Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

FotoEkspedycje: Wschód słońca nad Narwią

utworzone przez | wrz 21, 2019 | Foto Blog | 4 Komentarze

Wstałem parę minut przed czwartą i podszedłem do kuchennego okna. Stamtąd mam widok na największą połać nieba. Uniosłem głowę. Pomimo pełni księżyca widziałem połyskujące w górze gwiazdy. Wszystko prezentowało się zachęcająco.

Za chwilę wyruszam na kolejną fotograficzną wyprawę. Tym razem zabierz się razem ze mną! Na wschód słońca nad Narwią.

Przed wschodem słońca – przygotowania do wyprawy

Na wstępie – czas na sprawdzenie prognozy pogody. Oczywiście nie była zgodna z rzeczywistością. Wskazywała na zachmurzenie. Na mapie satelitarnej sprawdziłem, gdzież są teraz chmury. Były jeszcze daleko na zachodzie. Z tego kierunku wiał też wiatr. Może nie zakryją wschodzącego słońca? Muszę spróbować – inaczej nigdy się nie przekonam 🙂

Sprawdziłem sprzęt w plecaku: aparaty, karty, baterie. Wszystko było na swoim miejscu. Pozamykałem wszystkie kieszenie i ustawiłem plecak przy wyjściu. Teraz muszę zadbać o siebie.

Nakładam kolejne warstwy: bielizna termiczna, polar, ciepła kurtka, czapka, rękawiczki. Wprawdzie była dopiero połowa września ale było bardzo zimno, a nad rzeką jest jeszcze chłodniej, bardziej wilgotno i z pewnością wiatr wieje bardzo mocno.

Wschód słońca nad Narwią

Po przyjeździe nad Narew zobaczyłem nad horyzontem zaledwie kilka małych chmurek.
Jednak od zachodu nadciągał front z nowymi obłokami. Widoczne są już po lewej stronie.

Warto zadbać o swój komfort podczas pleneru, ponieważ nasze samopoczucie bardzo mocno wpływa na uwagę i koncentrację podczas fotografowania. Zmarznięty fotograf z reguły myśli wyłącznie o powrocie do domu. Nie koncentruje się wówczas na pięknie natury i niezwykłościach pejzażu.

W poszukiwaniu najpiękniejszych kadrów

Miasto o 4 nad ranem jest puste. Nawet na z reguły zakorkowanym wyjeździe w kierunku Warszawy nie ma ani jednego auta. Trochę się zdziwiłem. Ani jednej ciężarówki… litewskiego albo białoruskiego TIRa – to niemożliwe! Wybieram swój kierunek jadę nad Narew. Jeśli planuję fotografować chmury podczas wschodu słońca chciałbym, aby robiły jak największe wrażenie. Obłoki odbijające się w wodzie staną się bardziej obfite i wyraziste.

Na kilka chwil przed ukazaniem się słońca nad horyzontem chmury zostały oświetlone jego
wspaniałym światłem.  Jest to czas na, który zawsze czekam z niecierpliwością.

Po 35 minutach jestem u celu. Nad doliną Narwi nie ma ani skrawka mgły. Chmur na wschodzie też jest bardzo mało. Zaledwie kilka strzępków. Jednak wieje porywisty, zachodni wiatr i widzę wędrujące ku mnie chmury.

Teraz muszę odszukać ciekawy kadr, ustawić statyw, dobrać obiektyw i parametry ekspozycji, a potem tylko czekać. Jestem ciekaw, czy chmury nadciągną w odpowiednim momencie, gdy słońce będzie się zbliżać do horyzontu?

Czy obłoki zostaną „rozpalone” blaskiem wchodu? Czy uda mi się połączyć w zgrabną całość to co jest na dole z tym co zmienia się płynie na górze?

Miałem jeszcze odrobinę czasu więc przeniosłem się o kilka metrów dalej i odszukałem jeszcze jeden
ciekawe ujęcie, w którym chmury odbiły się pięknie w wodzie oraz mogłem pokazać mocny pierwszy plan. 

Czas na pierwsze zdjęcia

Ustawiam aparat na statywie i zaczynam fotografowane. Trochę eksperymentuję doświetlając pierwszy plan latarką, a potem koniec doświadczeń i już koncentruje się na tym co najważniejsze: na kadrze i ekspozycji.

Przyglądam się kompozycji, układowi linii, plam. Kontroluję ekspozycję i ostrość. Sprawdzam, czy przednia soczewka obiektywu nie jest pokryta warstwą wilgoci.

Kiedy o tym piszę wygląda, że działam nieomal mechanicznie. I w dużej mierze tak jest. Nie myślę o ustawieniach aparatu, wiem, że je ogarniam i muszę tylko kontrolować nie poddając się rutynie.

Najbardziej wciągają mnie starania o efektowną kompozycję. Staram się, aby mój kadr był jak najbliższy nastojowi, który towarzyszył mi podczas sesji. Chciałbym nie zagubić owych najważniejszych elementów, które decydują o niezwykłości widzianego przeze mnie poranka.

 

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

Najlepszy moment na fotografowanie

Uważam, że czas przed wschodem słońca (tzw. niebieska godzina) i podczas wschodu słońca – złota godzina, są najpiękniejszymi minutami każdego dnia. Mogę wstawać w środku nocy i znosić wszelkie niedogodności, aby oglądać i fotografować te niezwykłe chwile. Podobnie było tego poranka.

Słońce jest już nad horyzontem. Domknąłem przesłonę, aby pokazać je w formie efektownej gwiazdki. 

Chmury zakrywały już olbrzymią przestrzeń nieba. Słońce bardzo szybko uniosło się wysoko nad horyzontem, a potem zniknęło za warstwą obłoków. Za mną godzina fotografowania i obserwacji natury. Warto było ryzykować. Piękny poranek. Czas się pakować jeśli nie będzie korków na szosie do Białegostoku tuż po siódmej będę już w domu.

Marek Waśkiel

WARTO PRZECZYTAĆ:

Poradnik Fotografii Krajobrazowej

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 21 września 2019

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.