Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe

utworzone przez | lut 13, 2023 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Zdjęcie profilowe to obecnie coś na kształt Twojej wizytówki. Takie zdjęcie pokazuje nie tylko to, w jaki sposób się prezentujesz. Umożliwia też odbiorcom poznanie cech Twojego charakteru, hobby lub sposobu spędzania wolnego czasu. Już w trakcie kilku sekund od spojrzenia na Twoje zdjęcie profilowe, potencjalny odbiorca podejmuje decyzję w zakresie nawiązania ewentualnej znajomości i kontaktu. Poniżej znajdziesz podstawowe wskazówki, w jaki sposób zrobić dobre zdjęcie profilowe oraz co tak naprawdę mówi o Tobie wykonane przez Ciebie zdjęcie. 

Jak ma wyglądać dobre zdjęcie profilowe

Na pewno słyszałeś już kiedyś, że pozory często mylą. To bez wątpienia prawda – ale i tak każdy z nas regularnie im ulega.

Wszyscy mamy tylko jedną szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia.

To całkowicie normalne, że większość osób stara się, by inni pozytywnie i entuzjastycznie ocenili ich wygląd.

Jak tego dokonać? W trakcie wykonywania zdjęć profilowych, musisz pamiętać o trzech podstawowych sprawach:

  • dobre zdjęcie profilowe powinno obejmować Twoją sylwetkę od klatki piersiowej w górę
  • istotny jest także kontakt wzrokowy, czyli to, by Twój wzrok nakierowany był wprost przed siebie
  • zadbaj również o odpowiednie oświetlenie oraz to, by zdjęcie odwzorowywało Twoją osobowość i atmosferę, którą faktycznie chcesz oddać

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

Zdjęcie profilowe powinno być wykonane w taki sposób, aby było czytelne, nawet wtedy, gdy jest małe. To szczególnie istotne w mediach społecznościowych. Pamiętaj, że Twoje zdjęcie profilowe wyświetla się jako miniaturka przy postach lub komentarzach. Odbiorca już na pierwszy rzut oka powinien zrozumieć, co starasz się mu przedstawić.

Jak sprawić, aby na podstawie zdjęcia uznano Cię za osobę sympatyczną, przyjacielską, a równocześnie kompetentną oraz profesjonalną?

W tym momencie warto zastosować kilka technik,  wykorzystywanych od lat w fotografii portretowej:

  • kontakt wzrokowy (patrz w obiektyw), co spowodują, że będziesz postrzegany jako osoba bardziej pewna siebie,
  • odsłonięte oczy, czyli warto pominąć wszelkie okulary przeciwsłoneczne oraz zadbać o to, by włosy nie opadały na twarz,
  • szeroki uśmiech, najlepiej taki, który ukazuje zęby
  • przemyślany ubiór (np. styl formalny, wskazujący pokazujący Twój profesjonalizm oraz kompetencje) 
  • przemyślany kadr, który ukaże Twoją sylwetkę od pasa w górę, w szczególności głowę i ramiona

Badania wykonane przez specjalistów z Uniwersytetu w Yorku wykazały, że na podstawie naszej twarzy odbiorcy są w stanie ocenić jedynie trzy cechy:

  • przyjacielskość – jeśli na Twoim zdjęciu profilowym będziesz uśmiechnięty to przyciągniesz znacznie więcej odbiorców
  • atrakcyjność – kluczem sukcesu są oczy (duże oczy są zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla odbiorców)
  • dominacja – wpływ ma na nią przede wszystkim ciemniejsza karnacja, mocne brwi oraz ostre rysy twarzy, w szczególności policzków. 

Pamiętaj też, że przed wyborem zdjęcia profilowego warto zasięgnąć opinii innych osób, gdyż nasze subiektywne postrzeganie samych siebie może okazać się mocno zniekształcone (zarówno na plus, jak i na minus).

