Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Nikon Z50 recenzja

utworzone przez | sty 15, 2023 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 5 Komentarze

Nikon Z50 pojawił się na rynku w roku 2020 i był pierwszym aparatem z matrycą APSC (tzw. półklatka – oznaczana w Nikonie jako DX) w nowym bezlusterkowym systemie tego znanego producenta. Cechy aparatu wskazują na przeznaczenie go dla początkujących i średniozaawansowanych fotografów. Po roku użytkowania mogę powiedzieć, że jest to bardzo dobry aparat dla szerokiego grona użytkowników dający wiele możliwości fotografowania. Czym charakteryzuje się ten sprzęt i kto konkretnie powinien w niego zainwestować? Przekonaj się sam.

Nikon Z50 opinie

Aparat wraz z podstawowym obiektywem 16-50 mm ma gabaryty umożliwiające noszenie go w kieszeni albo małej torbie. Podoba mi się też jego ergonomia korpusu. Ma dobrze wyprofilowany uchwyt i wygodnie trzyma się w go w rękach. Zarządzanie niezbędnymi przyciskami jest łatwe.

Pracę może przyśpieszyć wprowadzanie własnych ustawień za pomocą samodzielnego programowania części przycisków. Bez zarzutu jest też jakość jego wykonania. Warto podkreślić, że aparat ma wbudowaną lampę błyskową.

Korpus nie ma uszczelnień, jednak nie sprawiał żadnych kłopotów w czasie fotografowania podczas kiepskich warunków atmosferycznych: wilgoć, pył, mróz.
Matryca aparatu notuje w czasie testów świetne wyniki w kategorii zakresu i dynamiki tonalnej.

Zwrócę uwagę na bardzo dobrą jakość obrazu, o dużej rozdzielczości i to zarówno w plikach JPEG jak i RAW. Doceniam też szeroki zakres czułości w trybie natywnym – od ISO 100 do ISO 51200. Przy czym według mnie graniczną wysokością ISO są okolice 6400, gdzie uzyskujemy zdjęcia o bardzo dobrej jakości.

Nikon Z50 ISO 100 / 16 mm / f 16 / 1/160 s

Matryca w aparacie Nikon Z50

Wielkim atutem aparatu jest znakomita jakość zdjęć, zapisywanych m.in. przez sensor, który rejestruje bardzo dobre wyniki pod względem kontroli szumów, dynamiki tonalnej i rozdzielczości.

Prawdopodobnie jest to ta sama matryca, która jest obecna w lustrzankach Nikon D5600 i D7500, a być może także Nikon D500. Ma jednak zdecydowanie lepsze oprogramowanie. W Nikonie Z50 zastosowano matrycę typu CMOS o całkowitej liczbie 21.51 milionów pikseli i fizycznym rozmiarze 23.5×15.7 mm. Efektywna liczba pikseli wynosi 20.9 miliona.

W Nikonie Z50 mamy natywny zakres czułości od ISO 100 do 51200. Istnieje również możliwość rozszerzenia zakresu o czułości programowe, w dół do ISO 50 (Lo1) oraz w górę do ISO 204800 (Hi2).

Wizjer i wyświetlacz LCD

Zdjęcia wykonuje się obserwując i komponując kadr przez elektroniczny wizjer albo przez wyświetlacz LCD. Wizjer jest bardzo wygodny jest to układ OLED o rozdzielczości 2 360 000 punktów i wielkości 0.39 cala, ze 100-procentowym pokryciem kadru. Podczas ostrzenia ręcznego (MF) widać w nim działanie funkcji focus peaking, co znacznie ten rodzaj ustawiania ostrości (funkcja ta jest widoczna także na Wyświetlaczu LCD).

Jakość obrazu wyświetlaczu LCD podczas każdych warunków pogodowych określiłbym co najmniej jako dobrą. Jest to 3.2-calowy wyświetlacz TFT LCD, o rozdzielczości wynoszącej 1.04 miliona punktów. Ma on możliwość uchylania się do 180 stopni, ale jedynie w dół ale już nie w bok – a wielka szkoda. Wyświetlacz LCD ma dotykowy interfejs o dobrej funkcjonalności bardzo ułatwiający szybkie nastawianie podstawowych funkcji aparatu.

