Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Długa ogniskowa – kiedy pomaga, a kiedy nie vlog #88

utworzone przez | gru 16, 2020 | Foto Blog | 0 komentarzy

Fotografowanie przez cały dzień jednym obiektywem to jeden z moich ulubionych sposobów na trenowanie zmysłu spostrzegawczości. Wówczas koncentruję się na oglądaniu otaczającego mnie świata pod kątem jak najlepszego wykorzystania zalet wybranego przeze mnie szkła.

Tym razem wybór padł na obiektyw długoogniskowy. Bardzo lubię wykorzystywanie obiektywów o długich ogniskowych do fotografowania pejzażu. Wówczas najczęściej korzystam z dwóch szkieł: 70-200 mm oraz 200-500 mm. Długie ogniskowe łączą się z nieomal obowiązkowym stosowaniem statywu. Jeżeli zdjęcia mają być ostre, aparat musi być umieszczony na statywie, a migawka powinna być wyzwalana za pomocą wężyka spustowego.

Zapraszam do obejrzenia filmu:

Jeżeli masz jakieś pytania, wnioski lub obserwacje – proszę podziel się nimi w komentarzach na dole strony.

Im dłuższa ogniskowa, tym więcej troski trzeba włożyć w delikatność podczas fotografowania. Każde minimalne poruszenie aparatem z obiektywem o ogniskowej 500 mm spowoduje powstanie nieostrego zdjęcia. Fotografuję lustrzanką, więc źródłem takich drgań może być uderzające lustro o korpus aparatu, stosuję więc dosyć często funkcję wstępnego podniesienia lustra albo fotografuję w trybie podglądu na żywo.

Źle ustawiony statyw albo silny wiatr również potrafią wpłynąć na nieostrość zdjęć.

Jednak obiektywy o długich ogniskowych znakomicie uczą kompozycji oraz pokazują świetne efekty pracy głębią ostrości. Na swój sposób są łatwe w użyciu, ponieważ pomagają w usunięciu z kadru wszystkich zbędnych elementów. Pomagają w zarządzaniu perspektywą oraz dają olbrzymią szansę na wykorzystanie jej w efektownym pokazaniu fotografowanego pejzażu.

Zapraszam na moje autorskie kursy fotografii w formie filmów video
wykorzystaj kod ZBLOGA i otrzymaj dodatkowy rabat!

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 259 zł

 

Warto zwrócić uwagę, że także w fotografii portretowej wykorzystuje się z powodzeniem dłuższe ogniskowe. Po pierwsze pozwalają na zachowanie ładnych proporcji twarzy bądź sylwetki człowieka. Po drugie umożliwiają łatwiejsze uzyskanie płytkiej głębi ostrości.

Podobnie w fotografii makro bardziej przydatne wydają się obiektowy o ogniskowych od ok. 90-100 mm do 150-200, niż powiedzmy ten o ogniskowej 40 mm (dla pełnej klatki). Dzięki nim można uzyskać nieco większy dystans od fotografowanych obiektów przy zachowaniu skali odwzorowania 1:1. Ten aspekt jest szczególnie ważny podczas fotografowania np. owadów w ich naturalnym środowisku.

Nowe zdjęcia pojawiają się na ->  moim Instagramie oraz -> stronie na Facebooku.

Jeżeli masz jakieś pytania, wnioski lub obserwacje – proszę podziel się nimi w komentarzach na dole strony.
Pozdrawiam
Marek Waśkiel

PS

Nie trać czasu ⌛ Spełniaj Twoje Marzenia Pokochaj ❤️ Fotografię Zaczynamy 👉  Świetny Kurs Fotografii dla Absolutnie Początkujących.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 16 grudnia 2020

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.