Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Sekrety Krajobrazu: Magiczna Suwalszczyzna

utworzone przez | wrz 12, 2023 | Foto Blog | 0 komentarzy

Podczas mojej podróży po Suwalszczyźnie, odkrywałem wyjątkowe zakątki tej części Polski, której krajobraz jest nie tylko piękny, ale też unikatowy. Te pagórkowate, często zalesione tereny z mnóstwem uroczych jezior skrywają pejzaże, które czekają na to, by zostać uchwycone w kadrze. Wędrując ścieżkami i szlakami, każdy zakręt drogi czy kształt jeziora stawał się dla mnie inspiracją do zrobienia zdjęcia.

Sekrety krajobrazu na Suwalszczyźnie

Zobacz FILM:

Zauważyłem, że Suwalszczyzna charakteryzuje się pewnymi elementami, które są trudne do znalezienia w innych częściach kraju. Te małe detale, w połączeniu z otwartymi przestrzeniami i krzywiznami pagórków czynią z tego miejsca prawdziwy raj dla fotografa. Bardzo często moją uwagę przyciągały niepozorne elementy krajobrazu: usłche drzewo na tle ciemniejącego nieba czy małe jezioro odbijające w sobie kolor zachodzącego słońca.

Oczywiście, jak w każdej fotografii krajobrazowej, światło odgrywało kluczową rolę. W Suwalszczyźnie, ze względu na często zmieniające się warunki pogodowe, musiałem być niezwykle elastyczny. Chmury przemieszczające się po niebie tworzyły fascynujące kontrasty światła i cienia, co dodawało moim zdjęciom głębi i dynamiki. Każde zdjęcie było inne, w zależności od aktualnego położenia chmur, kąta padania światła czy nawet poruszających się wiatrem gałęzi.

Jednakże, to co naprawdę odróżniało moje doświadczenie od innych podróży fotograficznych, to bliski kontakt z fauną tego regionu. Na Suwalszczyźnie miałem okazję obserwować zarówno domowe zwierzaki jak i żurawie, łabędzie, a nawet łosie w ich naturalnym środowisku. Wzbogaciło to moją pracę, nadając zdjęciom dodatkowego, „żywego” wymiaru. Ich nieprzewidywalność dodawała dynamiki i autentyczności moim kompozycjom.

Suwalszczyzna okazała się być dla mnie prawdziwym źródłem inspiracji. Zdałem sobie sprawę, że odkrywanie i fotografowanie tak unikatowych miejsc wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale przede wszystkim pasji i chęci do poznawania świata. Kluczem do sukcesu w fotografii krajobrazowej, jak się okazuje, nie jest tylko doskonała technika, ale głęboka cierpliwość, umiejętność obserwacji oraz chęć zanurzenia się w otaczającej nas przyrodzie. Uważam, że Suwalszczyzna jest miejscem, które każdy miłośnik fotografii powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu, aby doświadczyć tej unikalnej atmosfery i uchwycić ją na zdjęciach.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 12 września 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.