Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Nim kupisz coś co jest zbędne

utworzone przez | lut 12, 2022 | Foto Blog | 3 Komentarze

Zazwyczaj u uczestników moich kursów pojawia się nuta zwątpienia w sugestie dotyczące nauki fotografowania z użyciem ograniczonej liczby sprzętu. Namawiam, aby jak najdłużej używać jednego aparatu i jednego obiektywu. To nie są puste słowa.

Kiedy zastanawiałem się nad tym, co pozwalało mi w przeszłości (szczególnie w początkach mojego zainteresowania fotografią) skupiać się na sprawach zasadniczych, czyli świetle, kompozycji czy temacie zdjęcia, to zawsze okazywało się, że była to ubogość sprzętowa. Nie myślałem o aparacie i akcesoriach, myślałem o zdjęciach. Chłonąłem fotografie moich mistrzów i eksperymentowałem.

nad-ranem

Może nie powinienem się przyznawać, ale nie lubię także pytań dotyczących sprzętu. Kiedy np. dostaję mail od osoby zaczynającej przygodę z fotografią z kolejnym pytaniem, co wybrać, najchętniej bym odpisał, że najczęściej na tym etapie nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Wybierz to co Ci się podoba ale poświęć mnóstwo czasu na fotografowanie i ćwiczenie wyobraźni! To najkrótsza droga do dobrych zdjęć!

W pewnym zakresie cen wszystko jest do siebie bardzo podobne. Tym bardziej że – co tu dużo ukrywać – z reguły świetna klasa np. obiektywów wiąże się z bardzo wysoką ceną. A pytania dotyczą właśnie tego co warto kupić za 1000 zł. Niestety trudno znaleźć rewelacyjny obiektyw za 1000 zł. Za taką kwotę zdecydowanie najlepsza będzie to stałka 50 lub 35 mm z jasnym światłem. Świetny obiektyw, który kiedyś często wykorzystywałem. Teraz najczęściej używam zoomu 24-70 ponieważ jest dobry, wygodny i uniwersalny. Cenię jego rysunek i plastykę.

Lubię odkrywać nowe sposoby fotografowania i oglądać zdjęcia innych fotografów. To zmienia mój punkt widzenia. Nadal jednak uważam, że moim głównym zadaniem jest poszukiwanie ciekawych kadrów czyli w gruncie rzeczy pogoń za światłem! Zapewne nadal też nie będę pasjonatem dyskusji o fotograficznym sprzęcie.

Marek Waśkiel

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 12 lutego 2022

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.