetelne przemyślenia na temat który przedstawiłem i na temat tego aparatu.
  Nie zmienia Faktu iż chyba jednak Olek robić maks dobre fotki do 800iso ale w większości wypadków te 800iso wystarczało, a fuji daje rade chyba w sumie w miarę dobrze do 1600iso ale czy tak czy tak jakby jakości zdjęć czy to mniejsze iso czy większe kiedy oglądamy 1:1 na ekranie
  wydaje mi się jakby gorsza…

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, może to jest kwestia przyzwyczajenia do obrazu z konkretnego aparatu? Jednak z reguły problem tkwi w obiektywach. Obraz jest tak ostry, kontrastowy i kolorowy jak pozwala na to obiektyw. Być może po prostu tez z Olka jest wyższej klasy i lepiej sobie radzi. Warto tez dokonać testów przy tym samym obrazie i tych samych parametrach, tych samych ogniskowych i przysłonach oraz taki samym sposobie fotografowania (najlepiej ze statywu). Inaczej mamy tylko test wrażeniowy 🙂 a taki nie jest miarodajny. Według mnie oraz z Fuji powinien być ciekawszy. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
   • Janek

    Dzień dobry 🙂 bardzo dziękuję Panie Marku za odp., rzeczywiście może to tylko jakieś dziwne odczucia wzrokowe… bo to raczej lepszy i bardziej zaawansowany aparat. W olku też miałem kitowy ten m.zuiko 14-42 i to może jest lepsze, tak gdzieś poczytałem i pamiętam iż to mocniej dobre w miarę obiektywy i może lepsze niż ten kit. w tym fuji. Zasiągałem też opinii na temat xt-100 przed zakupem i zawsze były pozytywne opinie na temat JPG z niego. Będę sobie testował i porównywał jak Pan pisze i jeśli nadal jednak się nie przekonam to spróbuje coś innego w takiej dobrej cenie do 2tyś z APS-C z wizjerem lub ostatecznie znów bez niego ale nadal z APS-C.

    Odpowiedz
 40. airier

  Witam, jaki by Pan polecił aparat i z jakimi obiektywami, z białym szkłem do pracy na salach wystawowych galerii i muzeów. Chodzi głownie o zdjęcia ekspozycji ale i wernisaży?

  Odpowiedz
 41. Paulina

  Witam serdecznie bardzo dziękuje za artykuł 🙂 Aktualnie zakupiłam aparat Canon 6d II Mark. Chciałabym wykorzystać go do sesji plenerowych oraz studyjnych. Jaki obiektyw Pan poleca ? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, co o ogniskowej 24- 70 może być Canona, Sigmy albo Tamrona – jedynie najnowsze linie. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 42. Zdenek

  Dzień dobry, też chętnie skorzystam z porady 😉
  Obecny zestaw: Canon 70D + najczęściej Sigma 18-35mm, zazwyczaj do amatorskiej fotografii krajobrazowej/przyrodniczej, ostatnio też coraz więcej „vlogów” z podróży.
  Ponieważ operowanie lustrzanką z ciężkim obiektywem i dodatkowo kamerką z gimbalem jest mało poręczne, rozważam przejście na bezlusterkowca Sony A7C z lekką stałką na początek (Venus Laowa 9mm) + gimbal do obu zastosowań. Warto?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, oczywiście, że warto! Do filmowania Sony A7 jest super. Ma ekstra rozwiązania i o ważne podobnie jak 70D logicznie odchylany monitor. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 43. Paweł

  Witam
  Dziękuję za ten artykuł, jako że jestem całkowicie zielony w fotografii, dał mi bardzo dużo wiedzy.
  Jeśli mogę, poproszę o pomoc.
  Pisał Pan o fotografii krajobrazowej, ja natomiast potrzebuję wysokiej jakości aparatu do fotografii studyjnej, konkretnie do fotografowania swoich produktów w mobilnym studiu typu lightbox (duże pudełko z regulowanym kolorem i natężeniem oświetlenia, do fotografowania bez cienia).
  Po przeczytaniu Pana artykułu skłaniałem się do body z Cannona 77d z dokupionym dobrej jakości obiektywem (jeszcze nie wyszukałem odpowiedniego, ale wiem żeby skupić się na odpowiednim poziomie jasności).
  Mój budżet nie jest niestety zbyt duży, chciałbym na niego wydać ok 5k +/-2k
  Będę wdzięczny za podpowiedź.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, Wszystko co nadaje się w teren nadaje się też do studia, ale szukałbym czegoś z matrycą FF ponieważ w studio z reguły operuje się mniejszą ilością światła. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 44. Krzysztof

  Dzień dobry. Proszę o pomoc. Nareszcie mogę spełnić moje marzenie o w miarę dobrej klasy lustrzance ( mojej 1-szej ) . Budżet mój to 8 – do 10 /13 tys.- jeśli raty. JAKA FOTOGRAFIA MNIE INTERESUJE; w sumie każdy obiekt – architektura, przyroda w tych swoich artefaktach gdzie światło i cień stwarzają z tego co bywa banalne niepowtarzalny urok … to jest raczej trudna sztuka, ale cóż, to mnie fascynuje i chcę poeksperymentować. Czy kupić Nikona D7500 czy D500 ? A może pełna klatka, wobec fotografii zabytkowych wnętrz – szerszy kadr, mniejsze szumy czy większa czułość matrycy ? Tak jak Pan pisał, że dobrze jest popracować dłuższy czas na jednym obiektywie, to może ; NIKKOR 17-55 / 2.8 G IF ED AF-S DX – czy; AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8 G ED bądź ; NIKKOR 16-80 f/2.8-4 E ED VR, wolałbym nowe, bo używane to raczej loteria, szczególnie dla nowicjusza. Aparat i obiektyw w zasadzie wyczerpują tymczasowy limit finansowy – no, zależy co Pan poleci?! kolejne obiektywy choć mam zdefiniowane to dopiero w przyszłym roku… Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Panie Krzysztofie, proszę się nie dziwić moją odpowiedzią ale sugeruję Nikona Z6 z obiektywem 24-70 F4. Ponieważ Nikon D850,ktory z całym sercem bym Panu także polecił jest po prostu droższy. Jak Pan wie przez moje ręce przechodzi mnóstwo aparatów i obiektywów i patrząc pod katem jakości obrazu to właśnie Nikon Z6 albo Nikon Z50 (matryca APSC) – z adapterem FTZ sięgnie Pan po mnóstwo ciekawych obiektywów. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 45. wojciech

  Witam serdecznie.
  Posiadam obecnie Nikona d90 oraz Nikona d300 wraz z obiektywami Nikon 18-105,Sigma 10-20 (f3,5),Nikon 50 (f1,8) oraz Nikon 55-300.Czy warto inwestować w nowe body..Jeśli tak,co proponowałby Pan biorąc pod uwagę niemal wyłączne wykorzystanie w/w sprzętu do zdjęć krajobrazowych???
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, proponuję Nikona Z 50 z adapterem FTZ, fotografowałem i jest bardzo ok, przy okazji wszystkie szkła będą pasowały. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
   • Tomek

    No jeśli ta 50-ka Nikona to 1.8 D, to autofokusa nie będzie:)
    Przy okazji -kocham Z50 z FTZ:)

    Odpowiedz
 46. marcin

  witam
  jestem szczesliwym posiadaczem nikona d90 +18-15 juz od 10lat aparat juz swoje przezyl i chce kupic cos nowego … nie mam pojecia co …za duzo tego jest …moge wydac okolo 5000zl co pan poleca ? lustrzanka czy bezlusterkowiec ? (najczesciej robie zdjecia w terenie …wycieczyki z rodzina w gory i nad morzem………raczej wszystko na auto gdyz jak zwykle nie ma wystarczajaco czasu…pozdrawiam i czekam na rade

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, już gdzieś obok wspomniałem Nikon Z50 bardzo zgrabny aparat. Jest w zestawie z dwoma obiektywami . Będzie bardzo użyteczny podczas wszelkich wypadów. Pozdrawiam :

   Odpowiedz
 47. Piotr

  Witam. Proszę o poradę czy warto zamienić aparat Nikona d3400 na d7100. Czy jest duża różnica pomiędzy tymi modelami ?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, warto 🙂
   Polecam

   Odpowiedz
 48. Krzysiek

  Dzień dobry Panie Marku,
  Słusznie pisze Pan żeby nie kupować nowych ale tanich aparatów. Był jednak pewien wyjątek w moim przypadku. Pentax K-S2. Oczywiście nie chce przekonywać do Pentaxow, ale ten niewielkich rozmiarów sprzęt generuje piękne zdjęcia. Do tego jest uszczelniony i nie ustępuje tym droższym.
  Pozdrawiam
  Krzysiek

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, łatwo przyzwyczajamy się do wybranych przez nas aparatów i rejestrowanego przez nie obrazu. Jednak gdybyśmy położyli kilkanaście zdjęć obok siebie kto odgadłby jaką marką aparatu zostały zrobione? Faktycznie Pentax to dobra marka, bardzo u nas niedoceniana. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 49. Michal

  Super wpis jak i cały blog. Od blisko pół roku podróżuje na rowerze z moim gopro hero 4 i nagrywam naturę (często timelapsy) + mój stary iphone 5s. Postanowiłem, że zainwestuję w aparat – na początek dla początkującego. Trafiłem w jednym ze sklepów na używany Pentax K-X z obiektywami w zestawie 18-55mm oraz 50-200mm. Czy ten model zaspokoi moje początkujące oczekiwania ? Pozdrawiam !

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, wszystko zależy od Pana 🙂 aparat jest tylko narzędziem. Dobrze używany pomaga, źle używany przeszkadza. Jednak jestem przekonany, że będzie pomocny podczas podróży. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 50. Anka

  Dzień dobry
  Chciałabym poradzić się w kwestii zakupu aparatu ma on służyć do fotografiwania dzieci zdjęć przyrody czy też zdjęć z wycieczek czy na początek nikon d5600 lub nikon d3500 będzie dobra niestety posiadam dość ograniczony budżet na chwilę obecną do 2000 Max. Posiadam tez aparat kompaktowy fujifilm finepix s2500hd czy tego rodzaju aparatem jestem w stanie zrobić w miarę dobrej jakości zdjęcia? Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, warto poszukać wśród używanych aparatów opowiadam o tym na sowimkanale na YT:
   https://youtu.be/m82dHdTnRDU
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 51. Jowita

  Witam. Poszukuje porady od fachowcow. Wlasnie stawiam pierwsze kroki do bardziej profesjonalnej fotografiku niz tylko smartfo, bo bardzo to lubie. Zaczelam od pana artykulu i wstepnych porad kupilam uzywan Canon eos 7D shutter count ok 6200. Ale ze jestem jeszcze nie obyta w temacie a wybor ogromny wiec mam problem z doborem obiektywow, zwlaszcza do fotografowania w plenerze, zblirzwnia i portretowe. Jakie obiektywy pan by doradzil.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry o przydatnych obiektywach mówię sporo na moim kanale na YT:
   https://youtu.be/kr94xJVHdeY
   Zachęcam do popatrzenia na kilka filmów
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   • Jowita

    Dziekuje bardz. Z mila checia zobacze.

    Odpowiedz
 52. Krzysztof

  Witam Panie Marku. Napisałem wcześniej komentarz, ale chyba został usunięty.
  Jestem amatorem fotografii zwierząt w tym ptaków. Kupiłem obiektyw Tamron 150-600mm F/5-6,3. Mam body Nikon D5500 i chce zamienić na coś dużo lepszego i rozwojowego. Czy D500 to dobry wybór, czy lepiej pójść w pełną klatke?
  Aparat ma służyć wakacyjnie, ale spełniać wymagania postawione fotografowaniu przyrody i ptaków.
  Będe zobowiązany za porady.
  Dziękuje i pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry,
   Nikon D500 jest bardzo dobrym aparatem jednak producenci rozwijają przede wszystkim bezlusterkowce. Jednak ze względu na świetną matrycę oraz „pancerną: budowę Nikon D500 jest nadal dobrym wyborem dla fotografów przyrody. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 53. Krzysztof

  Witam Panie Marku. Kupiłem obiektyw Tamron 150-600mm i mam body Nikon D5500. Chciałem kupić dużo lepsze body. Fotografuje ptaki. Jakie optymalne, rozwojowe rozwiązanie Pan proponuje. Czy D500 byłby ok, czy lepiej pełną klatke, czy inny model Nikona? Dziękuje z góry za podpowiedź.

