Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Co to znaczy fotografia

utworzone przez | lut 12, 2023 | Nauka Fotografii | 4 Komentarze

Podstawowa zasada fotografii jest dość prosta – do tworzenia wspaniałych zdjęć potrzebujesz przede wszystkim odrobiny wiedzy. Dziś zajmiemy się prawdziwym fotograficznym abecadłem. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym tak naprawdę jest fotografowanie? Jak je opisać? Jaki jest główny cel fotografa i od czego zależy sukces w tej dziedzinie sztuki? Obejrzyj film, przeczytaj artykuł i przekonaj się sam.

Zobacz 1 odcinek poradnika: 

Kursy Fotografii Online | Odkryj Prawdziwą Radość Fotografowania

👉 Twój Kod Rabatowy: RGF6M

Definicja fotografii 

Fotografowanie można zdefiniować na mnóstwo sposobów. Można myśleć o nim jako zapisywaniu obrazów miejsc, które odwiedzamy albo portretów ludzi, których znamy albo chcemy pokazać ich niezwykłe twarze lub zachowania. Fotografię można rozumieć jako rejestrowanie zachwycających pejzaży lub wspaniałych budowli, dokumentację zdarzeń, cudów natury itp. Wreszcie można skupić się wyłącznie na aspektach technicznych, myśląc o fotografii jako znajomości zasad działania aparatu i obiektywów.

Każdy z tych sposobów patrzenia nie będzie pełny i prawdziwy, o ile nie zatrzymamy się nad definicją słowa fotografia.

Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła). Fotographen – czyli rysowanie, zapisywanie światłem.

Ta przepiękna definicja zwraca naszą uwagę na kluczowy element, pozwalający na solidne zrozumienie, czym jest fotografia.

Jest ona malowaniem światłem. Podstawą każdego dobrego zdjęcia jest znalezienie i zatrzymanie w kadrze światła najpiękniejszego dla naszego pomysłu.

Najważniejsze umiejętności dobrego fotografa

Bez opanowania umiejętności widzenia światła nasze kadry będą przeciętne i na ogół nie będziemy z nich zadowoleni. Możesz być w najcudowniejszym miejscu na Ziemi, mieć do dyspozycji najcudowniejszą modelkę albo modela, ale jeśli wykonasz zdjęcie przy byle jakim świetle będzie ono po prostu marne.

Na początku jest światło, a dobry fotograf jest poszukiwaczem wspaniałego światła, łowcą chwil i ulotnych obrazów kreowanych przez owo światło. Aparat fotograficzny oraz obiektywy są tworzone jako narzędzia do zatrzymywania odpowiedniej porcji światła w odpowiedniej chwili.

Właściwy dobór wszystkich parametrów podczas wykonywania zdjęcia nazywamy ekspozycją. Jednak nie mniej ważne jest wypatrzenie i kadrowanie układu sceny do sfotografowania, a to już jest zadanie dla kompozycji. Wreszcie musimy także w sposób prawidłowy ustawić ostrość oraz dobrać przysłonę tak, aby poprzez głębię ostrości zwrócić uwagę odbiorcy na ważność poszczególnych planów w scenie.

Musimy w ułamku sekundy podjąć mnóstwo decyzji. Im szybciej będziemy dobierać dobre ustawienia do wybranego przez nas światła tym szybciej będą powstawać cudowne zdjęcia.

👉 Kurs Fotografii dla Absolutnie Początkujących

Nauka fotografii i potem samo fotografowanie jest więc poszukiwaniem rewelacyjnego światła dla wymyślonych i wypatrzonych przez nas kadrów.

Wiem, że na początku zdaje się być to nie do końca zrozumiałe. Jeżeli jednak pozostaniesz na dłużej z fotografią i zaczniesz wnikać głębiej w jej arkana – zaczniesz widzieć coraz więcej i dostrzeżesz wreszcie, jak odpowiednie światło podnosi rangę i znaczenie świetnych kadrów.

Znaczenie sprzętu w fotografii

Jest taki czas podczas poznawania fotografii, kiedy nazbyt mocno skupiamy się na sprzęcie. Doskonale to rozumiem. Aparat i inne elementy wyposażenia fotografa są narzędziami, które trzeba opanować, jeżeli pragniemy tworzyć nasze kadry. Bez ich opanowania nie można zrealizować swoich pomysłów.

Coraz lepsza automatyka aparatów (bez względu na to czy jest on lustrzanką, bezlusterkowcem czy też został umieszczony w smartfonie) pozwala na szybkie wykonanie zdjęć. Jednak kiedy oczekujemy od naszych kadrów więcej, niż przypadkowego udokumentowania zdarzenia na ogół nie jesteśmy z nich zadowoleni.

Slogan producentów sprzętu fotograficznego – „Ty naciśnij guzik, my zrobimy resztę” jest złudny i nieprawdziwy. Musimy naciskać spust migawki w chwili najlepszej dla naszego pomysłu. Dobierając samodzielnie parametry ekspozycji oraz ostrości i robić to wszystko przy wspaniałym świetle.

Pozdrawiam

Marek Waśkiel

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 12 lutego 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.