Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotodziennik: 14 lipca wał szkwałowy

utworzone przez | lip 15, 2018 | Foto Blog | 2 Komentarze

W fotografii krajobrazowej tak mało może zależeć od człowieka i równocześnie może zależeć wszystko. Wystarczy popatrzeć za okno i podjąć decyzję idę w plener albo zostaję w domu.

W sobotę za moim oknem widziałem przede wszystkim deszczowe chmury. Jednak wybraliśmy się z moją żoną w Dolinę Narwi licząc na luki w wędrujących frontach pogodowych. Było warto! Przemieszczaliśmy pośród wędrujących chmur i wykorzystywaliśmy każdą chwilę na robienie zdjęć. Widoki były zjawiskowe. Warto ryzykować zmokniecie dla unikalnych kadrów. Najbardziej fascynujące były minuty obserwacji przemieszczającej się nad okolicami Białegostoku burzy z kształtującym się wałem szkwałowym. Niezwykłe zjawisko. Chyba nie ma złej pogody dla fotografów?

Superkomórka burzowa i wał szkwałowy nad Białymstokiem

Superkomórka burzowa z kształtującym się wałem szkwałowym nad Białymstokiem
oraz część ekipy „łowców burz” . Panorama z 18 zdjęć. / ISO 400 / 24 mm / f5,6 / 1/60 s /

Tego typu forma chmury czyli wał szkwałowy – występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, zawsze na przednim skraju strefy burzowej.

Znowu przydały się dwa aparaty. Jednym rejestrowałem timelapse a drugim mogłem zrobić panoramę owego niebywałego i rozległego zjawiska jakim jest wał szkwałowy. Jeden kadr nawet ogniskową 14 mm nie był w stanie objąć jej całego obszaru.

Dzień zakończyliśmy nad Narwią patrząc na piękny zachód słońca.

Marek Waśkiel

PS. Fotodziennik: to krótkie zapiski oparte o historię jednego zdjęcia.

BESTSELLER / PORADNIK O FOTOGRAFOWANIU KRAJOBRAZÓW:

https://www.fotoksiegarnia.com/produkt/jak-fotografowac-krajobrazy/

 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 15 lipca 2018

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.