  Odpowiedz
 54. Marzena

  witam P.Marku bardzo potrzebuje pomocy w wyborze aparatu na dzien dzisiejszy uzywam canon 6 D chce go zostawic jako zapas zastanawiam sie nad kupnem nowego canona 6 d 2 lub uzywanego canona eos mark 3 rozwazałam takze nad kupnem canon r ale po dluzszym przemysleniu uwazam ze jest na dzis za drogi prosze o podpowiedz czytam rozne opinie i juz sama nie wiem co bedzie lepsze fotografuje ludzi imprezy okolicznosciowe pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, szukałbym CANON EOS 5D MARK III – raczej używanej CANON EOS 5D MARK IV. Jednak ze względu na specyfikę pracy szybki AF z wykrywaniem twarzy itp. jest nęcący 🙂 z reguły stosuję zasadę do pracy sprzęt jak najlepszy 🙂 Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 55. Czarek

  Pierwszy raz tej stronie Zdjęcia bajeczne, nie mogę oczu oderwać. Bez patosu, jest w nich dusza. Trochę prywaty :
  zacząłem od Canona 100D +18-55stm (EFS) potem 18-135(EFS) potem sigma 17-50/f2.8(EFS) ..50 f1.4 (EF) 35 f2 II (EF) .Robię tylko jpg. Dwa lata temu przejście na Canon M50 +22f2 _+adapter dla poprzednich szkieł -zauważalnie lepsza jakość zdjęcia, ale ten korpus mi nie leży – za mały do ręki przy wielogodzinnej podróży na pieszo (a miałem 77D w dniu zakupu w ręku). Chcę wykonać krok naprzód. Nie ukrywam że ciężar zestawu ma dla mnie znaczenie w fotografowaniu (pieszo/rower). Myślę o używanym Canon 6D /6DII lub RP lub FUJI XT2 (APSC). Fotografuję 3 obszary, podróże (miasta jak i pejzaże w drodze), przyroda lokalna, prywatne). Może pozostanę przy Canon APSC.i wrócę do 77D ?

  Odpowiedz
 56. Ania

  Dzień dobry Panie Marku!
  Od kilku tygodni mocno główkuję nad zakupem aparatu tj. mojej pierwszej lustrzanki, która służyłaby głównie do portretów, krajobrazów, fotografii na wyjazdach. Im więcej czytam porad, tym mniej wiem 🙂
  Budżet mam ograniczony i zastanawiam się nad używanym Nikonem d7500 oraz używanym Nikonem d7200. Do tego myślałam nad obiektywem na początek AF-S DX Nikkor 18-105 f/3.5-5.6G ED VR
  Różnica w cenie to ponad tysiąc zł, stąd mam wielką prośbę o poradę, czy warto inwestować w body 7500, czy może lepiej różnice dołożyć na inny obiektyw za jakiś czas?

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, na początek w zupełności wystarczy 7200 – i także na dalsze lata :). Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
  • Łukasz

   Panie Marku, witam i o radę poproszę – mając do wyboru Nikon D5600, Panasonic Lumix G80 i Olympus OMD 10 M III – który Pan poleca? Jaka jest Pana opinia i Sigmie 17-50/2.8? A ze stałek – 35/1.8 czy 50/1,8 Priorytetem jest dla mnie dobra jakość zdjęcia Pozdrawiam serdecznie! P.S. Aktualnie mam Nikona Coolpix P900 – czy wiele zyskam przesiadając się na któryś z w/w? Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
   • Marek Waśkiel

    Dzień dobry, nie wchodziłbym obecnie w system 4/3. Jeżeli szuka Pan aparatu na spacery itp. To labo Nikon D5600 albo nowy Nikon Z50 z NIKKOR Z DX 16-50mm. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
 57. Sebastian

  Witam Panie Marku,
  chciałbym, aby mi Pan doradził w pewnej kwestii. Mianowicie, planuję rozpocząć amatorsko przygodę z fotografią, a za razem z lustrzanką. Jakieś doświadczenia już mam, co prawda na paru starych kompaktach, ale wiedzę teoretyczną posiadam. Głównie byłby to aparat tak po prostu na daily. Od czasu do czasu jakieś krajobrazy, pejzaże, czy też sztuka uliczna. Dodam też, że uwielbiam astrofotografię, dlatego też noszę się z myślami nad zakupem Pentax K70 (z racji jego funkcji śledzenia gwiazd). Rozmyślałem nad zakupem nowego body, a i do tego parę obiektywów używanych. Ewentualnie jakiś kit. Czy poleciłby Pan coś innego w tej półce cenowej, tj. +-3 tyś zł?

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

  Odpowiedz
  • Gosia

   Witam,
   Fotografuje od zawsze, ale do tej pory amatorsko. Planuje kupić aparat fotograficzny i chce fotografować przyrodę (Potrzebuje dużych zbliżeń) . Jaki Aparat mógłby mi Pan polecić?
   Serdecznie pozdrawiam
   Gosia

   Odpowiedz
   • Marek Waśkiel

    Dzień dobry, bardzo proszę o przeczytanie tego artykułu w całości -a potem szczególnie ostatniego akapitu 🙂 za nikogo nie podejmuję decyzji. Pozdrawiam!

    Odpowiedz
 58. agata

  Dzień dobry 🙂
  Bardzo proszę o pomoc i doradzenie w zakupie Nikona D750, D7500, czy D7200? Pasjonuję się fotografią street i portretową.
  Pozdrawiam serdecznie. Agata

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, wybrałbym Nikona D750 – to bardzo dobry aparat (choć już sprzed kilku lat) – ze świetną matrycą i dobrymi funkcjami. Udanych kadrów! Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
  • KATARZYNA

   Witam panie Marku czy do fotografii ludzi i portretow odpowiednin wyborem bedzie Nikon D5600? Pozdrawiam

   Odpowiedz
   • Marek Waśkiel

    Dzień dobry, Nikon D5600 ma zupełnie ciekawą matryce ale jest to nadal korpus bardzo amatorski. Lepiej poszukać czegoś z 7 z przodu 🙂 np. 7200, albo 7500. Szybki AF ma też nowy Z50 (to bezlusterkowiec) i co ważne ma AF z detekcją oczu co ułatwia fotografowanie ludzi. Pozdrawia 🙂

    Odpowiedz
 59. Sławek

  Dzień Dobry Panie Marku!
  Dziękuję za artykuł. Jestem początkujący. Chciałbym fotografować krajobrazy i przyrodę (zwierzęta) oraz filmować zwierzęta. Zastanawiam się nad Nikon Coolpix P900 albo Canon PowerShot XS70 HS. Aparat przy okazji będzie też służył do fotografii rodzinnej. Co Pan radzi. Pozdrawiam serdecznie.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, sugeruję jednak wybór lustrzanki nawet używanej. Z dwoma obiektywami. Np. Nikon 7100 albo 7200 lub np. Canon D80 albo D70 plus do tego obiektyw standardowy (KIT) w nikonie 18-105 plus np. 70-300 a w Canonie 18-55 (kit) plus 70-300 albo 18-135. Będzie więcej radości fotografowania. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 60. Faustyna

  Dziękuję za poradnik. Ja zastanawiam się nad zakupem Canona 77d + 50mm 1/8 . Czy to dobry wybór, głównie chce się skupić na fotografii portretowej. Czy może kupić tańsze body a lepszy obiektyw? Mój budżet to 3500zł.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, w zupełności na początek wystarczy. Sugeruję jeszcze rozważenie zakupu jakiegoś obiektywu uniwersalnego może być KIT np. 18-55 mm do codziennych zadań. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 61. Iwona

  Świetny blog ,czytała go z zainteresowanie m .Chciałabym pana prosić o poradę ,jaki aparat kupić do sporządzenia fotokopii akt w pomieszczeniu ,gdzie są świetlówki .Mój obecny aparat Fujifilm,chyba lustrzanka , niezbyt sobie radzi ,zresztą jest za duży i za ciężki . Nie będzie to moje stałe zajęcie , dlatego nie chciałabym wydać dużo . Bardzo będę wdzięczna ,żeby pan coś zasugerował ,ewentualnie na co zwrócić uwagę . Myślę ,że przyda się ta podpowiedź nie tylko dla mnie. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, nie ma pojęcia fotografuję krajorbazy nie dokumenty. Jeżeli robię zdjęcia dokumentom to na ogół smartfonem.
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
 62. Grzegorz

  Witam , zastanawiam się nad kupnem aparatu kompaktowego do fotografowania przyrody, czy canon sx740 hs to dobry wybór , czy można znaleźć coś lepszego w tej cenie?

  Odpowiedz
 63. Justyna

  Dzień dobry, jeżeli to możliwe, proszę o podpowiedź. Lubię robić zdjęcia. Szukam i szukam i nie znalazłam porady, jaki powinnam kupić aparat. Nie chcę aparatu kompaktowego. Interesuje mnie lustrzanka. To będzie moja pierwsza, jestem początkująca. Fotografia niecierpliwych dzieci, leniwych kotów, góry, pola, łąki, lasy, małe żyjątka. Lubię ostre, czyste zdjęcia. Często wywołuję, czasem w różnych formatach. Mój budżet to 2500 zł- 3000 zł. Dziękuję. Świetny blog.

  Odpowiedz
 64. Krzysztof

  Witam Panie Marku

  Chce kupić pierwszy aparat do nauki fotografii. Który model będzie lepszy: nikon d3500 czy canon M50. Aparatem chciałbym robić zdjęcia krajobrazów podczas zachodu słońca lub tuż po więc ilość światła będzie mała.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, lepszy były Nikon 5600 niż 3500 – co do M50 warto sprawdzić gamę obiektywów do EF-M – seria dedykowana do aparatów bezlusterkowych Canon M. Czy ma takie obiektywy jakie będą Panu potrzebne? Pozdrawiam „)

   Odpowiedz
 65. Kamil

  Witam serdecznie 🙂 jestem początkującym lecz bardzo abmbitym i zakochanym w fotografii 😉 głównie interesuje mnie fotografia krajobrazów i przyrody, czy nikon d7500 w pakiecie z AF-P DX NIKKOR 10-20 VR będzie dobrym wyborem na początek ? Mój budżet to 6 tysięcy złotych. Może jest coś jeszcze wartego uwagi ? Nie chciałbym wymieniać aparatu za 2-3 lata więc wolałbym kupić lepszy sprzęt a pełna klatka raczej wychodzi poza moj budżet. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, tak aparat jest bardzo dobry. Nie sugerowałbym obiektywu szerokokątnego jak jedynego elementu wyposażenia. Najlepiej jest zacząć od obiektywu o ogniskowej 24-70 mm (ekwiwalent dla pełnej klatki – czyli np. Sigma 17-50, albo coś od Tamrona) oraz 70-300 (tu akurat jest dostępny dosyć tani i dobry na początek od Nikona), dopiero jako trzeci dorzuciłbym szeroki kąt. Proszę nie zapomnieć o dobry statywie tu jest poradnik: Statyw fotograficzny jaki kupić
   Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 66. Przemysław

  Dzień dobry, Panie Marku mam gorącą prośbę o doradzenie mi w wyborze aparatu. Od ponad miesiąca czytam w wolnych chwilach fora, testy, recenzje itp., i im więcej czytam, tym mam większy mętlik w głowie. Niestety mam ograniczony budżet do 2000 zł – 2500 zł i poszukuję aparatu kompaktowego. Sprzęt miałby być wykorzystywany do fotografii podróżniczej, rodzinnej, fotografowania córki, okazjonalnej, ulicznej, oraz zdjęć po zmroku… Szukam sprzętu małego, żebym mógł mieć go zawsze przy sobie, z jasnym obiektywem, możliwie dużą w miarę dobrą matrycą, możliwością zapisu w raw. Na oku mam Canon G7X MII, Sony RX100 MIII / Sony RX100 MIV ( na RX100 MV niestety mnie nie stać ), Ricoh Gr II, Fujifilm XF10. Im więcej czytam o tych „małpkach” tym mniej wiem… Czy któryś z powyższych będzie dobrym wyborem ? Biorę pod uwagę również sprzęt używany. Dodam, iż posiadam Panasonica TZ10, ale ma ciemny obiektyw i słabą matrycę, strasznie szumi w pochmurne dni, Fuji S100fd, lecz jest bardzo powolny w działaniu, mimo to produkuje na manualu całkiem znośny obrazek, Nikona D5000 ( myślę o wymianie na jesieni na używany D7100 ) a do niego Nikkory: 35/1.8, 18-105/3.5-5.6, 70-300/4.5-5.6. Brakuje mi jednak małego, podręcznego w miarę uniwersalnego aparatu, bardzo proszę o poradę bo na forach spotykam sprzeczne opinie na temat tych aparatów, a niestety nie stać mnie obecnie na wyrzucanie pieniędzy w „błoto”.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Kłaniam się.
  Przemysław

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Panie Przemku,
   do takiego typu zdjęć proszę się zastanowić nad smartfonem z dobrym aparatem fotograficznym, bo są to zdjęcia okazjonalne i nie wiem czy jest sens dźwigania kolejnego aparatu. Koszt będzie podobny. Część z nich zapisuje RAW. Jeżeli jednak koniecznie kompakt to Sony.
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
   • Przemysław

    Dziękuję za szybką odpowiedź, posiadam HTC U11, jednak robię sporo zdjęć po zachodzie słońca i mimo dobrego jak na smartfon aparatu ( konkurował z Samsung S9 ), brakuje mi w nim „dużej” matrycy… W takim razie zakupię to co najbardziej mnie przyciągało, ale wolałem zasięgnąć porady Profesjonalisty – Sony RX100 MIV.
    Pozdrawiam.
    Przemysław

    Odpowiedz
  • Kamil

   Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 oczywiście nie myślałem jedynie o obiektywie szerokokątnym jako jedynym na początek, jest promocja na taki zestaw za około 4400 więc mieszczę się w moim budżecie i starczy jeszcze na inny obiektyw, ewentualnie, jeżeli dołożę to jeszcze na dobry statyw 🙂 tylko czy akurat ten aparat będzie dla mnie najlepszy ? Może są jakieś alternatywy warte uwagi (Canon,Sony itp.) ?

