Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotodziennik: 14 lipca wał szkwałowy

utworzone przez | lip 15, 2018 | Foto Blog | 2 Komentarze

W fotografii krajobrazowej tak mało może zależeć od człowieka i równocześnie może zależeć wszystko. Wystarczy popatrzeć za okno i podjąć decyzję idę w plener albo zostaję w domu.

W sobotę za moim oknem widziałem przede wszystkim deszczowe chmury. Jednak wybraliśmy się z moją żoną w Dolinę Narwi licząc na luki w wędrujących frontach pogodowych. Było warto! Przemieszczaliśmy pośród wędrujących chmur i wykorzystywaliśmy każdą chwilę na robienie zdjęć. Widoki były zjawiskowe. Warto ryzykować zmokniecie dla unikalnych kadrów. Najbardziej fascynujące były minuty obserwacji przemieszczającej się nad okolicami Białegostoku burzy z kształtującym się wałem szkwałowym. Niezwykłe zjawisko. Chyba nie ma złej pogody dla fotografów?

Superkomórka burzowa i wał szkwałowy nad Białymstokiem

Superkomórka burzowa z kształtującym się wałem szkwałowym nad Białymstokiem
oraz część ekipy „łowców burz” . Panorama z 18 zdjęć. / ISO 400 / 24 mm / f5,6 / 1/60 s /

Tego typu forma chmury czyli wał szkwałowy – występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, zawsze na przednim skraju strefy burzowej.

Znowu przydały się dwa aparaty. Jednym rejestrowałem timelapse a drugim mogłem zrobić panoramę owego niebywałego i rozległego zjawiska jakim jest wał szkwałowy. Jeden kadr nawet ogniskową 14 mm nie był w stanie objąć jej całego obszaru.

Dzień zakończyliśmy nad Narwią patrząc na piękny zachód słońca.

Marek Waśkiel

PS. Fotodziennik: to krótkie zapiski oparte o historię jednego zdjęcia.

BESTSELLER / PORADNIK O FOTOGRAFOWANIU KRAJOBRAZÓW:

https://www.fotoksiegarnia.com/produkt/jak-fotografowac-krajobrazy/

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 15 lipca 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.