Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Nowy Obiektyw NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 – Jaśniejszy, Szybszy i Mniejszy

utworzone przez | maj 31, 2023 | Blog o Fotografii | 0 komentarzy

Nikon wprowadził na rynek swój nowy obiektyw – NIKKOR Z DX 24mm f/1.7. Ten stałoogniskowy obiektyw dedykowany do aparatów z matrycami formatu APS-C (w Nikonie takie obiektywy posiadają oznaczenie DX) oferuje niespotykane dotąd możliwości wśród obiektywów DX Nikona w kategorii przysłon, co przekłada się na jasne, ostre zdjęcia i filmy z pięknie rozmytym tłem.

Lekki, Komfortowy, Wszechstronny

NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 to jasny obiektyw stałoogniskowy o niewielkich gabarytach i ciężarze. Jego kąt widzenia z ogniskowej 24 mm, duży otwór przysłona f/1,7 oraz stała ogniskowa czynią z niego idealne narzędzie dla każdego fotografa. Jego kompaktowy rozmiar – ok 4 cm i lekka waga – 135 g, czynią go niezwykle łatwym do noszenia. Obiektyw pasuje do aparatów z mocowaniem Z i jest kompatybilny z formatem APS-C/DX (czyli na dziś Nikon z50 i Nikon Z30). NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 daje możliwość tworzenia zdjęć z małą głębią ostrości oraz pięknym efektem bokeh. Ta funkcja jest nieosiągalna dla standardowych innych obiektywów kitowych lub efektów pochodzących ze smartfonów. Dzięki niemu fotografie nabierają prawdziwej głębi i atrakcyjności.

Doskonałe przy słabym oświetleniu

Nowy obiektyw NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 umożliwia robienie znakomitych zdjęć i filmów nawet przy słabym oświetleniu – coś, czego nie można powiedzieć o typowych obiektywach kitowych czy smartfonach. Za sprawą dużej jasności obiektyw pozwala na uchwycenie większej ilości szczegółów przy niższych ustawieniach ISO, a także na uniknięcie rozmazania ruchu dzięki krótszym czasom otwarcia migawki. Obiektyw rejestruje prawie taką samą perspektywę jak obiektyw pełnoklatkowy 35 mm. To jedna z najpopularniejszych ogniskowych, ceniona za naturalny kąt widzenia i wszechstronność. Minimalna odległość ostrzenia to około 12 cm. Idealnie nadaje się do fotografowania detali, jedzenia oraz nagrywania filmów w ciasnych przestrzeniach. Będzie się też dobrze spisywał w fotografii ulicznej i reporterskiej. NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 został starannie zaprojektowany z myślą o odporności na kurz i krople wody.  Pewną wadą jest fakt, że obiektyw niestety nie ma stabilizacji. 

NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 korzysta z technologii soczewek asferycznych, które minimalizują aberracje i umożliwiają uzyskanie bardziej kompaktowego rozmiaru obiektywu. Silnik krokowy zapewnia szybki, dokładny, płynny i cichy autofokus, a mechanizm membrany elektromagnetycznej zapewnia bardzo dokładne elektroniczne sterowanie przysłoną. Cena zapowiada to około 280 dolarów w USA – polska cena jeszcze nie jest znana. 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 31 maja 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.