Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Lustrzanka czy bezlusterkowiec

utworzone przez | maj 23, 2023 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 33 Komentarze

Na rynku aparatów cyfrowych obserwujemy wyraźną zmianę, która zdecydowanie przekłada się na preferencje konsumentów. Tradycyjne lustrzanki, choć nadal cenione, coraz szybciej ustępują miejsca nowoczesnym, technologicznie zaawansowanym bezlusterkowcom. Przeanalizujmy dokładnie, co wpływa na taką zmianę i dlaczego bezlusterkowce zdobywają coraz większą popularność a lustrzanki tracą swoją wiodącą pozycję.

Lustrzanki i bezlusterkowce sytuacja na rynku

Przemysł fotograficzny, podobnie jak wiele innych sektorów technologicznych, jest pod stałą presją otrzymywania coraz większych zysków. Postęp technologiczny, jak również wymuszanie zmian w preferencjach i oczekiwaniach konsumentów, sprawiają, że dawne standardy mogą szybko stać się przestarzałe i niemodne, a nowe podejścia i technologie przynoszą potencjalnie świeże możliwości.

Jednym z najbardziej znaczących trendów w ostatnich latach jest rosnąca popularność aparatów bezlusterkowych, które stopniowo zastępują tradycyjne lustrzanki cyfrowe (DSLR). Zmiana ta nie jest przypadkowa. Istnieje wiele powodów, dla których bezlusterkowce zyskują na popularności, zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów.

Po pierwsze – producenci aparatów fotograficznych jakiś czas temu doszli do wniosku, że tradycyjne systemy lustrzanek cyfrowych nie będą w przyszłości siłą napędową sprzedaży i zaprzestali produkcji nowych modeli. Doszli do wniosku, że potrzebne są nowości – umieszczane w atrakcyjnym opakowaniu, a w korpusie lustrzanki nie ma już miejsca na wielkie innowacje. Poza tym korpus lustrzanki już się opatrzył i trudno reklamować jedynie niewidoczne atrakcje. Jednak wielce prawdopodobnie jest także to, że wyczerpano już sposoby na zwiększenie liczby zdjęć na sekundę, poprawę pracy autofokusa, redukcji drgań itp. Wizjer optyczny w lustrzance nie pozwala na stosowanie wielu korzystnych dla użytkownika rozwiązań, które z łatwością objawi wizjer elektroniczny bezlusterkowca.

O tym jaki aparat wybrać piszę też w obszernym poradniku. Warto przeczytać.

Fotografia prezentująca porównanie modeli lustrzanek i bezlusterkowców.

Lustrzanka – wady i zalety

Lustrzanka jednoobiektywowa przez długie lata była synonimem profesjonalnej fotografii. Bezsprzecznie ma wiele zalet – jednak jej wady też są bardzo irytujące.

Największą wadą (chociaż paradoksalnie, przez dziesięciolecia, była to zaleta) jest konstrukcja aparatu oparta o ruchome lustro. Możliwość oglądania świata za pomocą wizjera, dokładnie tak, jak widzi go obiektyw, jest cudowna.

Obecnie – widzenie dokładnie tego, co fotografujemy, jest banałem. Jednak przez dziesięciolecia fotografowie nie mieli takiego komfortu. Dopiero pojawienie się lustrzanek rozwiązało ten problem.

Wadą jest sam fakt istnienia lustra i to, że mechanizm unoszenia oraz pryzmat powodują wzrost wielkości korpusu aparatu. Zwiększają też jego wagę oraz są technicznie skomplikowane: każde uruchomienie wymaga przesunięcia lustra w górę i w dół, aby światło przepłynęło bezpośrednio do matrycy.

Nieustanna praca lustra i uderzanie o korpus powoduje powstanie drgań, przez co nasze zdjęcia nie są maksymalnie ostre. Szczególnie dotyczy to fotografowania obiektywami o bardzo długich ogniskowych.

Jeżeli masz problemy z ostrością swoich kadrów zapraszam do przeczytania artykułu jak robić ostre zdjęcia.

