Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Nowy Obiektyw NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 – Jaśniejszy, Szybszy i Mniejszy

utworzone przez | maj 31, 2023 | Blog o Fotografii | 0 komentarzy

Nikon wprowadził na rynek swój nowy obiektyw – NIKKOR Z DX 24mm f/1.7. Ten stałoogniskowy obiektyw dedykowany do aparatów z matrycami formatu APS-C (w Nikonie takie obiektywy posiadają oznaczenie DX) oferuje niespotykane dotąd możliwości wśród obiektywów DX Nikona w kategorii przysłon, co przekłada się na jasne, ostre zdjęcia i filmy z pięknie rozmytym tłem.

Lekki, Komfortowy, Wszechstronny

NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 to jasny obiektyw stałoogniskowy o niewielkich gabarytach i ciężarze. Jego kąt widzenia z ogniskowej 24 mm, duży otwór przysłona f/1,7 oraz stała ogniskowa czynią z niego idealne narzędzie dla każdego fotografa. Jego kompaktowy rozmiar – ok 4 cm i lekka waga – 135 g, czynią go niezwykle łatwym do noszenia. Obiektyw pasuje do aparatów z mocowaniem Z i jest kompatybilny z formatem APS-C/DX (czyli na dziś Nikon z50 i Nikon Z30). NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 daje możliwość tworzenia zdjęć z małą głębią ostrości oraz pięknym efektem bokeh. Ta funkcja jest nieosiągalna dla standardowych innych obiektywów kitowych lub efektów pochodzących ze smartfonów. Dzięki niemu fotografie nabierają prawdziwej głębi i atrakcyjności.

Doskonałe przy słabym oświetleniu

Nowy obiektyw NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 umożliwia robienie znakomitych zdjęć i filmów nawet przy słabym oświetleniu – coś, czego nie można powiedzieć o typowych obiektywach kitowych czy smartfonach. Za sprawą dużej jasności obiektyw pozwala na uchwycenie większej ilości szczegółów przy niższych ustawieniach ISO, a także na uniknięcie rozmazania ruchu dzięki krótszym czasom otwarcia migawki. Obiektyw rejestruje prawie taką samą perspektywę jak obiektyw pełnoklatkowy 35 mm. To jedna z najpopularniejszych ogniskowych, ceniona za naturalny kąt widzenia i wszechstronność. Minimalna odległość ostrzenia to około 12 cm. Idealnie nadaje się do fotografowania detali, jedzenia oraz nagrywania filmów w ciasnych przestrzeniach. Będzie się też dobrze spisywał w fotografii ulicznej i reporterskiej. NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 został starannie zaprojektowany z myślą o odporności na kurz i krople wody.  Pewną wadą jest fakt, że obiektyw niestety nie ma stabilizacji. 

NIKKOR Z DX 24mm f/1.7 korzysta z technologii soczewek asferycznych, które minimalizują aberracje i umożliwiają uzyskanie bardziej kompaktowego rozmiaru obiektywu. Silnik krokowy zapewnia szybki, dokładny, płynny i cichy autofokus, a mechanizm membrany elektromagnetycznej zapewnia bardzo dokładne elektroniczne sterowanie przysłoną. Cena zapowiada to około 280 dolarów w USA – polska cena jeszcze nie jest znana. 

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .

Aktualizacja: 31 maja 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.