Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Poranny budzik: trudna droga do sukcesu w fotografii

utworzone przez | mar 18, 2024 | Foto Blog | 0 komentarzy

Nie jest tajemnicą, że poranne wstawanie dla fotografów może być równoznaczne z szansą na uzyskanie cudownych kadrów. Magia niebieskiej godziny, pierwsze promienie wschodzącego słońca, czy złote światło rzucające długie cienie, to zaledwie kilka przyczyn, dla których warto zakłócić długi sen. Każdy fotograf krajobrazu i natury wie, że przegrane bitwy ze swoim porannym lenistwem ograniczają możliwość zrobienia unikalnych zdjęć. Poranne światło jest niepowtarzalne, a spokój towarzyszący fotografowaniu o tej porze dnia to dodatkowy atut.  Niemniej jednak, wczesne godziny mają do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko spektakularne zdjęcia.

Obraz przedstawiający, że budzik może być drogą do sukcesu fotografa.

Kreatywność wczesnym rankiem: spokój umysłu

Na pograniczu nocy i dnia, umysł twórcy jest otwarty i pełen wspaniałych pomysłów. To czas, gdy nasze myśli płyną z niego najswobodniej, a bariera między myślą, pomysłem, a ich realizacją jest najcieńsza. Wczesne poranki to idealny moment na rozwijanie kreatywności, gdyż nasz umysł jest otwarty na nowe pomysły. Nie dotyczy taki stan wyłącznie fotografowania. Jest mnóstwo prawdy w powiedzeniu :

„Wygraj poranek, wygrasz dzień”.

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Rytuał porannego wstawania: tonowanie Twojego dnia

Poranne wstawanie to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim rytuał, który ustala ton na cały dzień. To czas, gdy możesz bez przeszkód zająć się swoją twórczością, niezakłócony zewnętrznymi czynnikami. Poranny rytuał, niezależnie od jego formy, sygnalizuje umysłowi, że nadszedł czas na produktywną i kreatywną pracę. Jeśli jest czymś naturalnym i wpływa na wszystkie aspekty życia. Lubię poranne wstawanie nawet wówczas, kiedy nie wychodzę w plener. Jeśli pozostaję w domu powstają np. teksty na mego bloga albo pomysły na filmy realizowane potem na moim kanale na YouTube.

Przeczytaj też: Pierwsze kroki w fotografowaniu? Te proste zasady zapewniają super efekty

Maksymalizacja dnia: czas na twórcze wysiłki

Wstawanie przed świtem albo w jego okolicach daje więcej czasu na realizację projektów. To czas, kiedy możesz całkowicie zanurzyć się w pracy twórczej, zanim codzienne obowiązki i masa niepotrzebnych rozpraszaczy zaczną domagać się uwagi. Daje to niezrównaną możliwość skupienia się na tym, co dla Ciebie najważniejsze. Poranne wstawanie to również wzmacnianie swojej osobowości. Codzienne przypominanie sobie o zaangażowaniu w swoje cele i pasje buduje odporność i determinację. To sposób na życie, który przekłada się na wszystkie aspekty działalności twórczej i osobistego rozwoju.

Zdobywanie świata przed świtem

Dla fotografów, jak i wszystkich twórców, poranne godziny są niczym otwarte drzwi do świata nowych możliwości. Chociaż droga do wyrobienia sobie nawyku porannego wstawania może być wyboista, to efekty tego wysiłku z reguły są niezwykłe, nie tylko dla zdjęć, ale i dla całego życia. Poranki to nie tylko czas na złapanie idealnego światła na zdjęciu. To czas, kiedy każdy z nas ma szansę na osobiste zwycięstwo, na wyznaczanie i realizację celów, które wykraczają poza horyzonty naszych marzeń.

Poranny budzik, choć czasami nim się do niego przyzwyczaimy jest okropny i niechciany, może być właśnie tym unikalnym dzwonkiem, który otwiera drzwi do świata, w którym Twoje fotografie – i Ty sam – osiągniecie Rzeczy Wielkie.

Przeczytaj też:

Znakomite zdjęcia to kwestia szczęścia? Tylko niewielu fotografów poznaje tę prawdę

Fotografowie krajobrazu często wykorzystują te schematy. A to marnowanie czasu

Jak znaleźć własny styl w fotografii? Sekrety ewolucji od amatora do artysty

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 18 marca 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.