Pojawiły się więc nowe funkcje, jak „Blokowanie lustra” i „Opóźnienie ekspozycji”, aby umożliwić podniesienie lustra, a następnie ekspozycję wykonaną po ustalonym opóźnieniu – wszystko w celu zmniejszenia wibracji wywołanych przez lustro.

Następnym problemem jest zmniejszenie tempa pracy aparatu, ponieważ trzeba skoordynować unoszenie się lustra z czasem otwarcia migawki. I tak osiągnięcia w tej dziedzinie są imponujące – 12 klatek na sekundę w Nikonie D5 (lub 14 z uniesionym lustrem).

Wreszcie dochodzimy do kolejnego problemu, jakim jest precyzyjne ustawienie ostrości. Lustrzanki pracują z systemem autofokusa, opartym o detekcję fazy. Wymaga ona dodatkowego lustra, do którego dopływa tylko część światła. Skutkuje to kiepską pracą w słabych warunkach oświetleniowych oraz trudnościami z prawidłową regulacją.

Lustrzanki są drogie w budowie i trudne w obsłudze. Mechanizm lustra jest niesamowicie skomplikowany (składa się z kilkudziesięciu części), co znacząco wpływa na koszty produkcji i serwisu.

Obraz prezentujący porównanie modeli bezlusterkowych aparatów fotograficznych.

Skąd się wzięły bezlusterkowce

Od kilkunastu lat część producentów aparatów poszukiwała nowych przestrzeni rywalizacji z potentatami produkującymi lustrzanki. Po prostu pomysł na bezlusterkowce narodził się kilkanaście lat temu jako odpowiedź na potrzebę rywalizacji z gigantami producentów lustrzanek.

W pewnym momencie na rynku pojawiły się więc aparaty pozbawione lustra, ale z wymienną optyką. Reklamowano je jako alternatywę dla większych lustrzanek. Jednak poprzez swoje rozliczne wady nie zdobyły zasadniczej części rynku. Bezlusterkowce pozwalają na większą innowacyjność i rozwiązują mnóstwo problemów osób, które dotychczas fotografowały lustrzankami. Choć początkowo nie zdobyły rynku ze względu na swoje wady, teraz, dzięki technologicznym innowacjom, bezlusterkowce stały się prawdziwym hitem.

Bezlusterkowiec – wady i zalety

Po pierwsze – usunięcie lustra i pryzmatu z korpusu uwalnia mnóstwo miejsca. Oznacza to, że bezlusterkowce można zaprojektować tak, aby były mniejsze, bardziej poręczne oraz znacznie lżejsze (w porównaniu do lustrzanek cyfrowych).

Bezlusterkowce świetnie wpisują się w tendencję na rynku elektroniki, polegającą na zmniejszaniu gabarytów otaczających nas urządzeń. Możemy to zaobserwować na wielu rynkach: cieńszych i lżejszych telewizorach, bardziej płaskich i lżejszych laptopach itp. Wydaje się, że ludzie skłaniają się obecnie ku przedmiotom lżejszym i bardziej kompaktowym, szczególnie jeśli jakość nie zostanie znacząco obniżona.

W świecie fotografii pojawienie się smartfonów (a w nich coraz lepszych aparatów fotograficznych) dało producentom cyfrówek istotną wskazówkę: wygoda, mały rozmiar i waga mogą w oczach klientów znacznie przewyższyć jakość powstającego obrazu. Jakość zdjęć musi być po prostu „wystarczająco dobra”. Nie musi być świetna! Ludzie nie mają czasu na precyzyjne oglądanie zdjęć.

Usunięcie mechanizmów lustra pozwoliło także na redukcję drgań, powodujących powstanie nieostrości na zdjęciach. W bezlusterkowcu można zamiast migawki wprowadzić elektroniczną przednią kurtynę migawki (a nawet spowodować całkowite wyłączenie migawki i fotografowanie za pomocą jej elektronicznego substytutu – co jest już zastosowane np. w bezlusterkowcach Nikona Z9 i Z8). Umożliwia to całkowitą eliminację drgań aparatu, generowanych przez mechanizm migawki oraz skrócenie minimalnych czasów ekspozycji podobnie jak ich drastyczne wydłużenie.

