Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak uwolnić w sobie twórcę

utworzone przez | lis 14, 2023 | Blog o Fotografii | 0 komentarzy

W świecie fotografii, gdzie każdy kadr może opowiedzieć inną historię, często napotykamy na wewnętrzne bariery, które zniechęcają nas do dalszego tworzenia. Nie musimy być wobec nich bezradni. Samemu ciężko jest borykać się z takim problemami, ale można to robić w oparciu o wskazówki innych osób. Jest sporo interesujących książek opisujących pracę nad postrzeganiem i wyzwalaniem kreatywności. Dziś zaproponuję Wam jedną z nich i podpowiem, jak ją wykorzystać do coraz lepszego fotografowania.

Jak pokonać twórcze blokady

Julia Cameron w swojej książce „Droga Artysty” rzuca światło na proces przełamywania tych barier i rozwijania naszej wewnętrznej twórczości. Cameron, opierając się na swoich doświadczeniach i obserwacjach, przedstawia szereg metod, które mają pomóc w przezwyciężeniu twórczych blokad – uniwersalnych problemów, z którymi boryka się wielu artystów, w tym fotografów.

Za chwilę przyjrzyjmy się bliżej kilku wybranym technikom. Cameron pokazuje, że droga każdego artysty, w tym fotografa, wiedzie przez podobne wyzwania i możliwości. Jej metody stanowią sprawdzoną ścieżkę, którą przeszło już wielu twórców, odnosząc dzięki niej sukcesy. 

Metody na odblokowanie kreatywności

Oto niektóre z nich:

  • Poranne Strony: To codzienna praktyka pisania trzech stron ręcznie, zaraz po przebudzeniu. Jest to forma dziennika, w którym można wylewać myśli, obawy, pomysły lub cokolwiek, co przychodzi do głowy. Celem jest oczyszczenie umysłu i pobudzenie kreatywności.
  • Randki z Muzą (Artystyczne Randki): Cameron zachęca do cotygodniowego spędzania czasu samemu, robiąc coś, co inspiruje i odświeża kreatywną energię. Może to być wizyta w galerii, spacer w parku, czy obserwowanie ludzi w kawiarni. Chodzi o odnalezienie radości i inspiracji w otaczającym świecie.
  • Chodzenie na Spacery: Regularne spacery, bez konkretnego celu, mają na celu uspokojenie umysłu i otwarcie na nowe pomysły. Spacery są czasem na przemyślenia i obserwację otoczenia, co może prowadzić do nowych inspiracji.
  • Kontrakt Twórczy: To zobowiązanie do regularnej praktyki i zaangażowania w proces twórczy. Cameron sugeruje sporządzenie pisemnego kontraktu, w którym zobowiązujesz się do konkretnych działań na rzecz swojej kreatywności.
  • Zidentyfikowanie i Zwalczanie „Sabotażystów”: Metoda ta polega na rozpoznawaniu wewnętrznych i zewnętrznych głosów, które zniechęcają do twórczej pracy (np. negatywne myślenie, toksyczne osoby) i nauczeniu się, jak sobie z nimi radzić.
  • Uzdrawianie Relacji Twórczych: Cameron zachęca do refleksji nad przeszłymi doświadczeniami i relacjami, które mogły wpłynąć negatywnie na kreatywność, i proponuje sposoby ich przetworzenia i uzdrowienia.
  • Przyjmowanie Świadomości Dziecka: To podejście polega na spojrzeniu na świat z ciekawością i otwartością dziecka, co pozwala na odkrywanie nowych możliwości i świeżości w twórczym procesie.

Te metody mają na celu nie tylko odblokowanie kreatywności, ale również budowanie zdrowego, twórczego nawyku, który pozwala na ciągły rozwój artystyczny.

Jak rozbudzić kreatywność w fotografii

Są to uniwersalne techniki, które można skutecznie zaadaptować do rozwoju w dziedzinie fotografii, pomagając w rozbudzeniu zainteresowania, przełamywaniu wewnętrznych blokad i pokonywaniu frustracji związanej z poczuciem, że „nic mi nie wychodzi”.

Oto 10 moich propozycji ,dopasowanych do jej wskazówek, ale także do zadań, jakie stoją przez fotografami:

1. Codzienne Zapisywanie Myśli (Poranne Strony) z Perspektywy Fotografa:

Rozpocznij każdy dzień od zapisania myśli i uczuć dotyczących fotografii. Możesz pisać o swoich nadziejach, obawach, pomysłach na sesje zdjęciowe lub o emocjach, które towarzyszą ci w pracy.

Jednak dołącz także do tego pisemną analizę 2 zdjęć, które Cię urzekły. Napisz, co jest w nich cudownego i ważnego. Niezwykle szybko zaczniesz takie rozwiązania stosować także w swoich kadrach i staną się one lepsze.

