Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Fotografowie krajobrazu często wykorzystują te schematy. A to marnowanie czasu

utworzone przez | mar 11, 2024 | Foto Blog | 0 komentarzy

Fotografia krajobrazowa z pozoru wydaje się być monotonna i bardzo schematyczna. Niektórzy uważają, że mało w niej miejsca na przygodę, osobiste wybory i subiektywne podejście do wykonywanych tematów. Jednak tak o fotografii krajobrazowej i natury mogą mówić osoby, które nie znają całkowicie jej kulis. Ulegające jedynie mitom, przypadkowym spostrzeżeniom i stereotypom.

Doświadczenie nad teorią. Klucz do opanowania sztuki fotografii plenerowej

Największą zaletą i jednocześnie absolutną wadą fotografii krajobrazowej jest całkowita niezależność wyników naszych starań od woli wykonania zaplanowanego zdjęcia. Na mnóstwo aspektów pracy w terenie kompletnie nie mamy wpływu.

Być może z tego powodu tak kurczowo trzymamy się narzucanych schematów i sprzętowych pewniaków, które mają zapewnić udane zdjęcie. Idąc w plener potrzebujemy namiastki pewności. Jednak to fikcja. Jesteśmy całkowicie zależni od przypadkowego układu chmur na niebie, temperatury powietrza i jego wilgotności. Jednak pokładamy nadzieję na świetne zdjęcia w aparatach, obiektywach czy też statywach. Dyskutując zawzięcie, który z aparatów lub programów do edycji jest najlepszy, najbardziej doskonały i zakładamy, że jest w nich jakaś nadziej na poprawę ujęcia, które trzeba zrobić w warunkach, które zgotował nam los.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Będąc często w plenerze stwarzamy sobie więcej szans na świetne zdjęcia. Ponieważ każdy dzień niesie ze sobą szanse na odmienne światło, przejrzystość powietrza czy obecność lub brak wiatru. Można wielokrotnie odwiedzać to samo miejsce, stosować ten sam sprzęt oraz dokładnie takie same ustawienia ekspozycji, ale otrzymywać kompletnie inne zdjęcia. Jest to niezaprzeczalny urok fotografii krajobrazowej.

Dobrze dobrany sprzęt nie zrobi doskonałego zdjęcia, ale daje szanse na łatwiejsze jego zrobienie, niż sprzęt źle dobrany. Kiedy się o tym przekonamy? Tylko wtedy, gdy będziemy nim fotografować. Techniki fotografowania oraz skutecznego wykorzystania sprzętu trzeba się nauczyć, zdobywając doświadczenie podczas wielu plenerów. Nie nauczysz się technik fotografowania jedynie oglądając filmy na YouTube czy czytając blogi bardziej zaawansowanych fotografów, bowiem to nie teoria jest nam potrzebna w czasie dramatycznej zmiany pogody i nagłej potrzeby zastosowania konkretnego rozwiązania, a wyłącznie praktyczne umiejętności. Teoria musi być wzbogacona praktyką.

Przeczytaj też: Jak znaleźć własny styl w fotografii? Sekrety ewolucji od amatora do artysty

Indywidualność w obiektywie: jak osobiste podejście kształtuje fotografię krajobrazową

Każdy z nas ma odmienną wrażliwość oraz odczucie estetyki. Inaczej odczuwamy kolory, widzimy światło ale też inaczej reagujemy na warunki atmosferyczne np. zimno czy deszcz. Osoba nie lubiąca moknąć i drżąca o swój sprzęt nigdy nie zrozumie kogoś, kto stoi w deszczu czekając na wyśmienity kadr i nie za bardzo dbając o siebie i swój aparat. Co najwyżej powie w myślach WARIAT. To prawda. Po to by robić świetne zdjęcia krajobrazowe, trzeba się zdecydować na swój rodzaj wariactwa, nietuzinkowe zachowania, czasami ekstrawagancje. Jednak równie ważne są samodzielność, dyscyplina i wrażliwość. Inaczej nie uda się wstać w środku nocy, by dotrzeć w plener jeszcze przed świtem lub godzinami stać w jednym miejscu, by wreszcie upolować najbardziej efektowny układ chmur w kadrze. Bez owych „wariactw” ujęcie byłby niekompletne.

Przeczytaj też: Wielu fotografów wątpi w prawdziwość tych zdjęć. To poważny błąd

Tylko pogoda ducha pozwoli znieść nieprzewidywalne kaprysy natury. Kluczowe staje się pogodzenie z elementami, które nie zależą całkowicie od nas, ale jednocześnie ważne jest zadbanie by to, co zależy od nas, było jak najlepiej wykonane. „Im więcej trenuję, tym więcej mam szczęścia” – miał powiedzieć jeden z mistrzów sportu podczas swoich występów. Podobnie jest w przypadku fotografii. Im bardziej jesteśmy przygotowani na niezwykłe wydarzenia podczas pleneru, tym bardziej przestają być one niezwykłe. Stają się trudnościami, z którymi wiemy jak sobie radzić.

Z biegiem czasu każdy decyduje się na swój sposób fotografowania, który w dużym stopniu uzależniony jest od temperamentu, siły fizycznej i wytrzymałości psychicznej. Jedni będą uważać, ze im trudniej tym lepiej i bazując na swej samodzielności będą starać się o oryginalność. A inni będą podążać wyłącznie już wcześniej utartymi ścieżkami polegając wyłącznie na kopiowaniu. Fotografowanie ma sprawiać Radość. W jaki sposób ów stan się osiąga nie ma to żadnego znaczenia.

Przeczytaj też:

Te aplikacje niesamowicie ułatwiają fotografowanie w plenerze. A nie wszyscy je znają

Znakomite zdjęcia to kwestia szczęścia? Tylko niewielu fotografów poznaje tę prawdę

Twoje zdjęcia są do niczego? Te proste triki pomagają uniknąć rozczarowań

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 11 marca 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.