W wielu fotograficznych sytuacjach atutem bezlusterkowca jest również brak wizjera optycznego (OVF), który został zastąpiony przez wizjer elektroniczny (EVF). W tanich lub starych modelach bezlusterkowców bywa to źródłem kłopotów. Jednak w nowszych konstrukcjach sprawdza się znakomicie – pozwala obserwować obraz dokładnie takim, jakim będzie na końcowym zdjęciu.

Fotografia przedstawiająca różne modele lustrzanek i bezlusterkowców.

Zdjęcia można wykonywać różnymi aparatami,
o ile jakość powstających z nich zdjęć jest dla nas „wystarczająco dobra”. 

Ustawienia balansu bieli, nasycenia, kontrastu, możliwość obserwacji histogramu oraz głębi ostrości (już podczas kadrowania) to bez wątpienia wspaniałe możliwości. Nie musimy już odrywać wzorku od sceny, aby zobaczyć ostateczne zdjęcie (ponieważ po wykonaniu pojawia się ono w wizjerze).

W nowych topowych bezlusterkowcach stosowany jest bardzo efektywny system autofokusa, gdzie jego punkty umieszczone są w tej samej płaszczyźnie co matryca i pokrywają prawie całą jej powierzchnię. Autofokus jest więc szybki i precyzyjny. Pozwala np. na precyzyjne śledzenie oka bohaterów naszych zdjęć podczas fotografowania.

Wzrasta też możliwość wykonywania zdjęć w trybie seryjnym. Rozwój systemów autofokusa w bezlusterkowcach poszedł w kierunku coraz bardziej zaawansowanych systemów śledzenia obiektów w ruchu (np. ptaków w locie). W wizjerze, podczas korzystania z funkcji Focus Peaking (w trakcie ostrzenia manualnego), widzimy, które krawędzie odwzorowane są jako ostre. Nie mamy takich możliwości korzystając z wizjera optycznego (chociaż funkcja Focus Peaking jest obecna w niektórych modelach lustrzanek, kiedy korzystamy z podglądu na żywo).

Chcesz nauczyć się robienia pięknych zdjęć? Sprawdź mój kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Na ogół wizjer lustrzanki nie pokrywał w 100% kadru, który powstawał potem na matrycy. Po wprowadzeniu wizjera elektronicznego ten problem znika. Wizjer pokrywa 100% widzianego kadru i można go powiększać przyglądając się np. szczegółom obrazu. Ponieważ wizjer elektroniczny można rozjaśnić, pozwala on na bardziej precyzyjne ostrzenie w sytuacjach, kiedy jest ciemno.

Wprawdzie rozjaśnianie ekranu wizjera powoduje wzrost zaszumienia, ale bywa to i tak bardziej skuteczne, niż próba ostrzenia nieomal po omacku przez wizjer optyczny. Poza tym w bezlusterkowcach (projektowanych jako aparaty mniejsze od lustrzanek) stosuje się mniejsze akumulatory, gdy tymczasem zapotrzebowanie na energię wzrasta (głownie za sprawą wizjera elektronicznego). Praca na jednym akumulatorze może być niezwykle krótka szczególnie w trudnych warunkach pogodowych np. podczas niskiej temperatury otoczenia.

 

Wykres przedstawiający różnice w budowie lustrzanki oraz bezlusterkowca.

Ogólny schemat drogi obrazu w lustrzance i bezlusterkowcu.
Widać uproszczenie konstrukcji bezlusterkowca wpływające na jego gabaryty.

Lustrzanka czy bezlusterkowiec co wybrać

Widać wyraźnie, że najwięksi producenci aparatów podjęli decyzję o rozwoju systemów bezlusterkowców, kosztem porzucenia produkcji systemów lustrzanek. Kupienie nowej lustrzanki jest coraz trudniejsze i w zasadzie wyprzedawane są zapasy magazynowe. Na rynku producentów nowych lustrzanek pozostał jedynie Pentax ale on nie jest liderem technologicznych rozwiązań.

