Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

6 najczęstszych błędów podczas fotografowania na wakacjach. Sprawdź, jak ich uniknąć

utworzone przez | lip 14, 2024 | Nauka Fotografii | 0 komentarzy

Bez różnicy, czy wybierasz się w egzotyczną podróż, czy zamierzasz spędzić urlop w mieście – lato to znakomity i przyjemny czas na fotografowanie. Poznaj 6 najważniejszych elementów, na które musisz zwracać uwagę, aby Twoje kadry w tym sezonie były naprawdę dobre. 

Jak robić zdjęcia na wakacjach?

Wakacje to idealny czas na fotografowanie. Nie tylko ze względu na wspaniałe naturalne oświetlenie, które możesz kreatywnie wykorzystać w swoich kadrach. Latem w końcu masz to, czego najbardziej potrzebujesz do rozwijania swojego fotograficznego talentu – wolny czas.

Jeżeli dodamy do tego liczne podróże, możliwość uczestniczenia w interesujących wydarzeniach, spotkania ciekawych ludzi oraz niezwykłe krajobrazy – sukces powinien być murowany.

No właśnie. „Powinien”. Bo regularnie zdarza się, że kilka drobnych zaniedbań niweczy wszystkie marzenia o wspaniałych wakacyjnych kadrach.

Fotografując podczas wakacji zmierzymy się z wieloma nietypowymi sytuacjami.
Czy nasz aparat wytrzyma kontakt z wodą podczas spływu kajakowego? 🙂 mój telefon wytrzymał

Błędy podczas fotografowania na wakacjach

Fotografowanie na wakacjach może stanowić wyzwanie zarówno dla osoby początkującej, jak i nieco bardziej doświadczonych adeptów tej sztuki. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych błędów, których wyeliminowanie zapewni Ci wspaniałe fotograficzne pamiątki z wyjazdu.

1. Zaniedbany sprzęt fotograficzny

Nie masz zbyt wielu okazji do regularnego fotografowania? To normalne. Mnóstwo początkujących fotografów przypomina sobie o swoim hobby tylko podczas „specjalnych okazji” (a jedną z nich jest bez wątpienia wyjazd na urlop). Dlatego zacznijmy od absolutnych podstaw.

Koniecznie sprawdź stan swojego aparatu fotograficznego. To, że przez większą część roku leżał na dnie szafy wcale nie oznacza, że jest równie sprawny, jak w momencie, w którym go kupiłeś. Zwróć szczególną uwagę na funkcjonowanie akumulatora oraz ładowarki. Nie ma nic bardziej frustrującego, niż świadomość, że tracisz mnóstwo wspaniałych kadrów tylko dlatego, że akumulator jest nieładowany, nie masz ze sobą ładowarki albo owego maleńkiego kabelka – albo jest… ale nie tego typu.

Sprawdź też stan swoich kart pamięci. Zgraj z nich wszystkie stare zdjęcia, najlepiej na dodatkowy dysk zewnętrzny. Po czym sformatuj kartę w aparacie (odpowiednia funkcja w menu). Nie przechowuj swego fotograficznego archiwum na karcie pamięci! Jakże denerwujące są chwile, gdy pojawia się informacja o braku miejsca na karcie pamięci w momencie, w którym właśnie zamierzasz wykonać swój wymarzony i wyczekany kadr. Z kolei konieczność segregowania i kasowania starych zdjęć w trakcie wykonywania nowych to całkowicie niepotrzebny stres. Dobrym pomysłem jest kupienie co najmniej jednej dodatkowej karty pamięci i zabieranie jej zawsze ze sobą.

Przed wyjazdem przetestuj funkcjonowanie swojego aparatu. Wystarczy krótki spacer wokół swojego domu. Zrób kilka zdjęć i po prostu sprawdź, czy wszystko działa. Przejrzyj też instrukcję aparatu i przypomnij kilka podstawowych ustawień i funkcji. 

Podczas wyprawy na wschód słońca w Arches National Park spotkałem fotoamatora,
który nocą błąkał się po Parku szukając tego miejsca. Warto się nieco wcześniej przygotować do pleneru.

