Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Znakomite zdjęcia to kwestia szczęścia? Tylko niewielu fotografów poznaje tę prawdę

utworzone przez | sty 29, 2024 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Oglądając wspaniałe zdjęcia można często usłyszeć głośne westchnienia: „Ten fotograf to ma dużo szczęścia. Był w odpowiednim miejscu o świetnym czasie. Dlaczego mi się to nigdy nie zdarza? Dlaczego nie mam tak wspaniałych zdjęć?”. Czy szczęście jest faktycznie istotne w fotografii? I czy możemy zrobić coś, aby mu dopomóc? Przekonajmy się.

Obraz do wpisu czy znakomite zdjęcia to kwestia szczęścia.

Przekształcanie przypadku w sukces: tajniki utrwalania niepowtarzalnych chwil w fotografii

W fotografii, tak jak w każdym elemencie naszego życia, sporą rolę może odgrywać przypadek, czasami także nazywany „szczęściem”. Jednak kiedy zaczniemy się bardziej przyglądać „szczęśliwym trafom” w fotografii, tym szybciej dojdziemy do wniosku, że dobrzy fotografowie potrafią regularnie pomagać szczęściu. Jeden ze znanych tenisistów miał kiedyś powiedzieć:

„Im więcej trenuję tym mam więcej szczęśliwych zagrań”.

Podobnie jest w fotografii, im więcej i bardziej świadomie fotografujesz, tym masz więcej udanych zdjęć. W fotografii krajobrazowej i natury świetnie zdjęcia na ogół nie są dziełem przypadku, lecz zostały „wychodzone” i „wyczekane”. W uzyskaniu dobrego zdjęcia pomaga między innymi wiedza o świetle, miejscu w którym fotografujemy i znajomość działania aparatu i obiektywów. Ważne jest także doświadczenie oraz wnioski, które wyciąga się z wielu plenerów.

Przeczytaj też: Twoje zdjęcia są do niczego? Te proste triki pomagają uniknąć rozczarowań

Jeśli przekonamy się, że podstawą niezwykłego zdjęcia jest unikalne, rewelacyjne światło to będziemy go nieustannie poszukiwać. Wielu fotografów wstaje więc na długo przed świtem i jest na godzinę przed wschodem słońca w miejscu, w które zamierzają. W ten sposób wykorzystają wspaniałe światło porannej niebieskiej i złotej godziny.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

W poszukiwaniu doskonałego światła: cierpliwość i przygotowanie jako klucz do znakomitych zdjęć

Jednak owo poranne wstawanie jest poprzedzone mnóstwem godzin spędzonych wcześniej w terenie na poszukiwaniu ciekawych miejsc do fotografowania. Są to długie wędrówki, podczas których powstają w wyobraźni fotografów zarysy przyszłych kadrów. Następnie będą one zrealizowane przy najbardziej korzystnym świetle. Myślenie przyszłymi ujęciami nie polega na szczegółowym planowaniu zdjęcia, ale na naszkicowaniu celu, który chcemy osiągnąć, za pomocą tego kadru. Co będzie w nim najważniejsze i o czym jest moje zdjęcie? Oto istotne pytania, na które fotograf powinien znać odpowiedź.

Często zauważa się pewien ciekawy temat, ale może on być najpiękniej pokazany za kilka tygodni lub miesięcy, bo wówczas będzie szansa na oświetlenie go najwspanialszym światłem. Będzie szansa, ale nigdy nie będzie pewności! Z tego powodu niektóre zdjęcia powstają dopiero po długim czasie oczekiwania na idealną synchronizację wszystkich elementów, składających się na pomysł fotografa.

Przeczytaj też: Bardzo często fotografujesz? To może być błąd

Nie mamy wpływu na dużą część z nich, np. pogodę, więc prób wykonania pewnych zdjęć może być bardzo, bardzo dużo. Trzeba być cierpliwym. Na wykonanie kilku swoich ulubionych zdęć czekałem po dwa, trzy lata, pomimo wielokrotnego przychodzenia w to samo miejsce. Po prostu, brak było idealnej synchronizacji elementów „dobrego kadru”.