Obraz przedstawiający, jak zrobić dobre zdjęcie profilowe

Czym robić zdjęcia profilowe

Zdjęcie wykonane za pomocą lustrzanki, w profesjonalnym studio z przyzwoitym oświetleniem ma zupełnie inne walory niż to, które jest pospiesznie wykonane smartfonem.

Ale bez obaw – zrobienie dobrego zdjęcia profilowego wcale nie wymaga pomocy profesjonalnego fotografa.

Nawet gdy samodzielnie robisz zdjęcie profilowe możesz osiągnąć zadowalający efekt. Jak tego dokonać? Po pierwsze – w trakcie sesji wykonaj co najmniej kilka zdjęć (aby mieć z czego wybierać). Pamiętaj, że w telefonie również możesz wybrać przeróżne filtry, ustawienia, parametry, kolory oraz podrasować samą ostrość zdjęcia.

Dodatkowo masz możliwość skorzystania z wielu darmowych i łatwo dostępnych programów przeznaczonych do obróbki zdjęć.

Dobre zdjęcia profilowe to bardzo rzadko selfie. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie innej osoby o pomoc w wykonaniu zdjęcia. Umożliwi Ci to przybranie bardziej naturalnej pozy oraz zrobienie zdjęcia z odpowiedniego dystansu. Gdy trudno znaleźć Ci kogoś do pomocy – możesz wykorzystać w tym celu także statyw fotograficzny albo po prostu – ustawić swój aparat na stole. Jeśli używasz samowyzwalacza, by stworzyć portret, ustaw opcję z serią zdjęć, dzięki temu będziesz mógł wybrać idealne zdjęcie profilowe spośród kilku opcji. 

Jak zrobić dobre zdjęcie profilowe

Wykonanie dobrego zdjęcia profilowego wiąże się najczęściej z dwoma wyzwaniami, czyli atrakcyjnym przedstawieniem twarzy modela oraz tła, które go otacza.

Obraz przedstawiajacy, jak wygląda zdjęcie profilowe.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad miejscem sesji. Zdjęcie można co prawda wykonać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, niemniej jednak ta druga opcja jest o wiele trudniejsza. Wiąże się bowiem przede wszystkim z cieniami oraz słońcem, natomiast wykonując zdjęcie wewnątrz możesz lepiej kontrolować całą sytuację. 

Miejsce stworzenia Twojego zdjęcia powinno być więc przede wszystkim estetyczne oraz uprzątnięte, a ponadto dobrze oświetlone. Najlepszym rozwiązaniem jest czysta i gładka ściana, w jasnych barwach, usadowiona na przeciw okna.

Jeśli w tle znajduje się biurko bądź inne elementy, takie jak półki itp., zadbaj o panujący na nich porządek. Elementem tła Twojego zdjęcia profilowego jest także Twój ubiór. Nie powinien on znacząco od tego, który nosisz każdego dnia, niemniej jednak warto wybrać takie barwy ubioru, które będą pasować do koloru tła oraz do naszej twarzy. Zrezygnuj także z detali i dodatków, których po prostu nie używasz na co dzień.

Kluczem do sukcesu podczas wykonywania Twojego zdjęcia profilowego jest jednak oświetlenie oraz odpowiednia gra światła i cieni. Twarz, która zostaje pokryta cieniem sprawia mniej przyciągające i bardziej dramatyczne wrażenie. Oświetlenie powinno być więc równomiernie rozproszone.

Jeśli będziesz korzystał z oświetlenia naturalnego (np. okna) pamiętaj o tym, aby nie ustawiać się bezpośrednio przed nim, bądź w niedużej odległości od niego. Jeśli jednak Twój wybór padnie na oświetlenie sztuczne – to najlepiej wybrać dwa, symetrycznie rozmieszczone źródła światła.

W przypadku, gdy zdecydujesz się wykonać zdjęcie na zewnątrz, Twoja twarz powinna w całości zostać pokryta cieniem, by uniknąć ewentualnych prześwietleń oraz niewyraźnych ujęć. 