   Odpowiedz
   • Marek Waśkiel

    Nikon jest ok, proszę się nie zastanawiać zbyt długo tylko kupić i robić zdjęcia. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
 67. Aurelia

  Dzień dobry! Chciałabym dopytać o aparat Nikon P1000 – dostałam go w prezencie, uwielbiam robić zdjęcia krajobrazów oraz zwierząt i ogólnie wszelkiego leśnego życia. Widzę, że ten aparat ma niesamowitego zooma, co na pewno przyda się przy dzikiej zwierzynie. Czy miał Pan styczność z tym aparatem? Jeśli tak to czy ma Pan jakieś sugestie dotyczące użytkowania go właśnie pod kątem fotografii natury? Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 68. Anna

  Dzień dobry. Chciałam zapytać co sądzi pan o Canonie 77d. Czy jest wart swojej ceny? Potrzebuję odchylanego LCD, ale odstrasza mnie słaba bateria. Generalnie szukam aparatu dla trochę bardziej zaawansowanego amatora. Czy jest coś lepszego od wspomnianego modelu w podobnej cenie lub tańszego? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, z pewnością bardzo podobny jest 70D i można go jeszcze odszukać jako nowy. Ciekawą propozycją jest 7D. Oczywiście są też 80D i 800D. W sumie pozostaje wybór pomiędzy 77 a 80. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
   • Anna

    Witam, chciałabym zacząć amatorskie fotografowanie szczególnie chodzi mi o przyrodę, krajobrazy. Myślałam o canonie, a w szczególności 250d którego Pan nie wymienił powyżej. Czy byłby to dobry wybór? Chciałabym się zamknąć w cenie 2000-2500. Pozdrawiam

    Odpowiedz
 69. Tomasz

  Witam wszystkich. Prosze o porade w doborze aparatu dla wlasnych nie komercyjnych potrzeb. Moimi kandydatami sa Fujifilm X-T3 oraz Olympus OMD-M-1Mark ii. Intersuje mnie jakosc zdjecia, kolorystyka i co dla mnie najwazniejsze to duza glebia ostrosci. Bokeh moze dla mnie nie istniec. Dodatkowo mysle o jednym jasnym obiektywie szerokokatnym i jakas jasna stalke do kazdego z systemow. Jako fachowcy i obeznani z tematem prosze o wsparcie. Z gory dziekuje i pozdrawiam wszystkich. Tomasz Radzikowski

  Odpowiedz
  • Kamil

   Mam już ostatnie pytania jeżeli można 🙂
   1. Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM Nikon
   2. Nikon Nikkor AF-P DX 70-300mm F/4.5-6.3G ED VR
   Czy chodziłi o te właśnie obiektywy na początek nie licząc trzeciego szerokokątnego ? I jeśli chodzi o obiektyw Nikkor 70-300 to jest może jest jakis inny do którego będzie warto dołożyć ? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 70. Adrian

  Witam serdecznie.
  Interesuje się fotografią już od dłuższego czasu. Zaczynając od różnych kompaktów, kończąc na canonie 1000d, którego mam jakieś 10 lat. Szkło podstawowe, plus 50mm f1,8. Akceptując jej cechy cieszyłem się z fotografowania, ale teraz przyszedł czas, żeby pójść trochę dalej, ale również poszerzyć o możliwości krecenia filmów.
  Lubię zachwycić się pięknem natury i wyłapywać subtelności, czasem portret, czy też nie Wiem jak to nazwać chwytać ludzi przy ich rożnych czynnościach – zdjęcia niepozowane, trochę nocnego nieba. Potem montaż z ciekawą ścieżką dźwiękową.
  Myślałem nad panasoniciem g80, ale wiem m4/3 W fotografii słabe ( no chyba, że jest coś godnego uwagi?). Potem sony a6300/6400, canon m50 (chociaż tu czytałem, że z matrycy wyciągnąć dużo się nie da), canon 80d (ale ponoć problem z mikroregulacja i matryca nie oferuje za dużo, a same zdjęcia względem Nikona D7200/7500 słabsze), znowu Nikon D7200/7500 w wideo nie domaga.
  Czy różnice w zdjęciach względem C80D, a N D7xxx są znaczne. W Internecie jest chaos, czym dłużej czytam tym mniej wiem. Teraz wyszedł Canon 90D i M6 m2, ale ceny jako nowość powodują, że podchodzę z dystansem.
  Jest też polecany do fotografii krajobrazowej Pentax k-70 – uszczelnienie, funkcja pixelshift, zakres tonalny ciekawy- czy miał Pan okazję się z nim spotkać?

  Co by mi Pan polecił? Jakoś miałem pecha czytać o canonie opinie nienajlepszej nuty. Czy mityczna pełna klatka to i tak droga do której się dąży? Czy rozwój aps-c tak poszedł, że śmiało można posiedzieć na cropie?
  Jestem na takim etapie, że mogę śmiało zmienić system, bo praktycznie niewiele zainwestowalem w to co mam.

  Proszę wybaczyć formę i z góry dziękuję za wsparcie

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry,
   a czas leci 🙂
   Proszę po prostu robić zdjęcia – jakimkolwiek aparatem. One robią to co my im polecimy. Osobiście lubię obraz z Nikona.
   Proszę wybrać to co się Panu podoba, odpowiada budżetowi i zacząć robić zdjęcia! To jest fotografia 🙂
   Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 71. Julia

  Witam, jako amator fotografii przyrodniczej zastanawiam się nad NIKON D7200 + 18-105mm VR, chciałabym się dowiedzieć czy to dobry zestaw do fotografii zwierząt, przyrody, krajobrazu, czasem jakiegoś portretu? Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, aparat jest ok, ale obiektyw ma za krótką ogniskową jeśli np. myśli się o fotografii zwierząt. Warto wówczas dołożyć jeszcze np. ogniskową 70-300 mm.
   Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 72. Weronika

  Dzień dobry. Jestem amatorem i dopiero rozpoczynam naukę fotografii, chciałabym w tym celu zakupić pierwszą lustrzankę pod kątem fotografowania rodzii, dzieci, ich relacji stąd dużo fotografii w ruchu, zarówno w warunkach domowych jak i w plenerze. Po zapoznaniu się z Pana rekomendacjami zastanawiam się nad modelami: Nikon D7200 body lub Canon EOS 200D. Problem w tym, że to różne marki, a od początku chciałabym uczyć się obsługi jednej z nich. Canon prezentuje się korzystniej cenowo i ma wiele funkcji ułatwiających naukę, ale wspomina Pan, że do zdjęć lepszy jednak Nikon (nie planuję nagrywać filmów). I jeszcze kwestia obiektywów – jakie powinnam zakupić, aby pracować przy słabym świetle domowym oraz w plenerze. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam !

  Odpowiedz
 73. Marek

  A co sądzi Pan o aparacie Panasonic Lumix fz 3000 (25-600 mm–> 24 x, ma uszczelnienia) .
  Niby mała matryca (1/2.3) i o małej rozdzielczości 12 Mpix (celowo ?–> mniejsze szumy )
  ale jasny obiektyw w całym zakresie zooma (stałe f/2.8) , co powinno ułatwić robienie zdjęć także w słabym świetle.
  Czy taki aparat- w przeznaczeniu do fotografii przyrody i krajobrazu –
  będzie robił technicznie słabsze zdjecia niż
  Canon EOS 700D + 18-55mm IS STM (+ drugi obiektyw o dłuższej ogniskowej) ?

  Jeden to kompakt, drugi lustrzanka – ale właśnie nad takim wyborem
  (jako pierwszego aparatu dla osoby zainteresowanej fotografią) obecnie sie zastanawiam.

  Pozdrawiam,
  Marek

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry jakość finalnego zdjęcia jest wynikiem wielu czynników pochodzących z zakresu umiejętności fotografa, jego wizji i także umiejętności wykorzystania sprzętu. Sprowadzanie fotografii do pytania czy lustrzanka będzie robić lepsze zdjęcia od kompaktu jest dużym błędem. Lustrzanka w „złych rekach” nie da rady zdjęciom z telefonu…
   Ogólnie nie inwestowałbym w kompakty – jeśli już to w coś pozornie mniejszego to w bezlusterkowiec (ale nie polecam Olympusa – to ślepa uliczka). Jednak jestem pewien, że Canon EOS 700D wyposażony w lepszy obiektyw da wiele radości fotografowania. Życzę wielu udanych kadrów! Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 74. Kamila

  Dzień dobry Panie Marku,
  Jestem początkującą w fotografii, ale chce mieć bardzo dobry aparat gdyż planuje robić, sesje w plenerze, w domu i krajobrazy. Zastanawiam się nad Nikon D7100 *, Nikon D7200 oraz d7500 (ten model jest dość drogi). Który powinnam wybrać i jaki obiektyw. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, pomimo ceny Nikon D7500 wydaje się być najlepszym wyborem jeżeli weźmiemy pod uwagę jakość obrazu. Drugi w kolejności to Nikon D7200 też da wiele radości :). Podstawowym obiektywem może być np. Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM. Potem coś 70-300 np. Nikon AF-P DX Nikkor 70-300mm F4.5-6.3G VR i szeroki kąt – tutaj Nikon np. ma dobrą propozycję na początek Nikon AF-P DX 10-20mm F4.5-5.6G VR. Pozdrawiam. Wielu udanych kadrów 🙂

   Odpowiedz
 75. Wiktor

  Dzień dobry, Panie Marku, zdecydowałem się na wybór bezlusterkowca i mam na oku dwa modele jednego producenta – Fujifilm X-T2 i Fujifilm X-T30. Jeden to starszy flagowiec, drugi to odchudzona wersja następcy tego pierwszego. Który jest lepszy, z którego będę bardziej zadowolony, słowem który wybrać? Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry polecam X-T3 🙂
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
 76. Kasia

  Panie Marku. Po przeczytaniu tego posta chciałabym się Pana doradzić. Chciałabym zająć się fotografią na poważnie, poświęcić temu swoje serce, bo czuje, że w te stronę chce iść. Bardzo interesuje mnie fotografowanie przyrody, zwierzęta, krajobraz, zdjęcia makro, czasami portrety, przedmioty. Zastanawiam się nad zakupem Canona eos 7d mark ii i do tego zestawu dokupić trzy obiektywy:
  •canon 50mm f/1.8
  •sigma 20mm f/1.8 DG EX Asp Rf
  •canon 100mm f/2.8
  Co myśli Pan o takim zestawie? Oczywiście, nie liczy się tylko sprzęt, ale również umiejętności.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, aparat jako korpus jest ok. Natomiast wybrany zestaw obiektywów raczej sugeruje fotografowanie z bliska i czasami szerokich planów. Po prostu jest mało uniwersalny. Sugeruję po prostu 3 zoomy – coś szerokiego np. 10-20, coś pośredniego np. 17-70 oraz coś tele: 70-200 albo 70-300. Przy jasnym 17-70 na początku nie będzie potrzeba nic więcej… no może typowe makro?
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
   • Kasia

