Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Myślisz, że Twoje zdjęcia są dobre? To może być za mało

utworzone przez | kwi 15, 2024 | Blog o Fotografii | 0 komentarzy

Czy w czasie fotografowania warto chcieć więcej, czy może lepiej poprzestać na tym, co uważamy za wystarczająco dobre? Te przemyślenia nasunęła mi piękna wierzbowa aleja, którą odwiedziłem pewnego wiosennego dnia. Zieleń liści była oszałamiająca, ale coś mi jednak nie dawało spokoju. Wydawało mi się, że wszystko z kadrem jest w porządku, jednak brakowało jednego istotnego elementu – niebo było absolutnie puste. Nie byłem zadowolony z tego zdjęcia. Recepta? Cierpliwe czekanie. Wiatr wiał z północy, i za kilkadziesiąt minut nad moim fotograficznym planem miały szanse pojawić się chmury.

Nie zadowalaj się tylko „dobrym” zdjęciem

Postanowiłem czekać, aż kadr uzupełni się o te elementy, które według mnie były niezbędne. Ustawiłem kadr tak, by linia prowadząca z jasnej, piaszczystej drogi była domknięta szpalerem wierzb.

Zdjęcie wyglądał najgorzej, ale chciałem więcej. Wiedziałem, że ten kadr może być o wiele bardziej intrygujący. Starałem się, by obraz był dokładnie takim, jakim go sobie wymarzyłem. Może trzeba czekać 20 minut, a może pół godziny, ale z reguły warto. Chmury wędrujące z północy miały pięknie wypełnić te puste miejsca.

Przeczytaj też: Jak radzić sobie z hejtem po publikacji zdjęcia? Są na to proste i skuteczne triki

Nie używałem żadnego filtra. Słońce było bardzo intensywne, a błękit nieba głęboki. Filtr polaryzacyjny mógłby zbytnio nasycić niebo, tworząc niepożądane efekty.
W międzyczasie, zmieniłem lokalizację. Rolnik, który przyjechał ciągnikiem, miał zamiar wysiewać nawóz. Postanowiłem przesunąć się o kilkaset metrów dalej, na inną stronę alei. Światło boczne było teraz idealne. Jednak pojawienie się chmur na niebie stworzyło nowe wyzwanie – światłocienie. Użyłem szerokokątnego obiektywu, a także długoogniskowego, by lepiej uchwycić detale. Czekanie na odpowiedni moment było kluczowe.


Po kilkudziesięciu minutach dotarłem do innej części Doliny Narwi. Ta malownicza sceneria zawsze była dla mnie miejscem spokoju i inspiracji. Przyjechałem tutaj dzisiaj, by sfotografować zachód słońca.

Jako fotograf krajobrazu, natury i przyrody, uwielbiam obserwować i dokumentować dzikie życie. Choć rozlewiska były teraz tylko cieniem tego, co działo się tu jeszcze kilka tygodni temu, to ptasie życie nadal tu tętniło.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Zmieniałem miejsca poszukując ciekawszych kadrów. Chciałem, aby mój obraz był czysty i wyraźny. Pół godziny później, słońce zaczęło schodzić za gruby pas chmur na horyzoncie, co stworzyło dramatyczny i dynamiczny efekt świetlny ale jednocześnie zasłoniło tarczę słońca.

Tego dnia, choć nie wszystko poszło zgodnie z planem, to jednak każde takie wyjście daje mi coś więcej niż tylko zdjęcia. To przemyślenia i doświadczenia, które pozwalają mi rozwijać swoje umiejętności. Dzielę się z Wami tymi momentami, by pokazać, że warto dążyć do lepszego, nie zadowalając się tym, co „wystarczająco dobre”. Każda taka wyprawa to kolejna strona w mojej fotograficznej przygodzie.

 

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przeczytaj też:

Jak zacząć znowu fotografować? Poradnik dla powracających entuzjastów

Fotografowie krajobrazu często wykorzystują te schematy. A to marnowanie czasu

Jak znaleźć własny styl w fotografii? Sekrety ewolucji od amatora do artysty

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 15 kwietnia 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.