Jeśli już przygotujesz się do zrobienia zdjęcia i zadbasz o tło oraz idealne oświetlenie, pamiętaj o dobrym humorze i odpowiedniej ilości miejsca na telefonie bądź karcie aparatu.

Dobre zdjęcie profilowe powinno zostać wykonane w taki sam sposób, jak zdjęcie portretowe, a więc – prosta sylwetka, bez garbienia się oraz luźno opuszczone ramiona. Zadbaj także o to, by zbędnie nie pochylać głowy, lecz ładnie wyeksponować swój podbródek. Obiektyw aparatu, z którego będziesz korzystał powinien być umieszczony na wysokości Twoich oczu. Wzrok najlepiej skierować właśnie na obiektyw, co spowoduje, że Twoja twarz nie będzie w żadnym stopniu zniekształcona.

Jeśli już wykonałeś Twoje zdjęcie, zastanów się, czy chcesz użyć dodatkowych filtrów. W tym przypadku liczy się rozwaga i to, by Twoje zdjęcie nie było zbyt sztuczne.

Zdjęcia profilowe – najczęściej popełniane błędy

Podstawowym błędem podczas wykonywania zdjęcia profilowego jest zbyt szeroki kadr. Wobec tego, że zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych jest niewielkie, warto postawić na wybór takiej fotografii, które będzie zbliżeniem na Twoją twarz, bądź na sylwetkę od pasa w górę. 

Kolejnym błędem jest wstawianie tak zwanej profilówki z osobami trzecimi – mężem, chłopakiem, przyjaciółką, znajomą, kotem, psem, misiami oraz innymi podmiotami. Po pierwsze nie jest to profesjonalne, a po drugie wzbudza podejrzliwość co do autentyczności Twojego profilu. Ponadto – unikanie kontaktu wzrokowego powoduje, że zbierzesz o wiele mniej kontaktów, zarówno tych biznesowych, jak i po prostu towarzyskich. 

Sporym problemem przy wyborze zdjęcia jest to, gdy na zdjęciu nie widać Twojego uśmiechu. Uśmiech ma siłę i przyciąga dużą ilość odbiorców, a Ty zdajesz się przez to być osobą pogodną oraz radosną. Ponadto, mocny kontrast w tle, duża ilość kolorów oraz wzorów to elementy, które nie wpływają na Twój wizerunek w sposób korzystny. 

Błędem jest także słaba rozdzielczość fotografii profilowej oraz niekorzystne oświetlenie. Jeśli nie masz odpowiednich warunków oświetleniowych oraz sprzętowych, lepiej zainwestować w profesjonalistę, który zajmuje się fachowym wykonywaniem zdjęć. Unikaj także zdjęć z takiej perspektywy, która w rzeczywistości jest dla Ciebie niekorzystna, przykładowo zdjęcie wykonane z dołu. Dobra poza oraz odpowiedni i stosowny ubiór, bez zbędnej ekstrawagancji na prawdę może zdziałać cuda, a Twój profil dzięki temu zdobędzie dużą ilość odbiorców. 

Wymiary zdjęć profilowych na portalach społecznościowych

Skoro już wiesz, jak wykonać dobre zdjęcie profilowe i jakie okoliczności powinieneś wziąć pod uwagę podczas jego wykonywania, nie zapomnij sprawdzić parametrów technicznych serwisów, na który planujesz wrzucić swoją fotografię. Dobre zdjęcie profilowe musi odpowiadać wymiarom określonym przez wybrany serwis, i tak:

  • portal Facebook – 180 x 180 px,
  • serwis Youtube – 800 x 800 px,
  • Pinterest – 165×165 px,
  • serwis Instagram – 110 x 110 px, 
  • serwis Twitter – 400 x 400 px,
  • Serwis Linkedin – rozmiar 200×200 px, choć rekomendowane jest wstawienie zdjęcia o rozmiarze 400×400 px. 
  •  

Pamiętaj, że mój blog jest bogatym źródłem informacji i inspiracji dla fotografów.

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 13 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.