2. Sprzęt pozostawiony w bagażu lub pokoju hotelowym

Twój aparat działa poprawnie? To dopiero połowa sukcesu (a tak naprawdę 1/3 😉 ). Wspaniałe kadry z urlopu wymagają jeszcze tego, abyś w trakcie interesującej sytuacji miał swój aparat przy sobie i potrafił go odpowiednio wykorzystać.

A to wcale nie jest takie proste. Zacznijmy od pierwszego problemu – jeżeli nie wypracowałeś jeszcze nawyku, aby swój aparat zawsze mieć „pod ręką”, może Cię ominąć mnóstwo wspaniałych kadrów. Nigdy nie wiesz, kiedy w Twojej głowie pojawi się świetny pomysł na zdjęcie. Jeżeli Twój aparat znajduje się na dnie plecaka (lub co gorsze – w hotelowym pokoju) stracisz swoją okazję.

Pamiętaj też, że każdą dobrą okazję trzeba umieć wykorzystać. W tym wypadku polega to m.in. na wyborze odpowiednich ustawień aparatu oraz kompozycji. Opanowanie podstawowych umiejętności fotograficznych zajmuje kilkadziesiąt minut i omawiam je szerzej w moich kursach fotografii (link znajdziesz poniżej).

Poznaj skuteczne techniki kreatywnego fotografowania.
Sprawdź mój 
kurs fotografii online.

Poznaj Pakiet Kursów i Zaoszczędź 1000 zł

3. Fotografowanie w złym oświetleniu

Jak myślisz? Co jest najważniejsze przy tworzeniu zachwycających kadrów?

Czasami można usłyszeć, że jest to drogi i zaawansowany technicznie sprzęt. Niektóre osoby wskazują na egzotyczne krajobrazy. Możesz spotkać się też z opinią, że liczy się niespotykana i interesująca sytuacja.

A jak jest naprawdę?

Zdradzę Ci sekret – w fotografowaniu najważniejsze jest światło. To jak je postrzegasz, rejestrujesz oraz wykorzystujesz do wzbudzenia w Twoich odbiorcach odpowiednich emocji.

Przy wykonywaniu zdjęć z wakacji światło może być Twoim największym sprzymierzeńcem lub wrogiem.

Mnóstwo osób, wobec wielomiesięcznej tęsknoty za światłem słonecznym, fotografuje w pełnym słońcu, w południe i tylko przy błękitnym niebie. A może to być poważny błąd.

Mocne światło słoneczne (z którym mamy do czynienia latem w okolicy południa) tworzy m.in. mocne, kontrastowe cienie na twarzy. Zdjęcia wykonane w tym czasie często są po prostu prześwietlone i nieatrakcyjne.

Zawsze pamiętaj o mądrym zarządzaniu światłem na swoich fotografiach. To, że jesteś na urlopie wcale nie oznacza, że nie możesz od czasu do czasu fotografować np. w cieniu.

Gdy w Twojej głowie pojawił się świetny kadr – być może lepszym rozwiązaniem będzie cierpliwe czekanie na odpowiednie oświetlenie (np. w trakcie złotej godziny)

Detale, sceny z szerokimi planami i plany pośrednie.
W czasie wakacyjnego fotografowania dbajmy o różnorodność kadrów. 

4. Brak pomysłu na zdjęcie i zła kompozycja

Gdy Twój aparat funkcjonuje prawidłowo, masz go przy sobie, a Twój kadr jest odpowiednio oświetlony – pozostał jeszcze jeden element, o który musisz zadbać.

Po pierwsze, zastanów się, co tak naprawdę chciałbyś przedstawić swoim zdjęciem. Każde zdjęcie powinno opowiadać jakąś historię i wzbudzać emocje odbiorcy. Jeżeli będziesz robił zdjęcia z obowiązku – zajmiesz się dokumentowaniem, a nie prawdziwą Fotografią. Po cóż Ci kolejne, takie samo zdjęcie zabytku, których mnóstwo można znaleźć w Wikipedii?