Lubię nikonowski układ czytelnego i funkcjonalnego menu, gdzie znalazło się miejsce na konfigurowalną zakładkę „moje menu”. Nad okularem wizjera umieszczony został czujnik zbliżeniowy, który po zbliżeniu oka do celownika może wygasić ekran LCD.

 

Nikon Z50 ISO 100 / 18 mm / f 8 / 1/6 s

Tryby pomiarów światła w Nikon Z50

Podoba mi się skuteczny pomiar światła we wszystkich trybach pracy światłomierza i doceniam, że nie zabrakło tu pomiaru punktowego, chroniącego jasne obszary przed prześwietleniem. Pełen zestaw trybów pomiaru światła obejmuje:

  • matrycowy – pomiar odbywa się w całym polu,
  • centralnie ważony – 75% wagi przypada na koło o średnicy 12 mm pośrodku kadru albo może być oparte o średnią z całego kadru,
  • punktowym – światło mierzone jest wokół aktywnego punktu AF o średnicy 4 mm (1.5% kadru) pośrodku wybranego punktu AF, tryb punktowy z ochroną jasnych obszarów przed prześwietleniem.

Aparat ma funkcję bracketingu. Pozwala on na wykonanie od 2 do 9 klatek z krokiem od 1/3 do 3 EV. Jednak opcja jest dostępna z menu albo można ją przeprogramować pod przycisk funkcyjny np. Fn1.

Nikon Z50 system autofokusa

Bardzo skutecznie (także w kiepskich warunkach oświetleniowych) działa system autofokusa – tak w trybie zdjęcia pojedynczego jak i ciągłego (w tym tzw. śledzenie oka ludzi i zwierząt).  Autofokus pracuje przy użyciu 209 punktów fazy i kontrastu pokrywających około 90% kadru. Można nim sterować wybierając następujące ustawienia: jednopolowy, precyzyjny (tylko w AF-S), AF z dynamicznym wyborem pola (tylko w AF-C), szerokie pole AF (małe), szerokie pole AF (duże), automatyczny wybór pola AF (z możliwością śledzenia ruchu). Wśród dodatkowych ustawień dotyczących autofokusa znajdziemy również możliwości pozwalające określić priorytet ostrości lub wyzwalania migawki zarówno w trybie AF-S, jak i AF-C.

Zapis plików RAW i JPEG

W Nikonie Z50 zdjęcia w formacie RAW (NEF), o rozdzielczości 5568×3712 pikseli i mogą być zapisywane jako 12- lub 14-bitowe obrazy w dwóch opcjach: skompresowane bezstratnie lub stratnie. Pliki JPEG mogą być zapisywane w trzech rozmiarach: dużym (L), średnim (M) i małym (S). Można też sterować stopieniem kompresji JPEG: Fine (1:4), Normal (1:8) i Basic (1:16). Dodatkowo, trzy powyższe ustawienia występują także w połączeniu z symbolem gwiazdki (★), który oznacza kompresję zapewniającą maksymalną jakość plików.

Nikon Z50 został wyposażony jeszcze w dwie funkcje pozwalające na rozszerzenie rozpiętości tonalnej JPEG-ów: Aktywną funkcję D-Lighting (ADL) oraz HDR (High Dynamic Range). Ta pierwsza polega na modyfikacji krzywej tonalnej pliku JPEG i ma następujące stopnie intensywności: zmniejszona, normalna, zwiększona, bardzo wysoka, automatyczna. Natomiast działanie funkcji HDR polega na wykonaniu i połączeniu ze sobą trzech ekspozycji. Do wyboru mamy trzy wartości różnicy ekspozycji pomiędzy ujęciami (1,2 i 3 EV oraz auto) oraz trzy stopnie wygładzania (zmniejszone, normalne, zwiększone). Można ją wykorzystać przede wszystkim podczas fotografowania scen statycznych.

Jeżeli fotografuje się zapisując pliki jedynie w formacie JPEG, warta podkreślenia jest dobra praca balansu bieli w świetle naturalnym i błyskowym oraz możliwość indywidualnego korygowania nastaw balansu bieli. Zauważyłem jedynie, że automatyka pomiaru balansu bieli kiepsko sobie radzi z fotografowaniem przy światłe żarowym np. we wnętrzach.

