Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Uważaj to pułapka: droższy sprzęt to lepsze zdjęcia!

utworzone przez | paź 16, 2023 | Foto Blog | 2 Komentarze

Zapewne zastanawiacie się, czy to rzeczywiście narzędzia czynią artystę. Czy drogi aparat fotograficzny i najnowsze oprogramowanie mogą przekształcić amatora w profesjonalistę? A może jest coś więcej, coś głębszego, co stanowi o tym, jak wygląda nasza droga ku mistrzostwu? Przekonajmy się.

Czy droższy sprzęt fotograficzny robi lepsze zdjęcia

Znamy to zbyt dobrze, zarówno w fotografii, jak i w innych dziedzinach twórczości. Uzbrojeni w najnowsze gadżety, często zapominamy o esencji rzemiosła i twórczości, której nie da się zastąpić nawet najbardziej zaawansowanym sprzętem. I oto, gdzie zaczyna się prawdziwa magia – w równowadze między rzemiosłem a wizją, między umiejętnościami a inspiracją.

Nie jestem tu od rzucania frazesami. Jeżeli zastanawiasz się, jakie narzędzia wybrać dla swojej fotograficznej drogi, znajdziesz u mnie konkretne artykuły (zapraszam do sekcji – sprzęt fotograficzny porady).

Ale jeśli naprawdę chcesz dotknąć istoty rzeczy i zrozumieć, co sprawia, że zdjęcie jest nie tylko technicznie doskonałe, ale też emocjonalnie poruszające, zostań ze mną na dłużej. 

Przyjrzymy się błędom i pułapkom, które czyhają na nas wszystkich na drodze do bycia prawdziwym artystą. A zainspirowani mistrzami, których nazwiska wymieniam z podziwem i szacunkiem, może zaczniemy szukać własnej drogi. Bo czyż nie o to chodzi w fotografii i w każdej innej formie twórczości?

Jak zostać prawdziwym artystą

Posłuchajcie zatem tej historii. Pan Jan postanowił zostać pisarzem. Zdecydował: będę pisał piękne książki. Zaczął od gromadzenia informacji na temat: jakimi narzędziami tworzą swoje dzieła najbardziej poczytni pisarze świata. Przecież to, czym piszą decyduje o ich popularności.

Czy piszą długopisem, ołówkiem a może w grę wchodzi staroświecka maszyna do pisania czy też ultranowoczesny komputer?

Dniami i nocami Pan Jan wertował strony internetowe w poszukiwaniu najświeższych wiadomości.

Zadawał pytania na forach dla początkujących pisarzy:

Czy kryminał lepiej jest pisać ołówkiem o twardości HB czy może jednak 2B?

Co ważne, okazało się, że odszukał tam mnóstwo bratnich dusz – pisarzy być może bez dorobku, ale za to z wielką wiedzą na temat ostrzenia ołówków, układu klawiatur i wydajności drukarek.

Okazało się, że samo pisanie jest w gruncie rzeczy całkiem nieistotne. Przez kilkanaście miesięcy Pan Jan nie stworzył nawet najkrótszego opowiadania. Natomiast jego wiedza o narzędziach, którymi można pisać stawała się z każdym dniem coraz większa, a wybór najbardziej przydatnego był coraz trudniejszy. Pan Jan czuł się jak Bardzo Wielki Pisarz i z niechęcią ofukiwał wszystkich pytających o jego dorobek. Był pewien, że kiedy będzie wiedział absolutnie wszystko na temat czym się pisze to tylko jeden maleńki krok będzie dzielił go od napisania najwspanialszej książki świata.

Co naprawdę liczy się w twórczości

Wreszcie po kilku latach poszukiwań wybrał narzędzie. Potem napisał powieść i … bardzo szybko stwierdził, że świat jest po prostu pełen błaznów, którzy kompletnie nie rozumieją jego dzieła, napisanego najwspanialszym piórem ze złotą stalówką. Takim samym, o którym pięknie opowiadał autor popularnych powieści, podziwianych przez Pana Jana.

