Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Nim kupisz coś co jest zbędne

utworzone przez | lut 12, 2022 | Foto Blog | 3 Komentarze

Zazwyczaj u uczestników moich kursów pojawia się nuta zwątpienia w sugestie dotyczące nauki fotografowania z użyciem ograniczonej liczby sprzętu. Namawiam, aby jak najdłużej używać jednego aparatu i jednego obiektywu. To nie są puste słowa.

Kiedy zastanawiałem się nad tym, co pozwalało mi w przeszłości (szczególnie w początkach mojego zainteresowania fotografią) skupiać się na sprawach zasadniczych, czyli świetle, kompozycji czy temacie zdjęcia, to zawsze okazywało się, że była to ubogość sprzętowa. Nie myślałem o aparacie i akcesoriach, myślałem o zdjęciach. Chłonąłem fotografie moich mistrzów i eksperymentowałem.

nad-ranem

Może nie powinienem się przyznawać, ale nie lubię także pytań dotyczących sprzętu. Kiedy np. dostaję mail od osoby zaczynającej przygodę z fotografią z kolejnym pytaniem, co wybrać, najchętniej bym odpisał, że najczęściej na tym etapie nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Wybierz to co Ci się podoba ale poświęć mnóstwo czasu na fotografowanie i ćwiczenie wyobraźni! To najkrótsza droga do dobrych zdjęć!

W pewnym zakresie cen wszystko jest do siebie bardzo podobne. Tym bardziej że – co tu dużo ukrywać – z reguły świetna klasa np. obiektywów wiąże się z bardzo wysoką ceną. A pytania dotyczą właśnie tego co warto kupić za 1000 zł. Niestety trudno znaleźć rewelacyjny obiektyw za 1000 zł. Za taką kwotę zdecydowanie najlepsza będzie to stałka 50 lub 35 mm z jasnym światłem. Świetny obiektyw, który kiedyś często wykorzystywałem. Teraz najczęściej używam zoomu 24-70 ponieważ jest dobry, wygodny i uniwersalny. Cenię jego rysunek i plastykę.

Lubię odkrywać nowe sposoby fotografowania i oglądać zdjęcia innych fotografów. To zmienia mój punkt widzenia. Nadal jednak uważam, że moim głównym zadaniem jest poszukiwanie ciekawych kadrów czyli w gruncie rzeczy pogoń za światłem! Zapewne nadal też nie będę pasjonatem dyskusji o fotograficznym sprzęcie.

Marek Waśkiel

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 12 lutego 2022

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.