Odkryj prawdziwą radość fotografowania

Obraz przedstawiający logo portalu fotograficznego waskiel.pl

Najlepszy obiektyw

utworzone przez | sty 20, 2023 | Sprzęt Fotograficzny Porady | 4 Komentarze

Z biegiem czasu fotografowie dorabiają się całkiem pokaźnego zbioru obiektywów i różnych akcesoriów. Przed plenerem ładują cały swój fotograficzny dobytek do torby lub plecaka tak na wszelki wypadek, ponieważ na ogół nie wiedzą, co danego dnia będą fotografować. Zaś potem, podczas pleneru fotograficznego, jęczą i narzekają: dużo, ciężko, niewygodnie i pewnego dnia zadają sobie pytanie: czy zawsze muszę to wszystko dźwigać? Odpowiedź jest w prosta: nie ma takiej potrzeby.

Jaki obiektyw jest najlepszy

W zasadzie 95% popularnych tematów można obfotografować jednym obiektywem. Zaś tylko, co nietypowe, czyli owe 5% wymaga dodatkowych elementów zabranych ze sobą. Jakiż to cudowny obiektyw? Najbardziej uniwersalny jest zoom, którego ogniskowa zawiera się pomiędzy 24 mm a 70 mm i będzie miał jasność f 2, 8 (dla pełnej klatki, czyli ok. 16-50 mm f 2, 8 dla matryc APSC). Z tego wpisu dowiesz się do czego wykorzystać teleobiektyw w fotografii.

Fotografia krajobrazowa, portret, scenka grupowa, detal w zbliżeniu: owe podstawowe tematy dadzą się nim z pewnością sfotografować. Jest to obiektyw najbardziej uniwersalny, zatem bardzo opłaca się zainwestować w najlepszy, na jaki nas stać. Wydatki zwrócą się błyskawicznie w postaci świetnych zdjęć, a nasze ramiona i plecy odetchną od nadmiernego obciążenia.

Oczywiście osoby wędrujące ze mną na warsztatowych plenerach zaraz zadadzą mi pytanie: a dlaczego ty Marku dźwigasz taki wielki plecak? Odpowiedź jest bardzo prosta podczas zajęć warsztatowych chciałbym pokazać jak najwięcej rozwiązań i możliwości dlatego taszczę sporo sprzętu. Jednak na większość swoich indywidualnych plenerów wędrując po konkretne ujęcie z reguły zabieram mocno ograniczoną liczbę sprzętu (np. góra 2 obiektywy). Ostatnio nawet przekonałem się do niewielkich bezlusterkowców, ale to temat na oddzielną opowieść.

PS. 20 września padł mi aparat – a gwarancja zakończyła się 10 września. Przypadek? Złośliwość rzeczy martwych? Niestety jakoś wietrzę w tym przebiegły podstęp producenta:)

Chcesz poprawić swoją wiedzę o robieniu zdjęć? Sprawdź mój blog o fotografii.

Napisany przez: Marek Waśkiel

Fotografik, obieżyświat, bloger. Współpracował z magazynami National Geographic, Podróże, Maxim, Focus, Dom i Świat oraz wieloma innymi tygodnikami i dziennikami. Był fotoedytorem w miesięczniku Podróże i zastępcą redaktora naczelnego w magazynie Poznaj Świat. Popularyzator wiedzy o fotografii prowadzący warsztaty i kursy, autor kilku albumów fotograficznych, poradników fotograficznych oraz przewodników turystycznych. Miłośnik Polski Wschodniej i dawnych Kresów Rzeczypospolitej. Zobacz moje najnowsze zdjęcia na FB oraz odwiedź Mój Kanał na YouTube .
Ikona kawy.

Cieszmy się chwilą przy filiżance aromatycznej kawy

Jeżeli cenisz treści, które dla Ciebie przygotowuję, masz możliwość wyrażenia swojego uznania, na przykład poprzez zafundowanie mi symbolicznej, wirtualnej kawy.

Przycisk postaw kawę.

Aktualizacja: 20 stycznia 2023

Obraz przedstawiający jak wygląda darmowy e-book o fotografii.

Darmowy Poradnik "Jak Się Uczyć Fotografii"

Zapisz się na newsletter i pobierz bezpłatny poradnik, który da Ci nowy impuls do twórczego fotografowania. Przeczytasz go jednym tchem.

Zostałeś zapisany na listę! Sprawdź skrzynkę email i potwierdź swój adres.