Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotograficzny dzień nad rozlewiskami

utworzone przez | mar 27, 2024 | Blog o Fotografii | 0 komentarzy

Jeden z marcowych dni spędziłem na fotografowaniu podlaskiej przyrody. Niestety wschód słońca nie był romantycznie otulany mgłami, nie było też zachwycających, dramatycznych chmur. Niebo było intensywnie żółte, a potem zza horyzontu nagle wyskoczyło ogromne jasne słońce, które nie dodawało pejzażom uroku. Byłem nim rozczarowany.

Nad rozlewiskami nie było ani odrobiny wiatru. Woda była idealnie płaska i tworzyły się w niej ciekawe odbicia. Korzystałem z różnych obiektywów bez dodatkowych filtrów. Słońce było tak intensywne, że czasy ekspozycji były krótsze niż zwykle, nawet przy mocno domkniętych przysłonach.

Podczas gdy fotografowałem, obok mnie przelatywały żurawie, dzikie gęsi i łabędzie. Dziki świat budził się do życia, a ja byłem świadkiem tych wszystkich małych cudów natury. To uczucie, gdy widzisz, jak światło zmienia krajobraz, jest nie do opisania. Skupiłem się na odbiciach w wodzie. Próbowałem uchwycić słońce w formie gwiazdki, co wymagało specyficznego ustawienia z mocno domkniętą przysłoną.

Kiedy nagle pojawił się wiatr i zaczął poruszać wodą, zdałem sobie sprawę, jak szybko wszystko może się zmienić. Zniknęły idealne odbicia i trzeba było zdecydować się na inną formę fotografowania. Postanowiłem poszukać innego miejsca.

Podczas przejazdu spostrzegłem olbrzymie stado dzikich gęsi. Nie wiedziałem tego, że fotografowanie gęsi dostarczy mi tylu emocji i nauczy pokory wobec natury. Wszystko działo się bardzo szybko, a każda sekunda była na wagę złota. Skupienie na każdym detalu, od uchwycenia klarowności ich piór po dynamikę ruchu, wymagało nie tylko cierpliwości, ale i szybkiego reagowania.

Pod koniec dnia, gdy słońce zaczęło zachodzić, przeniosłem się na wał, z którego rozciągał się widok na Dolinę Narwi i Biebrzy. To była chwila refleksji nad tym, jak ważne jest, aby zatrzymać się i naprawdę spojrzeć na świat wokół nas. Z aparatem w ręku czułem się jak odkrywca, który może uchwycić fragmenty piękna, które często umykają naszej uwadze.

Gdy wracałem do domu, z głębokim poczuciem wdzięczności za kolejny dzień pełen niezapomnianych widoków, wiedziałem, że te chwile, które udało mi się zatrzymać na zdjęciach, będą dla mnie przypomnieniem o niezwykłości każdego dnia. A w mojej głowie już kiełkowały plany na kolejne fotograficzne plenery. Wiem, że natura zawsze będzie najwspanialszą artystką, a my, fotografowie, jedynie mniej lub bardziej sprawnie, dementujemy jej wspaniałe dzieła.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 27 marca 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.