    W takim razie zapewne zdecyduje się na Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM i Canon EF 70-200mm f/2.8 L IS II USM. Sama nie wiem dlaczego, ale troszkę boję się zoomowców, a po Pana twórczości stwierdzam, że raczej nie ma czego. Bardzo dziękuję za pomoc i życzę dalszego spełniania się w pasji.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry,
     Obecnie na ogół obiektywy zoom dają obraz o bardzo dobrej jakości.
     Pozdrawiam
     Marek

     Odpowiedz
 77. Krzysiek

  Dzień dobry,
  Panie Marku czy ma Pan jakieś doświadczenia ze średnią klatką bezusterkową – mam na myśli Hasselblada X1D lub Fuji GFX 50.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, nie mam żadnych oświadczeń z tym aparatem. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 78. Anna

  Dzień dobry, Panie Marku im więcej czytam tym większy mam problem z wyborem odpowiedniego aparatu. Jestem totalnym laikiem ale zależy mi na dobrych zdjęciach z wakacji i uroczystości rodzinnych. Zastanawiam się nad Nikonem D7200 z kitowym obiektywem Nikkor 18-105. Taki zestaw kosztuje obecnie 3650 zł. Czy taki zestaw nie jest „przeszarżowany” cenowo i czy może Pan polecić coś tańszego co będzie wystarczało dla początkującego adepta fotografii. Drugie pytanie – czy do mich potrzeb wspomniany obiektyw będzie wystarczający, jeżeli nie to co jeszcze ewentualnie trzeba by dokupić. Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, ten model aparatu wraz z tym obiektywem zupełności wystarczy. Tym sprzętem można wszystkiego się nauczyć a potem przyjedzie czas na zakupy i uzupełnienia. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
  • Wioletta

   Witam Panie Marku , od dłuższego czasu interesuję się dziką przyrodą , mieszkam w górach , bardzo interesują Mnie zwierzęta i właśnie jako początkująca osoba chciałabym zająć się fotografią dzikich zwierząt , niestety nie wiem w jaki sprzęt powinnam się dokładnie zaopatrzyć , wiele o tym czytałam , ale chciałabym rady właśnie od profesjonalisty 🙂 . Bardzo dziękuje i czekam na odpowiedz 😉

   Odpowiedz
 79. Kinga

  Witam
  Chciałam rozpocząć przygodę z fotografią.Zastanawiam się nad kupnem Nikona d7200lub d7500.Czy któryś z tych modeli wystarczy dla amatora który z czasem być może zacznie fotografować chrzty i komunie?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry,
   tak jest wystarczający D72000 i D7500, chociaż niektórzy do zadań zawodowych wolą aparaty z pełną klatką.
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
 80. Ania

  Dzień dobry Panie Marku! Mam konkretne pytanie odnośnie, jaki aparat wybrać. Interesuję się modelem Nikon D500 (obecnie można go kupić w cenie 6599) lub Nikonem D750 (promocja w cenie 5139). Fotografuję architekturę, krajobraz oraz lubię robić prace w stylu https://www.grospierre.art.pl/ czyli miejską „brzydotę”, miejsca użyteczności publicznej. Czy może Pan pomóc w wyborze aparatu, bo po zapoznaniu się z bardzo ciekawym Pana artykułem nie mogę się zdecydować i znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki, który? Pozdrawiam, Ania 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Pani Anno,
   D500 jest nowszą konstrukcją z nowym procesorem itp ale z matrycą APSC czyli mniejszą w stosunku do D750, który ma matrycę o wymiarach pełnej klatki. D500 jest też mocniejszy konstrukcyjnie (przez co cięższy) i szybszy w zdjęciach seryjnych (jeśli zastosujemy kartę XQD – warto!). Z racji nowszej konstrukcji i podobnej jakości zdjęć wybrałbym D500. Jednak tu rodzi się pytanie, czy np. przypadkiem nie wystarczy D7500? Znacznie tańszy o podobnych możliwościach co D500 – oczywiście D7500 jest uboższy w kilka funkcji, nie tak pancerny… ale bez przesady? Widzę, że w tej chwili na ten model jest jakiś duży rabat. Zostanie sporo pieniążków np. na podróże 🙂 Proszę się przez chwilę zastanowić. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
   • Ania

    Bardzo dziękuję Panie Marku. Pana analiza ukierunkowuje w wyborze aparatu. Może warto przeznaczyć resztę na podróże, choć pierwszy aparat z pełna klatką D750 daje do myślenia… Pozdrawiam ciepło i życzę udanych kadrów 🙂 Ania

    Odpowiedz
   • Ania

    Dzień dobry Panie Marku!
    Idąc niejako za Pana radą i przedstawioną analizą postanowiłam kupić D7500. Co prawda reszty pieniążków na razie nie przeznaczę na dalekie wypady ale na nowy obiektyw 🙂 Proszę o ile Pan może, pomoc w wyborze szerokątnego obiektywu do tego body. Zastanawiałam się nad Nikon Nikkor 10-20mm f/4.5-5.6G AF-P DX VR (nie wiem, czy cena nie wskazuje, że szkoda kasy [1100 w promocji]) czy coś droższego, ale też nie wiem, czy jest taka duża różnica cena vs kasa (Tamron 10-24 mm f/3.5-4.5 Di II VC HLD, Sigma 10-20 mm f/3.5 EX DC HSM lub Nikon Nikkor 10-24 mm f/3.5-4.5 G ED) Pozdrawiam serdecznie 🙂

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry Pani Anno, na początek i potem Nikon Nikkor 10-20mm f/4.5-5.6G AF-P DX VR jest ok. Trochę ciemny ale nic nie szkodzi inne jaśniejsze nie są 🙂 jeśli jednak będzie Pani wybierać inny proszę zwrócić uwagę np. na średnicę filtrów ponieważ powyżej 77 mm są one już droższe. Bardzo lubię Sigma 10-20 – może ten Pani wybierze – jedynie ma większą średnicę filtra i trochę np. na polar trzeba wydać więcej… Udanych Kadrów! Pozdrawiam 🙂

     Odpowiedz
     • Ani

      Panie Marku, bardzo dziękuję za opinię i pomoc. Wybiorę chyba Nikkor 10-20mm ponieważ przekonuje mnie VR, którego Sigma nie posiada, a z analizy technicznej rozdzielczości, dystorsji, aberacji i winietowania oraz ceny o prawie 600 zł niższej nie jest aż taka różnica jakościowa zdjęcia, aby ze wspomnianego VR rezygnować, biorąc pod uwagę, że zapewne dużą część zdjęć będę robiła z „ręki” po pracy, kiedy nie bardzo mam możliwość targania statywu. Dziękuję bardzo za pomoc. POZDRAWIAM! Ania 🙂

 81. Michał

  Dzień dobry Marku!
  Obecnie fotografuję Nikonem D5100 z kitowym 18-105. Mam również 35mm 1.8. Lubię fotografować krajobraz ale głównie miejski, przyrodę. Zastanawiam sie nad Nikonem 7500 i D500. Który wybrać? Pozostać w tym systemie, czy może zainteresować sie Fuji XT-20. Dziękuję i pozdrawiam. Michał zadowolony uczestnik kursu podstawowego 🙂 PS Dawne czasy ale bardzo miło wspominane!!:))

  Odpowiedz
 82. Marek

  Dzień dobry,
  panie Marku, chciałbym zacząć przygodę z fotografią, choć nie posiadam żadnej wiedzy w tym zakresie. Do tej pory sporadycznie robiłem zdjecia krajobrazowe aparatem w telefonie. Ponieważ mam ograniczony budżet chciałbym rozważyć kupno aparatu używanego. Stąd moje pytanie jaki przebieg aparatu jest „optymalny”? Z tego co patrzyłem na Allegro to nie które miały nawet 20 tyś. zdjeć „na karku”. Jak wybrać by aparat nie okazał się po prostu kosztownym wrakiem? Dziekuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry,
   w klasach aparatów przeznaczonych dla amatorów z reguły przebieg migawki jest obliczany na ok 60 tys. cykli. W modelach dla zawodowców do ok. 250 tys. cykli. Spotkałem modele z przebiegiem grubo ponad 500 tys. cykli. Z reguły amator robi ok 10 tys. zdjęć rocznie. Jednak migawka może się posypać w każdej chwili 🙂 nie ma na to reguł. Sądzę, że ok 10-15 tys. cykli w aparacie używanym jest wartością godną zwrócenia uwagi na dany model. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
  • Patrycja

   Witam, chciałabym się poradzić jaki aparat cyfrowy ( kompakt ) kupić, potrzebuje aparatu do robienia zdjęć na imprezach rodzinnych typu 18stki itp. Dobrze było żeby aparat poradził sobie w pomieszczeniach z niekoniecznie dobrym światłem.

   Odpowiedz
   • Marek Waśkiel

    Dzień dobry Pani Patrycjo, najbardziej użyteczny będzie dobry smartfon te z wyższej półki spiszą się znakomicie. \każdy będzie chciał natychmiast mieć zrobione zdjęcie itp. Jeżeli ma być to dobry kompakt wówczas cena będzie podobna do smartfona z dobrym aparatem… np. G7X MII, Sony RX100 MIII / Sony RX100 MIV czy też coś od Fuji, raczej nie polecam Olympusa. Pozdrawiam. Marek

    Odpowiedz
 83. Dawid

  Witam.
  Czy warto kupić ze względu na ograniczony budżet lustrzankę model:
  Nikon D3000
  dodam że dotychczas zdjęcia robiłem tylko telefonem a czytałem że to lustrzanka dla początkujących ale wiekowa
  Także liczę na Pana Opinie 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, nie warto napisałem o tym. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 84. Mateusz

  Witam, czy mógłbym Pan wyrazić swoją opinię nt. Sony A7 III a Canonem 5d Mark IV. Chciałbym raz zainwestować większą sumę żeby zająć się zarobkowo fotografia ślubna, czasem nagrać jakiś materiał video (spoty, trailery).. czasem fotografia sportowa miejscowej drużyny. Który aparat sprawdziłby się lepiej według Pana? Chyba że poleciałby Pan jeszcze coś innego w kwocie do 13tys zł. Obiektywy zakupiłbym osobno. Bardzo dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, nie zajmuje się fotografią ślubną i nie wiem, jakie są stawiane wymagania przed posiadanym sprzętem. Sądzę, że zapisanie się na dobre warsztaty fotografii ślubnej będzie bardzo pomocne w doborze sprzętu. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 85. Kazimierz

  Dzień dobry,
  Panie Marku poszukuję aparatu kompaktowego na ptaki, zastanawiam się nad Nikonem Coolpix P900 i Canon Powershot SX70 HS i nie wiem co wybrać.
  Pozdrawiam, Kazek

  Odpowiedz
 86. Janusz

  Dzien dobry. Bardzo prosze o pomoc w wyborze aparatu do fotografi produktowej. Zastanawiam sie nad nikonem d7200, d610, d750, d800, d500 oraz d810. Ktory z nich wedlug Pana bylby najbardziej odpowiedni? Dziekuje i pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, fotografuję ludzi oraz krajobrazy. Sporadycznie mam do czynienia z fotografią produktową. Każdy z tych aparatów „da radę”. Jednak bardziej rozwojowe są modele z pełną klatką. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie to 810 ponieważ jest najlepszy pośród wszystkich wymienionych. Jeśli budżet jest skromniejszy to 750 ponieważ ma np. uchylany monitor, co może się przydać w tym rodzaju fotografii ze względu na wygodę kadrowania. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 87. Kamila

  Witam 🙂
  Stoję przed decyzją kupna aparatu, który miałby mi służyć do zdjęć typu portrety zbliżenia twarzy 🙂 szukam czego w dobrej cenie jestem lajkiem (który posiada już jakąś wiedzę) nie fotografem, ale chciałabym aby aparat dawał radę i łapał wszelkie detale. Pewnie najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie osobno body i obiektywu. Tylko co należy wybrać? Aby wybór był doby i aby aparat posłużył na długo i przede wszystkim abym mogła osiągnąć zadowalająca jakość zdjęć, które nie będą służyć tylko reklamie mojego zawodu „wizażystki”, ale w razie potrzeby gdy będę chciała zdjęcie dać pod publikacje w szerszym zakresie to aby to miało ręce i nogi 🙂
  Będę wdzięczna za jakąś podpowiedź niezmiernie 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry,
   każdy aparat polecany przeze mnie w artykule da radę 🙂
   Wszystko zależy od umiejętności fotografującego.
   Jeśli brak rzemiosła to i aparat za 25 tys. z obiektywem za 15 tys. nic nie poradzi. Nie ma magicznych apratów 🙂
   Aparat jest tylko fragmentem systemu złożonego z człowieka i sprzętu. Warto inwestować w umiejętności.
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
   • Kamila

