Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Piękno samotnego drzewa

utworzone przez | kwi 12, 2022 | Foto Blog | 1 komentarz

Czasami trzeba przygotować plener i przemyśleć wcześniej, na jakie kadry mamy ochotę. Innym razem podczas sesji warto dać się ponieść wydarzeniom, które dzieją się wokół nas. Mając otwarte oczy z pewnością uda się wypatrzeć mnóstwo ciekawych kadrów. Trzeba tylko działać bardzo powoli i maksymalnie wykorzystać każdą okazję na dobre ujęcie.

Im bardziej świadomie naciskamy spust migawki, tym więcej mamy dobrych zdjęć. Ilość nigdy nie przechodzi w jakość. Nadmiar wykonanych ujęć przeszkadza w odszukaniu tych najciekawszych. Nie warto poświęcać więcej czasu na domowy wybór zdjęć z pleneru, niż na sam plener.

Lubię fotografować samotne drzewa

Uwielbiam fotografowanie samotnych drzew. Za pomocą prostych metod można zrobić bardzo mocne pod względem wizualnym kadry, pokazujące przestrzeń i moc żywiołów. Chmury przesuwające się szybko po niebie tworzyły wspaniałe tło. Wystarczyło jedynie czekać, do chwili kiedy wszystko ułoży się w wymarzony kadr.

Zobacz film, w którym opowiadam jak szukam kadrów, komponuję i fotografuję w plenerze:

W filmie opowiadam też o nowinkach technicznych, czyli swoich nowych filtrach magnetycznych. 

Fotografia Dla Początkujących Seria Kursów Wideo – Poznaj Aparat i Techniki Fotografii

👉  Więcej informacji: https://waskiel.pl/kurs-fotografii-online/

Wybrałem się na spontaniczny plener kierując się przede wszystkim prognozą pogody. Zapowiadała ona dużo wielowarstwowych chmur oraz potencjalne burze. Nie zawiodłem się. Podczas kilkugodzinnej wędrówki przez Dolinę Narwi, napotkałem kilka ciekawych tematów. Były nimi np. spotkania ze zwierzętami i ciekawe pejzaże wśród pięknych chmur.

Nie przeszedłem mnóstwa kilometrów, ponieważ, jak już wspomniałem, nie warto się śpieszyć, a trzeba bacznie przyglądać się, jak światło pomaga w odszukaniu ciekawych ujęć. Słońce co pewien czas było zasłaniane przez chmury, by po chwili pojawić się w pięknej, punktowej formie, tworzącej wspaniałe światłocienie. Podczas tak szybkich zmian w oświetleniu sceny trzeba działać bardzo szybko. Nie ma bowiem czasu na długotrwałe analizy. Albo będzie się działać błyskawicznie, wykorzystując pełnię swoich fotograficznych umiejętności, albo spóźnimy się z wykonaniem ujęcia i nie będzie dobrych kadrów. Tutaj nie ma innych możliwości. Układ jest zero jedynkowy. Kompromisy dadzą paskudne kadry.

Poznaj Sekrety Fotografów Krajobrazu | 41 Lekcji Wideo

Podążałem skrajem doliny, mając z jednej strony szeroką i płaską nieckę rzeki, a po drugiej unoszącą się nad nią pagórki. Połączenie urozmaiconego krajobrazu, z pięknymi chmurami stało się podstawowym celem mojego fotografowania. Kilka godzin spędzonych z aparatem fotograficznym okazało się być świetnym relaksem i znakomitą przygodą, przynoszącą kilka udanych kadrów. Podczas tego pleneru zobaczyłem też pierwsze w tym roku bociany, które szybowały na podlaskim niebie. Zapewne to znak prawdziwej wiosny.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 12 kwietnia 2022

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.