Nieustannie zachowujemy się jak Pan Jan. Zamiast wybrać się w podróż, czytamy o tym, jaki sprzęt trzeba zgromadzić, by czuć się komfortowo na wyprawie. Zamiast zacząć swoją aktywność ruchową po prostu od wyjścia z domu i pójścia na zwykły, godzinny spacer z punktu A do punktu B, kombinujemy jaki trzeba mieć dresik, buty i czy warto mieć kijki. No i oczywiście, czy są aplikacje, które coś zliczą i podsumują, umożliwiając pokazanie wyników na tzw. „społecznościówkach”. Nie wspominam już o dietach.

Podstawowe błędy w twórczości fotograficznej

A jak się wygląda ścieżka tworzenia w „stylu Pana Jana” w mojej ukochanej fotografii? Jest powielana przez większość osób rozpoczynających jej naukę!  

Nie wiem dlaczego tak trudno jest zrozumieć, że w fotografii, będącej przecież rodzajem, twórczości istotne są aspekty pozatechniczne. Ważna jest dbałość o równowagę pomiędzy rzemiosłem a wizją.

Rzemiosło jest umiejętnością biegłego wykorzystania wiedzy technicznej i sprzętu do stworzenia obrazów, które podsuwa nam wizja (wyobraźnia). Nie można zapomnieć o równoważnym budowaniu obu filarów.

Wybranie najdroższego aparatu oraz kosztownego obiektywu nie uczyni z nikogo świetnego fotografa. Jednak najpiękniejsza wizja bez umiejętności technicznej obsługi aparatu też doprowadzi na manowce.

💥 Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania 💥
Zapisz się na kurs fotografii dla początkujących.

Obraz przedstawiający jak wygląda kurs fotografii online dla początkujących.Jestem zasypywany pytaniami dotyczącymi sprzętu fotograficznego: jaki aparat kupić, jaki obiektyw wybrać i jak uzupełnić inne akcesoria. Przygotowałem więc kilka artykułów na moim blogu, w których wyjaśniam zasady doboru aparatu, statywu albo filtrów fotograficznych. One niezmiennie cieszą się olbrzymią popularnością.

Jak ogromne szkody w rozumieniu czym jest fotografia, poczynił marketing wielkich koncernów produkujących aparaty!

Zaczęliśmy utożsamiać fotografię z konkretnymi markami aparatów lub obiektywów, a nie z ludźmi i procesem tworzenia. O ile początkujący fotoamator wyliczy 2-3 marki aparatów fotograficznych, to z pewnością nie powie o 2-3 świetnych fotografach, których zdjęcia inspirują go do tworzenia.

Na forach widzę nieustannie pytania o aparaty i obiektywy, potem obserwuję knoty wrzucone na owe fora z prośbą o uwagi opisane z reguły: „moje pierwsze zdjęcie na forum co mogę poprawić?”. Takim osobom napisałbym – nie wrzucaj pierwszego, przyślij DOBRE.

Nauka fotografii od skoncentrowania się wyłącznie na aspektach technicznych jest wyborem ślepej uliczki. Tak. Trzeba poznać narzędzia ale równocześnie należy ćwiczyć spostrzegawczość, wyobraźnię i uczyć się wyłącznie od najlepszych – co nie oznacza najbardziej popularnych. Najlepszy fotograf – Twój Mistrz to taki, którego kadry trafią do Twego serca, wzbudzą w Tobie nieustającą potrzebę opowiadania o świecie oraz chęć ciągłego uczenia się fotografii.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój
👉 kurs fotografii online.

💥 Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł 💥

Moi Mistrzowie to przede wszystkim: Ernst Haas , Steve McCurry, Michael Kenna, Elliott Erwitt, Galen Rowell, Art Wolfe, Sebastião Salgado, Paweł Pierściński, Edward Hartwig… możesz sobie kilku wypożyczyć 😊

Teraz już wiesz z jakich powodów pisząc do mnie „jaki aparat mam kupić albo jaki obiektyw wybrać?” najprawdopodobniej otrzymasz ode mnie link do moich blogowych artykułów na ten temat. Jeśli zapytasz mnie natomiast: „jaki album warto obejrzeć, czyją galerię zobaczyć” … to być może wcześniej czy później doczekasz się mojej odpowiedzi.

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 16 października 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.