    Jestem lajkiem ale już z wiedzą i umiejętnościami 🙂
    Nie jestem fotografem i nim nie będę, ale potrzebuje konkretnego sprzętu do uwiecznienia moich prac. I nie szukam aparatu dla profesjonalistów, zawodowych fotografów. Gdyby nie posiadała podstaw i umiejętności jakichkolwiek, to nie prosiłabym o radę, bo to mijałoby się z celem, a moim celem jest zakup fajnego aparatu dla osoby do potrzeb własnych 🙂
    Dziękuje za odpowiedź mimo wszystko 🙂

    Odpowiedz
 88. Damian

  Witam Panie Marku od dawna tutaj cisza…czyzby blog nieaktualny?
  Wszyscy NIKON CANON pozniej znów CANON NIKON i tak w kółko.
  Ja zapytam inaczej FUJI XT-20 czy polecił by pan ten aparat ewentualnie alternatywę w tej grupie cenowej, i nie musi nią być aparat bezlusterkowy.
  Kluczem będzie podkreślę jakość zdjęć, ale niepodważalny argumentem bedzie tez ergonomia i możliwosci korpusu z zakresu ustawień ogolny feeling body
  Jestem ciekaw tego systemu czy warto w niego wejść i oczywistych alternatych (oj długo kusił mnie SONY 6300 Z JAKĄŚ JASNĄ SIGMĄ)
  Portrety, krajobrazy, wyjazdy turystyczne ruchliwe dzieciaki to tematyka moich zdjęć, + dobre zdjęcia przy słabym świetle,nocne ale nie tylko

  Z góry dziękuje za pomoc

  Damian

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry,
   wystarczy przeczytać dokładnie artykuł, aby zauważyć o czym o jest. Nie tylko o Canonie i Nikonie. Blog jest aktualizowany wystarczy wejść na pierwszą stronę wówczas widać nowe artykuły. O bezlusterkowcach już napisałem swoją opinię i jak na razie jej nie zmieniam 🙂 Lustrzanki też są małe i lekkie – jest sporo takich modeli. Z Sigmą bywają ogromne kłopoty – kalibracja. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 89. Dominika

  Dzień dobry 🙂
  Przymierzam się do zakupu pierwszego aparatu i myślę o lustrzance.
  Czytam różne artykuły aby dokonać najlepszego wyboru ale z każdym kolejnym poradnikiem jeszcze bardziej nic z tego nie rozumiem.
  Chciałabym aparat do robienia zdjęć w ruchu, dokładniej psy w sportach kynologicznych, wiąże się to z szybkością, różnymi warunkami oświetlenia itp, aby wyszło dobre zdjęcie w najgorszych warunkach 🙂 To jest główne zadanie ale także aby aparat nadał się do zdjęć portretowych i krajobrazowych.
  Miałby Pan dla mnie jakąś propozycję do 4000zł ? Może być zestawienie aparat + 2 obiektywy do 4tyś.
  Fajnym udogodnieniem byłby ruchomy wyświetlacz 🙂
  Wiem, że nie ma dobrego aparatu aby był uniwersalny i spełnił wszystkie moje zachcianki. Resztę zapewne można dopracować w programie 🙂
  Pozdrawiam i życzę Szczęśliwego Nowego Roku 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, bardzo trudno jest dokonywać odpowiedzi na Wasze pytania, kiedy zestawiacie bardzo duże wymagania z małym budżetem. Nie jestem cudotwórcą 🙂 W takim wypadku nasuwa mi się w zasadzie wybór: Lustrzanka Canon EOS 200D Body (czyli tylko korpus) + Obiektyw Canon 18-135 mm (w tym budżecie nie będzie szans na dwa dobre obiektywy – a ten jest przynajmniej uniwersalny). Wielu udanych kadrów! Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
   • Dominika

    Dziękuję Panu Marku za odpowiedź, zawsze to jakiś punkt zaczepienia 🙂 aby zacząć. Reszta przyjdzie z czasem.
    Pański Blog będzie dla mnie wsparciem – każdy znajdzie tutaj wiele wskazówek.
    Pozdrawiam 🙂 Dominika

    Odpowiedz
 90. Wiola

  Dzien dobry 🙂
  Mysle nad kupnem Nikon COOLPIX P900 ale nie wiem czy jest to dobry wybor dla amatora ktory glownie lubi krajobrazy i przyrode.
  Duzo dobrego slyszalam o Canon EOS 200D, tylko czy z kitowym obiektywem zrobi niezwykle zdjecia.
  Prosze o porade.

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, proszę wybrać lustrzankę -na początek Canon 200D jest dobrym wyborem. Otwiera nowe możliwości. Niezwykłe zdjęcia zależą od fotografa a nie od aparatu albo obiektywu 🙂 . Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
  • Mateusz

   Witam, czy mógłbym Pan wyrazić swoją opinię nt. Sony A7 III a Canonem 5d Mark IV. Chciałbym raz zainwestować większą sumę żeby zająć się zarobkowo fotografia ślubna, czasem nagrać jakiś materiał video (spoty, trailery).. czasem fotografia sportowa miejscowej drużyny. Który aparat sprawdziłby się lepiej według Pana? Chyba że poleciałby Pan jeszcze coś innego w kwocie do 13tys zł. Obiektywy zakupiłbym osobno. Bardzo dziękuję za odpowiedź

   Odpowiedz
   • Marek Waśkiel

    Dzień dobry, nie zajmuje się fotografią ślubną i nie wiem, jakie są stawiane wymagania przed posiadanym sprzętem. Sądzę, że zapisanie się na dobre warsztaty fotografii ślubnej będzie bardzo pomocne w doborze sprzętu. Pozdrawiam. Marek

    Odpowiedz
   • Ola

    Dzień dobry Panie Marku
    Będę wdzięczna za pomoc w wyborze aparatu (do fotografowania głównie ludzi – sesje plenerowe, portrety), do niego 2 obiektywów: zoom i staloogniskowy. Interesuje mnie zakup sprzętu nowego, nie z drugiej ręki.
    Obacnie rozważam zakup Nikona D750 (obiektyw 18-140 i staloogniskowy 50 mm) lub Canona EOS 6D Mark II (obiektyw 24-105 i staloogniskowy 50 mm). Przyznam, że wybór obiektywów jest dla mnie sporym wyzwaniem, ponieważ ilość opcji do wyboru jest ogromna.
    Będę wdzięczna za radę odnośnie body, jak i obiektywów, które sprawdzą się wg Pana najlepiej w tym przypadku.
    Pozdrawiam i życzę miłego dnia

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry, jeżeli Nikon 750 to raczej nie 18-140. Tylko zdecydowanie 24-70 z f2.8 albo 24-120 f4. Może być używany albo np Tamron. Nie wiem czy wówczas jest potrzebny stało ogniskowy? Jeżeli tylko do portretów to ja lubię 85 z f1.8. Pozdrawiam. Marek

     Odpowiedz
 91. Dawid

  Witam serdecznie
  No to mi Pan zabił klina… 🙂 bo miałem kliknąć kup teraz przy Nikonie d5600 lub Sony a6300. Dobrze, że nie dałem się ponieść „blek frajdej” i poczekałem, trafiając na Pana artykuł. Troszkę dołożę i skuszę się na N d7200.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 92. Marta

  Witam Panie Marku!
  Przymiezam sie do zakupu pierwszego porzadnego aparatu. W granicach 3tys. Aby sluzyl dlugo i abym mogla w pelni wykorzystac wszystlie zasoby aparatu. Planuje zrobic kursy online aby wiedziec jak obchodzic sie z aparatem zeby go w pelni wykorzystac. Czy moze Pan polecic jakies sprawdzone i porzadne modele?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry,
   sugerowanie modele są podane w opisie do artykułu. Proszę po prostu sprawdzić np. w którejś z wyszukiwarek cenowych, który mieści się w Pani budżecie. Nic ponad to co napisałem nie wymyślę 🙂 Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów w nauce fotografii. Z pewnością to świetne hobby.
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
 93. Tomasz

  Pisze Pan :Myśląc o fotografii perspektywicznie jak rozwojowym hobby w tej chwili z Nikona wybierałbym: Nikon D7100 *, Nikon D7200 *, Nikon D500, Nikon D610 *, Nikon D750*, Nikon D810 i Nikon D850.
  A co sądzi Pan o nikon D7500 ? Zastanawiam się nad jego kupnem właśnie.Czy warto?
  Ma ktoś doświadczenie z tym modelem?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, mam nieco ambiwalentne odczucia odnośnie tej lustrzanki -dlatego nie ma jej w wykazie 🙂 . w D7500 jest trochę dobrego ale z punktu widzenia fotografa terenowego więcej złego :). Brak drugiego slotu karty pamięci, nie ma magnezowego korpusu, nie będzie pomiaru światła z obiektywami bez procesora… trochę jednak obaw jest… Za to ma odchylany LCD 🙂 Chyba już bym dozbierał do D500 🙂
   Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
   • Tomasz

    Dziękuję za odpowiedz.

    Odpowiedz
 94. Krzysztof

  Canon 80d czy Nikon d750? Czy Nikon da dużo lepszą jakość żeby dopłacać? Nikon z cashbakiem jest teraz w dobrej cenie.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry 🙂
   Jeśli do fotografowania to zdecydowanie Nikon D750.
   Jeśli ważne jest jeszcze filmowanie to warto przypatrzeć się Canonowi – Dual Pixel bardzo sprawdza się w trybie filmowym + obiektywy STM.
   Pozdrawiam!

   Odpowiedz
   • Krzysztof

    Czy Nikon 24-120 to dobry wybór do fotografii krajobrazu? Czy w tej cenie szukać czegoś innego? Czy może lepiej iść w polecanego przez Pana tamrona 24-70 G2 tylko cena jego większa jest.

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry (to taki ładny zwrot),
     Lepszy będzie 24-70 Tamron koniecznie z G2.
     Pozdrawiam
     Marek

     Odpowiedz
 95. Jan

  Wspaniały artykuł. Mam nadzieję, że pomoże wielu osobom w wyborze odpowiedniego aparatu. Brakowało takiego poradnika. Blog jest fantastyczny. Czytam go systematycznie i zachwycam się Twoimi fotografiami. Niektóre miejsca rozpoznaję. Pozdrawiam i życzę nadal tak pięknych krajobrazów Podlasia i nie tylko. Z uszanowaniem.

  Odpowiedz
 96. Jacek

  Myślę o zakupie dobrego kompaktu. Wymienił Pan aparaty Nikon Coolpix z serii P, Sony RX, czy Canony z serii G. A co Pan myśli o Lumix LX100?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry to bardzo stara konstrukcja jak na czasy fotografii cyfrowej. Szukałbym czegoś zdecydowanie nowszego 🙂 Pozdrawiam! Marek

   Odpowiedz
   • Jacek

    Tak, to prawda, że stara, ale czy za tę cenę (obecnie 2200 zł), jest coś lepszego w segmencie premium kompaktów? Bo po przeczytaniu wielu artykułów, recenzji, testów i opinii użytkowników rozbolała mnie tylko głowa:-) Byłbym wdzięczny za jeden maksymalnie 3 pańskie typy nie przekraczające wymienionej kwoty.