„Różnicą będzie wizerunek mój oraz najbliższych” – pomyślisz. Owszem. Jednak jeżeli chcesz stworzyć prawdziwą fotografię, to wciąż za mało. Poświęć kilka chwil na przemyślenie kompozycji swojego kadru. W ten sposób masz szanse na stworzenie czegoś naprawdę wyjątkowego. Zdjęcie „rodziny na tle”, zaplanuj tak, aby nie pogrążyć swoich domowników w cieniu, gdy np. fasada pałacu jest oświetlona mocnym światłem. Takie zdjęcie będzie wyglądać kiepsko podobnie jak twarze Twoich Bliskich pogrążone w cieniu od daszków czapek itp. Warto widzieć, że różne fragmenty sceny bywają oświetlane światłem o odmiennym natężeniu. 

Mnóstwo przydatnych informacji o prawidłowym komponowaniu zdjęć znajdziesz w artykule kompozycja w fotografii.

5. Pośpiech przy wykonywaniu zdjęć z wakacji

Wiem, że jesteś na urlopie i chcesz maksymalnie wykorzystać swój czas. Zobaczyć jak najwięcej miejsc i stworzyć jak najwięcej kadrów.

Jednak takie podejście kłóci się z podstawowymi zasadami profesjonalnego fotografowania. Do tworzenia wspaniałych kadrów niezbędna jest cierpliwość i czekanie, aż wszystko w kadrze ułoży się w sposób najlepszy efektowny.

Fotografowanie na wakacjach to świetna okazja aby się wyciszyć i poświęcić swoim kadrom tyle czasu, ile naprawdę potrzebują.

Nie śpiesz się. Poczekaj na odpowiedni układ elementów w kadrze. Poszukaj właściwego miejsca do wykonania fotografii. Zastanów się, czy aktualne światło jest dla niego najbardziej korzystne. W ten sposób zamienisz swoje proste fotki z wakacji w prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Granica pomiędzy banałem a dobrym zdjęciem to często tylko muśniecie światłem, na które trzeba poczekać. 

Najważniejsze w fotografii jest światło.
Ono pozwoli na świetne zdjęcia z wykorzystaniem prostych metod kompozycji. 

6. Nieprawidłowa obróbka i prezentowanie zdjęć z wakacji

To co dobre szybko się kończy. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku urlopów i wyjazdów wakacyjnych. Po powrocie pamiętaj o prawidłowej archiwizacji i obróbce zdjęć w programie graficznym. Szczególnie jeżeli fotografujesz w RAW (co szczerze Ci polecam). Jeżeli brak Ci doświadczenia warto wykorzystać czas jeszcze przed rozpoczęciem wakacji, aby nauczyć się np. Lightrooma, znakomitego oprogramowania do archiwizacji i edycji zdjęć. 

Po powrocie z wakacji nadchodzi też czas na zaprezentowanie swojej pracy. Również tutaj powinieneś nieco się wysilić. Pamiętaj, że nikt tak naprawdę nie chce oglądać dziesiątek, setek (a w skrajnych przypadkach nawet tysięcy) „takich samych” fotek prezentujących Ciebie lub Twoich najbliższych na urlopie. Jeżeli nikt Ci o tym nie powie – zrobi to najwyżej z grzeczności.

Wiem, że dla Ciebie każde wykonane zdjęcie z wakacji jest ważne, bo wiąże się z pewną historią lub wspomnieniem. Jednak Twoi odbiorcy będą postrzegali je zupełnie inaczej. Jeżeli chcesz zdobyć ich uznanie i zrobić prawdziwe show – poświęć nieco czasu na wybór kilku, kilkunastu zdjęć, które są naprawdę wyjątkowe. Kilkanaście minut prezentacji, uzupełnionej Twoim słownym komentarzem w zupełności wystarczy. W ten sposób upewnisz się, że Twoi mniej zainteresowani fotografią znajomi nie będą unikali Cię po powrocie z przyszłorocznego urlopu 😉

Przycisk postaw kawę.

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję,
masz możliwość wyrażenia swojego uznania,
na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.
Obraz do wpisu o błędach fotografów krajobrazu.

Galeria Moje Podlasie

Zapraszam do odwiedzenia najnowszej galerii zdjęć, która prezentuje moje ulubione tematy i miejsca.

Znajdziesz tam piękno lokalnych krajobrazów uchwyconych w różnych porach roku. Przekonaj się, jak wiele inspiracji można znaleźć blisko domu.

Aktualizacja: 14 lipca 2024

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.