Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Wszystko płynie

utworzone przez | paź 5, 2015 | Foto Blog | 0 komentarzy

 

Jednym z moich ulubionych sposobów fotograficznej zabawy jest wykorzystywanie długich, czasami bardzo dłuuuuugich czasów ekspozycji.  Stosuję je podczas fotografowania w dzień oraz bardzo często w trakcie realizacji sesji wieczorem i w nocy. Po prostu jestem ciekaw jak wygląda świat, który jest przecież wokół nas, ale którego nie możemy spostrzec za pomocą naszych zmysłów. Chmury, woda, ruch na ulicy…. tak wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo. Rzeczy i sprawy wokół nas są zmienne, nietrwałe i jedynie nam ludziom bardzo często wydaje się, że jest inaczej.

Fotografia pomaga utrwalić owe zmiany i dodatkowo bardzo często pokazać je w atrakcyjny sposób. Istotną cechą wielu zdjęć z długimi czasami ekspozycji jest ich niepowtarzalność. W zasadzie każdy kadr jest na swój sposób odmienny i nie możliwy do powtórnego identycznego wykonania. Doprawy trudno oczekiwać, że chmury na niebie ułożą się za każdym razem w taki sam wzór albo trawy poruszane wiatrem wymalują podobne linie. Jakże intrygujące jest owo oczekiwanie na nowy efekt.

waskiel_niebo_podlasie_krynki

Wiatr nad Podlasiem. fot. M. Waśkiel
ISO 100, 24 mm, f/20 czas: 25 s. filtr polaryzacyjny.

 

Do wydłużania czasów ekspozycji używam filtrów obojętnie szarych (ND) o różnej gęstości. Niezwykle często tych, które pozwalają na wydłużenie czasu nawet do kilku minut, (czyli będzie to filtr umożliwiający wydłużenie czasu o 10 EV).  Czasami do uzyskania odpowiedniego efektu wystarczy jednak tylko mocniejsze domknięcie przysłony np. do f/16 i wykorzystanie filtra polaryzacyjnego, który z reguły pozwala na niewielkie wydłużenie trwania ekspozycji.  Oczywiście niezbędne do realizacji takich kadrów są jeszcze: statyw oraz wężyk spustowy albo, co najmniej posługiwanie się trybem samowyzwalacza.

Jednak piękna dynamika ruchu jest z reguły podkreślona przez elementy stałe, nieruchome znajdujące się w kadrze. Lubię mówić, że miarą ruchu jest bezruch. To on daje punkty odniesienia i umożliwia widzowi właściwe odebranie treści zdjęcia.

Wykonywanie takich zdjęć ma jeszcze jeden walor. Nigdy nie wolno się wówczas spieszyć, więc niejako przy okazji można wypatrzeć wokół wiele intrygujących kadrów.

 

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 5 października 2015

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.