Nikon Z50 ISO 100 / 18 mm / f 8 / 1/640 s

Tryb zdjęć seryjnych

W trakcie fotografowania ptaków i zdjęć akcji, świetnie spisywał się tryb seryjny, dający możliwość fotografowania z prędkością 11 kl/s i to z pełnym wsparciem ustawiania ostrości. Jednak aparat ma niewielki bufor i po ok 20 s. fotografowania w trybie szybkich zdjęć seryjnych zapełnia się i aparat zwalnia (jak zauważyłem aparaty innych marek mają bufory jeszcze mniejsze).

Zatem trzeba po prostu fotografować w krótkich seriach dając czas aparatowi na oczyszczenie bufora i przesłanie zdjęć na kartę pamięci. Przyda się więc karta o bardzo szybkim trybie zapisu (zapisu a nie odtwarzania). Podczas przygody z fotografią przyrodniczą (oraz innych warunkach które tego wymagają), spodoba nam się tryb cichej migawki oraz tryb cichych zdjęć seryjnych.

Odkryj Nową Inspirację Do Fotografowania | Kurs Fotografii Online w Formie Filmów Wideo

Obraz przedstawiający jak wygląda kurs fotografii online.

Dodatkowe funkcje

Warte podkreślenia są jeszcze następujące cechy korpusu: możliwość wykonywania zdjęć w trybie interwałometru oraz realizacji filmów poklatkowych, czyli timelapsów. Nikon z50 został wyposażony w moduł komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz Bluetooth.

Jest, rzecz jasna, wsparcie dla nikonowskiej platformy SnapBridge (łączność aparatu ze smartfonem), która póki co świetnie działa z systemem IOS, ale z Adroidem sprawia duże kłopoty.

Nikon Z50 zasilany jest akumulatorem EN-EL25 o pojemności 1120 mAh, pozwalającym na cały dzień intensywnej pracy, czyli wykonanie ok 400-600 zdjęć oraz filmów typu timelapse. Jednak oryginalny dodatkowy akumulator jest bardzo drogi, a zamienników na razie jeszcze nie ma. W komorze akumulatora umieszczony jest pojedynczy slot kart SD.

Na lewej stronie korpusu umieszczono wejście mikrofonowe, złącze USB-B i wyjście HDMI. Wprawdzie nie jest umieszone tu złącze USB C – wielka szkoda, ale za pomocą tego łącza USB-B można ładować akumulator w aparacie, używając zwykłej ładowarki do smartfona lub powerbanku.

Nikon Z50 tryby filmowania

Aparat wyposażono także w kilka trybów filmowania z możliwością nagrywania filmów 4K 30/25 kl/s albo 120/100 kl/s w przypadku Full HD. Filmy są zapisywane w formatach MOV lub MP4. Autofokus pracuje we wszystkich trybach filmowania i istnieje możliwość filmowania w trybach P, S, A oraz M. Do aparatu mamy możliwość podłączenia zewnętrznego mikrofonu – jest dedykowane wejście, ale nie ma wejścia słuchawkowego.

Obiektywy do Nikona Z50

Liczba obiektywów dedykowanych do tego systemu (mocowanie Z przeznaczanie DX) jest jak na razie bardzo ograniczona. Z serii DX mamy na dziś (maj 2021) tylko dwa: NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR oraz NIKKOR Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR.

Wprawdzie to w nich pojawia się stabilizacja (oznaczenie VR) i to bardzo skuteczna, ale chyba skuteczniejszym rozwiązaniem byłaby stabilizacja matrycy umożliwiająca korzystanie z tej funkcji przy użyciu wszystkich obiektywów (w tym także bez stabilizacji). Oczywiście można korzystać z pozostałych obiektywów systemu Z, które  w zasadzie są dedykowane do aparatów z matrycami o pełnej klatce (jak na razie dosyć drogich) ale jak najbardziej będą współpracować z tym modelem aparatu. 

Pewnym pocieszeniem jest dostępność adaptera FTZ, pozwalającego korzystać z obiektywów z bagnetem Nikon F, czyli przeznaczonych do lustrzanek tego systemu (jednak nie mają tzw. śrubokręta, czyli w obiektywach AF-D nie działa AF).

