Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Dlaczego warto oglądać zdjęcia

utworzone przez | kwi 8, 2022 | Foto Blog | 0 komentarzy

Fotograficzne podróże w przeszłość są niezbędne, ponieważ pozwalają na refleksję. Nie warto nieustannie pędzić. Trzeba co pewien czas określić, gdzie jesteśmy (i czy aby tam, dokąd zmierzaliśmy). Przeglądając archiwum ucieszyłem się, że tak wiele czasu spędziłem na fotografowaniu. Pod względem fotograficznym był to bardzo udanych rok. Dlatego na początku Nowego Roku sięgam do swego archiwum i wybieram ulubione zdjęcia, które zrobiłem w czasie minionych 12 miesięcy. 

Fotografowanie w sezonie 2020

Fotografowanie w złotej godzinie daje szansę na najbardziej efektowne kolory. Dolina Narwi. fot. Marek Waśkiel

Fotografowanie w 2020 r. stało się skutecznym antidotum na wszelkie złe doświadczenia, jakie przyniósł rok.

Wędrując przez łąki, lasy, górki, czekając na Dobre Światło nie pogrążałem się w medialnych przekazach i zachowałem nie tylko dobrą kondycję ale także świetny dystans do wszelkich wydarzeń minionego roku.

O tym jak powstawały moje kadry opowiadam w filmach na blogu: 
https://waskiel.pl/filmy-o-fotografii/

Nie mam telewizora, radia na ogół nie słucham, gazet nie czytam i od dłuższego czasu nie pasjonuję się polityką, która chce zdominować nasze emocje.

Wolę oglądać wschody i zachody słońca, podziwiać piękne przestrzenie, pozostawać otulonym ciszą albo szumem wiatru lub lasu.

Można oczywiście harować przez cały rok, padając co wieczór na nos i myśleć, że kilka dni urlopu zaplanowanych raz w roku przyniesie nie tylko relaks, ale też szansę na cudowne zdjęcia.  Jednak takie rozwiązanie się nie sprawdzi. Nie przyniesie ani wypoczynku ani nie pomoże w podniesieniu fotograficznych umiejętności na wyższy poziom.

Skutecznym rozwiązaniem jest systematyczność. Trzeba mieć czas przeznaczony na odpoczynek, spacer z aparatem, robienie zdjęć i zastanawianie się nad nimi. Jeśli nie mamy na to czasu – zastanówmy się, czy naprawdę żyjemy.

Przebywanie wśród przyrody wzmacnia oraz uodparnia na zło i głupotę. Nie przepadam za miastem, chociaż doceniam wygodę miejskiego życia. Jednak z biegiem czasu wydaje mi się ona coraz bardziej pozorna.

Przeglądanie zdjęć pozwoliło mi dostrzec, jak wiele piękna mnie otacza i jak ono jest delikatne. Oczywiście – zauważyłem pewną ilość swoich błędów, ale przeglądanie archiwum pozwoliło mi przede wszystkim odkryć zapomniane „perełki”.

Intensywność z jaką fotografowałem przekładała się na częste myślenie o nowych zadaniach i zapominanie o pewnych dokonaniach, które stały się poniekąd zamkniętymi rozdziałami. Mocniejsze przeżycie nieco odsuwało – najpierw w cień, a potem w zapomnienie, to które było wcześniejsze lub nieco mniej emocjonujące.

Dlaczego warto wracać do archiwum zdjęć

Patrząc na zdjęcia z archiwum, mogę się zastanowić, dlaczego pewne cele udało mi się osiągnąć, a nad innymi ciągle muszę pracować.

Proszę zauważ, że obiektywne przeglądanie archiwum pozwala stosunkowo szybko ocenić nasze słabe i mocne strony. W czasie oglądania stawiam sobie pytanie, dlaczego określam owe kadry jako „dobre” albo „złe”. Traktuję przeglądanie archiwum w poważny sposób i notuję swoje spostrzeżenia, ponieważ pomagają mi one podczas kolejnej sesji.

Podczas przeglądania archiwum nieustannie odkrywam zdjęcia, o których nieco zapominam, a przecież wyglądają fantastycznie. Często ich jeszcze nie pokazywałem i ciągle cierpliwie czekają na swoją kolej. Systematyczne fotografowanie czyni nasze portfolio pełnym efektownych zdjęć, ale wzmacnia także rzemiosło i czyni wzrok bardziej bystrym i czułym na fragmenty otaczające nas rzeczywistości.

Podczas fotografowania pejzażu wykorzystuję różne obiektywy. W tym wypadku idealnym okazał się ten o ogniskowej 500 mm. fot. Marek Waśkiel

Przyglądając się efektom działań planuję też nowe sesje i tematy, którymi z chęcią bym się zajął. Sporządzam swoją listę życzeń. Są prostymi zadaniami i wskazówkami na czym chciałbym się skoncentrować. Z domu z reguły wchodzę z jakimś konkretnym celem – kadrem, który chciałbym tego dnia zrobić. Rzecz jasna poddaję się rzeczywistości i jeśli proponuje mi coś odmiennego (ale równie atrakcyjnego) korzystam z okazji.

