Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Sekrety Krajobrazu: Magiczna Suwalszczyzna

utworzone przez | wrz 12, 2023 | Foto Blog | 0 komentarzy

Podczas mojej podróży po Suwalszczyźnie, odkrywałem wyjątkowe zakątki tej części Polski, której krajobraz jest nie tylko piękny, ale też unikatowy. Te pagórkowate, często zalesione tereny z mnóstwem uroczych jezior skrywają pejzaże, które czekają na to, by zostać uchwycone w kadrze. Wędrując ścieżkami i szlakami, każdy zakręt drogi czy kształt jeziora stawał się dla mnie inspiracją do zrobienia zdjęcia.

Sekrety krajobrazu na Suwalszczyźnie

Zobacz FILM:

Zauważyłem, że Suwalszczyzna charakteryzuje się pewnymi elementami, które są trudne do znalezienia w innych częściach kraju. Te małe detale, w połączeniu z otwartymi przestrzeniami i krzywiznami pagórków czynią z tego miejsca prawdziwy raj dla fotografa. Bardzo często moją uwagę przyciągały niepozorne elementy krajobrazu: usłche drzewo na tle ciemniejącego nieba czy małe jezioro odbijające w sobie kolor zachodzącego słońca.

Oczywiście, jak w każdej fotografii krajobrazowej, światło odgrywało kluczową rolę. W Suwalszczyźnie, ze względu na często zmieniające się warunki pogodowe, musiałem być niezwykle elastyczny. Chmury przemieszczające się po niebie tworzyły fascynujące kontrasty światła i cienia, co dodawało moim zdjęciom głębi i dynamiki. Każde zdjęcie było inne, w zależności od aktualnego położenia chmur, kąta padania światła czy nawet poruszających się wiatrem gałęzi.

Jednakże, to co naprawdę odróżniało moje doświadczenie od innych podróży fotograficznych, to bliski kontakt z fauną tego regionu. Na Suwalszczyźnie miałem okazję obserwować zarówno domowe zwierzaki jak i żurawie, łabędzie, a nawet łosie w ich naturalnym środowisku. Wzbogaciło to moją pracę, nadając zdjęciom dodatkowego, „żywego” wymiaru. Ich nieprzewidywalność dodawała dynamiki i autentyczności moim kompozycjom.

Suwalszczyzna okazała się być dla mnie prawdziwym źródłem inspiracji. Zdałem sobie sprawę, że odkrywanie i fotografowanie tak unikatowych miejsc wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale przede wszystkim pasji i chęci do poznawania świata. Kluczem do sukcesu w fotografii krajobrazowej, jak się okazuje, nie jest tylko doskonała technika, ale głęboka cierpliwość, umiejętność obserwacji oraz chęć zanurzenia się w otaczającej nas przyrodzie. Uważam, że Suwalszczyzna jest miejscem, które każdy miłośnik fotografii powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu, aby doświadczyć tej unikalnej atmosfery i uchwycić ją na zdjęciach.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 12 września 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.