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry Panie Jacku, proszę po prostu podjąć decyzję 🙂 . W pewnych widełkach cenowych wszystko jest do siebie bardzo podobne. Tylko unikałbym niektórych modeli, które są nazbyt stare (rok dwa lata temu jest ok. ale 4 tu już mam wątpliwości) i nie miały np. programowych aktualizacji. Najlepiej po prostu pójść do sklepu, wziąć w ręce i wybrać to co się Panu spodoba :). Na zdjęciach i tak nikt nie zauważy różnicy. Tylko Pan wie co będzie nim fotografować i do czego jest potrzebny… nikt inny nie dokona lepszego wyboru Tylko na marginesie dodam, dlaczego kompakt – za 2500 zł – można kupić całkiem miłego i małego bezusterkowca z obiektywem i matrycą APSC. Pozdrawiam 🙂 Marek

     Odpowiedz
 97. Damian

  No to po artykule znowu jestem w kropce. Zastanawiałem się nad bezlusterkowcem sony a6000 z jaśniejszym obiektywem albo a6300, jeszcze a7 ale używany do fotografii krajobrazowe ale też podróżuje i zależało mi na czymś małym. Co spowodowało że nie przepada Pan za bezlusterkowcemi sony, czy chodzi o jakość fotografii czy inne względy? Która opcja z wyżej wymienionych jest „lepsza”? A może jednak Canon d80?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry 🙂 niewielkie rozmiary oraz ich mała waga bezlusterkowców to mit 🙂 chyba, że mówimy o Olympusie? Warto zważyć i zmierzyć i ocenić, jak wyglądają z jasnymi prawdziwymi szkłami i jak rośnie ich wielkość i waga. Co się oszczędza na korpusie mus się odbić na obiektywie. Jednak Sony odstraszyło mnie jakością obrazu, brakiem obiektywów i to wystarczyło. Lustrzanka w chwili obecnej jest nadal świetnym wyborem – być może za 5-10 lat bezie już zupełnie inaczej? Oczywiście moje wrażania są jak najbardziej subiektywne. Pozdrawiam. Marek
   PS. Czasami jednak fotografuję i filmuję Sony 🙂

   Odpowiedz
   • Karina

    Witam. Panie Marku czy Canon 850D to dobry wybór? Myślę o fotografii krajobrazu, architektury, macro. A marzenie pozostaje astrofotografia.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry, do codziennych zastosowań Canon 850 jak najbardziej się nadaje. Do fotografowania w ciężkich warunkach jest nieco delikatny. Jeśli jednak astrofotografia to na razie marzenie – to warto go wybrać 🙂 Pozdrawiam. Marek

     Odpowiedz
 98. Krzysztof

  Panie Marku, zastanawiam się nad zakupem pierwszej FF dla żony. Obecnie posiada Olympusa m5 mkII + obiektywy Olympus 25 mm f/1.2 PRO, Olympus ED 60 mm f/2.8, oraz 12‑40mm 1:2.8 PRO. Zaczęła się bawić w fotografie portretową itp. Dobrze je to wychodzi, ale ostatnio wspomina, że czegoś jej brakuje i że chciałaby jednak pełną klatkę. Chciałbym na gwiazdkę sprawić jej prezent, ale nie wiem do końca co wybrać. Uwielbia robić zdjęcia dzieciom, portrety, ale i krajobrazy się zdarzają 🙂 Budżet mam na body około 10k. Wiem że body to dopiero początek i co kupić abym nie zbankrutował później na obiektywach 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Panie Krzysztofie – Dobry z Pana Mąż 🙂 ma z Pana żona pociechę 🙂
   W zasadzie warto wystartować albo z Nikon D750 (jest teraz na niebo cashbacki i rabat) albo z Canon 6D. Według mnie lepszym wyborem jest Nikon i do tego Tamron 24-70 f2.8 i 70-200 f2.8 (oba tylko z serii G2) jeżeli potrzebny były do pejzażu szeroki kat to tej firmy 15-30 – świetne obiektywy! Życzę udanych zakupów 🙂 Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 99. Karolina

  Dzień dobry, przyznam szczerze, miałam szczęście że trafiłam na Pana poradnik. Rozjaśnił mi sytuację dotyczącą podziału aparatów, dla mnie jako kompletnego laika jest to bez wątpienia duże ułatwienie 😉 aczkolwiek, zawsze jest jakieś ale 😉 zwracam się więc do Pana z uprzejmą prośbą o poradę jaki model aparatu można byłoby wybrać (budżet tylko do kwoty 1800zł) do wykonywania zdjęć na uroczystościach w szkołach i przedszkolach – czyli zdjęć dzieci będących najczęściej w ruchu. Za pomoc z góry serdecznie dziękuję 😉

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Pani Karolino, jeżeli nie zamierza się Pani wdrażać w zagadnienia fotograficzne ale potrzebny jest aparat do szybkiej rejestracji na ustawieniach automatycznych dobry będzie kompakt np. Sony DSC-HX350 . Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 100. Bartek

  Dzień dobry Panie Marku,
  Pozwolę sobie podgrzać nieco już zapomniany temat. Wraz z żoną zaraziliśmy się parę miesięcy temu pasją do fotografowania, a to głównie w związku z narodzinami synka. Na razie korzystamy z pożyczonego Sony Alfa 330, ale nadszedł czas na zakup własnego sprzętu. Z uwagi na nasz amatorski poziom i możliwości finansowe (zakładam wstępnie budżet na poziomie 3.500 zł) zastanawiam się nad Nikonem D5300 lub Canonem 800D, ewentualnie 200D. Podobno nowsze Nikony (np. 5600) nie wnoszą wiele nowego, a ich cena jednak jest wyższa. Czy może nam Pan coś doradzić? Zastanawiamy się również czy warto inwestować w kitowy obiektyw, czy może od razu zainwestować w coś lepszego i uniwersalnego. A może poleci Pan jeszcze inne opcje?
  Za pomoc będziemy bardzo wdzięczni 🙂 Pozdrawiamy

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, każdy z wymienionych przez Pana aparatów będzie użyteczny. Nie ma pomiędzy nimi aż tak wielkiej różnicy w jakości obrazu. Proszę wybrać 200D będzie też dużo radości przy filmowaniu. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 101. Aleksandra

  Witam,
  Panie Marku jestem przed kupnem swojej pierwszej lustrzanki (wcześniej tylko kompaktówka i dobry smartfon 🙂 ), za rok planuję rozpocząć studia na kierunku fotografii i moje pytanie brzmi jaki model aparatu wybrać? Można powiedzieć ze na ten moment jestem totalnym amatorem.Zastanawiam się czy na początek lepiej jest wybrać tańszy aparat , dzięki któremu nauczę się podstaw i tu myślałam o Nikon D3300 czy zainwestować w aparat który pozwoli mi się rozwinąć, posiada więcej opcji i możliwości. Pisał Pan o modelach dla początkująch np Nikon D7200. Czy na takim laickim etapie jakim jestem nie będzie to „za ciężki” model do nauki? Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, osobiście wybrałbym model docelowy, ponieważ fotograf jakby zżywa się z aparatem. Poznaje go coraz lepiej a dzięki temu może ciekawiej fotografować. Nikon D7200 jest dobrym modelem i pozwala na wiele 🙂 Oba modele czyli 3300 i 7200 bardzo się różnią pod względem obsługi. Nie traciłbym czasu na powtórną naukę obsługi aparatu. Pozdrawiam Marek

   Odpowiedz
   • Aleksandra

    Dziękuje za odpowiedź. A jaki obiektyw poleciłby Pan do 7200 na dobry początek? Czy wystarczający będzie AF-P DX 18-55mm f/3.5-5.6G VR czy może pokusić się o AF-S VR 18-105 mm f/3.5-5.6 DX ED? Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry, sugerowałbym 18-105 jako bardziej uniwersalny. Pozdrawiam 🙂 Marek

     Odpowiedz
     • Aleksandra

      Panie Marku mam jeszcze pytanie odnośnie sprzętu Sony Alfa 6000 -bezlusterkowiec. Pan w sklepie zachęcał mnie do kupna tego sprzętu twierdząc, że jest on dużo lżejszy od D7200 co oczywiście jest prawdą a matryca jest taka sama więc efekt zdjęcia będzie podobny. Sugerował też, że obiektywy będą tańsze . Z drugiej strony z tego co się orientuje i czytałam nawet w Pana artykule wybór obiektywów do bezlusterkowców jest mniejszy. Idąc na studia chciałabym mieć odpowiedni sprzęt . Co sądzi Pan o tym ? Alfa 6000 jest dużo tańszy od D7200 ale nie jestem przekonana. Który model warto wybrać? Pozdrawiam

     • Marek Waśkiel

      Dzień dobry i znowu odpowiem pytaniem: a co będzie się tym aparatem fotografować? Jakość obrazu z Sony 6000 będzie gorsza niż z Nikona 7200. Matryca ma tę samą wielkość ale nie tę samą jakość. O dobre obiektywy do systemu E trudno i wcale nie są tańsze. Po podpięciu dobrych i jasnych szkieł bezlusterkowce przestają być tak atrakcyjne pod względem wielkości i ergonomii fotografowania. Chociaż sam fotografuję Sony 6000 (przede wszystkim na ulicy) nie wybrałbym go jako aparatu podstawowego. Pozdrawiam. Marek

 102. Anita

  Dzień dobry,
  dziękuje, za ten artykuł. Przeczytałam go z dużym zainteresowaniem, gdyż stoję właśnie przed decyzją dotycząca zmiany body. Obecnie fotografuję Canonem 600D i myślałam o zmianie na 80D. Mam obiektywy canonowskie: podstawowy 18-55 mm, i do tego 24-105 mm f4 oraz 50 mm f1,8.
  Głównie fotografuję krajobrazy i architekturę, kocham nocne zdjęcia i zdjęcia zwierza. Często robię zdjęcia psom – zdjęcia w ruchu bardzo mi się podobają. Z aparatu w zasadzie jestem zadowolona, choć przy seryjnych zdjęciach czasami przycina;) Wiem, że w tym zakresie ma swoje ograniczenia. Mam tez problemy przy słabym oświetleniu i zdjęciach nocnych – słabo łapie ostrość, a zdarza się, że muszę przekadrować zdjęcie, bo w ogóle nie może złapać ostrości. Czy uważa Pan, że wymiana na model 80D jest słuszną decyzję, czy może pomyśleć o czymś innym?
  Pozdrawiam, Anita

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, podczas fotografowania nocnego zdecydowanie lepiej jest ostrzyć ręcznie, ponieważ system AF ma zbyt mało światła, aby zadziałać poprawnie. Wiele też zależy od obiektywów, im są ciemniejsze tym gorzej. Canon EOS 80D jest konstrukcją zdecydowanie nowszą i z pewnością technologicznie lepszą niż Canon EOS 600D, czy zamiana uczyni zdjęcia lepszymi? O ile będzie Pani więcej i bardziej świadomie fotografować zdecydowanie tak 🙂 Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
   • Anita

    Dziękuje bardzo za odpowiedź. Staram się uczyć – podglądam najlepszych, czytam i jak najczęściej staram się robić sobie wyjścia na zdjęcia. Pozdrawiam, serdecznie, Anita.

    Odpowiedz
 103. Kate

  Witam zastanawiam się nad canon 700d oczywiście jestem początkująca , problem tkwi w obiektywie – 18-55mm IS STM czy 18-135 IS STM ?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, bardziej uniwersalny będzie Canon EF-S 18-135 mm f/3.5-5.6 IS STM. Jest bardzo przyjemny w użytkowaniu. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 104. Ewa

  Panie Marku,
  Po pierwsze – jestem pod ogromnym wrażeniem Pana strony, zdjęć i porad!
  Po drugie – korzystając z Pana zaproszenia w tekście – proszę o pomoc w wyborze sprzętu (mój stary Sony A350 skończył się).
  Amatorsko robię trochę zdjęć – głównie psiakom, podczas wystaw, treningów i zawodów. Czyli czasami z bliska, ale jednak dość często z oddali i do tego obiekty w dość intensywnym ruchu. Zakładam, że umiejętności i efekty będę rozwijać, chciałabym wziąć udział w jednym z kursów, które Pan organizuje.
  Na początku myślałam o Nikon D5600 i do tego uniwersalny obiektyw Sigma 18-200 (czyli pomysł był na odtworzenie tego co miałam, ale w nowszym wydaniu), ale po zapoznaniu się z Pana tekstem:
  1) mam wątpliwości co do aparatu – czy jednak nie lepiej Nikon D7200 lub jeszcze coś innego?
  2) chyba zrobiłabym błąd kupując jeden obiektyw 18-200 do wszystkiego, bo jak zrozumiałam z wiedzy z internetu, nie mogę wówczas oczekiwać ciekawych zdjęć. Czyli jednak 2 obiektywy (wciąż stawiam na Sigmę), ale nie mogę się zdecydować na konkretne ogniskowe, jasność, model. I tu będę Panu niezmiernie wdzięczna za pomoc.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Pani Ewo, dziękuję za miłe słowa 🙂
   Wybór Nikona 7200 jest świetną decyzją. Bardzo dobry aparat o dużych możliwościach, w sam raz dla osób pragnących jeszcze bardziej poznawać fotografię i się uczyć. Solidny i łatwy w użyciu. Niestety obiektywy o zbyt ogniskowych 18-200 mm nie są dobre pod względem jakości obrazu. Do tego dochodzi problem z ostrością wynikający z połączenia Nikona z Sigmą (tzw. problem kalibracji) – https://waskiel.pl/7-tanich-sposobow-na-lepsze-zdjecia.html. Wbrew pozorom standardowy zoom Nikkor 18-105 mm – często dołączany do korpusu może dać dużo radości :). Wówczas wystarczy dodać jakiś 70-300 mm i będzie dobra podstawa. Jednak jasne obiektywy np. f 2.8, które zawsze przydają się fotografom mają zdecydowanie wyższe ceny. Jednak np. Sigma AF 17-50/2.8 EX DC OS HSM sprzedawana jest w dosyć rozsądnej cenie. ciekawym i niedocenianym obiektywem o uniwersalnych ogniskowych jest Nikon Nikkor AF-S DX 16-85 mm f/3.5-5.6G ED VR – jak widać dosyć ciemny ale wart zainteresowania. Pozdrawiam. Marek
   PS. Zachęcam też do przeczytania https://waskiel.pl/jak-robic-ostre-zdjecia-lustrzanka/