Jak wykorzystać nadarzające się okazje w fotografii?

Z drugiej strony doświadczenie zdobyte w trakcie częstego fotografowania pozwala na szybkie decyzje w sytuacjach, kiedy podczas pleneru dzieje się coś niezwykłego. Niejako automatycznie wiemy, jakiego trzeba użyć obiektywu, jak dobrać przysłonę, pod jakim kątem się ustawić się, aby otrzymać najlepszą perspektywę względem fotografowanego obiektu. Wówczas nie marnujemy żadnych okazji.

W szybkim i dobrym fotografowaniu pomaga znajomość sprzętu, którym fotografujemy. Nie może on przeszkadzać w robieniu zdjęć. Jednak nie poznasz aparatu oraz możliwości obiektywu wyłącznie oglądając filmy na YT albo tylko czytając moje porady na tym blogu. Potrzebna jest praktyka.

Tylko wielokrotne ćwiczenia przerodzą się w fotograficzne nawyki. Mając takie nawyki, niejako automatycznie zareagujemy na wszystkie pojawiające się okazje, czyli wspaniałe tematy do fotografowania.

Przeczytaj też: Pierwsze kroki w fotografowaniu? Te proste zasady zapewniają super efekty

Praktyka i obserwacja jako fundamenty świadomego tworzenia zdjęć

Jeśli chcesz zacząć świadome fotografowanie, zrób listę miejsc blisko domu, które lubisz i wydają Ci się ciekawym tematem do fotografowania. Odwiedzaj je systematycznie o różnych porach dniach i odmiennych porach roku. Rób jak najwięcej zdjęć, eksperymentując z ustawieniami aparatu oraz jego położeniem. Stosuj różne ogniskowe i przysłony oraz czasy ekspozycji. Obserwuj wyniki i wyciągaj wnioski, określając jakie kadry pokazują najlepiej Twój pomysł na zdjęcie. Powtarzaj je względem innych ujęć.

Droga do dobrych zdjęć usiana jest mnóstwem kiepskich ujęć. Często oglądamy wyłącznie te najciekawsze, ale nie widzimy jak wyglądały te wcześniejsze. Z reguły były słabsze.
Jeszcze jedna uwaga. Prawdą jest, że bardziej zaawansowani fotografowie mają często bardzo dobry sprzęt. Jednak z reguły myślą o nim zdecydowane mniej, niż fotoamatorzy. Aparaty i obiektywy są narzędziami, za pomocą których realizuje się pomysły.

Zdecydowanie mniej myślę o tym, czym mam zrobić zdjęcie, niż o tym, co chcę sfotografować. Temat zdjęcia i odpowiedź na pytanie; „o czym jest moje zdjęcie” jest najważniejsza. Rzecz jasna droga do takiego sposobu myślenia wiedzie wyłącznie poprzez poznanie w jaki sposób można ów sprzęt używać. Jednak sprzęt to nie fotografia. Jak najszybciej trzeba poznać ustawienia i możliwości aparatu. Należy go skonfigurować tak, by realizował nasze pomysły, a potem przestać się nim przejmować.

Zdjęcia są wynikiem patrzenia na świat i im uważniej się go obserwuje, tym więcej zauważa się ciekawych ujęć. Wyruszając w plener pomagasz szczęściu. Jeśli wyjdziesz w plener dwa razy, a nie tylko raz, będziesz mieć dwa razy większa szansę na wykonanie dobrego zdjęcia. Fotografowanie to nie loteria. „Szczęściu” można zdecydowanie pomóc. Życzę wielu udanych kadrów!

Przeczytaj też: Odkryj, jak szerokokątny obiektyw może totalnie zmienić Twoje zdjęcia

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 29 stycznia 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.