Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Zakładnik frontów barycznych

utworzone przez | sty 6, 2015 | Foto Blog | 1 komentarz

Przesiedziałem „na walizkach” ponad 10 dni czekając na odpowiednią pogodę, aby zrobić zimowe zdjęcia, które sobie nieco wcześniej wymyśliłem. Na Podlasiu tym razem pogoda nie dopisała. Zrobiłem jedynie kilka przypadkowych zdjęć. W takie dni myślę, że powinienem się spakować i odlecieć – tam, gdzieś daleko: gdzie jest nie tylko odpowiednio ciepło ale także światło ma wszystkie potrzebne mi cechy: miłą barwę, jasność i natężenie.

 

Fotografia krajobrazu jest nierozlewanie powiązana z pogodą. Ta zaś jest nieprzewidywalna, niesterowalna i niesforna. Chociaż podobno w czasach ZSRR w Moskwie z okazji pierwszomajowych pochodów sowieckie władze miały jakiś patent na rozganianie deszczowych chmur? Któż to teraz sprawdzi? Nie tylko to jaka była to metoda ale czy może ją współcześnie stosować fotograf krajobrazu?

Nie czekam rzecz jasna na bezchmurne niebieskie niebo ponieważ takie na ogół nie jest najciekawszym tłem do zdjęć (może poza 1 majowymi pochodami…). Zdecydowanie wolę szwendające się po okolicy zmienne fronty atmosferyczne. Jakże często potrafią przynieść niewiarygodnie zaskakujące ławice chmur i wspaniałe, chociaż chwilowe oświetlenie. Wówczas nawet na co dzień banalne okolice stają się bardzo ciekawymi tematami do zdjęć. Jednak można także ich przez wiele dni się nie doczekać. Tego właśnie doświadczyłem. Dominowały niskie ciężkie chmury i słaba widoczność. Nie znalazłem nic ciekawego. Oczywiście czuję się odrobinę rozczarowany. Pomimo tego, że już przyzwyczaiłem się do faktu, że w zasadzie 1 plener na 5 jest w pełni udany. Mam nadzieję, że na następny wyjazd będzie zdecydowanie bardziej udany. Za dwa tygodnie jadę fotografować zorze polarne w Norwegii.

Jeżeli lubicie sprawdzać prognozę pogody to dla fotografów polecam te linki:

http://www.meteo.pl/

Prognoza w Polsce

http://www.accuweather.com/

Prognoza pogody na świcie

http://www.yr.no/

Prognoza pogody w Norwegii (tam wybieram się za dwa tygodnie)

i kilka aplikacji na smartfony…

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 6 stycznia 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.