   Odpowiedz
   • Ewa

    Panie Marku,
    Dzięki za szybką i konkretną odpowiedź. Poszperałam trochę w necie o Pana propozycjach i jeszcze zadam małe 2 pytania:
    1. Chyba jednak pójdę w D7500 – ważny dla mnie (i często teraz używany) jest uchylny ekranik dotykowy – czy wg Pana wybór jest ciągle dobry?
    2. Obiektywy – zdecydowanie idę w 2 osobne (zamiast jednego uniwersalnego) – dla trochę mnie kusi zamiast Nikkora 18-105 ta jaśniejsza Sigma 17-50 (co Pan o tym sądzi?), a ciągle nie mogę znaleźć obiektywu do większych zoom-ów – może coś konkretnie Pan tu poleci?

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry, Nikon D7500 też jest dobrym wyborem, a jeżeli ważny jest uchylany monitor tym bardziej :). Tak Sigma 17-50 mm f/2.8 EX DC OS HSM jest tak samo dobra jak jej konkurenci od Nikona czy Canona a przy tym zdecydowanie tańsza. Przy dłuższym proszę popatrzeć na Tamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD jest w dobrej cenie i to całkiem miłe szkło. Udanych kadrów. Pozdrawiam 🙂 Marek

     Odpowiedz
 105. Daria

  Witam,
  Niestety po przeczytaniu zasmuciłam się, ponieważ mam w tej chwili Nikona D5100 i do tego kitowy obiektyw 18-105 + Nikor 35mm 1,8. Właśnie stoje przed dylematem zakupu kolejnego obiektywu, ale typowo portretowego (budżet oczywiście ograniczony) – padło na nikor 85mm 1,8. Jednak czytając artykuł zastanawiam się czy nie wymienic w takim razaie body na Nikon D7200 ?
  Proszę o pomoc – zamierzam zając się fotografia portertową, juz coś tam próbuję i jak narazie „obiekty” fotografowane są zadowolone 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Pani Dario, jeżeli przede wszystkim widzi Pani potrzebę zakupu nowego obiektywu proszę to zrobić. Zmiana body niech będzie kolejnym etapem choć wydaje mi się też celowa: możliwość korzystania z wyższego ISO, większa prędkość zdjęć seryjnych, nowszy procesor obrazu (jakość zdjęć), lepszy AF oraz więcej punktów AF, oto podstawowa lista cech, które będą pomocne w fotografii portretowej. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 106. Damian

  Dzień dobry
  Dziękuję za ciekawy artykuł, jestem osobą początkującą i zdecydowałem się na zakup lustrzanki i im więcej czytam szukam oglądam testów tym trudniej jest wybrać białym prości o radę który z tych aparatów Pana zdaniem byłby odpowiedni, aparat ma służyć do uwieczniania życia rodzinnego, imprez rodzinnych, zdjęcia krajobrazowych myślałem o Nikon D 7200/7100 lub Canon 80D i kusi mnie Nikon 610 ale ten musiałbym kupić używany

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry,
   tak to prawda Panie Damianie im bliżej wyboru tym trudniej o decyzję 🙂
   Proszę zwrócić uwagę, że wybierając D7200 albo 7100 lub 80D skieruje się Pan ku wyborowi tańszych obiektywów. Wówczas można szybciej zebrać odpowiedni ich zestaw. Sądzę, że to będzie dobry wybór. Jeżeli zamierza Pan też kręcić filmy lepszym wyborem będzie Canon i obiektywy z oznaczeniem STM. Jeśli tylko zdjęcia to Nikon sugeruję raczej 7200.
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
 107. Piotr

  Stoję przed dylematem czy wybrać starszą, używaną pełną klatkę Nikona czy nowego Nikona D500 w tej samej cenie. Fotografuję głównie krajobrazy, raczej mam doświadczenie i wiedzę.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Panie Piotrze, na dzień dzisiejszy wybrałbym po odłożeniu kasy Nikona D850 🙂 jest super! Drugi w kolejności jest 810. Warto sięgnąć nawet po używany model. Dopiero na 3 pozycji ustawiłbym D500 – chociaż jest też świetny. Niby drobiazg ale np. mi bardzo pomaga odchylany tylny wyświetlacz LCD w 850 a taki ma 500. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 108. Ewelina

  Dzień dobry. Jestem początkuja i zastanawiam się nad zakupem lustrzanki. Nie mogę się zdecydować pomiędzy NIkon D340 a Canon Eos 200d. Który z tych aparatów bardziej sprawdzi się do fotografowania zarówno w plenerze jak i w pomieszczeniach o słabym świetle czy lepiej wybrać jakiś inny model. Z gory dziękuje za pomoc.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, raczej chodziło o Nikona 3400 – sam fotografuję Nikonem ale innym modelem 🙂 z tych dwóch wybrałbym jednak Canona 200D.
   Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
 109. Marcin

  Dzieńdobry, szukam aparatu do fotografowania głównie w czasie wakacjnych wyjazdów i się zastanawiam między Canonem 200D a Lumixem G7, który według Pana będzie lepszym wyborem?

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, proszę wybrać Canona 200. Pozdrawiam 🙂 Marek

   Odpowiedz
  • Karina

   Witam. Czy mogę prosić o podpowiedź który aparat wybrać na początek. Zaczynam do fotografii podchodzić na poważnie stad w tym kierunku nauka. Nie chce być osoba bez jakiegoś fajnego aparatu na początek. Oczywiście im bardziej się sprawdza czy czyta tym jest gorzej. Zastanawiam się na troszkę starym Canonem D600 z obiektywami EF-S 18-55mm , siema 70-300 mm f4-5, 6 DG pośrednimi pierścieniami 13,21,31. Oczywiście używany a dwoma innymi Canon EOS-M50II , a Nikon D5600. Wiadomo pasuje aby ten aparat na chwilę był. Dodam,ze chce fotografować detale, macro, krajobraz, portret.Dziękuję. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 110. Monika

  Witam. Ze względu na potrzebę zachowania chwili i upamiętnienia pierworodnego postanowiłam zakupić aparat gdyż telefon komórkowy już mi nie wystarcza. Nie chcę wydawać zbyt dużo dlatego myślę o kompakcie. Tym bardziej że jako totalny laik mogę nie wykorzystać nawet w połowie możliwości zaawansowanych sprzętów. Zaczęłam od czytania rankingów, testów blogów itd. Czym więcej czytałam tym miałam większy mętlik w głowie. Ale już wiem że dobrze jest dobrać aparat do swoich potrzeb. Moim głównym modelem będzie syn, a zdjęcia będą robione raczej z niewielkiej odległości w domu lub na spacerach. Preferencje wytyczone ale nie wiem co jest w stanie im sprostać. Moja wiedza jest maleńka i nie wiem na co zwrócić uwagę. Przeczytałam że dla zrobienia ostrych zdjęć w ruchu lepsze będą obiektywy z jaśniejsza przesłona, ale znajomy mówi
  że „nie, że ostrość to ostrość a jasność to jasnosc”. Dlaczego proszę o pomoc we wskazaniu jakie parametry/funkcje są dla mnie najistotniejsze. I czy robiąc zdjęcia synkowi w domu przy świetle dziennym konieczne jest użycie lampy? Wolałbym nie świecić mu po oczach… Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam. Zdezorientowana matka 🙂

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry Moniko,
   nim się wybierze aparat przydałaby się wiedza o fotografii. Wówczas wybory są łatwiejsze. Użyję porównania: będę świetnie gotować – zacznę od kupienia garnków. Kupienie nawet najlepszych ganków z nikogo nie uczyni dobrego kucharza. Podobnie jest z fotografią. Sama widzisz, że masz kłopoty z terminami fotograficznymi i nawet najlepszy aparat będzie pomocny w małym stopniu. Maleńkie dziecko, przez kilka pierwszych miesięcy – raczej nie jest demonem prędkości 🙂 głównie śpi. Jeżeli masz czas to może poznaj tajniki fotografii np. na moim kusie video?
   Zdjęcia swojemu wnukowi robię zarówno telefonem, jak i lustrzanką i tak naprawdę w domowych warunkach najważniejsze jest wysokie efektywne ISO (ok. 800 – 1600), precyzyjny autofokus i faktycznie jasny obiektyw ale tylko po to by szybko ustawiał się autofokus (w domu jest zawsze zbyt mało światła!) Masz rację – zero lampy błyskowej! Kompakt będzie zbyt wolny. Zatem polecam coś rozwojowego: Canon EOS 200D 18-55mm IS STM , mała lustrzanka z uniwersalnym obiektywem (w miarę tania) + nauka fotografii i dopiero potem kolejne obiektywy i inne akcesoria.
   Pozdrawiam
   Marek

   Odpowiedz
 111. Magdalena

  Dzień dobry. Jestem w nietypowej sytuacji – na urodziny moi przyjaciele sprezentowanli mi aparat Nikon D7200 – bardzo sie ucieszyłam, ale jako osoba, która do tej pory posługuje się Nikonem Coolpix, gdzie nie ma wymiennych obiektywów mam prośbę o podpowiedż jaki obiektyw mogę sobie do tego body dokupić. Nadmienię, że fotografuję prawie wszystko (choc może najmniej ludzi – portrety), tak więc pytanie czy trzeba mieć kilka obiektywów np. osobny do makro, a inny do krajobrazów, czy jest może takie cudo, które pozwoli na dobre fotografie w obu tych obszarach? Proszę o odpowiedź – w swoim otoczeniu nie mam kogo się poradzić bo tylko ja mam takie postrzelone hobby. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   🙂 nie wiem co mam Pani doradzić. Wszystko co jest uniwersalne jak zwykle ma swoje wady 🙂 jednak to nie obiektywy robią świetne zdjęcia a nasze umiejętności. Proszę fotografować tym co Pani ma, a z biegiem czasu kiedy pojawią się ograniczenia wówczas dopiero trzeba pomyśleć o uzupełnieniu sprzętu. Zapewne ten sprzęt ma jednak jakiś obiektyw – najczęściej 18-105 VR i w zupełności na początek wystarczy. Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 112. Andrzej

  Witam
  Dziękuję za artykuł. Od dłuższego czasu zamierzamy z żoną kupić pierwsza w naszym życiu lustrzankę. Czytaliśmy sporo artykułów na ten temat, widzieli testy itp. Doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu od razu pakować się w najdroższy sprzęt. Szukaliśmy czegoś dla „ambitnych początkujących”. Ostatecznie stanęło na dwu modelach Canon EOS 80D oraz Nikon D7200. Oba modele mają swoich fanów, i każdy przekonuje do kupna jego oblubieńca. Nie znalazłem jednak testu porównawczego tych konkretnych dwu modeli.
  Jestem świadomy tego, że ze względu na moje zapytanie, nie będzie Pan dla nas specjalnie robił testów. Może spotkał się Pan z jednym z tych modeli lub rozmawiał z kolegami na ten temat.
  Dla aparatu wybraliśmy obiektyw Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM.
  Jeżeli ma Pan jakiekolwiek informacje na temat tych trzech produktów, to będziemy wdzięczni za podzielenie się nimi.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry, oba aparaty są dobrym wyborem i w gruncie rzeczy dają podobne możliwości. Od lat do fotografowania według mnie lepsze są Nikony i korpus 7200 jest ciekawym przedstawicielem tzw. średniej półki. Wybór do niego tej Sigmy jest rozsądny (chociaż trzeba się liczyć z problemem kalibracji). Jeżeli macie w planach filmowanie wówczas lepsze możliwości daje Canon ale wyłącznie z obiektywami z symbolem STM. Tutaj szczególnie polecam uniwersalny i bardzo wartościowy dla amatorów Canon 18-135. Pozdrawiam i życzę wiele Radości z fotografowania 🙂

   Odpowiedz
   • Andrzej

    Bardzo dziękuję za komentarz. A jakbym to tej dwójki dodał jeszcze Pentax K-3II? Czy miał już Pan przyjemność zapoznać się aparatem. Jeżeli nie było takiej okazji, to co Pan sądzi ogólnie o marce Pentax? Z dwoma ww gigantami nie może się w tej chwili równać (mam na myśli ofertę oraz sprzedaż), ale może jest to taki kopciuszek?