Fotografuję przede wszystkim na Podlasiu i w województwach Polski Wschodniej. Po prostu najbardziej lubię te fragmenty naszego kraju. Czasami wybieram się w inne części świata. Jednak najczęściej robię zdjęcia w okolicach Białegostoku: w Dolinie Narwi, Biebrzy i w Puszczy Knyszyńskiej. Dalsze podróże odbywam na Nadbużańskie Podlasie, na Suwalszczyznę, Roztocze i w Bieszczady. W tym roku nie wybrałem się na fotografowanie Zorzy Polarnej w Norwegii, ale udało mi się być na krótkiej sesji na Bałkanach.

Jestem najbardziej zadowolony ze zdjęć powstających blisko domu oraz tych, gdy mogłem czekać na piękne światło.

Nie tylko złota godzina pozwala na dobre fotografowanie.  Wówczas poszukuję wielu planów oraz możliwości tworzenia atrakcyjnej głębi ostrości. fot Marek Waśkiel

Czym fotografowałem w 2020 roku

Fotografuję różnymi aparatami. Lustrzankami, bezlusterkowcami i tym w smartfonie. Canonem, Nikonem, Sony i Samsungiem. Stosując zasadę, że najlepszym aparatem jest ten, który mam akurat pod ręką.

Stosuję całą gamę obiektywów 14-24, 24-70 i 70-200 oraz 200-500 i . Wyliczyłem tutaj zoomy, ale fotografuję też obiektywami stało ogniskowymi np. makro. Każdy z elementów mojego wyposażenia ma swoje zalety i wady. Intensywne używanie pozwala je szybko dostrzec.

Dołącz do grona pasjonatów fotografii, korzystających z kursów wideo:

Jeśli dużo fotografuję moje spostrzeżenia są wynikiem doświadczeń w różnych, czasami ekstremalnych warunkach. W wilgoci, niskich temperaturach podczas deszczu i w czasie upałów mogę przekonać się o realnej (a nie marketingowej) wartości używanego sprzętu. Okazuje się, że nie wszystko co nowe jest lepsze. Mam spore zastrzeżenia do niektórych typów aparatów, obiektywów albo innych elementów mego wyposażenia. Jednak przyjąłem zasadę, że mówię albo dobrze albo wcale.

Wykorzystuję stawy Manfrotto i zależności od potrzeb używam filtrów połówkowego szarego, polaryzacyjnego lub ND. Robię zdjęcia zapisując pliki w formacie RAW i do edycji końcowej używam Lightrooma (w 99% moich kadrów) oraz czasami Photoshopa (do 1% moich zdjęć).

Zdjęcia archiwizuję na dysku zewnętrznym (podstawą systemu jest Dysk WD My Book Duo 16TB RAID Dual-Drive)  i robię dodatkową kopię najlepszych zdjęć na kolejnym dysku zewnętrznym. Pliki RAW wywołuję w Lightroomie i korzystam sporadycznie z Photoshopa do końcowego szlifowania moich kadrów głównie w przypadku mocnego zabrudzenia matrycy. Photoshop jest w tym szybszy.

Kolejnym elementem, którego nie powinno zabraknąć w naszych kadrach jest światłocień. fot. Marek Waśkiel

Niezmiennie czuję ogromną radość podczas fotografowania i będę się na nim skupiał, od czasu do czasu opowiem Wam o tym co ostatnio robiłem, ale mnóstwo zdjęć pokazuję na swoim blogu i Instagramie.

Jeżeli zależy Ci na świeżych materiałach, zdjęciach oraz poradnikach zapraszam do dopisania się do mego newslettera na blogu, to najszybszy sposób na otrzymywanie najnowszych wiadomości o zdjęciach, filmach, artykułach i poradnikach. 

Jeżeli jeszcze nie masz fotograficznego posumowania 2020 r. – zrób to jak najszybciej, ale także w dużą dokładnością. Przeglądanie zdjęć da Ci z pewnością wiele Radości. Podczas wyboru najlepszych kadrów nie kieruj się wyrokami mediów społecznościowych. Na Instagramie, czy na Facebooku nasze zdjęcia wybierają często nie tyle widzowie obserwujący nasze konta, co algorytmy decydujące co, kiedy i komu zademonstrować.

Wybierz te ujęcia, które uważasz za świetne i uraduj się tym co udało Ci się dokonać. Postaraj się podziękować wszystkim tym, dzięki którym mogły powstać. Pomyśl także nad tym, co chcesz robić w zaczynającym się Nowym Roku. Nie zastanawiaj się za długo! Wystartuj jak najwcześniej. Wszystko zaczyna się od ruszenia tyłka. Zatem zaczynajmy!

Pozdrawiam!

Marek Waśkiel

GALERIA – MOJE ULUBIONE ZDJĘCIA Z 2020 r.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 8 kwietnia 2022

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.