Nikon Z50 ISO 100 / 16 mm / f 8 / 0,4 s

Budowa Nikona Z50

Patrząc na górną ściankę Nikona Z50, zauważymy koło trybów pracy aparatu z typowymi ustawieniami PASM oraz dodatkowo dwoma trybami użytkownika. Jest też tryb AUTO, tryb sceny oraz tryb efekty. W koło wbudowana jest dźwignia przełączającą pomiędzy trybem filmowym a fotograficznym. Bardzo wygodne są dwa pokrętła sterujące umieszczone tak, że można sterować nimi kciukiem i palcem wskazującym.

W okolicach spustu migawki połączonego z włącznikiem aparatu znalazły się trzy przyciski: nagrywania wideo, regulacji ISO oraz kompensacji ekspozycji. Po lewej wizjera umieszczono przycisk zmiany trybu wyświetlania obrazu albo ekran albo wizjer. Przy wizjerze po prawej stronie znajduje się pokrętło służące do regulacji dioptrażu (kompensacja wady wzroku).

Nieco niżej po prawej stronie wizjera znajduje się przycisk pamięci blokady ekspozycji i autofokusa AE/AF L. Pod nim umieszczono wybierak kierunkowy z przyciskiem OK. Jeszcze niżej znajdują się 4 przyciski: pierwszy z literką „i”, służący do wyświetlania szybkiego menu na wyświetlaczu LDC. Drugi to przycisk „Menu”, za pomocą którego otwiera się panel menu aparatu.

Potem umieszczony jest przycisk aktywowania trybu odtwarzania zdjęć oraz obok przycisk z ikonką kosza – czyli kasowania zdjęć z karty.

Warto zauważyć, że na prawej części ekranu LCD Nikona Z50 są jeszcze trzy przyciski dotykowe: dwa przyciski lupy oraz guzik DISP czyli trybów wyświetlania się informacji na ekranie LCD. Ekran LCD jest dotykowy i można za jego pomocą sterować wieloma funkcjami aparatu np. dobrać parametry ekspozycji, wybrać punkt AF, wyzwolić migawkę, zmienić ustawienia w głównym menu albo przeglądać zdjęcia.

Patrząc na przód aparatu zobaczymy dwa programowalne guziki Fn1 i Fn2, blokadę bagnetu do odpięcia obiektywu oraz przednie kółko sterujące.
Od spodu znajdziemy gwint na statyw oraz klapkę pod która umieszczone są: akumulator oraz slot na kartę pamięci.

Jakie są minusy Nikona Z50

Jednak jest też kilka mankamentów, o których trzeba wspomnieć. Do nich zaliczyłbym brak systemu automatycznego czyszczenia sensora (matrycy). Przy konstrukcji bezlusterkowców, gdzie matryca podczas wymiany obiektywów jest nieustannie narażona na zabrudzenia, brak tej funkcji jest dużym niedociągnięciem. Nie ma też ona stabilizacji matrycy, chociaż ta funkcja jest kompensowana przez obiektywy ze stabilizacją.

Nikon Z50 czy warto

Nikon Z50 jest udaną konstrukcją, po którą mogą sięgnąć początkujący jak i bardziej zaawansowani fotoamatorzy. Aparat ma wszystkie niezbędne funkcje, pozwalające na samodzielne i twórcze fotografowanie. 

Warte podkreślenia jest wyposażenie go w świetną matrycę, która wypada znakomicie zarówno pod względem kontroli szumów, jak i dynamiki tonalnej oraz rozdzielczości.

Po roku użytkowania mogę podkreślić jego solidność konstrukcji oraz niezawodność pracy w trudnych warunkach np. zmiennej i kiepskiej pogody. Jest też bardzo ergonomiczny i po prostu dobrze się go trzyma podczas fotografowania. Przestały być produkowane lustrzanki Nikon z serii 3000 i 5000 i uważam, że obecnie najlepszym wyborem dla fotoamatora poszukującego dobrego aparatu z matrycą APSC pochodzącego z firmy Nikon jest właśnie model Nikon z50. 

Najkorzystniejszy dla początkujących fotoamatorów pod względem finansowym jest zakup zestawu (od razu z dwoma obiektywami oraz przejściówką FTZ).

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 15 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.