Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak nauczyć się fotografowania

utworzone przez | lut 16, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Jednym z najważniejszych elementów nauki fotografii jest systematyczność. Nie ma szans na opanowanie warsztatu bez nieomal codziennych ćwiczeń. Tylko robiąc zdjęcia możesz przekonać się, czy już znasz techniki, które pozwalają na wykonanie wymyślonego przez Ciebie kadru. Z tego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uczyć się fotografowania.

Zobacz odcinek 6 poradnika:

Kursy Fotografii Online | Odkryj Prawdziwą Radość Fotografowania

👉 Twój Kod Rabatowy: RGF6M

Najskuteczniejsza technika nauki fotografii

Podczas częstych sesji tworzą się nawyki oraz zachowania, które dają dużą szansę na sukces – ale od razu uprzedzam nie dają 100% pewności. Poznajemy sprzęt, uczymy się widzenia światła testujemy sposoby doboru obiektywów i innych akcesoriów.

Rzeczywistość nieustannie płata figle i zdarzają się chwile, kiedy dotychczasowe umiejętności nie wystarczają. W takich sytuacjach należy owe kłopoty przyjąć ze spokojem i wyciągać wnioski, dlaczego zostaliśmy zaskoczeni.

Częste fotografowanie najlepiej zaplanować jest w domu lub jego pobliżu. Wówczas koncentrujemy się na fotografowaniu nie tracąc czasu na dojazdy. Ważne są proporcje czasu przeznaczonego na fotografowanie i podróżowanie do wybranego miejsca.

Z reguły mamy bardzo ograniczone zasoby czasu, potrzebujemy więc zarządzać nim bardzo racjonalnie. Jeżeli przygotowujemy sesję bez względu na to czy jest to fotografia portretowa, krajobrazowa czy np. makro zawsze jak najwięcej czasu planujemy na fotografowanie.

👉 Kurs fotografii dla absolutnie początkujących  

Jeżeli przeznaczysz tygodniowo 90 minut na samo fotografowanie w przeciągu niezwykle krótkiego czasu, przekonasz się jak wiele dobrych zdjęć zaczyna pojawiać się w Twoim portfolio.

Po 10 – 12 tygodniach zauważysz, że się zmieniasz jako fotograf. Jeśli połączysz swoje zainteresowanie z dobrym kursem fotografii zmiany będą jeszcze szybsze i jeszcze lepsze pozbawione straty czasu na wyważanie drzwi, które już dawno zostały otwarte.

Jeśli planujesz dłuższe wypady i sesje to z moich obserwacji wynika, że bardzo dobre efekty dają interwały aktywności i odpoczynku. Sam też tak robię. Taki system składa się z 90 minut intensywnego fotografowania, które przeplatam 30 minutowymi okresami odpoczynku.

Przeznaczam owe 30 minut przede wszystkim na zastanowienie się czy zrobiłem to na czym mi zależało, a może zrobiłem coś lepiej albo gorzej i dlaczego. Jak już wspomniałem 90 minut fotografowania raz w tygodniu pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów, przekładających się na wspaniałe zdjęcia ale nazbyt długie okresy pracy z aparatem mogą powodować znużenie i zniechęcenie. Szczególnie jeżeli brakuje sukcesów.

Musisz określić swój interwał aktywnego fotografowania i odpoczynku połączonego z refleksją nad swoim kadrami. Warto notować swoje spostrzeżenia. Przeglądanie owych notatek przed kolejnym plenerem albo sesją ustrzeże nas przed dokonaniem tych samych błędów.

Ocena fotograficznych efektów

Po powrocie z każdej sesji przeglądam wykonane zdjęcia i oceniam je pod kątem zgodności z moimi pomysłami. Czy osiągnąłem zamierzone cele? Jeśli nie zastanawiam się dlaczego i co powinienem zmienić w swoim sposobie przygotowania do sesji i w czasie fotografowania. Staram się wybierać tylko najlepsze kadry, z których rzeczywiście jestem zadowolony i tylko takie pokazywać innym osobom zainteresowanym fotografią i pięknem świata. Oceniam zdjęcia przyglądając się ich kompozycji, oceniam wartość światła, przyglądam się ostrości i innym aspektom technicznym kadru. Zastanawiam się czy podczas fotografowania będąc w stanie emocji wywołanych np. zmiennym i chwilowym światłem nie zapomniałem o sprawach technicznych.

Podróż w kierunku świetnych zdjęć zawsze zaczyna się od wyjścia z domu. Jednak nie powinna to być od razu podróż daleka. Wszystkiego co ważne w fotografii możemy nauczyć się w domu albo w jego bezpośrednim otoczeniu. Podczas spacerów po okolicy zaprzyjaźnimy się ze sprzętem, ocenimy jego użyteczność, nauczymy się widzieć najlepsze światło i dojdziemy do wprawy w doborze ustawień aparatu i obiektywu. W trakcie domowych sesji możemy nauczyć się współpracy z modelką albo modelem, wypróbujemy różne warianty oświetlenia. Nawet w małym pokoju możemy stworzyć wspaniałą scenerię do zdjęć makro. Jedynym ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia.

Robię zdjęcia zapisując pliki w formacie RAW i do edycji końcowej używam Lightrooma (w 99% moich kadrów) oraz czasami Photoshopa (do 1% moich zdjęć).

Zdjęcia archiwizuję na dysku zewnętrznym (podstawą systemu jest Dysk WD My Book Duo 16TB RAID Dual-Drive) i robię dodatkową kopię najlepszych zdjęć na kolejnym dysku zewnętrznym. Pliki RAW wywołuję w Lightroomie i korzystam sporadycznie z Photoshopa do końcowego szlifowania moich kadrów głównie w przypadku mocnego zabrudzenia matrycy. Photoshop jest w tym szybszy.

Opanowanie tajników cyfrowej ciemni jest niezbędne, aby wzmocnić siłę przekazu naszych zdjęć. Uczestników moich kursów fotografii uczę, jak mądrze wykorzystać programy graficzne.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 16 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.