2. Tygodniowe Artystyczne Randki Poświęcone Fotografii:

Raz w tygodniu zorganizuj sobie czas tylko dla siebie i swojej pasji. Odwiedź miejsce, które cię inspiruje, np. wystawę fotograficzną, piękny krajobraz, lub po prostu spaceruj z aparatem, eksplorując nowe sceny do fotografowania. Rób to blisko domu odkrywaj pokłady piękna w codzienności.

3. Regularne Spacery z Aparatem:

Regularne spacery z aparatem, bez konkretnego celu, mogą pobudzić kreatywność. Obserwuj otoczenie przez obiektyw, szukając nieoczekiwanych kadrów i inspiracji.

4. Wykonywanie Twórczych Zadań Związanych z Fotografią:

Stwórz dla siebie serię zadań lub wyzwań fotograficznych, np. fotografowanie tylko w określonym stylu, temacie lub kolorystyce przez tydzień.

5. Zobowiązanie do Regularnej Praktyki Fotograficzne:

Sporządź osobisty kontrakt, w którym zobowiążesz się do regularnego fotografowania, np. co najmniej kilka razy w tygodniu, niezależnie od rezultatów.

6. Rozpoznawanie i Przeciwdziałanie Wewnętrznym Sabotażystom:

Zidentyfikuj negatywne myśli i przekonania, które blokują twój rozwój w fotografii (np. „nie jestem wystarczająco dobry/a”, „wszystko mi nie wychodzi”) i świadomie pracuj nad ich przezwyciężeniem. Zapisz kto lub co jest takim Sabotażystą.

7. Analiza i Uzdrowienie Przeszłych Doświadczeń z Fotografią:

Zastanów się i nad przeszłymi doświadczeniami, które mogły negatywnie wpłynąć na twoje podejście do fotografii, i poszukaj sposobów na ich przetworzenie i uzdrowienie. Opisz je i zastanów się, jak możesz je pokonać.

8. Zachowanie Ciekawości i Otwartości na Nowe Perspektywy w Fotografii:

Podchodź do fotografii z ciekawością dziecka, eksperymentuj z różnymi technikami i gatunkami, nie bojąc się błędów i niepowodzeń. Nie przejmuj się wynikami, a jeśli nie osiągasz tego co zamierzasz zastanów się dlaczego i jak to naprawić.

9. Dzielenie się Swoją Pracą i Szukanie Konstruktywnej Krytyki:

Regularnie dziel się swoimi zdjęciami z zaufanymi osobami lub społecznością fotograficzną, szukając konstruktywnej krytyki i wsparcia.

10. Utrzymanie Długoterminowego Zobowiązania do Rozwoju w Fotografii:

Traktuj fotografowanie jako długoterminową podróż, w której każde doświadczenie, sukces lub niepowodzenie przyczynia się do twojego rozwoju i umiejętności. Pamiętaj, że rozwój w fotografii to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i ciągłej praktyki. Każdy z tych punktów pomoże ci znaleźć radość w fotografowaniu i rozwijać swoje umiejętności, niezależnie od chwilowych trudności.

Metody przedstawione przez Julię Cameron w „Drodze Artysty” stanowią nie tylko narzędzia do pokonywania twórczych blokad, ale również drogowskazy w kierunku głębszego zrozumienia siebie jako artysty i fotografa. Praktyki takie jak Poranne Strony, Artystyczne Randki, regularne spacery, czy Twórcze Kluczowe Zadania pomagają nie tylko rozwinąć umiejętności techniczne, ale także budują emocjonalną i psychiczną odporność niezbędną w twórczej pracy.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Fotografia, jak każda forma sztuki, wymaga nie tylko technicznej biegłości, ale przede wszystkim otwartości umysłu, gotowości do eksperymentów i ciągłego poszukiwania. Przełamywanie wewnętrznych barier i negatywnych przekonań, identyfikowanie i zwalczanie „sabotażystów” w naszym otoczeniu, oraz uzdrawianie relacji twórczych to procesy, które pozwalają fotografom osiągnąć nowe wyżyny w swojej pracy.

Warto pamiętać, że każdy z nas ma w sobie potencjalnego artystę, a podróż twórcza jest niekończącym się procesem odkrywania i rozwoju. Julia Cameron pokazuje, że droga do wyzwolenia twórczego potencjału nie musi być przepełniona strachem i niepewnością. Zamiast tego, może być podróżą pełną radości, odkryć i głębokiej satysfakcji. Niech więc te metody staną się częścią Twojej fotograficznej praktyki. Pozwól sobie na eksperymentowanie, bądź cierpliwy i pamiętaj, że każde zdjęcie, każdy spędzony na fotografowaniu dzień, to krok do stania się lepszym, bardziej świadomym swoich umiejętności i potrzeb artystą.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 14 listopada 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.