Aparaty bezlusterkowe mają coraz więcej dostępnych do nich nowych obiektywów. Już nie trzeba się wspierać przejściówkami, aby korzystać z obiektywów do lustrzanek wraz z korpusami bezlusterkowców. Wprawdzie obiektywy do bezlusterkowców na ogół są bardzo drogie jednak charakteryzują się też znakomitymi parametrami.

Bezlusterkowce są drogie. Producenci wytwarzają mniej aparatów ale zarabiają na nich około dwa razy więcej niż na lustrzankach. Nie ma więc powrotu do stanu na rynku, gdzie było można odszukać nową tanią lustrzankę dla entuzjastów fotografii. Najtańsze z dobrych bezlusterwców kosztują obecnie około 4 tys. złotych komplecie z kiepskim obiektywem. Na rynku nie ma nadal popularnych i tanich modeli bezlusterkowców dla mas i zapewne nigdy ich nie będzie.

 

Zalety systemów bezlusterkowych

Linie aparatów bezlusterkowych są już prawdziwymi systemami z mnóstwem świetnych obiektywów i akcesoriów, żywotność akumulatorów została wydłużona, znacznie poprawiono jakość obrazu w wizjerach elektronicznych, która w topowych modelach jest wyśmienita. I zapewne z biegiem czasu będzie stosowana w modelach z niższej półki. Stworzono też bardzo precyzyjne i niezawodne systemy autofokusa z rewelacyjnymi systemami wykrywania i śledzenia oka ludzi, zwierząt i ptaków oraz różnych przedmiotów np. samochodów. Jak wspomniałem, większość owych super rozwiązań znajduje się ciągle jeszcze jedynie w najdroższych modelach, ale poprzez aktualizację oprogramowania często jest także dodawana w starszych modelach.

Kilka atutów lustrzanek i bezlusterkowców

Na razie wybór lustrzanki będzie miał następujące zalety: szeroki wybór i niska cena wielu bardzo dobrych modeli, dostępność obiektywów i akcesoriów. Ich modele nadal dostępne na rynku, a kierowane do początkujących są małe i lekkie, na ogół dają świetny obraz lepszy niż większość telefonów i starych modeli bezlusterkowców.

Z kolei zalety bezlusterkowca to: mniejsze gabaryty niż większość lustrzanek, coraz bardziej użyteczny wizjer elektroniczny, większa liczba punktów autofokusa, system śledzenia oka, większa liczba zdjęć na sekundę, rozbudowane systemy filmowania. Wprowadzanie nowych funkcji poprzez aktualizację oprogramowania. Opłacone jednak wyższą ceną.

Nie ma już alternatyw – bezlusterkowce są przyszłością

Fotografuję obecnie zarówno lustrzankami, jak i bezlusterkowcami dlatego na bieżąco śledzę zmiany w ich funkcjonowaniu. W zasadzie poprzez decyzję producentów wiemy już, że lustrzanko odchodzą do lamusa. Będą jeszcze przez kilka-kilkanaście lat funkcjonować na rynku i mogą być – szczególnie używane tanią alternatywą dla osób rozpoczynających przygodę z fotografią. Jednak przyszłość należy już do bezlusterkowców. Pomijając masę starych modeli, które są słabe i mają liczne wady, większość nowych produktów Nikona, Sony czy Canona jest znakomitym wyborem. W bogatej ofercie tych marek z pewnością można odszukać dobry aparat dla różnych grup odbiorców. Śledząc różne promocje można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy np. wczoraj widziałem przecenę topowego modelu z 21 tys. zł na 14 tys. zł. A innego z 15 tys. na 11 tys. złotych. Wiem, że to nadal ogromna cena ale już przed chwilą wspomniałem ceny dyktują producenci i dopóki będą osoby płacące tak duże pieniądze, za nowe aparat tak długo ceny będą się trzymać. Po prostu warto zapamiętać, ze tanio już było i nastawić się na spore wydatki. Pamiętaj też, że aparat to wyłącznie pierwszy krok do sukcesu. Największe znaczenie ma radość robienia zdjęć oraz nieustanna nauka fotografii.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 23 maja 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.