    Odpowiedz
    • Marek Waśkiel

     Dzień dobry, nie miałem go nawet w rękach zatem wbrew obowiązującej zasadzie „nie znam się to się wypowiem”, jednak się nie wypowiem 🙂
     Pozdrawiam
     Marek

     Odpowiedz
  • Michał

   Dzień dobry Marku!
   Obecnie fotografuję Nikonem D5100 z kitowym 18-105. Mam również 35mm 1.8. Lubię fotografować krajobraz ale głównie miejski, przyrodę. Zastanawiam sie nad Nikonem 7500 i D500. Który wybrać? Pozostać w tym systemie, czy może zainteresować sie Fuji XT-20. Dziękuję i pozdrawiam. Michał zadowolony uczestnik kursu podstawowego 🙂 PS Dawne czasy ale bardzo miło wspominane!!:))

   Odpowiedz
 113. Elżbieta

  Jestem jedną z tych osób, które „domagały” się rady w tym zakresie. Jestem już po zakupie całkiem nowego zestawu, na który początkowo mój syn fukał w podobnym stylu: mamo, ale po co ci taki drogi, taki wypasiony, zacznij od czegoś tańszego…. Ja jednak wolę uczyć się jeździć dobrym samochodem, koszmarnie wspominam naukę jazdy maluchem 🙂 I gdy przyniosłam do domu mój nowy, cudny canon d80, to synowi się ręce zatrzęsły, ale maaaamo, ale masz tu super opcje, o, zobacz, tu możesz to, a tu możesz to…. Przy czym mam pełne pokory zrozumienie, że najważniejszy jest człowiek, który trzyma aparat, nie sam aparat. Liczę na to, że teraz dołączę dzięki Panu umiejętności do mojego sprzętu, bowiem spotyamy się w środę na warsztatach 🙂 Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry 🙂 piękne podejście! Najważniejsza jest pokora i cierpliwość. Dobry sprzęt z pewnością nie przeszkodzi w osiąganiu zamierzonych efektów. Pozdrawiam! Marek

   Odpowiedz
 114. Wójcik

  Zgoda, chyba że producent robi klientów w balona – jak np. Sony. Ich pierwszy model A100 o wiele lepiej radzi sobie z kolorami niż w miarę jeszcze świeży A68. Problemy pojawiają się przy postprodukcji zdjęć RAW – podczas rozjaśniania ciemnych partii przy kontrastowych zdjęciach bardzo często pojawia się purpurowa dominanta (czasem też niebieska albo zielona). Autoryzowany serwis producenta oczywiście nie widzi problemu. Wiadomo – da się to jakoś korygować, niestety nie bez kompromisów. Najgorsze jest to, że inne modele aparatów Sony, nawet ze z wyższej półki, również mają ten problem. Wiem tyle – to mój ostatni aparat tej marki, mocno się na niej zawiodłem. Niestety Sony coraz bardziej niszczy to, co Minolta budowała przez lata.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Przez kilka lat fotografowałem kilkoma modelami Sony. Jednak stosunkowo szybko wróciłem do innej marki. Zadecydowała o takim wyborze mała ilość dobrych obiektywów w systemie. Faktem jest, że mam jeszcze A100 i działa, ale jest po kilku naprawach serwisowych 🙂

   Odpowiedz
 115. Adam Węgrzyn

  Bardzo trafny komentarz na temat „jaki kupić aparat”. Wiele osób myśli, że mając profesjonalny sprzęt można będzie robić fenomenalne zdjęcia, takie powalające z nóg, takie „że klękajcie narody”, wale nie interesując się ustawieniem przysłony, czasu, ekspozycji, zastosowania filtra itd., itp. A to tak samo jak z samochodem. Dobry kierowca starym „Trabantem” objedzie całą Polskę, natomiast oferma najdroższym „Lexusem” na pierwszym zakręcie znajdzie się w rowie. Osobiście od dobrych kilku lat używam starego Nikona D300 i uważam, że to nadal świetny i niezawodny sprzęt, ma wszystko czego potrzebuję, a że czasem odklei się kawałek gumy, od czego jest klej. Dobry malarz ołówkiem stworzy arcydzieło, papracz z całej gamy farb stworzy arcykicz. Pozdrawiam wszystkich miłośników fotografii.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Witam 🙂 dziękuję za komentarz i pozdrowienia!

   Odpowiedz
 116. demirja

  No dobrze, ale właściwie to jaki aparat poleciłbyś do zakupu – sama rozglądam się za połączeniem jakości z mocno ograniczonym budżetem, ale stawiam na sprzęt fabrycznie nowy, choć z założenia nie nowość (która za miesiąc nowością przestanie być). Mam jeden aparat, który do tej pory spełniał się w 100%. Jednak, z czasem okazało się, że moje umiejętności idą do przodu, a jego elektronika zaczyna mieć humory (np. czasem nie da się wyostrzyć zdjęcia ani manualnie, ani automatycznie – znaczy teoretycznie jest ono wyostrzone, jednak po zrzuceniu zdjęcia z karty, okazuje się, że zdecydowanie jest ono nie ostre). Moim wieloletnim przyjacielem jest Panasonic Lumix FZ50 z obiektywem który wybaczył mi tak wiele błędów, że zaskarbił sobie moją dozgonną miłość. Jednak czas iść dalej.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   W sumie to preferuję lustrzanki, zatem jakąś lustrzankę w zasięgu budżetu. Plus niezbędny zestaw obiektywów, czyli dostosowany do rodzaju uprawianej fotografii.

   Odpowiedz
 117. Mirosław Jabłoński

  Ja mam jedynie Nikona 5100 z obiekt. 18-105 mm 70-300mm i oststnio na allegro zakupiłem obiektyw do nikona sigma zoom 17-50mm 1:2,8 EX DC OS HSM 77mm za 1400 zl pozdrawiam Miroslaw

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Dzień dobry to dobry zestaw 🙂 życzę wielu udanych kadrów!

   Odpowiedz
  • Tomek

   Dzień Dobry Panie Marku jestem posiadaczem Nikona d780 z obiektywami 14-24 2.8 kitowym 24-120 4.0 i 70-200 4.0. Zastanawiam się nad dokupieniem Nikona d850. Warto czy lepiej dołożyć i kupić Z7 II z adapterem? Fotografuję krajobrazy, architekturę, przyrodę, nocne zdjęcia też się zdarzają.

   Odpowiedz
   • Marek Waśkiel

    Dzień dobry, według mnie nie warto. Nikon D780 jest świetnym aparatem i zauważalnych zmian nie będzie. Z pewnością za kilka lat trzeba będzie pomyśleć o zmianach ale na razie warto skoncentrować się na fotografowaniu. Pozdrawiam 🙂 Dobrego Światła!

    Odpowiedz
 118. Danuta

  Cała prawda…Nie aparat jest najważnieszy lecz pasja.Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Bardzo dziękuję i pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 119. Marek

  Myślę że w internecie jest wystarczająco dużo testów sprzętu, sampli zdjęć i wideorecenzji aby na ich podstawie coś sobie wybrać. Jeśli ktoś jest niezdecydowany to prawdopodobnie sam nie wie czego oczekuje od zakupywanego sprzętu. Poza tym w grę wchodzą osobiste preferencje (jak np. upodobanie do określonego bokehu, czy ergonomia uchwytu body) które są niemierzalne. Także w pewnych sytuacjach doradzanie wprost co należny kupić jest wręcz ryzykowne 😉

  Odpowiedz
  • Marek Waśkiel

   Fakt, że jest ich dużo zawsze powstaje pytanie na ile są rzetelne? Z drugiej strony osoby poszukujące informacji o sprzęcie często nie zdają sobie sprawy, że chcą połączyć ogień z wodą: tanio i świetnie. Raczej nie zauważam w fotografii takich połączeń. Zresztą kiedy patrzę w przeszłość, nigdy takich związków nie było. Pozdrawiam. Marek

   Odpowiedz
   • demirja

    Nie do końca się z Tobą zgodzę 🙂 Nowości zawsze mają cenę wyśrubowaną, która po kilku miesiącach często jest sporo niższa, a parametry aparatu przecież się nie zmieniły… producenci często obecnie idą na ilość modeli wypuszczanych w zawrotnym tempie na rynek, znacznie mniej przejmując się tym, czy faktycznie różnią się od poprzednika czymś więcej niż obudową… drogie bywa dobre, ale nie zawsze lepsze od tańszego. Dodam może jeszcze, do prośby powyżej, że jestem amatorem, który stara się zatrzymać chwile na pamiątkę dla siebie, nie mam więc potrzeby aby dysponować sprzętem za kilka, czy kilkanaście tysięcy (gdyby to był mój warsztat pracy – to czemu nie, ale nie jest, więc takiej potrzeby nie widzę).

    Odpowiedz
    • Marek

     To zależy jakie mamy wymagania i punkt odniesienia. Dla niektórych aparat kompaktowy robi świetne zdjęcia i nie potrzebują niczego więcej. Można nim fotografować. W trudnych warunkach wyjdzie ziarno, zdjęcie nie będzie ostre ale z jakichś powodów można takie zdjęcie uznać za świetne. Wówczas faktycznie może być „świetnie” i tanio. Jeśli jednak zdjęcie ma być technicznie dobre pod każdym względem, to nie ma kompromisów.

     Odpowiedz
     • Marek Waśkiel

      Oczywiście wiele zależy od oczekiwań fotografa. Fotoamator bez wiedzy fotograficznej i estetycznej będzie zadowolony z każdego pstryka… Potem kiedy wiedzy i umiejętności przybywa stopień zadowolenia spada. Im więcej wiesz i umiesz tym bardziej przykładasz się do kadru. Tym także lepszych narzędzi potrzebujemy, by realizowały nasze marzenia. Pozdrawiam 🙂

     • demirja

      Właśnie w tym ziarnie zaczął się problem, a później doszedł jeszcze problem, że obiektyw jest jednak nieco za jasny, co wcześniej było jego zdecydowaną zaletą. Po prostu, chyba zaczęłam dorastać do innego sprzętu, choć nie mam zamiaru rozstawać się zupełnie z kompaktem, choćby z sentymentu.

  • Kamila

   Dzień dobry,
   Mam pytanie. Jestem kompletnym laikiem, który planuje zapisać się do studium fotografii. Muszę kupić swój pierwszy sprzęt, natomiast mam opcję kupić za grosze N D5000, czy wystarczy on na pierwszy rok nauki, czy jednak jest za stary i zbyt podstawowy?

   Odpowiedz
   • Marek Waśkiel

    Dzień dobry, maj jedną wadę… aparat ten nie ma wbudowanego w korpus silnika autofokusu, podobnie jak inne z serii 3000 i 5000, raczej sugeruję szukanie np. używanego 7100. Pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
    • Karina

     Witam
     Zastanawiam się na kupnem Canona EOS 600D wiadomo to już 10 letni. A Nikonem D5600. Czy na początek przygody w co warto zainwestować.

     Odpowiedz
     • Marek Waśkiel

      Dzień dobry moim zdaniem nie warto. Pominąłbym aparat od Canona z trzema i czterema liczbami a od Nikona z czterema 🙂 to korpusy mocno amatorskie – wiem, że inne są droższe ale też o niebo lepsze. Sugeruję Nikon Z50 z obiektywem 16-50 mm. Pozdrawiam 🙂

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 19 sierpnia 2022

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.