Niedawno zostałem zapytany: „Na co zwracałbym uwagę zaczynając dopiero teraz przygodę z fotografią„? Patrząc z pespektywy wielu lat na fotografię, czyli mój zawód i jednocześnie moje hobby, nasunęło mi się kilka wniosków. Po pierwsze, fotografowałbym jak najwięcej, w każdej sytuacji, w sposób jaki aktualnie potrafię. Systematycznie, w każdej nadarzającej się chwili. Nic bowiem tak mocno nie związuje z fotografią, jak robienie zdjęć. Robiłbym zdjęcia każdym aparatem i w każdym miejscu i nie pozwoliłbym sobie za nic odebrać radości fotografowania. Nie ważne, czy byłby to zdjęcia robione aparatem w smartfonie, czy aparatem fotograficznym „z prawdziwego zdarzenia”.
Jak zostać mistrzem fotografii?
Umiejętność widzenia świata oraz rzemiosło opanowuje się jedynie w czasie fotografowania. Im mniej myślisz o sprzęcie a bardziej o temacie, który fotografujesz, szybciej uzyskasz spodziewane efekty. Tak na marginesie – uważam, że najlepszymi rzeczami, które przydarzyły mi się w początkach mojego fotografowania, był niewielki wybór sprzętu, z którego mogłem korzystać, podły stan moich finansów oraz bardzo wąskie grono osób, z którymi mogłem rozmawiać o fotografii. Dlatego musiałem być samodzielny i odkrywczy. Nie zajmowały mnie więc dyskusje o aparatach i obiektywach, poświęcałem czas na fotografowanie tym co miałem pod ręką i na co mnie było wówczas stać. Jedynie fotografując można zacząć odpowiadać sobie na pytanie: dlaczego to robię i co chcę opowiedzieć odbiorcy?
Wracając jednak do zasadniczego pytania: co bym zrobił jako początkujący fotograf? Fotografowałbym wiele i absolutnie każdy temat, który by mnie poruszył. Poruszył nawet w minimalnym stopniu. Im więcej podejść do różnych tematów, tym większa szansa na znalezienie tego, który nam najbardziej odpowiada. Jeśli go odkryjemy, fotografowanie rozkręca się na dobre. Wtedy już nic nie oderwie nas od patrzenia na świat przez oko obiektywu. Jeśli coś polubimy, natychmiast będzie się poświęcać tej działalności więcej czasu i nie nadejdzie znużenie. Na tym etapie bazowałbym na samokształceniu, poprzez książki, filmy, artykuły na blogach itp.
Przeczytaj też: Wielu fotografów wątpi w prawdziwość tych zdjęć. To poważny błąd
Po etapie radosnego fotografowania, poszukałbym dobrego nauczyciela, który wyprostuje wszystkie błędy w fotograficznym rzemiośle i skłoni do jeszcze bystrzejszej obserwacji świata. Świetnie jest wówczas również odszukać szersze grono osób zajmujących się fotografią, ale unikałbym na tym etapie tylko znajomości online. Nic nie zastąpi długich rozmów o fotografii i świecie oraz wspólnych plenerów. Bardziej doświadczeni fotografowie mogą pokazać sposoby użytkowania sprzętu i fotografowania. Często okazuje się wówczas, że także nasza wiedza może być przydatna innym osobom. Wymiana myśli skłania do refleksji, a one są w fotografii bardzo potrzebne. Ten etap wymaga także poszukiwań stylu fotografowania, który jest nam najbliższy. Nie chodzi tu o kalkowanie. Jednak trzeba wykorzystać starą metodę uczenia się od lepszych, czyli od mistrzów.
Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój kurs fotografii online.
Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł
Od naśladowania mistrzostwa do oryginalności. Podróż przez sztukę fotografii
Potrzebujemy mistrza, którego zdjęcia pokazywać będą jeszcze więcej, niż my chcemy i możemy zauważyć. Trzeba zastanawiać się, dlaczego jego zdjęcia nas poruszają, jakich narzędzi używa, aby wywrzeć na nas owo ogromne wrażenie. Jakie elementy jego ujęć robią na nas ogromne wrażenie? Naśladowanie jest naturalnym etapem nauki. Nauki absolutnie wszystkiego. Przemyślane naśladowanie najlepszych doprowadza zawsze do jeszcze bardziej udanych kadrów. Nie uległabym pośpiechowi i nie poprzestawał na idealnym naśladowaniu lecz starał się wnosić do kadrów swój sposób widzenia i swoje fascynacje. Ten etap może trwać dosyć długo i nasi mistrzowie mogą się zmieniać. Jedni będą odchodzić, a w ich miejsce pojawią się nowi. Wraz z tymi zmianami nasze zdjęcia także będą odmienne.
Jednak warsztat to nie tylko robienie zdjęć, to także umiejętności odpowiedniego ich pokazywania. Z małej klatki filmu trzeba było zrobić dobrą atrakcyjną odbitkę, czasami o sporych rozmiarach, aby pokazać ją znajomym, wysłać na konkurs lub przygotować wystawę. Podobnie jest obecnie, należy jak najstaranniej wykonać zdjęcie, ale nie można negować znaczenia dobrego przygotowania finalnego zdjęcia przed pokazaniem go światu. Pełnię fotografii cyfrowej wykorzystuje się rozsądnie używając programów do edycji plików RAW i JPEG. Jak niegdyś pracowało się w ciemni, tak teraz nad finalnym zdjęciem należy pracować w programie do edycji naszych cyfrowych plików zapisanych na karcie pamięci, które są tylko półproduktami.
Przeczytaj też: Te aplikacje niesamowicie ułatwiają fotografowanie w plenerze. A nie wszyscy je znają
Wreszcie nadejdzie czas na tworzenie wyłączne takich zdjęć, które uważamy za swoje. Bardzo trudno jest być oryginalnym, ale przy odrobinie cierpliwości znajdziemy swój sposób na fotografowanie. Zresztą rodzi się pytanie: co to znaczy być oryginalnym? Sfotografowano już wszystko na tysiące sposobów. Dlatego niezwykle trudno odszukać jest kompletnie odmienny sposób fotografowania. Może wystarczy robić zdjęcia temu, co kochamy i w sposób jaki kochamy – co będzie najbliższym nam stylem, osobistym przekazem.
Opowiadając Ci o tym, jak być może się już domyślasz, gdybym teraz zaczynał przygodę z fotografią, przeszedłbym dokładnie tę samą drogę, którą przebyłem. Nic bym w niej nie zmieniał, wszystko czego się nauczyłem, miałem okazję potem spożytkować w czasie swoich fotograficznych sesji. Im bardziej wierzyłem uczuciom związanym z fotografią, tym lepiej się czułem im się bardziej do niej oddalałem, tym mocniej czułem, że robię coś co nie jest mi bliskie. Z pewnością fotografia jest wspaniałym i rozwijającym hobby. Przynoszącym mnóstwo okazji do samorozwoju, pobudzenia kreatywności, ukojenia skołatanych nerwów i poznawania świata.
Przeczytaj też:
Znakomite zdjęcia to kwestia szczęścia? Tylko niewielu fotografów poznaje tę prawdę
Pierwsze kroki w fotografowaniu? Te proste zasady zapewniają super efekty
Odkryj, jak szerokokątny obiektyw może totalnie zmienić Twoje zdjęcia