Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Pierwszy mroźny poranek

utworzone przez | paź 30, 2015 | Foto Blog | 1 komentarz

 

Około godziny 5 na wyświetlaczu termometru pokazała się cyfra 4… ale z małym minusem z przodu. Brrr zimno! Na wschodzie niebo stawało się coraz bardziej malinowe. Tak zaczynał się na Podlasiu przedostatni dzień października. Czekałem na wschód słońca, chociaż tym razem się „nie wstrzeliłem” i już wiedziałem, że mój pomysł na zdjęcie z czerwonym wschodzącym słońcem na krańcu drogi nie zostanie zrealizowany. Za plecami wysoko na niebie srebrzyła się już mocno nadgryziona tarcza księżyca.

Tak to już się zdarza, że teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką. W tym wypadku okazało się, że trochę się spóźniłem i o tej porze roku słońce wschodzi już na prawo od krańca drogi. Szkoda! Następna próba na wiosnę.

waskiel dzika roza

Postanowiłem zatem poszwendać się po okolicy i popatrzeć na efekty mroźnego poranka. Kiedy zastanawiałem się, w którą stronę mam wyruszyć poczułem, że ktoś mi się przygląda. Tuż obok za niewysokimi krzaczkami stały dwie sarny. Doprawy nie wiem od jak dawna śledziły moje przymiarki do kadru. Popatrzyły jeszcze raz uważnie, zapewne oceniły, że jestem całkowicie niegroźny i leniwie poszły przez pole ku lasowi. Nie były to jedyne zwierzęta napotkane tego dnia tego dnia. Potem przy swej drodze widziałem jeszcze jelenia ze stadem saren i kilka lisów. Na gruntowej drodze oglądałem ślady przechodzących przez nią żubrów. Niestety samego stada jeszcze tej jesieni niedane mi było zobaczyć.

waskiel listek

Światło i płaskie niebieskie niebo nie sprzyjało fotografowaniu rozległych pejzaży. Dlatego zająłem się jesiennymi drobiazgami: szronem na trawach i krzakach dzikiej róży oraz kolorowymi liśćmi. Sporo czasu poświęciłem na łowienie światłocieni w brzozowych zagajnikach.  Światło się nie poprawiało zatem około południa zakończyłem zabawę i wróciłem do domu. Prognoza pogody zapowiada na jutro poranne mgły, zatem zapewne pobudkę znowu będę miał około 4.

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 30 października 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.