Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak nie zmarnować fotograficznego potencjału

utworzone przez | maj 11, 2024 | Foto Blog | 3 Komentarze

Fotografia i twoje zdjęcia przestały sprawiać Ci radość? Doskonale znam ten stan. Spójrzmy prawdzie w oczy – gdy mało wiesz o fotografii – cieszy Cię każdy kolorowy obrazek. Potem kiedy o fotografii zaczyna się wiedzieć nieco więcej pojawiają się kłopoty. Zaczynamy „czegoś” wymagać od naszych kadrów.

Wraz ze wzrostem fotograficznej świadomości, pojawia się coraz więcej problemów. Problemy, z biegiem czasu, narastają do takich rozmiarów, że wielu dobrze zapowiadających się fotografów porzuca swoje hobby. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak nie zmarnować swojego fotograficznego potencjału.

Czy do fotografowania potrzebny jest talent

„Nie mam talentu! Moje zdjęcia są do niczego!”
„Nigdy się nie nauczę obsługi tego okropnego aparatu fotograficznego!”
„Co innego widzę, a coś zupełnie odmiennego pojawia się na moich zdjęciach!”

Takie opnie słyszę na pierwszych zajęciach od uczestników moich kursów fotografii.

W zasadzie to naturalne. Wraz ze zrozumieniem, czym jest fotografia, zaczyna się również zauważać, jak wiele czynników wpływa na powstawanie dobrych zdjęć.

Świadomość braków skłania początkujących fotografów do poszukiwania odpowiedzi na swoje pytania. Na wstępie – w internecie. Jednak szybko przekonują się, że to zdecydowanie za mało. Posty na forach dyskusyjnych, czy w grupach na Facebooku nie są w stanie wyjaśnić wielu wątpliwości. Często gmatwają proste sprawy, a język używany przez „domorosłych guru internetów” budzi niesmak.

Wszystkim adeptom fotografii, zamiast błądzenia po sieci, radzę skupienie się na odszukaniu Dobrego Nauczyciela Fotografii, który potrafi cierpliwie wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Spędzony z nim czas jest dużo szybszą drogą do sukcesu!

jak uczyć się fotografii blog marek Waskiel

Uczenie się fotografii wymaga poznawanie nowych technik fotografowania, aby w odpowiednim momencie móc je szybko zastosować. W tym kadrze wykorzystałem bardzo długie czasy ekspozycji ok. 3 minut w celu wygładzenia tafli
wody oraz rozmycia chmur na niebie.

Jak uczyć się fotografii… nieustannie 🙂

Musisz pamiętać, że prawie w każdym z nas tkwi olbrzymi potencjał, pozwalający na osiągnięcie wspaniałych wyników w sztuce fotografii. Jednak aby ten potencjał przyniósł owoce – należy go nieustannie pielęgnować i rozwijać.

Fotografowanie wymaga wielu ćwiczeń. Nie da się ograniczyć ich do wąskiej strefy – np. przez stwierdzenie „będę znakomitym fotografem, jeśli nauczę się biegłej obsługi aparatu”. To ogromny błąd.

Owszem. Droga do świetnych zdjęć prowadzi, między innymi, przez poznanie sprzętu. Jednak nie można zapominać o pracy nad wyobraźnią, spostrzegawczością oraz nabieraniem doświadczenia podczas praktyki w plenerze.

Przekazywanie wiedzy można oczywiście rozpocząć od poznawania aparatu, obiektywów oraz akcesoriów fotograficznych. Jednak dużo ważniejsze jest poznanie skutecznych technik, które pomogą Ci wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

Ile trwa nauka fotografii

Musisz wiedzieć, że nauka robienia pięknych zdjęć to niekończący się proces. Jak ja uczę się fotografii? Czytam mnóstwo książek, analizuję zdjęcia moich ulubionych fotografów oraz korzystam z każdej okazji do zdobycia wiedzy (np. wystawy, wykłady, kursy online).

Równie ważna jest praktyka. Najlepszym sposobem podążania ku coraz lepszym kadrom jest systematyczne fotografowanie w różnych warunkach, a następnie analiza powstałych zdjęć. Dużo fotografuję. Za każdym razem zastanawiam się, czy nowe kadry są wystarczająco dobre. Gdy tak nie jest – szukam niedociągnięć i staram się je poprawić.

Musimy potrafić bardzo szybko reagować na nowe „dary losu”. Podczas fotografowania wschodu słońca nad Narwią musiałem błyskawicznie zmienić parametry ekspozycji oraz inaczej ustawić ostrość i kompozycję kadru,
aby uchwycić w kadrze wędkarza wypływającego z zatoki. 

Kto osiągnie najlepsze wyniki

Dobre ujęcie zawsze wynika z czasu, który poświęciłeś na naukę oraz praktykę. 

Jeżeli nie chcesz marnować swojego potencjału – potrzebujesz systematycznych i kompleksowych działań.

W życiu nic dobrego nie przychodzi bez pracy i cierpliwości! Widzę to niemal każdego dnia, gdy patrzę na kadry moich uczniów i absolwentów. Zadziwiające, że najlepszymi fotografami z biegiem czasu stają się nie ci obdarzeni większym talentem, ale ci bardziej pracowici.

 

 

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

 

 

Najlepsze wyniki osiągają osoby, które nie boja się pytać, chcą rozmawiać o zdjęciach z innymi pasjonatami fotografii oraz systematyczne fotografują w różnych warunkach.

Gdy ktoś chce się uczyć, wsłuchuje się w uwagi oraz systematycznie fotografuje – jego zdjęcia natychmiast stają się ciekawsze i coraz lepsze.

Jeśli chcesz wykorzystać swój potencjał, musisz nieustannie poszukiwać wiedzy, a następnie wykorzystywać ją w praktyce.

Kiedy coś się nie udaje – nie możesz poprzestawać na lamentach i narzekaniu. Nie bój się szukać skutecznych rozwiązań u osób bardziej doświadczonych. Z biegiem czasu zbierzesz niezbędną wiedzę. Odkąd pamiętam podążałem tą drogą i nie sądzę, aby zawiodła ona też i Ciebie.

 

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 11 maja 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.